Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 08:10:26 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: KΡΗΤΗΚΙΣΤΑΝ ....  (Αναγνώστηκε 29783 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 09, 2013, 10:59:43 πμ »

Αν Γιωργο αυτονομηθει η Κρητη τοτε θα πεσουν κορακια να την φανε και οποιος προλαβει!Ειδες τι εγινε με την Κυπρο!Αν ο τραγοπαπας Μακαριος δεν αντιστεκοταν λυσαλλεα στην Ενωση τωρα δεν θα ειχαμε ουτε Ατιλλες ουτε τιποτα!Οποιος φευγει απο το μαντρι τον τρωει λυκος!Ειναι προδοσια και ανθελληνισμος και μονο που το αναφερετε!Ολοι οι εχθροι μας παρακαλανε να γινει μια διαιρεση!Γιατι αραγε;;;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 09, 2013, 11:06:41 πμ »

Λοιπον Ηρακλειωτη , παρόλο που μολις ξυπνησα ,  εχω πιει τον Βοσπορο απο εχθες και ο καφες μου ακομη ειναι ανεγγιχτος , με το που διαβασα οσα εγραψες εγινα τουρμπο . Λοιπον ο,τι γραφεις δεν ειναι παρα προιον μιας αλλης , "διευρυμενης παρτακίασης "  που διεπει αυτον τον λαο . Και εξηγουμαι :  Η Κρητη οντως εαν εφευγε απο την Ελλαδα μια χαρα θα περνουσε . Το θεμα ομως ειναι οτι αν φυγουν οσες περιοχες θεωρουν οτι τα οικονομικα τους ειναι καλυτερα του ελληνικου μεσου ορου , αυτο που θα μεινει  το κομματι θα βρεθει προ μιας ακομη πιο επιδεινομενης καταστασης - αρα το επιχειρημα "θα ειναι και για τις δυο πλευρες καλυτερα "   απορριπτεται - μονο για την μια θα ' ναι και το ξερεις . Ελα να το παμε αντιστροφα ομως :  πως θα σου φαινοταν να πουν (με την ιδια λογικη )  καποιοι αλλοι  να ...."διωξουμε"  τις πολυ χαμηλα οικονομικα περιοχες ? πχ Θρακη , πχ Ηπειρο ?  ε? ειναι η ιδια λογικη με την δικη σου --->    εξυπηρετουμε το συμφερον !   μα τα κρατη Ηρακλειωτη δεν φτιαχνονται με γνωμονα το συμφερον , οχι τουλαχιστον αυτο της τσεπης  , φτιαχνονται απο τους λαους ( φυσικα με παρεμβασεις τριτων  , αλλα η ιδεα ειναι των λαων )   κι αν αυτο ( το συμφερον δηλαδη) εσυ το θεωρεις παραγοντα για να εισαι ενιαιο κρατος με την Ελλαδα  , τοτε κατι δεν εχει παει καλα με τις ιδεες που σου περασαν - οχι μονο εσενα , αλλα ολλωνων σας . Τα βαζετε με τον "ακραιο " χωρο της αριστερας  ταχα μου διοτι ειναι απατριδες  , αλλα εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι πιο απατριδες απο ολους αυτους που φωναζουν με σημαιακια στα χερια και τελικα στην πρωτη στραβη τρεχουν να σωθουν  και να σωσουν την τσεπη τους , δεν υπαρχουν . Ξερεις ποσους μαγκες εθνικιστες , πατριδολαγνους κτλ κτλ ξερω που στην πρωτη ευκαιρια εστειλαν τα λεφτα τους εξω ?  Στην αφελεστατα ταχα μου διατυπωθεισα ερωτηση " εαν τα βγαλουμε ολοι , την επομενη μερα θα καταρρευσει το συστημα " , η απαντηση ηταν  " δεν θα ειμαι  εγω ο ###### " .  Ετσι λοιπον , αγαπαμε την πατριδα , αλλα μονο οσο  περναμε καλα ....

( Ηρακλειωτη , με αγαπη απο Μανη )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2013, 11:25:35 πμ από Μαρινα » Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 09, 2013, 11:08:43 πμ »

Λοιπον Ηρακλειωτη , παρόλο που μολις ξυπνησα ,  εχω πιει τον Βοσπορο απο εχθες και ο καφες μου ακομη ειναι ανεγγιχτος , με το που διαβασα οσα εγραψες εγινα τουρμπο . Λοιπον ο,τι γραφεις δεν ειναι παρα προιον μιας αλλης , "διευρυμενης παρτακίασης "  που διεπει αυτον τον λαο . Και εξηγουμαι :  Η Κρητη οντως εαν εφευγε απο την Ελλαδα μια χαρα θα περνουσε . Το θεμα ομως ειναι οτι αν φυγουν οσες περιοχες θεωρουν οτι τα οικονομικα τους ειναι καλυτερα του ελληνικου μεσου ορου , αυτο που θα μεινει  το κομματι θα βρεθει προ μιας ακομη πιο επιδεινομενης καταστασης - αρα το επιχειρημα "θα ειναι και για τις δυο πλευρες καλυτερα "   απορριπτεται - μονο για την μια θα ' ναι και το ξερεις . Ελα να το παμε αντιστροφα ομως :  πως θα σου φαινοταν να πουν (με την ιδια λογικη )  καποιοι αλλοι  να ...."διωξουμε"  τις πολυ χαμηλα οικονομικα περιοχες ? πχ Θρακη , πχ Ηπειρο ?  ε? ειναι η ιδια λογικη με την δικη σου --->    εξυπηρετουμε το συμφερον !   μα τα κρατη Ηρακλειωτη δεν φτιαχνονται με γνωμονα το συμφερον , οχι τουλαχιστον αυτο της τσεπης  , φτιαχνονται απο τους λαους ( φυσικα με παρεμβασεις τριτων  , αλλα η ιδεα ειναι των λαων )   κι αν αυτο ( το συμφερον δηλαδη) εσυ το θεωρεις παραγοντα για να εισαι ενιαιο κρατος με την Ελλαδα  , τοτε κατι δεν εχει παει καλα με τις ιδεες που σου περασαν - οχι μονο εσενα , αλλα ολλωνων σας . Τα βαζετε με τον "ακραιο " χωρο της αριστερας  ταχα μου διοτι ειναι απατριδες  , αλλα εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι πιο απατριδες απο ολους αυτους που φωναζουν με σημαιακια στα χερια και τελικα στην πρωτη στραβη τρεχουν να σωθουν  και να σωσουν την τσεπη τους , δεν υπαρχουν . Ξερεις ποσους μαγκες εθνικιστες , πατριδολαγνους κτλ κτλ ξερω που στην πρωτη ευκαιρια εστειλαν τα λεφτα τους εξω ?  Στην αφελεστατα ταχα μου διατυπωθεισα ερωτηση " εαν τα βγαλουμε ολοι , την επομενη μερα θα καταρρευσει το συστημα " , η απαντηση ηταν  " δεν θα ειμαι  εγω ο ###### " .  Ετσι λοιπον , αγαπαμε την πατριδα , αλλα μονο οσο  περναμε καλα ....

+100000000000000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 09, 2013, 11:11:28 πμ »

Διαίρει και βασίλευε.
Το πρόβλημα τους είναι η ενότητα. Μην τους κάνετε τη χάρη, μην παίζετε το Γκεμπελικό παιχνίδι τους.
Είναι ένα τίποτα μπροστά σε έναν ενωμένο λαό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 09, 2013, 11:17:34 πμ »

Το προβλημα ειναι ενα :  το "εγω"  εναντι   του "εμεις"   και ο τροπος που διαπαιδαγωγηθησαν ολοκληρες γενιες  μαθαινοντας να κοιτανε την παρτη τους και αγνοωντας οτι  μονο μεσα απο το συνολο , μονο μεσα απο την γενικη προοδο , μπορει και το εγω να ανθισει . Διαφορετικα ειναι σαν να φυτευεις εναν ωραιοτατο κηπο  εν μεσω.......  χαβουζας . Εν συνεχεια προτεινω να ξαναθυμηθειτε τον Επιταφιο του Περικλη  , ελεγε μερικα ωραια  και συναφη με τα προλεχθεντα .....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 09, 2013, 11:22:18 πμ »

Και ρε παιδια , δεν κρατιεμαι ομως κι αρα θα την πεταξω και την κακιουλα μου ........  Ποσες φορες δεν εχω δει εδω μεσα να γραφονται σχολια περι νομισματων , ιστοριας του εθνους , να μην τα καθαριζουμε γιατι...καταστρεφονται κι αρα δεν σεβομαστε την ιστορια μας  κτλ κτλ κτλ . Ποια ιστορια δεν σεβεται ποιος , οταν δεν σεβεται την χωρα του ?  Γιατι ακριβως μιλαμε ? Ποσο  , ας μην πω υποκριτικο , αλλα ποσο απεχει τελικα απο την ουσια ολο αυτο το πραγμα ?  Ποσο πιο σουρρεαλ Απορία
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 09, 2013, 11:38:03 πμ »

Τι κανουν τα λεφτα τελικα...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 09, 2013, 11:38:54 πμ »

Σύµφωνα µε µια αρκετά διαδεδομένη φιλολογία, υπάρχει µυστικός όρος στις συµφωνίες ενσωµάτωσης της Κρήτης ότι θα πρέπει να πραγµατοποιηθεί δηµοψήφισµα µετά από εκατό χρόνια για να επαναεπιβεβαιώσει ή όχι την ένταξή της στο ελληνικό κράτος.

ΠΗΓΗ: http://www.pentapostagma.gr/2011/07/blog-guardian.html#ixzz2N29oUUpL

Σημειωση:Φετος ειναι η επετειος των 100 χρονων Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 09, 2013, 11:42:43 πμ »

Βρες μου ενα αρθρο στο Συνταγμα , βασει του οποιου επιτρεπεται η αποσκιρτηση κατοπιν δημοψηφισματος .
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 09, 2013, 12:42:29 μμ »

συνφωνω απολυτα με την φιλη μαρινα.αυτα τα δηθεν τοπικιστικα,και περι φυλετικης  καθαροτητας η ανωτερωτητας μιας περιοχης,ειναι παντα εκ του πονηρου!σιγουρα υπαρχουν ευφορες περιοχες στον τοπο μας η ομορφωτερες απο καποιες αλλες.αυτος ειναι λογος να ανεξαρτητοποιηθουν?συνεχως διαβαζουμε περιεργα αρθρα,οτι η ταδε περιοχη μπορει να εξασφαλισει τα προς το ζειν για ολην την ευρωπη!η αλλη ειναι φυλετικα ανωτερη απο τις αλλες,κλπ.αυτα μαλλον βολευουν του διαφορους τοπικους κοτσαμπασηδες,και μαλλον παρακινουνται απο τους συνηθεις ξενους φιλους μας.τι να πω,θα το δουμε και αυτο!γιαννηςτ,απο το αιτωλισταν?(την καταληξη του ονοματος του κρατους δεν μπορω να εξηγησω.)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 09, 2013, 12:51:53 μμ »

οσο για τους πραγματικους ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ,ηταν παντα παλληκαρια!!!στην απελευθερωση της μακεδονιας η και αλλων υποδουλωμενων περιοχων της πατριδος μας,ηταν οι πρωτοι που δεν καθοταν στα αυγα τους.αλλα ξεκιναγαν να δωσουν την ζωη τους,για τους υπολοιπους ΕΛΛΗΝΕΣ!ο καπεταν μιχαλης μαλλον πεθανε,για μερικα ευρω.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:00:40 μμ »

Γιάννη παλικάρια ήταν αυτοί που πολέμησαν, είτε κρητικοί είτε στερεοελλαδίτες κλπ.... Τώρα αν αναφέρεσαι για τους Κρητικους γενικότερα πριν κατι μήνες μάθαμε πως το μισό Ηράκλειο -νομίζω- επαιρνε επίδομα τυφλότητας. Μόνο παλικαριά ή λεβεντιά δεν είναι αυτό.Που πήγε η περηφάνεια τους αραγε?ΑπορίαΑπορία
Τέλος, η μισή κρήτη γαλουχείται στο να χρησιμοποιεί όπλα. Εξού και οι βεντέτες. Υπάρχουν απειρα περιστατικά σαββατο βράδυ να μαλώνουν νεαροί και να κουβαλάνε μαχαιρια, πιστολια κλπ. Αυτά Γιάννη μου δεν δηλώνουν παλικαριές.

Βασίλης, μισός λουκουμάνθρωπος, μισός κρητικός.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:01:47 μμ »

Λοιπον , εγω  εχω ορεξουλες σημερα και θα το παω και λιγο παραπερα .......   Με βαση την λογικη λοιπον του τι συμφερει και τι όχι , θα μπορουσα να σκεφτω πως οι  πολιτες που δεν παραγουν , που εχουν θεματα υγειας , που ειναι  "ασυμφοροι "  για ολους τους υπολοιπους , τους οικονομικα ενεργους , θα πρεπε να διωχνονται .....   Το ιδιο και σε πιο στενο επιπεδο ομαδας , στα πλαισια της οικογενειας ,   η γιαγια που μας επιβαρυνει μη εχουσα συνταξη ,  ο συγγενης που θελει διαρκη περιθαλψη κι αρα στοιχιζει πολυ , το παιδι με ειδικες αναγκες που  στοιχιζει και σε χρημα και σε χρονο ...ολοι αυτοι παλι θα πρεπε να διωχθουν    , διοτι επιβαρυνουν τον προυπολογισμο μας , ε ?  Εδω το παραδειγμα σας φαινεται πιο τρανταχτο ? Πιο ωμο ? Πιο βαρβαρο ? Κι ομως  θεμα νοοτροπιας ειναι και ευαισθησιων   - και φυσικα προτεραιοτητων ......      φεῦ
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:05:03 μμ »

οπως παντα στο φορουμ το θεμα ξεχυλωθηκε.
Ετσι δεν γινεται συζητηση ομως
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:09:22 μμ »

Γιατι το λετε αυτο   Εποπ ? Το θεμα ειναι να δουμε ποιος ειναι πιο "πατριωτης" ? Σε συγκρισεις θα πεσουμε παλι ? Κατ' εμε το θεμα ειναι να φτασουμε σ' ενα επιπεδο συνειδητοποιησης του γιατι λειτουργουμε  όπως λειτουργουμε και ποιος θα ηταν ο βελτιστος τροπος συνυπαρξης   και οχι να δουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη την φιλοπατρια του .....   

( εκτος συναγωνισμου η υποφαινομενη )
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences