Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 03:03:54 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχική επιλογή γραμματοσήμων  (Αναγνώστηκε 4530 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
leon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« στις: Μάιος 22, 2016, 08:18:07 μμ »

Καλησπέρα σας, έχω ξεκινήσει εδώ και 2 μέρες να αρχειοθετήσω γραμματόσημα που μάζευε ο πατέρας μου.
Είναι αρκετά, ελληνικά και ξένα.Έχω διαβάσει στα θέματα, ότι αν έχουν σφραγίδα δεν έχουν - τουλάχιστον χρηματική - αξία.Τα περισσότερα είναι μαζί με το κομμάτι από τον φάκελο.Μέχρι στιγμής το πιο παλιό που έχω βρει, είναι του Π.Τσαλδάρη, του 1936, αλλά έχει σφραγίδα.Τις επόμενες μέρες θα αγοράσω και κάποιο βιβλίο σχετικά για τους τρόπους συλλογής, τις αξίες και ότι έχει σχέση με το συγκεκριμένο χόμπι.Αν θα "κολλήσω" ούτε εγώ το ξέρω.Πάντως απ' όσα έχω διαβάσει στο παρόν ,καταλαβαίνω ότι δυο πράγματα μπορεί να συμβούν.Είτε να "κολλήσεις" ή να "ξενερώσεις"...

Ξεκινώντας λοιπόν και εγώ, από την μέχρι τώρα αρχειοθέτηση έχω βρει τα παρακάτω:

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω:

Άλλα ήθελα να ανεβάσω , αλλά έχουν μεγάλο χώρο.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2016, 08:48:15 μμ »

Να κολλησεις !!! .....και καλως ήρθες !
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2016, 08:49:17 μμ »

...και για βοήθεια   , εδω ειμαστε.
Καταγράφηκε
leon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2016, 08:59:52 μμ »

Να'σαι καλά.Ευχαριστώ.Πιστεύω ότι η οικονομική κατάσταση που επικρατεί, θα οδηγήσει πολλούς να ψάξουν για οτιδήποτε "καταχωνιασμένο" έχει πιθανότητα να αξίζει.Έτσι ξεκίνησα και εγώ, αλλά πιστεύω ότι η συλλογή ,επαναλαμβάνω, η συλλογή και όχι το εμπόριο γραμματοσήμων, τουλάχιστον μικροπρόθεσμα, είναι μια ενασχόληση που σε βάζει όλο και πιο πολύ στην ανάγκη να γίνεις γνώστης.Τουλάχιστον των βασικών...
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2016, 09:16:44 μμ »

Καλώς τον και βέβαια σου εύχομαι να κολλήσεις , αλλά αυτό θα το καταλάβεις μόνος σου .
Καταγράφηκε
leon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2016, 09:35:31 μμ »

Μήπως τώρα φαίνονται;
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2016, 10:27:56 μμ »

ΟΔΗΓΟΣ ανάρτησης εικόνων.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2016, 10:38:16 μμ »

Σημερα συμπτωματικα πονταρα για ενα λοτ στο ιντερνετ που ειχε διαφορα γραμματοσημα σφραγισμενα , και του 20ου και του 19ου αιωνα, και εκλεισε παρα πολυ χαμηλα, δυστυχως τα γραμματοσημα εχουν παρει την κατω βολτα. Δικαιως κατ εμε διοτι βλεπω στο ebay να υπαρχει πραγματικα τεραστια προσφερομενη ποσοτητα, η οποια για να απορροφηθει απο τη ζητηση πρεπει να υπαρχουν δεκαπλασιοι συλλεκτες. Λιγα ειναι τα πραγματικα δυσκολα γραμματοσημα και πρεπει να ναι σε ασφραγιστη κατασταση συνηθως, γιατι σε σφραγισμενη κατασταση ακομα και οι περισσοτερες κεφαλες Ερμη ειναι ευκολες (με καποιες εξαιρεσεις συγκεκριμενες). Σφραγισμενο γραμματοσημο για να εχει μεγαλη αξια πρεπει ειτε το γραμματοσημο να ναι πολυ σπανιο, ειτε η σφραγιδα να ναι σπανια. Οταν ειναι κοινα αυτα τα 2 (γραμματοσημο κ σφραγιδα) τοτε για να υπαρχει μια καποια αξια θα πρεπει η σφραγιδα να ναι ολοκληρη και ευαναγνωστη.
Με ολα αυτα θελω να πω οτι η πρωτη προτεραιοτητα κατ εμε πρεπει να ειναι η αγαπη για το χομπι, να ξεκινησεις δηλαδη τη συλλογη αλλα χωρις αυταπατες οτι θα εχεις κατι που να αξιζει ιδιαιτερα. Στην πορεια χρειαζεται αρκετο διαβασμα και μελετη της αγορας για να δεις που κινουνται πανω κατω οι τιμες, πιστευω οτι αν παρακολουθεις δημοπρασιες στο ebay και στον Καραμητσο τοτε θα εχεις πολυ καλη εικονα της αγορας απο αποψη τιμων.


Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
leon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2016, 10:43:07 μμ »

ΟΔΗΓΟΣ ανάρτησης εικόνων.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0
Σημερα συμπτωματικα πονταρα για ενα λοτ στο ιντερνετ που ειχε διαφορα γραμματοσημα σφραγισμενα , και του 20ου και του 19ου αιωνα, και εκλεισε παρα πολυ χαμηλα, δυστυχως τα γραμματοσημα εχουν παρει την κατω βολτα. Δικαιως κατ εμε διοτι βλεπω στο ebay να υπαρχει πραγματικα τεραστια προσφερομενη ποσοτητα, η οποια για να απορροφηθει απο τη ζητηση πρεπει να υπαρχουν δεκαπλασιοι συλλεκτες. Λιγα ειναι τα πραγματικα δυσκολα γραμματοσημα και πρεπει να ναι σε ασφραγιστη κατασταση συνηθως, γιατι σε σφραγισμενη κατασταση ακομα και οι περισσοτερες κεφαλες Ερμη ειναι ευκολες (με καποιες εξαιρεσεις συγκεκριμενες). Σφραγισμενο γραμματοσημο για να εχει μεγαλη αξια πρεπει ειτε το γραμματοσημο να ναι πολυ σπανιο, ειτε η σφραγιδα να ναι σπανια. Οταν ειναι κοινα αυτα τα 2 (γραμματοσημο κ σφραγιδα) τοτε για να υπαρχει μια καποια αξια θα πρεπει η σφραγιδα να ναι ολοκληρη και ευαναγνωστη.
Με ολα αυτα θελω να πω οτι η πρωτη προτεραιοτητα κατ εμε πρεπει να ειναι η αγαπη για το χομπι, να ξεκινησεις δηλαδη τη συλλογη αλλα χωρις αυταπατες οτι θα εχεις κατι που να αξιζει ιδιαιτερα. Στην πορεια χρειαζεται αρκετο διαβασμα και μελετη της αγορας για να δεις που κινουνται πανω κατω οι τιμες, πιστευω οτι αν παρακολουθεις δημοπρασιες στο ebay και στον Καραμητσο τοτε θα εχεις πολυ καλη εικονα της αγορας απο αποψη τιμων.



Καλώς τον και βέβαια σου εύχομαι να κολλήσεις , αλλά αυτό θα το καταλάβεις μόνος σου .


Σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2016, 11:06:04 πμ »

Το σφραγισμένο και το ασφράγιστο έχουν φιλοσοφία απο πίσω τους κατά την γνώμη μου.

Η απλή λογική λέει οτι το ασφράγιστο είναι πιο ωραίο στο μάτι είναι πιο γυαλιστερό, είναι καθαρό και φαίνεται ωραιότατα το σχέδιο. Κάτι που ισχύει προφανώς.

Αλλά και το σφραγισμένο μη το έχουμε του πεταματου. Το σφραγισμένο έχει πραγματοποιήσει την αποστολή του. Σφραγίστηκε και "μετέφερε" ένα γράμμα έκανε αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε έχει την φιλοσοφία του και αυτό. Βέβαια δε θα έχει πολλές φορές μια άρτια σφραγίδα ή θα έχει μουτζούρα η σφραγίδα.

Αλλά και τα 2 έχουν τη φάση τους. Με τα γραμματόσημα δε θα γίνεις πλούσιος στα λεφτά στο υπογράφω θα γίνεις όμως πλούσιος σε γνώσεις και ιστορίες που θα διαβάσεις επειδή θα σε προκαλέσουν.

Εύχομαι να σου αρέσει και να κολλήσεις γιατί είναι μια ασχολία με πολύ βάθος. Το σφραγισμένο και το ασφράγιστο είναι το πρώτο μόνο επίπεδο. Το καλό είναι οτι αυτή την περίοδο το γραμματόσημο το Ελληνικό το βρίσκεις φθηνά αν αρχίζεις τώρα κάποιες περιόδους μπορείς να τις μαζέψεις πολύ εύκολα. Άλλες χώρες πάλι έχουν ανέβει και έχουν γίνει πιο ακριβές.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
leon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2016, 12:31:59 μμ »

Το σφραγισμένο και το ασφράγιστο έχουν φιλοσοφία απο πίσω τους κατά την γνώμη μου.

Η απλή λογική λέει οτι το ασφράγιστο είναι πιο ωραίο στο μάτι είναι πιο γυαλιστερό, είναι καθαρό και φαίνεται ωραιότατα το σχέδιο. Κάτι που ισχύει προφανώς.

Αλλά και το σφραγισμένο μη το έχουμε του πεταματου. Το σφραγισμένο έχει πραγματοποιήσει την αποστολή του. Σφραγίστηκε και "μετέφερε" ένα γράμμα έκανε αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε έχει την φιλοσοφία του και αυτό. Βέβαια δε θα έχει πολλές φορές μια άρτια σφραγίδα ή θα έχει μουτζούρα η σφραγίδα.

Αλλά και τα 2 έχουν τη φάση τους. Με τα γραμματόσημα δε θα γίνεις πλούσιος στα λεφτά στο υπογράφω θα γίνεις όμως πλούσιος σε γνώσεις και ιστορίες που θα διαβάσεις επειδή θα σε προκαλέσουν.

Εύχομαι να σου αρέσει και να κολλήσεις γιατί είναι μια ασχολία με πολύ βάθος. Το σφραγισμένο και το ασφράγιστο είναι το πρώτο μόνο επίπεδο. Το καλό είναι οτι αυτή την περίοδο το γραμματόσημο το Ελληνικό το βρίσκεις φθηνά αν αρχίζεις τώρα κάποιες περιόδους μπορείς να τις μαζέψεις πολύ εύκολα. Άλλες χώρες πάλι έχουν ανέβει και έχουν γίνει πιο ακριβές.

Σ΄ευχαριστώ.
Για να πω την αλήθεια, -ασχέτως χρηματικής αξίας- ,θεωρώ ότι τα σφραγισμένα έχουν ζωή, έχουν ιστορία,έχουν αναμνήσεις .
Σε αντίθεση με τα άλλα που τα θεωρώ ότι είναι "σφραγισμένα στο κουτί τους" και χρησιμεύουν αποκλειστικά για συλλογή.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2016, 02:05:30 μμ »

Και τα 2 έχουν την αξία τους στη συλλογή. Εγώ κάποτε τα σφραγισμένα τα προσπέρναγα τώρα συγκεκριμένες σφραγίδες τις κρατάω. Για παράδειγμα κρατάω σφραγίδες απο μεσσηνία και πρέβεζα μιας και κατάγομαι απο εκει αλλά αυτό ήρθε πιο μετά, με τον καιρό όσο ασχολείσαι βρίσκεις και άλλα.

Πιο προχωρημένοι φιλοτελιστές δίνουν ολόκληρες συλλογές ασφράγιστες για να κάνουν συγκεκριμένες συλλογές, πιο δύσκολες πιο προχωρημένες. Θεματικές, σφραγίδων, τελών, σφραγίδων με θέματα, φακέλων ένα σωρό ιδέες.

Να ξέρεις οτι ποτέ δε θα μπορείς να τα έχεις όλα απλά όσο πιο πολύ ασχολείσαι με το γραμματόσημο θα δεις συγκεκριμένα πράγματα που θα κυνηγάς, ορισμένοι συλλέγουν μόνο την περίοδο του 20 ή νεες χώρες. Έχει άπειρα πράγματα να συλλέξεις στο γραμματόσημο. Δεν είναι νόμισμα που πάει μέχρι ένα σημείο και μετά είναι κατάσταση και πιστοποίηση.

Εδώ έχει τον ατελείωτο η υπόθεση. Για αρχή για να βάλεις σε μια σειρά όσα έχεις πάρε έναν κατάλογο με 10 20 ευρώ πέρνεις έναν hellas, εναν ερμή (ακόμα και παλιότερης χρονιάς σου κάνει) όχι για τις τιμές για να δείς πια έχεις και πόσα υπάρχουν ακόμα. Βάλτα και σε ένα κλασσερ ή αλμπουμ. Τις τιμές μη τις κοιτάς καν στην αγορά ή και στον ίδιο τον έμπορο να πας θα το βρεις σε καλύτερη τιμή απο του καταλόγου.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 25, 2016, 09:29:05 πμ »

Το ασφράγιστο και το σφραγισμένο είναι δύο εντελώς διαφορετικοί κόσμοι με διαφορετική προσέγγιση και μέθοδο συλλογής. Το ερώτημα "ασφράγιστα ή σφραγισμένα" απαντάται εύκολα όταν ο συλλέκτης βρεί τον δρόμο του και επιλέξει τί ακριβώς συλλογή θέλει να κάνει.
Για την συλλογή μου κλασικών ελλ. γραμματοσήμων εγώ επιλέγω μόνο ασφράγιστα, αφού ειναι κατα κανόνα σπανιότερα απο τα σφραγισμένα, ωραιότερα αυτών κατα την δική μου αισθητική και περισσότερο κοντά στην αρχική τους κατάσταση, προσφέρουν δλδ την ποιότητα που χρειάζεται να έχει αυτό που εγώ θεωρώ μια συλλογή γραμματοσήμων, μια συλλογή δλδ που ασχολείται με το γραμ/μο αυτό καθ' αυτό και όχι με οτιδήποτε άλλο αφορά τον φιλοτελισμό (σφραγίδες, τέλη, κλπ).

Ως εκ τούτου, το σφραγισμένο για εμένα έχει θέση μόνο σε μια συλλογή ταχυδρομικής ιστορίας, μια εντελώς διαφορετική συλλογή απο αυτήν των γραμματοσήμων με άλλους κανόνες και στήσιμο. Σε μια καλή συλλογή ταχ. ιστορίας το σφραγισμένο θα πρέπει να είναι κατα κανόνα επάνω στο φάκελο και σφραγισμένο όσο το δυνατόν σωστότερα. Οι κανόνες μιας συλλογής ταχ. ιστορίας είναι πολλοί, πολλές φορές περίπλοκοι και ανάλογα το θέμα διαφέρουν σημαντικά.

Κοινά γραμματόσημα εκτός φακέλου και με κοινές σφραγίδες δεν λένε κάτι και δεν επιλέγονται -απο εμένα τουλάχιστον- για μια καλή συλλογή, μια συλλογή δλδ που νοιάζεται για την σπανιότητα και την ποιότητα του υλικού της. Η αγορά τα τιμολογεί ανάλογα, σε τιμές λίγο πάνω απο το δωρεάν και συνήθως προσφέρονται όχι μεμονωμένα αλλα σε μεγάλες ποσότητες.
Κατα την δική μου αίσθηση, το κοινό, σφραγισμένο και ταυτόχρονα εκτός φακέλου δεν μπαίνει ούτε σε συλλογή γραμματοσήμων, ούτε και σε συλλογή ταχ. ιστορίας, αφού δεν προσφέρει τίποτα απο αυτά που οι συλλογές αυτές στην ιδανική τους μορφή χρειάζονται. Το μόνο που προσφέρει είναι το ότι μπορεί να δώσει το ερέθισμα σε κάποιον να ξεκινήσει.
Μοναδικές εξαιρέσεις αποτελούν τα λίγα πολύ σπάνια γραμματόσημα που, ακόμα και ως σφραγισμένα με κοινότατες σφραγίδες είναι σπανιότατα, τα οποία λόγω των ιδιαιτεροτήτων τους αυτών και της μεγάλης σπανιότητας τους έχουν θέση και σε σοβαρές συλλογές αφού είναι σπάνια και η ζήτηση τους είναι μεγαλύτερη απο τον διαθέσιμο αριθμό τους.

Οι περισσότεροι συλλέκτες, ακόμα και οι μεγαλύτεροι όλων των εποχών, ξεκίνησαν με κοινά, σφραγισμένα και κακής κατάστασης γραμματόσημα που τους δώθηκαν δώρο απο φίλους, αφαίρεσαν απο φάκελα, κλπ.
Αρκετοί προχώρησαν παρακάτω, ελάχιστοι προχώρησαν πάρα πολύ παρακάτω, οι περισσότεροι μένουν για πάντα στο αρχικό στάδιο συλλογής, αγνοώντας ή/και αδιαφορώντας για παράγοντες όπως η σπανιότητα και η ποιότητα. Το τί συλλογή θα φτιάξει ο καθένας εξαρτάται κυρίαρχα απο τον χρόνο που θα αφιερώσει για να αποκτήσει γνώση, απο τις επιλογές που θα του δωθούν και θα του ανοικτούν κατα την απόκτηση παραστάσεων μέσα απο εκθέσεις, απο την συναναστροφή του με άλλους συλλέκτες κλπ, καθώς και απο την οικονομική επιφάνεια του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2016, 10:09:50 πμ από Helios » Καταγράφηκε

leon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 25, 2016, 12:04:01 μμ »

Για μένα, με την μηδαμινή πείρα, συλλογή γραμματοσήμων καθορίζεται κυρίως καθαρά υποκειμενικά.
Δεν μιλάω για συλλογή σπανίων γραμματοσήμων αλλά για συλλογή = συγκέντρωση - μάζεμα γραμματοσήμων.

Έτσι, σαν συλλογή - μάζεμα, προσωπικά δεν πιστεύω να κάνω διάκριση σε σφραγισμένα ή μη.Στην πορεία ίσως και να γίνει.Τότε όμως θα ανοίξει ένας άλλος δρόμος με πολλά παρακλάδια.

Θεωρώ λοιπόν ότι η συλλογή γραμματοσήμων είναι σαν ένας τεράστιος δρόμος που περπατώντας τον ανακαλύπτεις πολλούς παράδρομους οι οποίοι με την σειρά τους αποτελούνται από πολλά παρακλάδια και πάει λέγοντας.Το συνολικό μήκος φαντάζει ατελείωτο και πιστεύω ότι λίγοι το ξέρουν και το έχουν περπατήσει.
Σε κάθε σημείο αυτού του δικτύου έχεις την δυνατότητα να φτιάξεις την συλλογή σου χρησιμοποιώντας στοιχεία του κάθε κομματιού ή και περισσοτέρων κομματιών - δρόμων.

Όσο πιο πολύ έχεις περπατήσει αυτόν τον δρόμο, τόσο πιο πολύ επιλεκτικός γίνεσαι στο μάζεμα γραμματοσήμων αλλά περιορίζονται ταυτόχρονα και οι δυνατότητες επιλογής.

Προσωπικά είμαι στο 1ο βήμα και χαίρομαι για το ότι έχω απεριόριστες επιλογές.

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 25, 2016, 01:52:23 μμ »

Συνεχισε το ομορφο ταξιδι σου , που θα σε οδηγήσει σε δρόμους που δεν φαντάζεσαι ....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences