Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 10:13:16 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εξωφρενικές προμήθειες τραπεζών...!  (Αναγνώστηκε 14501 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:05:48 μμ »

Να επιβεβαιώσω και εγώ οτι εχω παραλάβει αρκετές λουστραριστές απο Αγγλία με το προαναφερθέν σύστημα χωρίς πρόβλημα .

Για το θεμα των χρεώσεων των τραπεζών , έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα οτι υπάρχουν τράπεζες και λογαριασμοί που δεν σου κρατάνε προμήθεια για συναλλαγές εντός Ελλάδος.

Για το θεμα της προμήθειας σε περίπτωση συναλλάγματος , υπάρχει και εδω τρόπος αποφυγής .
Revolut λέγετε .
Ανεβάζεις λεφτά είτε με έμβασμα  SEPA (κόστος 1€ ) η κάνετε top up με ελληνική κάρτα ΔΩΡΕΑΝ .
Στην συνεχεία μετατρέπετε τα ευρώ σε στερλίνες (χωρίς προμήθεια) και τα στέλνεις στον έμπορο της Αγγλίας , πάλι χωρίς προμήθεια .

Την εχω χρησιμοποιήσει αυτή την κάρτα σε online αγορές με στερλίνα αλλά και αγορές απο bullionάδικα με την φυσική παρουσία μου εκεί .
Ακόμη και ανάληψη μετρητών εχω κάνει δωρεάν (μεχρι 500£) για να πληρώσω κάποιον έμπορο που δεν δεχόταν κάρτες απο ηλεκτρονικό πορτοφόλι .

Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό το σχόλιο...!

Φίλε μου θέλεις να πεις ότι έχεις την κάρτα Mastercard της Revolut σε Ευρώ και τη χρησιμοποιείς για πληρωμή σε λίρες Αγγλίας χωρίς προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος;
Κατάλαβα σωστά;
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:06:46 μμ »

Στην Εθνική τράπεζα είναι πιο καλά τα πράγματα.Εκανα μεταφορά 2000 ευρω σε λογαριασμό άλλης τραπέζης και μου κράτησε 18 ευρω προμήθεια Μεγάλο χαμόγελο

Φίλε μου έκανε τη μεταφορά στον γκισέ της τράπεζας ή με τη χρήση internet banking και σου κράτησε τόσο μεγάλη προμήθεια;
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:08:52 μμ »

Να επιβεβαιώσω και εγώ οτι εχω παραλάβει αρκετές λουστραριστές απο Αγγλία με το προαναφερθέν σύστημα χωρίς πρόβλημα .

Για το θεμα των χρεώσεων των τραπεζών , έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα οτι υπάρχουν τράπεζες και λογαριασμοί που δεν σου κρατάνε προμήθεια για συναλλαγές εντός Ελλάδος.

Για το θεμα της προμήθειας σε περίπτωση συναλλάγματος , υπάρχει και εδω τρόπος αποφυγής .
Revolut λέγετε .
Ανεβάζεις λεφτά είτε με έμβασμα  SEPA (κόστος 1€ ) η κάνετε top up με ελληνική κάρτα ΔΩΡΕΑΝ .
Στην συνεχεία μετατρέπετε τα ευρώ σε στερλίνες (χωρίς προμήθεια) και τα στέλνεις στον έμπορο της Αγγλίας , πάλι χωρίς προμήθεια .

Την εχω χρησιμοποιήσει αυτή την κάρτα σε online αγορές με στερλίνα αλλά και αγορές απο bullionάδικα με την φυσική παρουσία μου εκεί .
Ακόμη και ανάληψη μετρητών εχω κάνει δωρεάν (μεχρι 500£) για να πληρώσω κάποιον έμπορο που δεν δεχόταν κάρτες απο ηλεκτρονικό πορτοφόλι .

Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό το σχόλιο...!

Φίλε μου θέλεις να πεις ότι έχεις την κάρτα Mastercard της Revolut σε Ευρώ και τη χρησιμοποιείς για πληρωμή σε λίρες Αγγλίας χωρίς προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος;
Κατάλαβα σωστά;

Ναι εχω την MasterCard της Revolut .
Εφόσον βάλεις ευρώ , τα μετατρέπεις σε στερλίνες ελάχιστα πάνω απο την ισοτιμία που βλέπω στο xe.com.
Πρέπει να ειναι η ισοτιμία που δίνει η MasterCard .

Δεν εχω δοκιμάσει να εχω υπόλοιπο μόνο σε ευρώ και να κάνω αγορά σε στερλίνες .

Το αποτέλεσμα ειναι να γλιτώνεις την προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος των ελληνικών τραπεζών με την Revolut .
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 04:51:41 μμ »

Για όποιον αποφασίσει να μεταφέρει λεφτά στην Revolut μέσω εμβάσματος , να προσεξει το όνομα που θα γραφτεί στην Revolut , να ειναι -ακριβώς- το ίδιο με τον λογαριασμό που στείλει τα λεφτά .
Μην δηλώσει πχ στην Revolut Stathis και δούνε έμβασμα απο Efstathios .
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:51:44 μμ »

Για όποιον αποφασίσει να μεταφέρει λεφτά στην Revolut μέσω εμβάσματος , να προσεξει το όνομα που θα γραφτεί στην Revolut , να ειναι -ακριβώς- το ίδιο με τον λογαριασμό που στείλει τα λεφτά .
Μην δηλώσει πχ στην Revolut Stathis και δούνε έμβασμα απο Efstathios .

Να επιβεβαιώσω και εγώ οτι εχω παραλάβει αρκετές λουστραριστές απο Αγγλία με το προαναφερθέν σύστημα χωρίς πρόβλημα .

Για το θεμα των χρεώσεων των τραπεζών , έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα οτι υπάρχουν τράπεζες και λογαριασμοί που δεν σου κρατάνε προμήθεια για συναλλαγές εντός Ελλάδος.

Για το θεμα της προμήθειας σε περίπτωση συναλλάγματος , υπάρχει και εδω τρόπος αποφυγής .
Revolut λέγετε .
Ανεβάζεις λεφτά είτε με έμβασμα  SEPA (κόστος 1€ ) η κάνετε top up με ελληνική κάρτα ΔΩΡΕΑΝ .
Στην συνεχεία μετατρέπετε τα ευρώ σε στερλίνες (χωρίς προμήθεια) και τα στέλνεις στον έμπορο της Αγγλίας , πάλι χωρίς προμήθεια .

Την εχω χρησιμοποιήσει αυτή την κάρτα σε online αγορές με στερλίνα αλλά και αγορές απο bullionάδικα με την φυσική παρουσία μου εκεί .
Ακόμη και ανάληψη μετρητών εχω κάνει δωρεάν (μεχρι 500£) για να πληρώσω κάποιον έμπορο που δεν δεχόταν κάρτες απο ηλεκτρονικό πορτοφόλι .

Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό το σχόλιο...!

Φίλε μου θέλεις να πεις ότι έχεις την κάρτα Mastercard της Revolut σε Ευρώ και τη χρησιμοποιείς για πληρωμή σε λίρες Αγγλίας χωρίς προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος;
Κατάλαβα σωστά;

Ναι εχω την MasterCard της Revolut .
Εφόσον βάλεις ευρώ , τα μετατρέπεις σε στερλίνες ελάχιστα πάνω απο την ισοτιμία που βλέπω στο xe.com.
Πρέπει να ειναι η ισοτιμία που δίνει η MasterCard .

Δεν εχω δοκιμάσει να εχω υπόλοιπο μόνο σε ευρώ και να κάνω αγορά σε στερλίνες .

Το αποτέλεσμα ειναι να γλιτώνεις την προμήθεια αλλαγής συναλλάγματος των ελληνικών τραπεζών με την Revolut .

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 10:36:24 πμ »

Σήμερα πάλι τα είδα όλα με την Πειραιως.
Πάω να στείλω χρήματα σε φίλους.
Οι δύο ήταν Πειραιως κανένα πρόβλημα.
Ο άλλος ήταν σε άλλη τράπεζα.
Την προηγούμενη φορά ήταν νά στείλω κάτω από 1500 και μού ζήτησαν δέκα ευρώ προμήθεια.
Σήμερα το ποσόν ήταν λίγο παρακάτω από το διπλάσιο.
Και τι μού λένε; Μέχρι 1500ειναι δέκα ευρώ. Από εκεί και πάνω είναι 18 ευρώ.. Βρε δεν πάτε στό αγυριστο λέω και εγώ από μέσα μου. Σηκώθηκα πάλι και έφυγα. Πάνω πού είχα χωνέψει μέσα μου να χάσω 10ευρω μού το έκαναν 18!? Έλεος πάλι. Τοκογλυφία αισχροκέρδεια όσο δεν πάει άλλο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 10:46:51 πμ »

Κάνε ένα winbank, κατέθεσε τα χρήματα στον λογαριασμό σου είτε στο ταμείο είτε σε ΑΤΜ, έχει και ΑΤΜ που σου κάνουν online κατάθεση και μετά τα μεταφέρεις χωρίς έξτρα χρεώσεις στην ίδια τράπεζα. Δεν χρειάζεται να έχεις χρήματα στους λογαριασμούς αν δεν το επιθυμείς.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 11:07:13 πμ »

Βρε μήπως κάνετε εμβασματα μεταφορά ή κατάθεση στην ίδια τράπεζα δεν έχει έξοδα
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 12:01:39 μμ »


Οι δύο ήταν Πειραιως κανένα πρόβλημα.
Ο άλλος ήταν σε άλλη τράπεζα.

Μαλλον αναφερεται στην τριτη περιπτωση,μεταφορα μετρητων σε αλλη τραπεζα...
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 12:22:50 μμ »

Σήμερα πάλι τα είδα όλα με την Πειραιως.
Πάω να στείλω χρήματα σε φίλους.
Οι δύο ήταν Πειραιως κανένα πρόβλημα.
Ο άλλος ήταν σε άλλη τράπεζα.
Την προηγούμενη φορά ήταν νά στείλω κάτω από 1500 και μού ζήτησαν δέκα ευρώ προμήθεια.
Σήμερα το ποσόν ήταν λίγο παρακάτω από το διπλάσιο.
Και τι μού λένε; Μέχρι 1500ειναι δέκα ευρώ. Από εκεί και πάνω είναι 18 ευρώ.. Βρε δεν πάτε στό αγυριστο λέω και εγώ από μέσα μου. Σηκώθηκα πάλι και έφυγα. Πάνω πού είχα χωνέψει μέσα μου να χάσω 10ευρω μού το έκαναν 18!? Έλεος πάλι. Τοκογλυφία αισχροκέρδεια όσο δεν πάει άλλο.

Εσύ πραγματοποιείς τον πλέον ακριβό τρόπο μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό άλλης τράπεζας, που είναι η πραγματοποίηση της συναλλαγής στον γκισέ της τράπεζας!
Όλες οι τράπεζες χρεώνουν πλέον πολύ υψηλές προμήθειες για μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμών τρίτων απ'τα γκισέ τους, ακριβώς για να προτρέψουν/εξαναγκάσουν τους πελάτες τους να κάνουν χρήση των ηλεκτρονικών συναλλαγών internet banking.
Έχω καταλάβει ότι αυτό ισχύει για όλες πλέον τις τράπεζες, διαφοροποιείται απλώς λίγο η έτσι κι αλλιώς πολύ υψηλή χρέωση.

Συμπέρασμα:
Είτε θα εξακολουθήσεις να είσαι "παραδοσιακός τύπος" και θα αποδεχτείς (καταπιείς!) τις εξωφρενικές τους χρεώσεις για μεταφορές χρημάτων στον γκισέ, είτε θα μετεξελιχθείς σε "μοντέρνο τύπο" και θ'αρχίσεις να χρησιμοποιείς internet banking για να'χεις χαμηλότερες χρεώσεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 01:04:38 μμ »

Το ίντερνετ το φοβάμαι. Ο Μπαμπης μου είπε σήμερα στό τηλέφωνο πού μιλήσαμε να ζητησω το ποσόν πού θέλω σε προσωπική επιταγή και να πάω μέ αυτή την επιταγή στο άλλο κατάστημα να την κατάθεσω στο όνομά πού  θέλω. Θα το δοκιμασω έτσι να δω εάν γίνεται.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 01:10:02 μμ »

Η έκδοση προσωπικής επιταγής δεν έχει έξοδα?
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 01:10:22 μμ »

Tραπεζική επιταγή στο ονομά σου δεν έχει εξοδα και δεν έχει όριο
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 01:12:10 μμ »

Η έκδοση προσωπικής επιταγής δεν έχει έξοδα?
στην  τράπεζα πειραιώς δεν έχει στο ονομά σου βέβαια  την υπογράφης και την καταθέτης
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 01:57:44 μμ »

Το ίντερνετ το φοβάμαι.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρέπει να το φοβάσαι το Ίντερνετ, διότι όλοι πλέον έτσι κάνουν τις μεταφορές.
Έχω κάνει αναρίθμητες μεταφορές και ουδέποτε έχει προκύψει πρόβλημα.
Εξάλλου, τα ίδια λέγαμε και πριν 20 περίπου χρόνια, όταν πρωτοαρχίσαμε να κάνουμε συναλλαγές στα ΑΤΜ και σιγά-σιγά τα συνηθίσαμε όλοι.

Ο Μπαμπης μου είπε σήμερα στό τηλέφωνο πού μιλήσαμε να ζητησω το ποσόν πού θέλω σε προσωπική επιταγή και να πάω μέ αυτή την επιταγή στο άλλο κατάστημα να την κατάθεσω στο όνομά πού  θέλω. Θα το δοκιμασω έτσι να δω εάν γίνεται.

Ισχύει αυτό, γίνεται, και δεν υπάρχει προμήθεια.
Εγώ τουλάχιστον το'χω κάνει για μεταφορά χρημάτων από μία τράπεζα (Εθνική) σε άλλες τράπεζες (Πειραιώς και Alpha) σε δικούς μου όμως λογαριασμούς και δεν μου κράτησε προμήθεια καμμία τράπεζα.
Βέβαια δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι τα έβαλα σε δικούς μου λογαριασμούς, αν και δεν νομίζω.
Βέβαια έχασα χρόνο, διότι περίμενα στις ουρές σε τρεις τράπεζες...!  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences