Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:40:06 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κουιζ Ιστοριας  (Αναγνώστηκε 5885 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 03:11:37 μμ »

...Μετρηστε ποσα ατομα είναι.
αλλά τα άτομα τι σχέση μπορεί να έχουν... Απορία

Αλλη μια βοηθεια, εχει να κανει με μια Κεφαλονιτικη ιστορια-αποφεγμα που λεει ο λαος.
Αυτη η Κεφαλονιτικη ιστορια που οι ριζες της κρατανε μαλλον στο περασμα αιωνων ηταν η αφορμη να βγει για μια και μοναδικη φορα αυτη η φωτογραφια στην Κρητη στα Χανια συγκεκριμενα.
Δεν εχει να κανει με πολεμο κτλ κτλ
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 03:38:11 μμ »

Επειδη σας επεσε δυσκολο αυτοι που βλεπεται ειναι οι :

Οι 45    Γιάννηδες    των Χανίων !!

Μια ιστορικη φωτογραφια που τραβήχτηκε το 1928 στο εκλογικό κέντρο Σπλάντζιας Ιωάννου Μουντάκη !!

Αντιγραφο της ειχα δει καποτε στα χερια ενος γερου συλλεκτη εδω στο ηρακλειο κομμενο πιθανον απο καποιο εντυπο και μου ειχε κανει την ιστορια.

Πριν μερες λοιπον ψαχνωταν κατι εξυπνο στο διαδικτυο για τους Γιαννηδες επεσα πανω της και ειπα να το κενω θεμα μετα απο μερες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 03:40:34 μμ »

Η αφορμη για να βγει αυτη η φωτογραφια το 1928 εξω απο το εκλογικο κεντρο ηταν η ρηση :

45 γιαννηδες ενος κοκορου γνωση.

Γιαυτο σας ειπα παραπανω οτι σε αυτη την φωτογραφια ο Μητσοτακης δεν χωρουσε εκτος εαν ηθελε να κανει τον κοκορα!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 03:45:09 μμ »

Και για να το γυρισουμε συλλεκτικα.
Αυτη την φωτογραφια την εχει σιγουρα στα χερια του καποιος απογονος ενος εξ αυτων που εικονιζωνται.
Αρα για αυτον εχει μια αλφα συναισθηματικη αξια η οποια δεν μετριετε φυσικα με χρηματα.

Περα αυτου του γεγονοτος.

Αυτη η φωτογραφια ειναι η μοναδικη που εχει βγει απο οσο γνωριζω και εχει γινει διασημη στην τοπικη κοινωνια τουλαχιστον.

Υποθετικα εαν εβγαινε για πουλημα (παντα υποθετικα δεν γνωριζω καν που βρισκετε) πια πιστευετε οτι θα ηταν η αξια της τωρα που γνωριζουμε γιατι τραβηχτηκε??

Υ.Γ Πιστευω οτι ειναι ενα καλο μαθημα για παρομιες περιπτωσεις εφοσον τυχουν στην συλλεκτικη μας πορεια.

Ακουω αποψεις
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 04:17:17 μμ »

Πριν πάμε παρακάτω θέλω να σας πω ότι τα άτομα που εμφανίζονται στη φωτογραφία ειναι 46.Αρα η θα πρέπει να αλλάξουμε τη φράση σε 46 Γιάννηδες ενός κοκόρου γνώση η να βρούμε μια φωτογραφία με 45 Γιάννηδες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 04:53:58 μμ »

Ο 46ος θα κανει τον κοκορα μαλλον μιας κ δεν βλεπω καποιον αληθινο..  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 05:14:14 μμ »

Το θεωρω δυσκολο,να ειχε μια μεγαλη οικονομικη αξια.Καταρχας θα επρεπε για να πουληθει,να πιστοποιηθει η ακεραιοτητα της ιστοριας,κατι το οποιο ειναι αδυνατο(δεν λεω οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες Γιωργο).Απο την αλλη εχω δει,το τελευταιο καιρο,ακομα και ιστορικες φωτογραφιες,να πωλουνται για ευτελη ποσα ή να μενουν απουλητες.Και μιλαω για φωτογραφιες με βασιλιαδες και αρχηγους κρατων.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 05:18:16 μμ »

Φιλε Κώστα εαν βάλεις στην αναζητηση 45 γιαννηδες φωτογραφία ειναι η μοναδικη που υπάρχει.  Εχει αναφορά το εκλογικό Κέντρο μια και ηταν η μοναδικη μέρα να βρεθουν ολοι μαζι.

Απλά ήθελα να ξερω την συλλεκτικη αξία τετοιων ντοκουμεντων εφοσον πεσουν στον δρομο μας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ανεστης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 212


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 05:33:11 μμ »

Εγώ πχ αν δεν είχα καμία φωτογραφία του παππού μου, και μου έλεγε κάποιος να φίλε εδώ είναι και ο δικός σου παππούς
Μαζί και με όλη την ιστορία της φωτογραφίας, νομίζω δεν πληρώνετε αυτό το πράγμα..
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 07:07:10 μμ »

Ο 46ος θα κανει τον κοκορα μαλλον μιας κ δεν βλεπω καποιον αληθινο..  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Βρε μετρηστε τα άτομα και θα δείτε ότι είναι 46
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 10, 2017, 11:18:57 μμ »

Απλά ήθελα να ξερω την συλλεκτικη αξία τετοιων ντοκουμεντων εφοσον πεσουν στον δρομο μας.

Κατά την προσωπική μου γνώμη, στην Ελλάδα τα έγγραφα και οι φωτογραφίες είναι αρκετά υποτιμημένος συλλεκτικός τομέας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη χρηματική αξία κάποιων κομματιών. Ίσως να φταίει το ότι δεν είναι τόσο "φανταχτερά" κομμάτια όσο αυτά των άλλων τομέων, ίσως γιατί θέλουν περισσότερη δουλειά στην έρευνα, πολλές φορές με ελλιπή στοιχεία, ίσως γιατί θέλει αρκετό ξεσκαρτάρισμα μέχρι να βρεθεί το διαμαντάκι ανάμεσα στη χαρτούρα.

Όπως και να έχει, αρκετά σημαντικά έγγραφα και αυθεντικές φωτογραφίες, πρώτης εμφάνισης από το αρνητικό (όχι ανατυπώσεις ή φωτογραφίες γραφείων τύπου) περνούν απαρατήρητες ή φεύγουν για πολύ χαμηλές τιμές.

Η συλλεκτική αξία είναι μεγάλη, η χρηματική είναι μικρή τις περισσότερες φορές. Δεν μπορώ να πω ότι με στενοχωρεί ιδιαίτερα, γιατί η άνοδος στις τιμές κάποιων αντικειμένων, με διπλασιασμό ή τριπλασιασμό της τιμής τους μέσα στην κρίση, είναι στην καλύτερη περίπτωση ανέκδοτο.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 11, 2017, 12:41:05 μμ »

Ισως δεν κατάλαβα καλά, μαζευτήκανε 45 Γιάννηδες και βγήκαν φωτογραφία και θα έπρεπε αυτή η φωτογραφία να έχει κάποια ιδιαίτερη αξία;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences