Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 07:29:35 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καλησπερα σε ολους  (Αναγνώστηκε 5997 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νικος4444
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 09, 2013, 07:57:37 μμ »

φιλε ΝΜS το μικρο δεν ειναι ακριβως μαχαιρι και δεν γνωριζω τι μεταλλο ειναι. αυτο προσπαθω να μαθω και εγω 
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:18:28 μμ »

εχω την εντυπωση οτι το μικρο δεν ειναι μαχαιρι αλλα το ειδος των μαχαιριων που τα πετανε (δεν θυμαμαι πως λεγονται,throwing knives ισως) βγαινουν σε 3αδες συνηθως και η λαβη ειναι πλεχτη με κορδονι.δεν ειναι ακονισμενα γιατι δεν ειναι για να κοβουν αλλα για να καρφωνουν.εχω και εγω 2-3 σε διαφορετικο σχεδιο.αν κοιταξεις στο ιντερνετ θα δεις εικονες.αλλιως οταν μπω απο υπολογιστη θα ανεβασω εγω.το μεταλλο τους συνηθως ειναι απο ατσαλι..για το μεγαλο δεν γνωριζω.ελπιζω να βοηθησα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:46:01 μμ »

κι εγω αυτη την εντυπωση εχω... μοιαζει πολυ με Kunai knife...

αυτα ηταν κανονικα αγροτικα εργαλεια και οχι μαχαιρια!! τα χρησιμοποιουσαν στους κηπους ή το ειχαν πετραδες (εγρατες της πετρας...), και ηταν ειδος λοστου κτλ...

επαιζε το μεγεθος απο 20 εως και 60 ποντους αλλα συνηθως ηταν στους 40 ποντους...!

υπηρχαν 2 ποικιλιες του.. το μικρο (κοντο) και το μεγαλο kunai...

τωρα...  οι Νinja.... που δεν ειναι ουτε καν κοντα σε αυτα που βλεπουμε σε ταινιες...  (ηταν  κακη καστα... μυστικη και τους πληρωναν για σαμποταζ, δολοφονιες κτλ.  η σημασια του ονοματος ειναι κατασκοπος.. αλλα εκαναν την κακη βρωμικη δουλεια...καμια σχεση με τους σαμουραι...), που εψαχναν φτηνα κομματια για να τα μετρατρεψουν σε φονικα οπλα, εβρισκαν με ευκολια αυτα τα εργαλεια και.... τα εκαναν μαχαιρια που τα εριχναν....

βλεπεις η τρυπα στο πισω μερος του.. που ηταν για να περναει σχοινι... τους βοηθουσε και στο να τραβανε πισω το ιδιαιτερο αυτο μαχαιρι που ειχαν... και να το ξαναχρησιμοποιουν! συνηθως ομωε το ειχαν για να κανουν κοιλωματα και τρυες σε τοιχους.. και να ανεβαινουν... αλλα σε περιπτωσεις αναγκης... μια χαρα φονικο οπλο ηταν!

γι αυτο και σε ρωτησα που το βρηκες! γιατι για ελλαδα....

παιζει ομως να ειναι και πολυ παλιοτερο.... και να υπαρχει προβλημα... ποιος ξερει...... αλλα σαν kunai ειναι.....
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 09, 2013, 08:50:10 μμ »

Καλησπέρα κάτι τέτοιο δεν είναι Απορία
 https://www.google.gr/search?q=Kunai+knife&safe=active&rlz=1C1CHVZ_elGR523GR523&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=7M20UamwHMGrO6S1gbAL&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1366&bih=580#safe=active&rlz=1C1CHVZ_elGR523GR523&tbm=isch&sa=1&q=Kunai+knife+ebay&oq=Kunai+knife+ebay&gs_l=img.3...8600.11901.0.12700.5.5.0.0.0.0.157.658.0j5.5.0.crnk_timediscounta..0.0...1.1.16.img.j-PspSlMB6o&fp=1&biw=1366&bih=617&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&cad=b
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:12:18 μμ »

ναι βασιλη,κατι τετοιο πιστευω ειναι..νικο βλεπω οι γνωσεις σου δεν σταματανε στα νομισματικα ε?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Νικος4444
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:20:45 μμ »

παιδες και τα δυο μου τα αφησε ο παππους μου. ο ανθρωπος ειχε ερθει απο τραπεζουντα και θεωρουσα μεχρι σημερα οτι ειναι τουρκικα. μαλλον εκανα λαθος.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:26:59 μμ »

εζησα την εποχη που ειχαν πρωτοβγει οι ταινιες με Ninja κτλ... και ειχαμε τρελλαθει τα πιτσιρικια τοτε με τα αστερακια, τα σπαθια κτλ... πουλουσαν και ρεπλικες που δεν ηταν ακονισμενες φυσικα... αλλα δεν ειχα παρει ποτε κατι...

τρελλα... χαχαχαχαχαχα τοτε βλεπεις ειχαν θεοποιησει τους ninja σαν κατι ομορφο, καλο κτλ... οταν ομως μετα μαθαινεις το τι ηταν πραγματικα... προτειμας τους σαμουραϊ! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:34:31 μμ »

εζησα την εποχη που ειχαν πρωτοβγει οι ταινιες με Ninja κτλ... και ειχαμε τρελλαθει τα πιτσιρικια τοτε με τα αστερακια, τα σπαθια κτλ... πουλουσαν και ρεπλικες που δεν ηταν ακονισμενες φυσικα... αλλα δεν ειχα παρει ποτε κατι...

τρελλα... χαχαχαχαχαχα τοτε βλεπεις ειχαν θεοποιησει τους ninja σαν κατι ομορφο, καλο κτλ... οταν ομως μετα μαθαινεις το τι ηταν πραγματικα... προτειμας τους σαμουραϊ! Κλείσιμο ματιού
+1000 Σωστότατος Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:35:21 μμ »

παιδες και τα δυο μου τα αφησε ο παππους μου. ο ανθρωπος ειχε ερθει απο τραπεζουντα και θεωρουσα μεχρι σημερα οτι ειναι τουρκικα. μαλλον εκανα λαθος.


Ποντος!! Χαμόγελο ιερα χωματα!! οχι δεν ειμαι ποντιος... αλλα... Χαμόγελο

το κατω ειναι ειδος τσοπανομαχαιρου πιθανον οθωμανικης καταγωγης... λογο λαβης... αλλα δεν ξερω και πολλα απο τετοια πραγματα... οταν λεω τσοπανομαχαιρο... δεν ειναι απαραιτητα οτι ο παππους σου ηταν τσοπανος κτλ.. ετσι; απλα τα ειχαν περισσοτερο τσοπανοι... και ηταν πολυ καλα μαχαιρια!!! ηταν το πολυεργαλειο των τσοπανων πανω στο βουνο!

λες το αλλο να ειναι κατι με οθωμανικες ριζες κι αυτο;.. μην ξεχναμε και απο που ηρθαν οι Τουρκοι... οποτε... ποτε δεν ξερεις...

αν σκεφτεις ομως και τυχον εμποριο που υπηρχε....μπορει να ηρθε με κανενα ναυτικο..... τωρα που το σκεφτομαι.....

και μην το γελατε... η στολη του καστελοριζου ειχε μεταξι απο την ανατολη κινα ιαπωνια κτλ...
στην προγιαγια μου ειχαν κανει δωρο ενα σερβιτσιο μικρο με απιστευτα λεπτη πορσελανη ιαπωνικη... και μιλαμε για κομματια του 1800.... και εχω και οικογενειακους πινακες, ζωγραφικι πανω στο γυαλι, με ενθετο φιλντισι και κολαζ απο φωτογραφιες με γκεισες κτλ... που ειναι του 1850..... οποτε... παιζει κατι τετοιο....

ειχες κανενα ναυτικο στην οικογενεια;;;
Καταγράφηκε
Νικος4444
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 09, 2013, 09:40:54 μμ »

απο οτι ξερω οχι. ναυτικος δεν υπηρξε κανεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences