Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:36:11 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ξιφολογχες μανλιχερ  (Αναγνώστηκε 14011 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:21:14 μμ »

Εγω απο οτι εχω λιγο μαθει κ να κανεις αιτηση κτλ δυσκολα να παρεις αδεια την χρονικη στιγμη. Για καποιο λογο πολλες αδειες κ οπλων γιΑ κυνήγι ανακαλούνται.για σκουριασμένα ξιφολόγχη δεν έμαθα. Φαντάζομαι τυπικά το ίδιο ισχύει αλλά άλλο σκουριασμένο σίδερο κ άλλο πλήρης ξιφολόγχη. Για αίτηση κτλ ο καθένας στο τοπικό του τμήμα ασφαλείας ας πάει. Αυτά έμαθα.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 14, 2015, 12:49:30 πμ »

θα ηταν ευκολο να μου παραθεσετε το λινκ που αναφερονται οι λεπτομεριες γιατι δεν το βρισκω? Ευχαριστω!!


Κοίταξε στο άρθρο του Πάνου "Περί ξιφολογχών". Αν θέλεις ολόκληρο το νόμο, δες εδώ π.χ.

http://old.law.uoa.gr/crime-research/oplomixanimata.pdf

Αν έχετε ήδη κάποια σχετική άδεια στα χέρια σας θα με εξηπηρετούσε πολύ αν μου λέγατε που πρέπει να απευθυνθώ (σε ποια υπηρεσία της αστυνομίας), αν η έκδοση της είναι χρονοβόρα, και τι πρέπει να τους προσκομίσω από χαρτιά. Να υποθέσω λογικά ότι χρειάζεται βεβαίωση λευκού ποινικού μητρώου... 


Όπως λέει και ο zark4, κάνε μια ερώτηση στο τοπικό σου τμήμα και πες ότι ενδιαφέρεσαι να ξεκινήσεις αντίστοιχη συλλογή και θα σε κατατοπίσουν.

Τώρα για τα δικαιολογητικά, όπως λέει και το άρθρο 18, παρ. 1: "Με απόφαση του κατά περίπτωση αρμόδιου υπουργού καθορίζονται τα δικαιολογητικά και η διαδικασία χορήγησης και ανάκλησης των αδειών, που προβλέπονται από τις διατάξεις του παρόντος νόμου, ο χρόνος ισχύος τους και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια."

Επειδή τα πράγματα ίσως και να αλλάζουν στο ενδιάμεσο και κάτι που ίσχυε μερικούς μήνες πριν να μην ισχύει πλέον, καλύτερα να ρωτήσεις εκεί.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences