Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 12:56:00 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 23
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: die-cast  (Αναγνώστηκε 110856 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 12, 2013, 07:09:28 μμ »

Βρε Τασσουλη??
Σιγα σιγα βρε !!
Θα τον στειλεις αδιαβαστο το παλικαρι!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Να τον χαιρεσε τον μικρουλη!! Ευχομε να μοιασει στον μπαμπα του συλλεκτικα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 12, 2013, 07:22:05 μμ »

 τον  χαιρομαι  Γιωργο   λιγα  ακομα  και  τελος  για  σημερα   Έκπληξη
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 12, 2013, 07:48:16 μμ »

Lotus Elan M100 με τον μικρο μέσα αξία ανεκτίμητη!!!! Να τον χαίρεσαι  και να είναι πάντα χαρούμενος όπως στην φοτο !
Κατά ριπας με πυροβολείς και δεν σε προλαβαίνω ....
Τα μικρά είναι κουκλιά , έχω ένα θέμα εγω με την DeAgostini και εταιρίες του είδους τις οπότε δεν θα σχολιάσω παραπάνω...Το οτι έχω εγώ ενα μικρόβιο και τα ψυριζω όλα δεν σημαίνει οτι πρέπει να το μεταδώσω σε όλους τους νορμάλ ανθρώπους ...
Επανέρχομαι  σε λίγο για τα 2 μεγαλύτερα...
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 12, 2013, 08:16:42 μμ »

1975-76 EXOTO FERRARI 312T
Winner, 1975 U.S. Grand Prix, driven by Niki Lauda   το ενα .

1990 EXOTO FERRARI 641/2
Winner, 1990 Grand Prix of Portugal, driven by Nigel Mansell το αλλο.

Απο τον τροπο που γράφεις κατάλαβα οτι δεν υπάρχουν κουτιά ε? Ελπίζω και πες μου σε παρακαλώ πως κάνω λάθος!

Δεν θα σας κουράσω με λεπτομέρειες...με κουτιά ξεκινάμε απο 1000 δολαριακια έκαστο και βλέπουμε .
Μπας και θέλεις και έναν γιο ακόμα λίγο σιτεμένο ??
Είμαι διαθέσιμος προς υιοθεσία .
Εννοείτε πως Exoto δεν εχω κανένα μιας και μάζευα μικρότερες κλίμακες και οχι 1/18 αλλά και να μάζευα σε τέτοια κλίμακα δεν θα μπορούσα να υποστηρίξω τέτοιες τιμές...
Νομίζω πως με 2 σαλοσπιρ των 100mg θα το γλυτώσουμε το έμφραγμα.

 
Υ.Γ
Ευχαριστώ και τον διαχειριστή ο οποίος ανήγαγε το θέμα σαν ξεχωριστή κατηγορία .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 12, 2013, 08:34:01 μμ »


Υ.Γ
Ευχαριστώ και τον διαχειριστή ο οποίος ανήγαγε το θέμα σαν ξεχωριστή κατηγορία .

Την επιμονη σου να ευχαριστεις!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Απο αρχης γενεσεως του σαιτ αρκετοι μπηκαν και ζητουσαν κατηγοριες εδω κατηγοριες εκει που στην ουσια εμεναν παντοτε αδειες απο εμψυχο υλικο.
Εσυ με την επιμονη σου εδειξες οτι σου αξιζε να γινει μια κατηγορια τετοιων συλλεκτικων αντικειμενων.
Εαν εχεις ορεξη τωρα με την βοηθεια ενος διαχειρηστη θα μπορεσεις να τα κατηγοροποιησεις και να μεταφερθουν οι φωτο  ειτε σε εταιριες , ειτε σε ετη κατασκευης ειτε οπως νομιζεις εσυ καλυτερα.

Η πιστα ειναι δικη σου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 12, 2013, 08:51:05 μμ »

Νεστωρα, ανελαβε τα ηνια παρακαλω!!πιστευω πως σιγουρα θα ξερεις τι παιζει αλλα ετσι,για να πω και εγω κατι,μπορει να κατηγοριοποιηθει σε αμαξια-μηχανες-αεροπλανα-κτλ.. Χαμόγελο Χαμόγελο
ωραια κατηγορια!! μεγιες λοιπον!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 12, 2013, 09:03:29 μμ »

Να κοπάσει λιγο η καταιγίδα που μου σήκωσε ο φίλος collector ....Και θα μπουν ολα σε τάξη.
Και εδω να πω αρπάζοντας την ευκαιρία ....Ελατε ,ολοι κατι έχετε δεν μπορεί ,μικρο -μεγάλο - αμαξάκι-αεροπλανάκι -καραβάκι    εγγλέζικο-κινέζικο   στο πατάρι στο χωρίο στην αποθήκη  .....
Δώστε φοτο στον λαό...
Όπως βλέπετε κάποια ποσά δεν είναι διόλου ευκαταφρονητα  ... μπορεί να έχετε ενα μικρο διαμαντάκι να το ανακαλύψουμε και πορεύεστε ανάλογα...  


Οσο για της κατηγορίες θα το δούμε ακόμα είμαστε μικρουληδες ...Μια σκεψη ομως που έχω είναι οτι μπορούμε να αγκαλιάσουμε  Μαζί με τον Στατικό μοντελισμό και τα συναρμολογούμενα και τον τηλεκατευθυνόμενο μοντελισμό και βέβαια αν γίνουμε τόσο πολλοί και τόσο δυνατοί  ναι να πάμε και σε αμάξι-μηχανή-αεροπλάνα (τρενάκια  Γλώσσα έχω και από αυτά ναι )

Φιλικα Νεστωρ
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 12, 2013, 10:46:44 μμ »

Και φυσικά ικανότητα. Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας. Να το χαίρεσαι.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 13, 2013, 08:59:15 μμ »

  . Ευχαριστω  παιδια  για  τα  σχολια  σας.... Στριφογύρισμα ματιών

    σημερα  ανεβαζω  φωτο   απο  μερικα  αυτοκινητα  raly   Έκπληξη

    ξυλινα  καραβια  αυριο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 13, 2013, 09:03:22 μμ »

  και  ενα  καλο  LOTUS  EUROPA   Άνεση

  στο  εσωτερικο  διακρινετε  η μοκετα

   (αφιερομενο  στον   nestor)
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 13, 2013, 09:41:29 μμ »

To lotus europa απο την εταιρία Kyosho σε κλιμακα 1/18 .
Απορώ πως το έπαθες εσυ αυτο φίλε μου... έχεις αυτοκινητάκι στην 1/18 κάτω απο 100 δολλαρια??
Μάλλον δεν θες να με πιέσεις αλλο μετα τα χθεσινά ε?
Είναι ακόμα ενα αστέρι όμως όπως και να το δω ασχέτου τιμής .
Ειδα ενα citroen xsara μεσα στα μικρούλια και το λατρεύω αυτο το αυτοκίνητο ... άσχετα με της βλάβες που παρουσίαζε .
Μια και το αγωνιστικό στοιχείο ειναι η αδυναμία σου, επέτρεψε μου να σου αφιερώσω και εγω ενα απο την γαλλική εταιρία Vitesse και σε κλίμακα 1/43 οπως το δικο σου xsara .

Είναι βέβαια Citroen Xsara Kit-car
f2 winner rallye catalunya 1998 με οδηγό P.Bugalski συνοδηγό J-p.Chiaroni

Όσο σκέφτομαι  την υπομονή σου στο καράβι ... τρελαίνομε .. Κάποτε έκανα συναρμολογουμενα άρματα μάχης με το ένα χιλιοστό των κομματιών που χρειάστηκε το καράβι σου ... θυμάμαι  το τελευταίο ενα Sherman M4A4  ήταν που εξαντλήθηκε η υπομονή μου και το έδωσα στο σκύλο να το φάει πριν τελειώσει ..

Φιλικα Νεστωρ
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 13, 2013, 10:17:29 μμ »

Σε καταλαβαίνω φίλε nestor..... Εμένα τα χέρια μου δεν πιάνουν καθόλου ... γενικά ήμουν καλός στα μαθηματικά ... αλλά τελείως άχρηστος σε ότι αναφορά μαστορέματα. Μου άρεσαν πάρα πολύ τα συναρμολογούμενα αεροπλάνα, με προτίμηση στα του 2ο Παγκοσμίου Πολέμου ... Έκανα 3-4 προσπάθειες και είχα τέτοια νεύρα που δεν τα κατάφερνα, ώστε οι γονείς μου μου είπαν οτι θα ξαναέχω χαρτζηλίκι μόνο αν σταματήσω να αγοράζω συναρμολογούμενα αεροπλανάκια .....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 14, 2013, 09:24:01 πμ »

Δεν υπάρχει κανένας ειδiκος εδώ φίλε warrior .Εχω διαβασει αρκετα ,εχω ψαξει αρκετα αλλα για να γινεις 'ειδικος' χρειάζονταν πάρα πολλά .Ενα απο αυτα ειναι και η τριβή με ανθρώπους οι οποίοι εχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με εσένα .Και βεβαία εκτός απο περιοδικά, βιβλία, ίντερνετ να μπορείς να πιάσεις με τα χέρια σου μοντέλα να νιώσεις την αίσθηση της αφής .
Στην Αγγλια που για εμένα πάντα είναι έτη φωτός μπροστά από τις υπόλοιπες χώρες στο άθλημα ,διοργανονονται σχεδόν 10 τον μήνα Swapmeets σε χώρους αρκετά μεγάλους οπου μαζεύονται  συλλέκτες μικροί μεγάλοι, νέοι παλιοί  από όλες της κοντινές πόλεις και ανταλλάσσουν η αγοράζουν ο ένας απο τον άλλο .

Σήμερα λοιπόν θα δούμε πως είναι μια τέτοια Εγγλέζικη έκθεση ας την πούμε..
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 14, 2013, 11:09:00 πμ »

Δεν υπάρχει κανένας ειδiκος εδώ φίλε warrior .Εχω διαβασει αρκετα ,εχω ψαξει αρκετα αλλα για να γινεις 'ειδικος' χρειάζονταν πάρα πολλά .Ενα απο αυτα ειναι και η τριβή με ανθρώπους οι οποίοι εχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με εσένα .Και βεβαία εκτός απο περιοδικά, βιβλία, ίντερνετ να μπορείς να πιάσεις με τα χέρια σου μοντέλα να νιώσεις την αίσθηση της αφής .

Νέστωρ συγνώμη, αλλα: εχεις διαβάσει, έχεις ψάξει, έχεις και τριβή με ανθρώπους που μοιράζονται τα ιδια ενδιαφέροντα, το συμπέρασμα λοιπόν πιο είναι; Οτι.......είσαι ειδικός!
Και για να μην σε αγχώσω ( Σαρκασμός), είσαι πιο ειδικός απο τους περισσότερους εδω μέσα πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

Περιμένω να δω και άλλες φωτογραφίες.
Εγω μάλλον αύριο θα ανεβάσω και άλλες.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 14, 2013, 07:53:13 μμ »

Πριν 40 χρονια ηταν μαχιμα για παιχνιδι και ατελειωτα τρακαρισματα οπως θα διαπιστωστε και απο τις γρατζουνιες τους  Χαμόγελο
Τωρα πλεον εχουν αποσυρθει σε μια κουτα στο παταρι μιας και τα κοριτσια μου προτιμουν τις κουκλες τους  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 23
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences