Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 02:32:04 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οδηγίες Προς Ναυτιλομένους  (Αναγνώστηκε 12151 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 12, 2015, 05:54:25 μμ »

στους 50 μεταναστες Ελληνες περσυ που ρωτησα και ξερω,και ζουν μονιμα γερμανια μου ειπανε θα τα πουλησουμε ολα εδω και δεν ξαναπαταμε,λογο των αδικων φορων που τς εβαλε ο σαμαρας τοτε.τς φορολογησε 1 στρεμα γης,χωραφι ενω ερχοντε 1 φορα τον χρονο.υπηρχε πιστευω σχεδιο καταστροφης της Ελλαδας απο ολους οσους βγηκανε πρωθυπουργοι ως τωρα.καθε καλοκαιρι αφηνανε λεφτα αυτοι,πιστευω μπηκανε αδικοι φοροι επι σαμαρα,πολυ αδικοι.
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 12, 2015, 05:57:21 μμ »

αυτοι που αναφερεις του υψηλου μορφωτικου επιπεδου ηδη εχουν φυγει.Ενα ποσοστο που εχει μεινει κυριως λογω απασχολησης στο δημοσιο π.χ γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια,λογω των εξελιξεων θα φυγει και αυτο.Το θεμα ομως ειναι η επομενη μερα.Εγω βλεπω συντομα παγκοσμια οικονομικη κριση.
Καταγράφηκε
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 12, 2015, 05:59:21 μμ »

φιλε μιλτο πριν μερες ειχα πει οτι ολα τα μπεκ που ποτιζουν στα χωραφια οι γεωργοι μας ειναι ιταλικα,και χτες τωρα βγηκαν οι ιταλοι κ μας υποστηριζουν.ειμαι χρονια στο εμποριο,μεχρι κ βιδες καναμε εισαγωγη απο ιταλια,τι θα γινει αν χρεοκοπησουμε;ακομη και αν δεν κλεισουν αυτα τα εργοστασια θα αναγκαστουν να απολυσουν κοσμο,εβλεπα οτι αφηναμε πολυ χρημα στην ευρωπη,εργολαβος εδω ειχε 10τρυπανια AEG και ο γερμανος ειχε του λιντλ.μεχρι και οι τσιγγανοι στα τσαντηρια τς ειχαν μπος πλυντηρια.
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 12, 2015, 06:04:27 μμ »

φιλε μιλτο πριν μερες ειχα πει οτι ολα τα μπεκ που ποτιζουν στα χωραφια οι γεωργοι μας ειναι ιταλικα,και χτες τωρα βγηκαν οι ιταλοι κ μας υποστηριζουν.
πολυ σωστα.καποτε μιλουσαμε για την φουσκα των μετοχων στα χρηματιστηρια,την φουσκα των ακινητων μεσω στεγαστικων και στην τελικη την φουσκα των τραπεζων.Συντομα θα σκασει η φουσκα των κρατων,των υπερχρεομενων κρατων.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 12, 2015, 06:04:33 μμ »

στους 50 μεταναστες Ελληνες περσυ που ρωτησα και ξερω,και ζουν μονιμα γερμανια μου ειπανε θα τα πουλησουμε ολα εδω και δεν ξαναπαταμε,λογο των αδικων φορων που τς εβαλε ο σαμαρας τοτε.τς φορολογησε 1 στρεμα γης,χωραφι ενω ερχοντε 1 φορα τον χρονο.υπηρχε πιστευω σχεδιο καταστροφης της Ελλαδας απο ολους οσους βγηκανε πρωθυπουργοι ως τωρα.καθε καλοκαιρι αφηνανε λεφτα αυτοι,πιστευω μπηκανε αδικοι φοροι επι σαμαρα,πολυ αδικοι.
Δεν ξέρω φίλε μου τι γίνεται στην Γερμανία, αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ο φόρος κατοχής, άς τον πούμε έτσι υπάρχει σε όλα τα προηγμένα κράτη πράγμα αδιάφορο όμως για τους κατέχοντες γιατί οι αμοιβές τους είναι τέτοιες που δεν τους απασχολεί το θέμα.
Σε αντίθεση με εμάς αυτός ο φόρος είναι εξουθενωτικός λόγω χαμηλών εισοδημάτων, δλδ άν εσύ είχες 50.000 ευρώ εισόδημα θα είχες ζόρι να πληρώσεις και 1000 ευρώ ΕΝΦΙΑ.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 12, 2015, 06:09:18 μμ »

φιλε μιλτο πριν μερες ειχα πει οτι ολα τα μπεκ που ποτιζουν στα χωραφια οι γεωργοι μας ειναι ιταλικα,και χτες τωρα βγηκαν οι ιταλοι κ μας υποστηριζουν.ειμαι χρονια στο εμποριο,μεχρι κ βιδες καναμε εισαγωγη απο ιταλια,τι θα γινει αν χρεοκοπησουμε;ακομη και αν δεν κλεισουν αυτα τα εργοστασια θα αναγκαστουν να απολυσουν κοσμο,εβλεπα οτι αφηναμε πολυ χρημα στην ευρωπη,εργολαβος εδω ειχε 10τρυπανια AEG και ο γερμανος ειχε του λιντλ.μεχρι και οι τσιγγανοι στα τσαντηρια τς ειχαν μπος πλυντηρια.
Κάπως έτσι είναι τα πράγματα φίλε μου όσοι μας υποστηρίζουν στην Ευρώπη έχουν συμφέροντα κανείς δεν μας αγαπά για την ομορφιά και την Ιστορία μας.
Φαντάσου να κάναμε εμπάργκο σε οτιδήποτε ήταν Γερμανικό, μόνο σκέψου του και θα καταλάβεις. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 12, 2015, 06:12:29 μμ »

πρεπει να γινουν εργαστασια εδω στην ελλαδα,στη δραμα που μενω τα κλεισανε ολα,σαν να ειχανε σχεδιο καταστροφης της χωρας,ενα απλο παραδειγμα κλεισανε την σεκοβε,το καλυτερο εργοστασιο ντοματας σαλτσας σε ολη της Ελλαδα κ την ευρωπη ισως!εδινε δουλεια σε χιλιαδες αγροτες αυτο το εργοστασιο,τς αναγκασε να βαζουν καλαμποκι το οποιο εχει μηδεν κερδος,τς χαιδευε κ τα αφτια με τις επιδοτησεις,φταινε κ οι γεωργοι μας!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 12, 2015, 06:12:41 μμ »

Μην το γελάτε παιδιά, όποιος έχει την δυνατότητα σε σοβαρή βάση (επαγγελματικά) στο μέλλον, θα φύγει τρέχοντας και καλά θα κάνει.
Αρκετά άντεξε ο κόσμος, πλέον τα προσωπεία της πολιτικής είναι σε απόλυτη διάλυση και σε επέκταση το ίδιο το σύστημα.
Γεγονός είναι ότι θα χρειαστούν δύο ζωές για να πάρει μπροστά η μηχανή στα σοβαρά.
Προσωπικά άν είχα δύο ζωές θα καθόμουν και εγώ να προσπαθήσω.
στην αρχη της κρισης φιλε ειχα μια καλη επαγγελματικη προταση εγω και η γυναικα μιλαμε για πολυ καλα λεφτα,ξεροντας οτι ερχονται αυτα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα,το αγκαθι ηταν τα παιδια και αυτα σκεφτηκαμε ,μειναμε για να παλεψουμε και να προικισουμε τα παιδια με γνωσεις ωστε αυτα να ανοιξουν τα φτερα τους και να φυγουν εξω για ενα καλυτερο αυριο,ξεροντας απο τωρα οτι θα κανουμε τοτε την καρδια μας πετρα,καλα εκαναν και εφυγαν οσοι εφυγαν πολλοι φιλοι μου ειναι εκει εξω αλλοι καλα και αλλα ετσι και ετσι αλλα εχουν αξιοπρεπεια και μεροκαματο
Καταγράφηκε
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 12, 2015, 06:20:46 μμ »

ολοι λιγο πολυ εχουμε σκεφτει να φυγουμε
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 12, 2015, 06:29:32 μμ »

Μην το γελάτε παιδιά, όποιος έχει την δυνατότητα σε σοβαρή βάση (επαγγελματικά) στο μέλλον, θα φύγει τρέχοντας και καλά θα κάνει.
Αρκετά άντεξε ο κόσμος, πλέον τα προσωπεία της πολιτικής είναι σε απόλυτη διάλυση και σε επέκταση το ίδιο το σύστημα.
Γεγονός είναι ότι θα χρειαστούν δύο ζωές για να πάρει μπροστά η μηχανή στα σοβαρά.
Προσωπικά άν είχα δύο ζωές θα καθόμουν και εγώ να προσπαθήσω.
στην αρχη της κρισης φιλε ειχα μια καλη επαγγελματικη προταση εγω και η γυναικα μιλαμε για πολυ καλα λεφτα,ξεροντας οτι ερχονται αυτα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα,το αγκαθι ηταν τα παιδια και αυτα σκεφτηκαμε ,μειναμε για να παλεψουμε και να προικισουμε τα παιδια με γνωσεις ωστε αυτα να ανοιξουν τα φτερα τους και να φυγουν εξω για ενα καλυτερο αυριο,ξεροντας απο τωρα οτι θα κανουμε τοτε την καρδια μας πετρα,καλα εκαναν και εφυγαν οσοι εφυγαν πολλοι φιλοι μου ειναι εκει εξω αλλοι καλα και αλλα ετσι και ετσι αλλα εχουν αξιοπρεπεια και μεροκαματο
Σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ.
Μου έκανε εντύπωση το εξής στην Αμερική, τα αντίστοιχα ΤΕΙ ήταν γεμάτα Αλβανόπουλα τι κάνουν αυτοί, στέλνουν τα παιδιά τους σε ΤΕΙ που είναι χαμηλά τα δίδακτρα και μεταπηδούν μετά στο δεύτερο έτος σε κάποιο πανεπιστήμιο χαμηλών διδάκτρων παίρνουν πτυχίο και κατά την διάρκεια των σπουδών τους έχουν βρεί ήδη δουλειά σε κάποια βιομηχανία εξασφαλίζοντας έτσι την πράσινη κάρτα.
Αυτό όμως είναι προϋπόθεση δύσκολης κατάστασης μέχρι τον στόχο, πράγμα αντίθετο με τα Ελληνόπουλα που τα έχουμε μάθει μόνο στον εύκολο τρόπο. Κλείσιμο ματιού
Ο πεινασμένος λαός πάντα βρίσκει διεξόδους για το μέλλον του.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 12, 2015, 07:01:49 μμ »

Εγω παλι δεν φεύγω επειδή το γουστάρουν καποιοι αλλοι.Και στα   δύσκολα και στα ευκολα εδώ παρων
Καταγράφηκε
ΕΛΛΗΝΑΣ30
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 214


η ταν η επι τας


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 12, 2015, 07:05:23 μμ »

ετσι δημητρη..https://www.youtube.com/watch?v=OzEJd5Hly8s,γραμενο τον ειχανε τοτε εδω στην Ελλαδα και ομως...ειμαι Ελληνας φωναζε.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 12, 2015, 07:40:39 μμ »

Εγω παλι δεν φεύγω επειδή το γουστάρουν καποιοι αλλοι.Και στα   δύσκολα και στα ευκολα εδώ παρων

+100000000000000
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 12, 2015, 11:17:03 μμ »

Εγω παλι δεν φεύγω επειδή το γουστάρουν καποιοι αλλοι.Και στα   δύσκολα και στα ευκολα εδώ παρων
μαζι σου και γω.......παρων
Καταγράφηκε
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 16, 2015, 01:17:46 πμ »

Μετα απο συνολικα δεκαεξι χρονια στο εξωτερικο με μια μικρη διακοπη 4 χρονων πηρα τηαν αποφαση για επαναπατρισμο της οικογενειας μου στα πατρια εδαφη
Δεν ειμαι ηρωας διοτι το επαγγελμα μου μου δινει την δυνατοτητα να εργαζομαι με μικρες συμβασεις και να παραμενω Αθηνα το μεγαλυτερο μερος του χρονου,οντως επαρκως αμοιβωμενος για να εχω μια ανετη ζωη
Ηρθα ανειδικευτος ιατρος και καταφερα δοξα τω θεω να εξιδικευτω κσι να καταρτηστω στη Σουηδια
Μονο καλα λογια εχω να πω για αυτον τον ντροπαλο ευγενικο λςο εκτος απο καποια πικροχολα σχολια απι καποιους κομπλεξικους που λιγο πολυ ολοι τα ακουμε.τιποτα το μεμτο η το ασχημο σε αυτη τη χωρα, τους ειμσι ευγνωμων
Δε γυριζω πισω ουτε απο ηρωισμο ουτε απο λακταρα επαναπατρισμου Μετρησα τα πραγματα ψυχραιμα και δυναμαι επαναπατρισμου περαν συναισθηματικων κελευσματων κσι ρισκων για την οικογενεια μου
Θα ειμαι ομως ειλικρινεις.σημαντικο ρολο σε αυτη την απιφαση επαιξε το οτι αισθανομαι ο Αλβανος της Σουηδιας και ο τρομος οτι τα παιδια μου θα αφομοιοθουν στη σουηδικη κοινωνια χανοντας το καθε ομορθο και ελληνικο που κρυβει η ψυχη του Ελληνα.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences