Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 04:34:29 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εξωφρενικές προμήθειες τραπεζών...!  (Αναγνώστηκε 14499 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:57:27 πμ »

Σήμερα  πήγα στην Πειραιως και ζήτησα ένα ποσόν να μεταφερθεί σέ Αλφα μπαγκ και θα πλήρωμα λέει εργασίες εμβάσματος 10 ευρώ.
Τούς λέω άσε , θα τά πάρω από το σπίτι να πάω σε μία τράπεζα Αλφα να τα κατάθεσω.
Μού πρότειναν να βάλω εκείνο το μαραφετι νά μεταφέρω τα χρήματα μέσω υπολογιστή  αλλά εγώ είμαι παραδοσιακό ς τύπος . Πάω στον κισε υπογράφω και παίρνω χαρτί απόδειξη κατάθεσης.
Καλύτερα κοιμάμαι έτσι.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:02:02 πμ »

Σήμερα  πήγα στην Πειραιως και ζήτησα ένα ποσόν να μεταφερθεί σέ Αλφα μπαγκ και θα πλήρωμα λέει εργασίες εμβάσματος 10 ευρώ.
Τούς λέω άσε , θα τά πάρω από το σπίτι να πάω σε μία τράπεζα Αλφα να τα κατάθεσω.
Μού πρότειναν να βάλω εκείνο το μαραφετι νά μεταφέρω τα χρήματα μέσω υπολογιστή  αλλά εγώ είμαι παραδοσιακό ς τύπος . Πάω στον κισε υπογράφω και παίρνω χαρτί απόδειξη κατάθεσης.
Καλύτερα κοιμάμαι έτσι.

Λοιπόν διαπιστώνω ότι είμαστε μία ευχάριστη ατμόσφαιρα...!

Πριν 3 μέρες η τράπεζα του παιδιού προανέφερα στο πρώτο post, η Πειραιώς δηλαδή, του κράτησε προμήθεια εμβάσματος (για έμβασμα με internet banking) 3 Ευρώ.
Εχθές η τράπεζα του άλλου παιδιού που έκανα συναλλαγή, η Eurobank δηλαδή, του κράτησε προμήθεια εμβάσματος (για έμβασμα στον γκισέ) 6 Ευρώ.
Εσένα σήμερα η Πειραιώς σου ζήτησε προμήθεια για έμβασμα στον γκισέ 10 Ευρώ.

Διαπιστώνω δηλαδή, ότι το ύψος της προμήθειας για το έμβασμα αυξάνει κατά 3-4 Ευρώ κάθε...μία ή δύο μέρες.

Όπως πάει το πράγμα, του χρόνου θα κάνουμε έμβασμα για αγορά μίας λίρας και θα δίνουμε άλλη μία, δώρο (!), στην τράπεζα...!!!  Έκπληξη Έκπληξη Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

Εδώ που τα λέμε βέβαια είναι και σωστό αυτό, διότι ποιος θα τις πληρώσει και θα τις αναστήσει έτσι που'ναι χρεοκοπημένες όλες τους!  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:07:38 πμ »

τα αγγλικά ταχυδρομία συνεργάζονται στην Ελλάδα όχι με τα ΕΛΤΑ, αλλά με μικρή ιδιωτική ταχυδρομική εταιρεία και έτσι δεν έβλεπα την πορεία της αποστολής στο Ίντερνετ.
Αληθές.
Αλλά ισχύει μόνο για τα συστημένα από Αγγλία. Τα απλά έρχονται με τον ΕΛΤΑ.
Το Royal Mail τα δίνει στην Γερμανική GLS (πάνε στη Γερμανία - δεν ξέρω με τι μέσον), και από κει έρχονται στην Ελλάδα με φορτηγό (! = 5-6 μέρες) και παραδίνονται στην ACS εδώ (δεν τη λες και "μικρή").

Tracking γίνεται, αλλά πρέπει να το ξέρεις και να πας να αναζητήσεις τον αριθμό συστημένου στο site της GLS (και όχι του ΕΛΤΑ), το οποίο θα σε πληροφορήσει για νέο αριθμό tracking, και μάλιστα δύο: Έναν της GLS, και έναν της ACS.

Με αυτόν τον τρόπο έρχονται (συνήθως) όλες οι αποστολές νομισμάτων που έχουν παραγγελθεί σε online shops της Αγγλίας (π.χ. goldsovereigns.co.uk).
Μέχρι να τον συνηθίσεις, σου φαίνεται λίγο περίεργος...  Αλλά δουλεύει.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:12:43 πμ »

τα αγγλικά ταχυδρομία συνεργάζονται στην Ελλάδα όχι με τα ΕΛΤΑ, αλλά με μικρή ιδιωτική ταχυδρομική εταιρεία και έτσι δεν έβλεπα την πορεία της αποστολής στο Ίντερνετ.
Αληθές.
Αλλά ισχύει μόνο για τα συστημένα από Αγγλία. Τα απλά έρχονται με τον ΕΛΤΑ.
Το Royal Mail τα δίνει στην Γερμανική GLS (πάνε στη Γερμανία - δεν ξέρω με τι μέσον), και από κει έρχονται στην Ελλάδα με φορτηγό (! = 5-6 μέρες) και παραδίνονται στην ACS εδώ (δεν τη λες και "μικρή").

Tracking γίνεται, αλλά πρέπει να το ξέρεις και να πας να αναζητήσεις τον αριθμό συστημένου στο site της GLS (και όχι του ΕΛΤΑ), το οποίο θα σε πληροφορήσει για νέο αριθμό tracking, και μάλιστα δύο: Έναν της GLS, και έναν της ACS.

Με αυτόν τον τρόπο έρχονται (συνήθως) όλες οι αποστολές νομισμάτων που έχουν παραγγελθεί σε online shops της Αγγλίας (π.χ. goldsovereigns.co.uk).
Μέχρι να τον συνηθίσεις, σου φαίνεται λίγο περίεργος...  Αλλά δουλεύει.

1) Από Αγγλία στην Ελλάδα μέσω Γερμανίας!!

2) Με άγνωστο μέσο από Αγγλία στη Γερμανία και...με φορτηγό (!) από Γερμανία σε Ελλάδα!!

2) Με εμπλοκή 3 χωρών και 3 μεταφορικών εταιρειών (Royal Mail, GLS, ACS)!!

Και όλα αυτά, με διατραπεζικές συναλλαγές σε δύο διαφορετικά νομίσματα (λίρες Αγγλίας και Ευρώ)

Φέξε μου και γλίστρησα...!!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Ντροπή
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:20:22 πμ »

1) Από Αγγλία στην Ελλάδα μέσω Γερμανίας!!

2) Με άγνωστο μέσο από Αγγλία στη Γερμανία και...με φορτηγό (!) από Γερμανία σε Ελλάδα!!

2) Με εμπλοκή 3 χωρών και 3 μεταφορικών εταιρειών (Royal Mail, GLS, ACS)!!

Και όλα αυτά, με διατραπεζικές συναλλαγές σε δύο διαφορετικά νομίσματα (λίρες Αγγλίας και Ευρώ)

Φέξε μου και γλίστρησα...!!!

Μη σου κάνει καθόλου εντύπωση.
ΔΟΥΛΕΥΕΙ, το είπα.
Λες να το λέω χωρίς να το έχω δοκιμάσει?
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:41:00 πμ »

τα αγγλικά ταχυδρομία συνεργάζονται στην Ελλάδα όχι με τα ΕΛΤΑ, αλλά με μικρή ιδιωτική ταχυδρομική εταιρεία και έτσι δεν έβλεπα την πορεία της αποστολής στο Ίντερνετ.
Αληθές.
Αλλά ισχύει μόνο για τα συστημένα από Αγγλία. Τα απλά έρχονται με τον ΕΛΤΑ.
Το Royal Mail τα δίνει στην Γερμανική GLS (πάνε στη Γερμανία - δεν ξέρω με τι μέσον), και από κει έρχονται στην Ελλάδα με φορτηγό (! = 5-6 μέρες) και παραδίνονται στην ACS εδώ (δεν τη λες και "μικρή").

Tracking γίνεται, αλλά πρέπει να το ξέρεις και να πας να αναζητήσεις τον αριθμό συστημένου στο site της GLS (και όχι του ΕΛΤΑ), το οποίο θα σε πληροφορήσει για νέο αριθμό tracking, και μάλιστα δύο: Έναν της GLS, και έναν της ACS.

Με αυτόν τον τρόπο έρχονται (συνήθως) όλες οι αποστολές νομισμάτων που έχουν παραγγελθεί σε online shops της Αγγλίας (π.χ. goldsovereigns.co.uk).
Μέχρι να τον συνηθίσεις, σου φαίνεται λίγο περίεργος...  Αλλά δουλεύει.

Οχι μονο τα συλλεκτικα. Ετσι μου ηρθαν και κατι μνημες υπολογιστη που παραγγειλα απο την Corsair στην Αγγλια. Εχει να κανει με τι συνεργαζονται αυτοι.

Εμενα συστημενο προς το μεξικο εκανε να εμφανιστει εκει 10 μερες μετα την εξοδο απο τη χωρα. Δε ξερω μεσω ποια χωρας η χωρων πηγε.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 10:49:37 πμ »

1) Από Αγγλία στην Ελλάδα μέσω Γερμανίας!!

2) Με άγνωστο μέσο από Αγγλία στη Γερμανία και...με φορτηγό (!) από Γερμανία σε Ελλάδα!!

2) Με εμπλοκή 3 χωρών και 3 μεταφορικών εταιρειών (Royal Mail, GLS, ACS)!!

Και όλα αυτά, με διατραπεζικές συναλλαγές σε δύο διαφορετικά νομίσματα (λίρες Αγγλίας και Ευρώ)

Φέξε μου και γλίστρησα...!!!

Μη σου κάνει καθόλου εντύπωση.
ΔΟΥΛΕΥΕΙ, το είπα.
Λες να το λέω χωρίς να το έχω δοκιμάσει?

Δεν κατάλαβες!
Δεν είπα ότι δεν δουλεύει!
Συμφωνώ ότι δουλεύει, απλώς πιστεύω ότι θέλει πολύ χρόνο να ολοκληρωθεί η συναλλαγή, μεγάλο κόστος και αυξάνει ασφαλώς και το ενδεχόμενο προβλήματος ή λάθους, αφού εμπλέκονται τόσες χώρες και εταιρείες.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:27:03 πμ »

πιστεύω ότι θέλει πολύ χρόνο να ολοκληρωθεί η συναλλαγή, μεγάλο κόστος και αυξάνει ασφαλώς και το ενδεχόμενο προβλήματος ή λάθους, αφού εμπλέκονται τόσες χώρες και εταιρείες.

-Από Αγγλία χρόνος = 10-12 μέρες (ημερολογιακές).
-Κόστος: Ο goldsovereigns.co.uk χρεώνει 12-13 λίρες για την αποστολή (μέχρι το σπίτι σου), για έως ένα κιλό. Αν η αξία είναι 100 λίρες είναι πολύ... Αν όμως είναι τίποτα χιλιάδες, είναι αμελητέο. Και 12-13 λίρες για συστημένη αποστολή (εξωτερικού) ΔΕΝ είναι ακριβά.
-Λάθη: Μεχρι στιγμής δεν έχουν γίνει.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:59:52 πμ »

πιστεύω ότι θέλει πολύ χρόνο να ολοκληρωθεί η συναλλαγή, μεγάλο κόστος και αυξάνει ασφαλώς και το ενδεχόμενο προβλήματος ή λάθους, αφού εμπλέκονται τόσες χώρες και εταιρείες.

-Από Αγγλία χρόνος = 10-12 μέρες (ημερολογιακές).
-Κόστος: Ο goldsovereigns.co.uk χρεώνει 12-13 λίρες για την αποστολή (μέχρι το σπίτι σου), για έως ένα κιλό. Αν η αξία είναι 100 λίρες είναι πολύ... Αν όμως είναι τίποτα χιλιάδες, είναι αμελητέο. Και 12-13 λίρες για συστημένη αποστολή (εξωτερικού) ΔΕΝ είναι ακριβά.
-Λάθη: Μεχρι στιγμής δεν έχουν γίνει.
Kαλημερα
Στατιστικα μιλωντας ποσο ειναι το χρονικο διαστημα που δεν εχουν γινει λαθη σε σενα;Ποσες ειναι οι φορες που το χρησιμοποιησες γιατι πχ αν ειναι μια φορα τοτε ναι ειναι 100% επιτυχια αλλα την δευτερη την τριτη φορα;
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 01:14:19 μμ »

ατιμες τραπεζες
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 03:06:02 μμ »

Kαλημερα   Καλησπέρα


Στατιστικα μιλωντας ποσο ειναι το χρονικο διαστημα που δεν εχουν γινει λαθη σε σενα;  Ένας χρόνος περίπου


Ποσες ειναι οι φορες που το χρησιμοποιησες     Τέσσερεις

Τις δυο πρώτες είχα φρικάρει, με το που δεν εύρισκα πουθενά το tracking.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 03:52:20 μμ »

Kαλημερα
Στατιστικα μιλωντας ποσο ειναι το χρονικο διαστημα που δεν εχουν γινει λαθη σε σενα;Ποσες ειναι οι φορες που το χρησιμοποιησες γιατι πχ αν ειναι μια φορα τοτε ναι ειναι 100% επιτυχια αλλα την δευτερη την τριτη φορα;


Επειδή παραγγέλνω σχεδον καθε βδομάδα προιόντα από Αγγλία, το σύστημα αυτό όσο τρομακτικό και να ακούγεται είναι ΑΨΟΓΟ χωρίς κανένα πρόβλημα και περιέργως ΚΑΛΥΤΕΡΟ από τότε που τα φέρναν τα ΕΛΤΑ.
Εχεις το αγγλικό tracking της RoyalMail που μετρατρέπεται σε γερμανικό της GLS μόλις φτάσει Γερμανία και ελληνικό της ACS για παράδοση εδώ. Το παρακολουθείς συνέχεια χωρίς πρόβλημα και οι παραδόσεις συνήθως είναι εντός 7-8 ημερών
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 07:55:43 μμ »

Στην Εθνική τράπεζα είναι πιο καλά τα πράγματα.Εκανα μεταφορά 2000 ευρω σε λογαριασμό άλλης τραπέζης και μου κράτησε 18 ευρω προμήθεια Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:52:00 μμ »

Οι τιμές 1Ε για εξερχόμενο έμβασμα και 0-4Ε για εισερχόμενο έμβασμα
αφορά μεταφορά από μία τράπεζα σε άλλη (είτε ελληνική είτε εξωτερικού εντός ευρώ)
με προϋπόθεση να γίνει με την χρήση IBAN (και όχι απλού λογαριασμού), με την επιλογή SHA (μοίρασμα κόστους) και να μην έχει επιλεγεί το επείγον.
Αν θέλω να πάρει ακέραιο ποσό είτε βάζω 3-4Ε παραπάνω (το κόστος του για εισερχόμενο), είτε επιλογή our αν συμφέρει.
Πιστεύω είναι θέμα ρυθμίσεων κατά το έμβασμα. Πριν το στείλετε να δείτε το κόστος... συνήθως το γράφει πριν πατήσετε το τελικό οκ. Παίζοντας με τις ρυθμίσεις θα δείτε και την διαφορά.
Χρησιμοποιώ εδώ και δέκα χρόνια internet banking και δεν έχω τέτοιες μεγάλες χρεώσεις από καμία τράπεζα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:02:24 μμ »

Να επιβεβαιώσω και εγώ οτι εχω παραλάβει αρκετές λουστραριστές απο Αγγλία με το προαναφερθέν σύστημα χωρίς πρόβλημα .

Για το θεμα των χρεώσεων των τραπεζών , έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα οτι υπάρχουν τράπεζες και λογαριασμοί που δεν σου κρατάνε προμήθεια για συναλλαγές εντός Ελλάδος.

Για το θεμα της προμήθειας σε περίπτωση συναλλάγματος , υπάρχει και εδω τρόπος αποφυγής .
Revolut λέγετε .
Ανεβάζεις λεφτά είτε με έμβασμα  SEPA (κόστος 1€ ) η κάνετε top up με ελληνική κάρτα ΔΩΡΕΑΝ .
Στην συνεχεία μετατρέπετε τα ευρώ σε στερλίνες (χωρίς προμήθεια) και τα στέλνεις στον έμπορο της Αγγλίας , πάλι χωρίς προμήθεια .

Την εχω χρησιμοποιήσει αυτή την κάρτα σε online αγορές με στερλίνα αλλά και αγορές απο bullionάδικα με την φυσική παρουσία μου εκεί .
Ακόμη και ανάληψη μετρητών εχω κάνει δωρεάν (μεχρι 500£) για να πληρώσω κάποιον έμπορο που δεν δεχόταν κάρτες απο ηλεκτρονικό πορτοφόλι .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences