Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:09:39 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στρατιωτικες λαμπες εκμπομπης r/f  (Αναγνώστηκε 9326 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« στις: Ιούλιος 04, 2014, 08:11:04 μμ »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει αν υπαρχει "κοινο" εδω στην ελλαδα που να εδιαφερεται για στρατιωτικες λαμπες εκπομπης RF ( radio frequency ) και ειδικα για eimac και amperex 4Χ150 και jan 7034 κεραμικες.Εχω καμποσες μετ/νες αλλα και new στις κονσερβες τους και δεν ξερω που να παω για να τις πουλησω.
Μου εχουν μεινει απο τοτε που ειμουν "ραδιοφωνιας" Άνεση ή πειρατες  Απορία που μας ελεγε το κρατος.
Ευχαριστω Πανος

Καταγράφηκε

m42b18 isT
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:06:41 μμ »

 Κλείσιμο ματιού RCA κλπ? εχω και γω καμμια 30αρια... απουλητες θα μεινουν φιλε μου. Πλεον η τεχνολογια εχει προχωρησει και δεν ασχολουνται καν με λαμπατους ενισχυτες,λυχνιες κλπ. Καλυτερα κανε ενα δικο σου και στολισε τον στο σαλονι.
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:42:44 μμ »

Κλείσιμο ματιού RCA κλπ? εχω και γω καμμια 30αρια... απουλητες θα μεινουν φιλε μου. Πλεον η τεχνολογια εχει προχωρησει και δεν ασχολουνται καν με λαμπατους ενισχυτες,λυχνιες κλπ. Καλυτερα κανε ενα δικο σου και στολισε τον στο σαλονι.
Ενταξει καταλαβα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Παντως για την ιστορια αυτες ειναι κεραμικες "λαμπες" οι γνωστές και σαν "σουξου" που σαν πους-πουλ ή ακομα και γεφυρωμενα πους-πουλ(4 μαζι) βγαζαν και 4000 W τα λινερ ,και με ενα καλο pll(προενισχυση) ακουγοσουνα  και στη κρητη.Αξεχαστα χρονια συνομιλιες -ραδιογονομετρα και κισους στα 4 διπολα για καμουφλα 8)ζΣτης μερες μας που εκλεισαν μαγαζια σαν τον βασιλη ή σαν το pop22 και γενικα απο 9.84 (δημοτικη ραδιοφωνια 1988 νομιζω) και μετα ουτε μεσα "στιτι" δεν ακουγοσουνα οποτε τα παρατησαμε στα FM
Και απο τιμες' μετα/νες εχουν απο 30€ εως 80€ καινουργιες στο εβαυ δεν εχω δει μεσα στην κονσερβα Ανοιξα μια και εβαλα και την λουπα για συγκριση,Καμια σχεση με rca 504,824 κλπ.
Καταγράφηκε

m42b18 isT
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2014, 10:58:39 μμ »

Μικρες μεν τερατα απο ισχυ δε.
Δουλευαν μεχρι και με 2500-2700 volt στην ανοδο και με τζιμινιερες και blower για να δουλεψουν και να κρυωσουν μετα.Ασε που ειχαν και πολυ ραδιενεργεια.Μιλαμε αναβανε οι φθοριου κοντα στο λινερ.Να σκεφτεις τοτε που ηταν μονο τα κρατικα' ειχες και 1 μεγακυκλο σημα 10 στα 10 και καμια 5-6 αρμονικες.Απλα ρωτησα γιατι απεχω απο το "σπορ" χρονια και οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω η τεχνολογία ειναι με "τσιπαρες" Ειναι που δεν εχω και ebay αλλιως εξω εχουν ζητηση απο οτι ξερω.
Καταγράφηκε

m42b18 isT
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:04:49 μμ »

 Γλώσσα  τελικα αυτες οι φθοριου αναβαν σε ολους ε?  Σαρκασμός Σαρκασμός  Αντε τωρα να πεισεις ανθρωπο, οτι η αναμενη λαμπα που κρατας στο χερι χωρις καλωδια ειναι λογω φορτιου απ τον σταθμο! Εχω καποιες λαμπες, αλλα οπως λες μονο ebay και δεν νομιζω να αξιζει, γιατι η μεταφορα τους ειναι μεγαλο θεμα... Καπου ειχα βρει ενα forum με ερασιτεχνες, θα το κοιταξω να στο στειλω μηπως και κανεις κατι απο εκει
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:10:05 μμ »

Γλώσσα  τελικα αυτες οι φθοριου αναβαν σε ολους ε?  Σαρκασμός Σαρκασμός  Αντε τωρα να πεισεις ανθρωπο, οτι η αναμενη λαμπα που κρατας στο χερι χωρις καλωδια ειναι λογω φορτιου απ τον σταθμο! Εχω καποιες λαμπες, αλλα οπως λες μονο ebay και δεν νομιζω να αξιζει, γιατι η μεταφορα τους ειναι μεγαλο θεμα... Καπου ειχα βρει ενα forum με ερασιτεχνες, θα το κοιταξω να στο στειλω μηπως και κανεις κατι απο εκει
Ναι φιλε μου κατι τετοιο θελω μπας και φυγουν γιατι οποιος ξερει θα το παρει.Οσο για εξω...αντε στειλε κονσερβα με USA ARMY πανω.Στο γκουανταναμω με βλεπω Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2014, 11:31:56 μμ από dca$h » Καταγράφηκε

m42b18 isT
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:13:35 μμ »

Γλώσσα  τελικα αυτες οι φθοριου αναβαν σε ολους ε?  Σαρκασμός Σαρκασμός  Αντε τωρα να πεισεις ανθρωπο, οτι η αναμενη λαμπα που κρατας στο χερι χωρις καλωδια ειναι λογω φορτιου απ τον σταθμο! Εχω καποιες λαμπες, αλλα οπως λες μονο ebay και δεν νομιζω να αξιζει, γιατι η μεταφορα τους ειναι μεγαλο θεμα... Καπου ειχα βρει ενα forum με ερασιτεχνες, θα το κοιταξω να στο στειλω μηπως και κανεις κατι απο εκει
Ειχες και εσυ "σταθμο" FM? AM? που? Εγω εκλεισα τον τελευταιο σαν rainbow fm διπλα στο 18 λυκειο στα ανω πατησια το 1988.
υ.γ Σταυρο που εισαι ρε φιλε να γυρναμε με τα παπια και τα βουγιουμετρα για "ελένχω"  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2014, 11:18:54 μμ »

Για τις φθοριου..αν δεν το ειχες δει και εσυ με τα ματια σου θα το πιστευες? δυσκολα..αλλα γινοταν Χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού Άνεση
Καταγράφηκε

m42b18 isT
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 05, 2014, 09:47:11 πμ »

εχεις pm










Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2014, 05:44:48 μμ »

Είμαι σίγουρος ότι ο σύλλογος ραδιοερασιτεχνων θα ενδιαφερόταν για τις λυχνιες.Ψαξε στο google τα στοιχεία τους και στειλε τους ένα μήνυμα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 07, 2014, 03:06:45 μμ »

Είμαι σίγουρος ότι ο σύλλογος ραδιοερασιτεχνων θα ενδιαφερόταν για τις λυχνιες.Ψαξε στο google τα στοιχεία τους και στειλε τους ένα μήνυμα.
Ναι το εχω κανονισει ηδη
Ευχαριστω ακομα μια φορα γιατι με το λινγκ βρηκα μια ακρη. Χαμόγελο
Να σκεφτειται οτι ειχα ξεχασε Σαρκασμός  οτι τις ειχα ( 4 κονσερβες κλειστες-3 ανοιχτες αλλα που ουτε στην βαση δεν εχουν μπει οι λαμπες) και 5 μεταχ/νες με πολλα χιλιομετρα Κλείσιμο ματιού ακομα για να κανουν Άνεση
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:28:31 μμ »

Προσεχε τους ραδιοερασιτεχνες γιατι ειναι τρελοι,θα σου ξανακολησουν το μικροβιο και μετα θα αλλαξεις το ονομα σου εδω σε SV1 Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:35:25 μμ »

Απαπαπαπα Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο εχεις δοκιμασει να "ξεφορτισεις" το τροφοδοτικο με ταναλια.... μακρια γιατι δεν την ξαναπαταω.
Ασε που τωρα και με 10KW  θα παιζεις POP και θα ακους "πουλια μου ταξηδιαρικα" στο μονιτορ σου. Μακρια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 07, 2014, 04:40:12 μμ »

Ουτε και λ7 υπαρχουν για να "κανεις" παιχνηδι ....οποτε νομισμα και παλι νομισμα Άνεση
Καταγράφηκε

m42b18 isT
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 07, 2014, 06:46:41 μμ »

Μου θύμησες τα εργαστήρια των ΤΕΙ,όταν οι καθηγητές μας έμαθαν να αποφορτιζουμε πυκνωτες.Δεν μας έφταναν οι μικροί οπότε κάποια στιγμή πήραμε μεγάλους με χωρητικότητα πάνω απο 1 farad,τους δώσαμε τάση και μετα με ένα κατσαβιδι αποφόρτιση.Τωρα που το σκέφτομαι απορώ πως επιβιωσαμε και πήραμε και πτυχίο.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences