Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:44:27 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εξωφρενικές προμήθειες τραπεζών...!  (Αναγνώστηκε 14500 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 03:48:56 μμ »

Λοιπόν θέλω να θέσω σε κοινό διάλογο το εξοργιστικό θέμα με τις προμήθειες που χρεώνουν οι τράπεζες για ηλεκτρονικές (συνεπώς χωρίς να απασχολείται προσωπικό στα ταμεία) (δια)τραπεζικές συναλλαγές.

Αγαπητό μέλος του Στεκιού μου'κανε ηλεκτρονικό έμβασμα (e-banking) 470 Ευρώ για δύο χρυσά νομίσματα που πριν 2 μέρες πούλησα σε δημοπρασία.

Το έμβασμα έγινε από λογαριασμό της Πειραιώς , σε λογαριασμό όψεως (έχει σημασία αυτό!) της Εθνικής.

Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για ηλεκτρονικό έμβασμα, e-banking δηλαδή, χωρίς την επίσκεψη σε τράπεζα και συνεπώς την απασχόληση του προσωπικού της τράπεζας.

Λοιπόν ξέρετε πόσα χρήματα κράτησαν ως προμήθεια οι τράπεζες;

5 Ευρώ...!!!!

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
 Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

2 Ευρώ κράτησε προμήθεια η Πειραιώς, απ'την οποία έγινε το έμβασμα, εκ των οποίων το 1 Ευρώ για επίσπευση της συναλλαγής (τρομάρα τους...!!!!) και 3 Ευρώ η Εθνική για εισερχόμενο έμβασμα...!!!

Υπογραμμίζεται, ότι μέχρι τώρα ουδέποτε μου'χε κρατήσει προμήθεια η Εθνική για εισερχόμενο έμβασμα, πολλώ δε μάλλον που αυτά γίνονται σε λογαριασμό όψεως, οι οποίοι, ως γνωστόν, επιβαρύονται με μηδαμινές ή μηδενικές προμήθειες για διατραπεζικές συναλλαγές.

Θα σας πω και το εξής για την Πειραιώς να τρελαθείτε:
Πριν μερικούς μήνες έκανα ηλεκτρονικό έμβασμα (e-banking) 33 Ευρώ, από λογαριασμό ταμιευτηρίου της Πειραιώς, σε λογαριασμό ταμιευτηρίου πάλι της Πειραιώς.
Ξέρετε πόσο πλήρωσα προμήθεια;
3 Ευρώ...!!!!

Μιλάμε για έμβασμα από λογαριασμό σε λογαριασμό της ίδας τράπεζας (Πειραιώς)!
Τα συμπεράσματα δικά σας...!!!!

Νομίζω ότι πλέον οι τράπεζες βρίσκονται σε τέτοια δραματική κατάσταση, ώστε πλέον θα ζητούνε προμήθειες ακόμη και για τη χρήση των καρεκλών που έχουν στα υποκαταστήματα.

Πάντως, πέραν όλων των άλλων, το πρόβλημα είναι ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, θα αναγκαστούν ίσως πολλοί πωλητές να προτιμούν τις συναλλαγές χέρι-με-χέρι, για να αποφύγουν τα τραπεζικά και ταχυδρομικά κόστη, τα οποία θα ανέρχονται πλέον πέριξ των 10 Ευρώ (!!!), εις βάρος προφανώς των συλλεκτών εκτός Αθηνών!!!!
 Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Ντροπή Ντροπή
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:01:03 μμ »

Αγαπητε φιλε και στην Κυπρο τα ιδια εχουμε, δυστυχως επειδη ασχολουμαι με i-banking και το βρισκω αρκετα ευκολο λεω χαλαλι τα 5 ευρω. Σκεψου την βενζινη να πας τραπεζα, την ουρα στο ταμειο, τον χρονο να γινει το εμβασμα κλπ.....
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:05:54 μμ »

Θέλει προσοχή να μην διαλέγεις την επιλογή ''επείγον'' στο έμβασμα. Χρεώνεσαι παραπάνω.
Από όψεως Πειραιώς όταν στέλνω λεφτά εντός Ευρωπαϊκής ένωσης ή σε άλλη τράπεζα στην Ελλάδα , μου κρατάει 1 ευρώ.
Μεταφορά εντός Πειραιώς σε λογαριασμό τρίτου δεν μου κρατάει τίποτα.

Η Εθνική κρατάει 3 ευρώ σε εισερχόμενα και δεν την χρησιμοποιώ. Χρησιμοποιώ την Eurobank που μου δίνει δωρεάν συναλλαγές και δεν χρεώνομαι τίποτα στα εισερχόμενα από Ελληνική τράπεζα.

Αν δεν άλλαξε κάτι τις τελευταίες μέρες , εικάζω ότι χρεώνεσαι παραπάνω γιατί διαλέγεις να γίνει η συναλλαγή άμεσα.
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 363


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:17:39 μμ »

Τόσο είναι,δεν είναι καινουργια ιστορία.Καλώς ήλθες στο καπιταλισμό φίλε μου Θυμός
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:18:35 μμ »

Θέλει προσοχή να μην διαλέγεις την επιλογή ''επείγον'' στο έμβασμα. Χρεώνεσαι παραπάνω.
Από όψεως Πειραιώς όταν στέλνω λεφτά εντός Ευρωπαϊκής ένωσης ή σε άλλη τράπεζα στην Ελλάδα , μου κρατάει 1 ευρώ.
Μεταφορά εντός Πειραιώς σε λογαριασμό τρίτου δεν μου κρατάει τίποτα.

Η Εθνική κρατάει 3 ευρώ σε εισερχόμενα και δεν την χρησιμοποιώ. Χρησιμοποιώ την Eurobank που μου δίνει δωρεάν συναλλαγές και δεν χρεώνομαι τίποτα στα εισερχόμενα από Ελληνική τράπεζα.

Αν δεν άλλαξε κάτι τις τελευταίες μέρες , εικάζω ότι χρεώνεσαι παραπάνω γιατί διαλέγεις να γίνει η συναλλαγή άμεσα.

Συμφωνώ... με τον φίλο παραπάνω. 1Ε για εξερχόμενο έμβασμα (είτε σε άλλη τράπεζα είτε εξωτερικού)
3Ε ή 4Ε για εισερχόμενο έμβασμα από άλλη τράπεζα ή τράπεζα εξωτερικού.
Αυτές είναι πάνω κάτω οι χρεώσεις στις ελληνικές τράπεζες (Έχω Alpha, Εθνική, Πειραιώς και eurobank).
Ενδοτραπεζικά δεν χρεώνουν τίποτα και η συναλλαγή γίνεται άμεσα. Οι άλλες κάνουν 1-3 μέρες είτε για Ελλάδα είτε για εξωτερικό.
(Υπάρχουν φυσικά και κάποιες μικροεκπτώσεις από μερικές τράπεζες για συγκεκριμένες συναλλαγές.)
Μέχρι προχτές αυτό ίσχυε και δεν έχω λάβει κάποια ενημέρωση για αλλαγή του τιμολογίου.
Στο εξωτερικό πάντως από γνωστούς ξέρω ότι δεν χρεώνουν τίποτα (εκτός από κάποιες λίγες χώρες πχ Κύπρος).
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:28:28 μμ »

Στο παρακάτω link υπάρχουν πληροφορίες για τις χρεώσεις όλων των ελληνικών τραπεζών.
http://www.tsig.gr/lang-el/banks/xreoseis-synallagon

Γενικά ισχύει αυτό που είπα :
1 ευρώ χρεώσεις για τα εξερχόμενα (εκτός από Attica)
3 ευρώ για τα εισερχόμενα (εκτός αν έχεις winbank direct)
με κάποιες εξαιρέσεις που είναι δωρεάν αν έχεις το πακέτο δωρεάν συναλλαγών στην Eurobank.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:35:24 μμ »

Από Εθνική προς οποιαδήποτε (εντός Ελλάδος) διαλέγεις "Έξοδα σε βάρος: OUR" (του αποστολέα) και η χρέωση είναι €2.

Εντός Εθνικής είναι τσάμπα.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:56:16 μμ »

Για εισερχομενο εμβασμα στην Πειραιως σε λογαριασμο μισθοδοσιας δεν υπαρχει καμια προμηθεια απο οποιαδηποτε τραπεζα
Καταγράφηκε

acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:58:43 μμ »

Από Εθνική προς οποιαδήποτε (εντός Ελλάδος) διαλέγεις "Έξοδα σε βάρος: OUR" (του αποστολέα) και η χρέωση είναι €2.

Εντός Εθνικής είναι τσάμπα.

Ο πάραληπτης στην περίπτωση που διαλέξεις "OUR" και δεν εχει κάποια δωρεάν παροχή , ξέρεις τι χρεώνεται ;
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:58:45 μμ »

Παλιά για τα εισερχόμενα εμβάσματα αν θυμάμαι καλά δεν κρατάγανε τίποτα. Τώρα, είπαν να εκμεταλλευτούν τα capital controls και βαράνε στο ψαχνό...
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 04:58:55 μμ »

Το κοστος μιας υπηρεσιας παραμενει ακομα και αν δεν διεκπεραιωνεται εκ ζωσης. Το e-banking ειναι πιο ευκολο για τον πελατη, αλλα η τραπεζα πληρωσε για να δημιουργηθει, να ειναι και να παραμενει ασφαλες, να ειναι διαρκως διαθεσιμο, να υπαρχει προσωπικο να το συντηρει, και να υπαρχει προσωπικο στο τηλεφωνο για να το υποστηριζει. Ενω ο υπαλληλος στο γκισε ειτε πηγαινε ενας πελατης παραπανω ειτε ενας λιγοτερο στην τραπεζα το ιδιο μεροκαματο θα του δινε.

Επισης δεν ειμαι απολυτα βεβαιος γιατι να γινει εμβασμα σε αυτη την περιπτωση. Εγω σε οτι συναλλαγες με αλλους συλλεκτες εχω κανει, πηγα και εκανα απευθειας καταθεση στο μηχανημα αυτοματων πληρωμων. Δυστηχως δεν θυμαμαι την χρεωση για να συγκρινω, αλλα πρεπει να ηταν μικροτερη. Με μια φωτογραφια της αποδειξης της καταθεσης προχωρησαμε κανονικα.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:00:18 μμ »

Για εισερχομενο εμβασμα στην Πειραιως σε λογαριασμο μισθοδοσιας δεν υπαρχει καμια προμηθεια απο οποιαδηποτε τραπεζα
Για μη μισθοδοσίας πάντως κρατάει 4€ Ντροπή.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:12:19 μμ »

Για εισερχομενο εμβασμα στην Πειραιως σε λογαριασμο μισθοδοσιας δεν υπαρχει καμια προμηθεια απο οποιαδηποτε τραπεζα
Για μη μισθοδοσίας πάντως κρατάει 4€ Ντροπή.
και για μισθοδοσίας κρατάει 4€ .Το εχω πάθει αμέτρητες φορές .
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:18:55 μμ »

Αστα φίλε Hannibal, που να σου έρθει έμβασμα από το εξωτερικό, τότε η προμήθειες των τραπεζών είναι εξωφρενικές παθαίνεις εγκεφαλικό με τα ποσά που βλέπεις.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:25:31 μμ »

3 ευρώ μου κρατάνε και στα εμβάσματα από το εξωτερικό  (από ευρωπαϊκή ένωση σε ευρώ)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences