Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 11:32:10 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρεωκοπια !! Καλο ή κακο?  (Αναγνώστηκε 23960 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 30, 2016, 05:08:02 μμ »

Εγώ θα πω μια άποψη (τη δική μου) και πάρ'τε την όπως θέλετε.
Και ΔΕΝ βλέπω το πράμα πολιτικά (ή -ακόμα περισσότερο- κομματικά) γιατί νομίζω ότι ιδεολογίες και κόμματα δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που ο κ. herakliotis έθεσε. Είναι καθαρά θέμα διαχείρισης.
Αναγκαστικά θα αναφερθώ σε ονόματα πολιτικών, γιατί προσδιορίζουν εποχές.

Λοιπόν, σήμερα, ΕΞΗ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ χρόνια από τη στιγμή που ο ΓΑΠ βγήκε στο Καστελλόριζο και ανακοίνωσε αυτά που ανακοίνωσε, νομίζω ότι έχει περάσει αρκετός καιρός, ώστε να μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα. Σχεδόν ιστορικά συμπεράσματα.
Τι ανακοίνωσε ο ΓΑΠ? Αυτό:
https://www.youtube.com/watch?v=4pC_d1M82uQ
(Όποιος δεν το θυμάται, ας κάνει τον κόπο να το δει. 5 λεπτά είναι).
Με απλά λόγια, ο τότε πρωθυπουργός της χώρας είπε:
"Δεν τη βγάζουμε οικονομικώς, ζήτησα απ' έξω βοήθεια".

Απ' τη στιγμή που βγαίνεις στην (πλούσια) γειτονιά σου με το χέρι απλωμένο, ναι μεν μάλλον δε θα πεινάσεις, αλλά  κ ά τ ι  θα δώσεις σε αντάλλαγμα αυτού που σου δίνουν (για να μην πεινάσεις).

Εγώ, τότε (όπως και πολλοί άλλοι) δεν κατάλαβα τι θα σήμαινε αυτό. Το κατάλαβα στη συνέχεια, και γι΄ αυτό λέω πως τα έξη χρόνια είναι αρκετά.

Ήταν σωστή η απόφαση να βγει (βγούμε) με το χέρι απλωμένο?
Εγώ λέω πως όχι.
Τι θα έπρεπε να κάνουμε (κάνει)?
Ας δούμε ποια ήταν τότε η κατάσταση:
Χρέος 110-120% του ΑΕΠ, έλλειμα 15% του προϋπολογισμού, ανεργία 10%.
Τι θα έπρεπε να γίνει για να ανατραπεί η κατάσταση και ΝΑ ΜΗΝ αναγκαστούμε να δώσουμε το  κ ά τ ι  που δώσαμε απλώνοντας την παλάμη?
Μα προφανώς, να γυρίσουμε το χρέος σε πλεόνασμα. Δηλαδή, να περικόψουμε τις δημόσιες δαπάνες. Θα έπρεπε δηλαδή ο τότε πρωθυπουργός να πει:
"Δεν πληρώνω μισθούς και συντάξεις για 3 μήνες (βολευτείτε όπως μπορείτε), και μειώνω τα έξοδα του δημοσίου από 110δις ευρώ που ήταν το 2009 σε 80 δις για το 2010. Και το 2011 θα είναι 65δις".
Αυτή η απόφαση θα έδινε νέα πνοή στη χώρα. ΔΕΝ θα υπογράφαμε τίποτα (με ΔΝΤ, ΕΕ, ΕΚΤ κλπ) και η οικονομία μας μέσα σε 1-2 χρόνια θα γύριζε πάλι σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης.
Στην αυτονόητη ερώτηση "Μα πως θα πας τα έξοδα από τα 110δις στα 65?" η αυτονόητη απάντηση είναι "θα μειώσω το μέγεθος του δημοσίου". Δηλαδή, θα διώξω κόσμο. Απ' το 1εκ. ανθρώπους που "απασχολούνται" στο δημόσιο τομέα (για το 2010 μιλάω) θα έμεναν 500.000.

Στη δεύτερη αυτονόητη ερώτηση: "Μα, δεν θα αυξανόταν κάθετα η ανεργία αν 500k άνθρωποι έχαναν τη δουλειά τους?"
Η απάντηση είναι: "Ναι, η ανεργία από 10% θα πήγαινε σε μια νύχτα στο 20%, αλλά θα σταμάταγε εκεί". Γιατί η οικονομία θα ξανάπαιρνε μπροστά, και μέσα σε λίγα χρόνια και αυτοί, και οι άλλοι (το άλλο 10%) θα εύρισκαν δουλειά. Δουλειά ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ όμως, όχι "δουλειά στο δημόσιο".

Αυτή είναι η δική μου κρίση.

Θα βρεθούν πολλοί να πουν: "Δεν γίνονται αυτά τα πράματα, δεν μπορεί κανείς πρωθυπουργός (όποιος κι αν είναι) να τα κάνει. Θα τον ρίξουν την επόμενη μέρα".
Θα συμφωνήσω. Γι' αυτό και δεν έγιναν (όχι ότι ο ΓΑΠ είχε καταλάβει ότι αυτά έπρεπε να γίνουν - μη με παρηξηγήσετε - μπορεί και να είχε καταλάβει κάτι, αλλά μάλλον όχι. Σε κάθε περίπτωση (κατάλαβε - δεν κατάλαβε) δεν μπορούσε να τα κάνει).
Γι' αυτό και κανείς επόμενος δεν ήταν σε θέση να τα κάνει. Και οι μελλοντικοί, επίσης ΔΕΝ θα τα κάνουν.
Από τη σκοπιά αυτή, είμαστε καταδικασμένοι.
Και θα συνεχίζουμε τον κατήφορο, ζημιούμενοι χρόνο με το χρόνο, κατά το ποσοστό μείωσης του ΑΕΠ μας.

Τα περί Σώρρος, Σώρρας, γερμανικών αποζημιώσεων, κλπ φίδια εγώ τα ακούω βερεσέ...

Στο τέλος, θα μας κοτσάρουν και ένα δημοψήφισμα "Ευρώ ή δραχμή", και την απόφαση για την επίσημη ταφόπλακα μας θα την έχει πάρει "ο πάνσοφος Ελληνικός λαός".
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 30, 2016, 05:13:25 μμ »

Λογικα αυτα που λες.Γιατι ως γνωστον μονο το δημοσιο φταιει για την χρεωκοπια.Κανεις αλλος.Και ο γιατρος ο μεγαλοδικηγορος ο επιχειρηματιας που δηλωναν αφορολογητο τα 12 χιλιαρικα κοβοντας αποδειξεις καθε Πασχα Χριστουγεννα θα βαζανε πανω απο το γραφειο τους τον ΓΑΠ κορνιζα που εδιωξε τους καταχραστες δημοσιους υπαλληλους των 900 ευρω....

Να και η δικη μου κριση...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 30, 2016, 05:15:31 μμ »

Douglas Whittacker καλα τα λες ετσι ακριβως εγιναν, απλά φτασαμε σε αυτα τα ΑΕΠ με πλαστα -φτιαχτά στοιχεια.Κατα τα αλλα εννοειται πως κανενας πρωθυπουργος δεν ακουμπαει το δημοσιο-χαβουζα-δεξαμενη  ψηφοφορων. Αντε περαστικα μας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 30, 2016, 05:21:33 μμ »

Λογικα αυτα που λες.Γιατι ως γνωστον μονο το δημοσιο φταιει για την χρεωκοπια.Κανεις αλλος.Και ο γιατρος ο μεγαλοδικηγορος ο επιχειρηματιας που δηλωναν αφορολογητο τα 12 χιλιαρικα κοβοντας αποδειξεις καθε Πασχα Χριστουγεννα θα βαζανε πανω απο το γραφειο τους τον ΓΑΠ κορνιζα που εδιωξε τους καταχραστες δημοσιους υπαλληλους των 900 ευρω....

Να και η δικη μου κριση...

Την οποία διατύπωσε διαφορετικά κάπως, γιατί δεν καταλαβαίνω γρυ.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 30, 2016, 05:25:37 μμ »

Douglas Whittacker καλα τα λες ετσι ακριβως εγιναν, απλά φτασαμε σε αυτα τα ΑΕΠ με πλαστα -φτιαχτά στοιχεια.Κατα τα αλλα εννοειται πως κανενας πρωθυπουργος δεν ακουμπαει το δημοσιο-χαβουζα-δεξαμενη  ψηφοφορων. Αντε περαστικα μας  Χαμόγελο

Το πως βγαίνει το ΑΕΠ (κάθε χώρας) εγώ δεν το αμφισβητώ.
Και αν δεν ξέρεις, ρώτα τη CIA. Αυτοί ξέρουν:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2195.html

Μας βολεύει τώρα να λέμε για πλαστά στοιχεία?
(Κι άλλα φίδια - εκτός απ' τον Σώρα και τις μετοχές του, και τις γερμανικές αποζημιώσεις της Ζωής).
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2016, 05:33:38 μμ »

Ο Douglas....ειπε μια αποψη που θα προσπαθησω να την επεκτεινω λιγω ακομα.
Καταρχην καποια πραγματα να πω ιστορικα. Για το θεμα οτι τοτε ειχαμε 120% ΑΕΠ κλπ, αυτο ειναι η μιση αληθεια. Ο ΓΑΠ και γενικα οποιος ηταν τοτε (πχ και ο Σαμαρας οταν εκανε εκλογες το εβλεπε), πως η εξελιξη του χρεους θα εφτανε στο 170% και πανω. Ο λογος ηταν πως ειχανε μετατοπιστει καποιες δαπανες για τα επομενα ετη, αρα οσοι λενε οτι τοτε ειχαμε 120 και τωρα 200 δεν εχουν δικιο. Ηταν φως φαναρι οτι πηγαιναμε στο γκρεμο και οτι το 120 ηταν προσωρινο.
Τωρα τα περι θεωριων συνομωσιας οτι πανε να καθαρισουν τους Ελληνες κλπ, εγω τα ακουω βερεσε.
Κατ εμε εγινε κατι παρα πολυ απλο.
Η ελληνικη οικονομια μεχρι τη δεκαετια του 80-90 ηταν μια φτωχη οικονομια, παρολλα αυτα ειχε καποιες  βασεις, με την εννοια οτι υπηρχανε επιχειρησεις. Γενικα για να εχει ΑΕΠ ενα κρατος , η κυρια δυναμη ειναι η παραγωγικη της συγκροτηση. Η Ελλαδα ειναι γνωστο οτι ειχε τομεις που πλεον για τον αλφα η βητα λογο επαψαν να υπαρχουν, πχ κλωστουφαντουργια, βιοτεχνιες, καποιες αυτοκινητοβιομηχανιες εστω και μικρες, γενικα καποιες εταιρειες που κλεισανε. Αντιθετα διογκωθηκε προφανως για πολιτικους λογους ο δημοσιος τομεας.
Τι σημαινει καταρχην δημοσιος τομεας? Γιατι να θελει η Ελλαδα ενα δημοσιο τομεα? Τι εξυπηρετει?
Αν θελετε τη γνωμη μου, θα επρεπε να υπηρχε ενα δημοσιο μικρο ευελικτο χωρις παρεμβασεις στην οικονομια.
Αντιθετα αυτο διογκωθηκε υπερμετρα.
Τι σημαινει οτι ενας υπαλληλος στις εταιρειες που ξερετε επαιρνε 4-5 χιλιαδες ευρω? Αυτα τα λεφτα αντιπροσωπευαν κατι? Ηταν υπηρεσιες που επιστρεφοταν στο κοινωνικο συνολο?
Την απαντηση με το χερι στην καρδια την ξερει ο καθενας.
Ποσο πιστευετε οτι ειναι η ετησια μισθοδοσια και συνταξιοδητηση αυτου του δημοσιου τομεα?
Ειναι πανω απο 40 δις.
Απλα do the math.
Απο αυριο αν λεγανε η φορολογια επιχειρησεων στο 10% και φευγει ενα 30% των υπαλληλων να δειτε κατα ποσο θα υπηρχανε μνημονια και ελλειματα.
Εν πασει περιπτωσει, τροποι για να εξυγειανθει ο δημοσιος τομεας υπαρχουν. Ειτε βιαιοι ειτε ομαλοι. Η πολιτικη βουληση δεν υπαρχει, να σταματησει η κομματικη πελατεια.
Προφανως δε τους βαζω σε ενα καζανι. Και εδω ειναι το λαθος οταν μιλαμε για δημοσιο και ιδιωτικο τομεα. Δεν ειναι θεμα αν οι μεν δουλευουν ή οι αλλοι οχι. Το κλειδι ειναι η παραγωγικοτητα. Μπορει να σκοτωνεται στη δουλεια καποιος και να μη παραγει τιποτα, οποτε αυτο σημαινει οτι δεν επρεπε καν να υπαρχει εκει.
Με λιγα λογια. Ελλειμα ειναι η διαφορα εσοδων και εξοδων (αρνητικη). Οταν αυτο το κρατος δε μπορει να αυτοχρηματοδοτηθει και εγκληματικα τοσα χρονια δανειζεται και τα φορτωνει στις επομενες γενεες, τοτε αναποφευκτα καποια στιγμη η φουσκα θα σκασει. Ετυχε να μαστε οι τυχεροι της υποθεσης.
Επισης, το οτι αυτο το τεραστιο κρατος δε καταφερνε να εισπραξει τα λεφτα απο τους μεγαλο-μικρο φοροφυγαδες θα πρεπει να το αναζητησουμε παλι στην κακη του διαρθρωση, την ανικανοτητα του, την ανυπαρκτη τεχνολογια οσον αφορα τομεις μηχανοργανωσης, εκσυγχρονισμου κλπ. Και βεβαια την ανυπαρκτη βουληση (διαπλοκη, γνωστοι κλπ).
Απο εκει και περα, και μονο που ο καθε Σωρρας βγαινει χωρις καμια συνεπεια, ειναι ενα δειγμα ακομα του τι χωρα ειναι αυτη που ζουμε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:01:25 μμ »

Εμενα εξαρχης ηταν αυτη εδω η ποιο σωστη λυση
http://www.kathimerini.gr/731493/opinion/epikairothta/arxeio-monimes-sthles/to-paradeigma-ths-islandias
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:06:00 μμ »

Και τί θα γίνει με το χρέος μας? Δεν πρέπει να το πληρώσουμε?
Όλες αυτές οι χώρες (και η Ελλάδα) που έχουν τεράστιο χρέος σε ποιούς το χρωστάνε?
Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να το επιστρέψουμε γιατί τα χρήματα αυτά τα έχουν ανάγκη.
Σε ποιούς? Στις αγορές? Ποιές είναι οι αγορές και ποιοι τις απαρτίζουν?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:09:06 μμ »

πόσα άτομα τις απαρτίζουν?

Εκατομμύρια.
Είναι οι τοποθετήσεις διαφόρων "fund".

Οι οποίες σχηματίζονται από αποταμιεύσεις (ή και εισφορές) λαού. Λαών. Αφαλιστικών ταμείων. Τραπεζών. Τέτοια πράματα.
Δεν είναι "ένας πλούσιος" που δανείζει.

Προφανώς και θα πρέπει να το πληρώσουμε.
Τέτοια χρέη δεν σβήνονται, παρά μόνο με πολύ βίαια γεγονότα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:11:18 μμ »

Στην Ισλανδια μπορει να χρεοκωπσαν οι τραπεζες, στην Ελλαδα το προβλημα ειναι ο δημοσιος τομεας που ειναι ελλειματικος και ως εκτουτου δε μπορει να πληρωσει τις υποχρεωσεις του.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:14:08 μμ »

πόσα άτομα τις απαρτίζουν?

Εκατομμύρια.
Είναι οι τοποθετήσεις διαφόρων "fund".

Οι οποίες σχηματίζονται από αποταμιεύσεις (ή και εισφορές) λαού. Λαών. Αφαλιστικών ταμείων. Τραπεζών. Τέτοια πράματα.
Δεν είναι "ένας πλούσιος" που δανείζει.

Προφανώς και θα πρέπει να το πληρώσουμε.
Τέτοια χρέη δεν σβήνονται, παρά μόνο με πολύ βίαια γεγονότα.
Για να τα πληρώσεις πρέπει να δουλεύεις και να παράγεις.
Αυτό που κάνουμε είναι να διώχνουμε τις επιχειρήσεις.
Και όλο το δημόσιο να έδιωχνες χωρίς παραγωγή δεν έχεις μέλον.
Ευτυχώς είναι και η Ελ-λάς = Γή φωτός
Δεν ξέρω αν είναι δική μας ακόμη ή την έχει πάρει κανένα fund
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2016, 06:26:39 μμ από AK » Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:16:26 μμ »

Και τί θα γίνει με το χρέος μας? Δεν πρέπει να το πληρώσουμε?
Όλες αυτές οι χώρες (και η Ελλάδα) που έχουν τεράστιο χρέος σε ποιούς το χρωστάνε?
Στις αγορές? Ποιές είναι οι αγορές και ποιοι τις απαρτίζουν?
Ευχαριστως να πληρωσω ενα χρεος που μου αναλογει ,ποσα σου δανειστηκα φιλε(Ε.Ε) 10 δραχμες οκ θα στα ξεπληρωσω με το νομιμο τοκο αντε να παρεις 14 δραχμες τις αλλες παραδειγμα 16δραχμες νταβατζιλικι γιατι να την πληρωνει ο Ελληνας;;;Γιατι να πληρωνει ο Ελληνας για γερμενα υποβρυχια .Μιζενς,κτλ;;και αυτοι που τα δημιουργησαν να κυκλοφορουν ελευθεροι και ωραιοι ;;Να πληρωσω για χρεη που εκανα εγω οκ αλλα για χρεη που συσωρευτηκαν στις τραπεζες και τα δημιουργησανε οι ιδιοι γιατι να πληρωνω;;Γιατι δεν ακολουθησε το πραδειγμα της Ισλανδιας και να κρατικοποιησει μια δυο τραπεζες και οι αλλες να πανε να κανονισουν τα χρεη τους αλλα αντι αυτο επωμιστηκαμε εμεις τα δικα τους παραστρατηματα;;Δυστυχως τωρα τρεχατε ποδαρακια μου να μην σας χ..ει ο κ...ς μου και το κυριοτερο τα καλα μυαλα δεν ειναι πια εδω αλλα πετανε για αλλες πολιτειες
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:23:52 μμ »

Και τί θα γίνει με το χρέος μας? Δεν πρέπει να το πληρώσουμε?
Όλες αυτές οι χώρες (και η Ελλάδα) που έχουν τεράστιο χρέος σε ποιούς το χρωστάνε?
Στις αγορές? Ποιές είναι οι αγορές και ποιοι τις απαρτίζουν?
Ευχαριστως να πληρωσω ενα χρεος που μου αναλογει ,ποσα σου δανειστηκα φιλε(Ε.Ε) 10 δραχμες οκ θα στα ξεπληρωσω με το νομιμο τοκο αντε να παρεις 14 δραχμες τις αλλες παραδειγμα 16δραχμες νταβατζιλικι γιατι να την πληρωνει ο Ελληνας;;;Γιατι να πληρωνει ο Ελληνας για γερμενα υποβρυχια .Μιζενς,κτλ;;και αυτοι που τα δημιουργησαν να κυκλοφορουν ελευθεροι και ωραιοι ;;Να πληρωσω για χρεη που εκανα εγω οκ αλλα για χρεη που συσωρευτηκαν στις τραπεζες και τα δημιουργησανε οι ιδιοι γιατι να πληρωνω;;Γιατι δεν ακολουθησε το πραδειγμα της Ισλανδιας και να κρατικοποιησει μια δυο τραπεζες και οι αλλες να πανε να κανονισουν τα χρεη τους αλλα αντι αυτο επωμιστηκαμε εμεις τα δικα τους παραστρατηματα;;Δυστυχως τωρα τρεχατε ποδαρακια μου να μην σας χ..ει ο κ...ς μου και το κυριοτερο τα καλα μυαλα δεν ειναι πια εδω αλλα πετανε για αλλες πολιτειες
Το υποβρύχιο ήταν γερμανικό? Γιατί δεν παράγουμε δικά μας?
Μάλλον δεν έχουμε χρόνο να ασχοληθούμε με αυτά τα πράγματα.
Πρέπει όλοι οι Έλληνες να δουλέυουν για τα 300 euro για να μπορέσουμε να ξεπληρώσουμε το χρέος.
Δηλαδή ποτέ.
Τι φόρο να πληρώσει ο Έληνας με εισόδημα 300 euro και τι να πρωτο-αγοράσει για να πάρει το κράτος το ΦΠΑ να το δώσει στα funds.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2016, 06:37:35 μμ από AK » Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:35:43 μμ »

Γιατι Ανδρεα μου μαθανε στον Ελληνα την θεση στο δημοσιο,την επιδοτηση-τα διακοποδανεια και τον καταντησανε μη αποδοτικο σε βαθος 30ετιας,θελανε να διαλυσουν των κοινωνικοοικονομικο ιστο μια Χωρας και τα καταφεραν με βοηθειες εκ των εσω και ιδου τα αποτελεσματα,καποτε τον Μητσοτακη τον φωναζαν προδοτη που ηθελε να δωσει τον Οτε και την Ολυμπιακη και μετα απο 20 τοσο χρονια εκεινοι που τον εριξαν για να μην τα κανει ξεπουλανε για κομματι ψωμι τον Εθνικο μας πλουτο.Εδωσαν τον ΟΠΑΠ οσο ειναι τα ακαθαριστα του κερδη 18μηνου.Μας χαντακωσαν εμας και τα παιδια μας που ειχαμε μαθει να ειμαστε νοικοκυραιοι σε ολα μας και συνεπεις στις υποχρεωσεις μας.
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:39:35 μμ »

Γιατι Ανδρεα μου μαθανε στον Ελληνα την θεση στο δημοσιο,την επιδοτηση-τα διακοποδανεια και τον καταντησανε μη αποδοτικο σε βαθος 30ετιας,θελανε να διαλυσουν των κοινωνικοοικονομικο ιστο μια Χωρας και τα καταφεραν με βοηθειες εκ των εσω και ιδου τα αποτελεσματα,καποτε τον Μητσοτακη τον φωναζαν προδοτη που ηθελε να δωσει τον Οτε και την Ολυμπιακη και μετα απο 20 τοσο χρονια εκεινοι που τον εριξαν για να μην τα κανει ξεπουλανε για κομματι ψωμι τον Εθνικο μας πλουτο.Εδωσαν τον ΟΠΑΠ οσο ειναι τα ακαθαριστα του κερδη 18μηνου.Μας χαντακωσαν εμας και τα παιδια μας που ειχαμε μαθει να ειμαστε νοικοκυραιοι σε ολα μας και συνεπεις στις υποχρεωσεις μας.


Γιατί αγοράζεις τότε λαχεία? Πιστεύεις θα κερδίσεις?
Τί χρειάζεται να κάνεις έναν νέο ΟΠΑΠ που να ανήκει στο δημόσιο = Έλληνες?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences