Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:02:54 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαφορές NGC και PCGS  (Αναγνώστηκε 6153 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorg1977
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 123


ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 03, 2011, 04:27:12 μμ »

Σε τί διαφέρουν αυτές οι δύο εταιρίες πιστοποίησης νομισμάτων;  Απορία Απορία Απορία Απορία

Η πιστοποίηση της καθεμίας επηρεάζει διαφορετικά την αξία των νομισμάτων στην αγορά;

Έχουν τα ίδια κριτήρια βαθμονόμησης νομισμάτων, και ποιά θεωρείται η πιό έγκυρη;

 Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:23:10 μμ »

Στον φιλο εδω ποτε δεν εδωσε κανεις απαντηση.
Για να μην ανοιγω νεο θεμα χρησιμοποιω αυτο .
Εαν ψαξετε παλια μου ποστ θα δειτε να λεω οτι η πι σι τζι ες ειχε χαλασει απο τοτε που ηρθε στην Ευρωπη.
Σημερα το καταλαβε και η εν τζι σι !!
Αρθρο που μου εστειλαν με προσωπικο μυνημα πριν λιγο !!
Ευχαριστουμε το μελος που το βρηκε.

https://www.ngccoin.com/news/article/5740/?utm_source=marketo&utm_medium=email&utm_campaign=17-NG-2181-NGCResearchPCGSPopulationsAndPrices&mkt_tok=eyJpIjoiWWpOaU1XVXhabVZtTVRVdyIsInQiOiJFdTFpbFp1S3k5MjE0d1ZjVzNRRVwvVFJzN000N0crV3QyTThWOVVsVHpzZ1YrZmxqMTF2akFXZnc2Y0VQNStsZSs0R29lcHI5TXNxVjBPaG9DRXFlRW54QnlVUEprOWIrVHlQeWFjTWhOTXY2Wkh3TTlMbDk3NFpGWnNEd0crOW4ifQ%3D%3D
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:44:29 μμ »

Δηλαδή, ο πόλεμος ξεκίνησε ή αναμένεται;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
miou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:45:21 μμ »

Ο συνδεσμο που παραθέτω αναφέρει διάφορα χρήσιμα για τις εταιρίες αυτές μεταξυ άλλων, ημερομηνίες ιδρύσεως κλπ

http://www.ebay.com/gds/PCGS-vs-NGC-vs-ANACS-vs-IGC-/10000000005898456/g.html
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:48:20 μμ »

χωρις να εχω την εμπειρια που χρειαζεται για να το πω, εχω την εντυπωση οτι η ngc δινει λιγο πιο απλοχερα βαθμους απο την pcgs....
οπως και νομιζω οτι αν μιλαμε για αμερικανικα νομισματα , ειναι προτιμότερη η ngc.
θα παρακαλουσα, κάποιον με περισσοτερες γνώσεις και εμπειρία να μου απαντήσει...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 02:57:43 μμ »

Φιλε προσπαθησα να βρω δικα μου ποστ εδω μεσα οπου κατα  καιρους ελεγα οτι υπαρχει χαλαρωτητα αυτων που δινουν τους βαθμους τωρα πια.
Καποτε λεγαμε οτι η ποιο αυστηρη εταιρια ηταν ο Αναξ , μετα η πισιτζιες και μετα η εντζισι.
Τωρα εχει αλλαξη αυτο.
Απο την μερα που ηρθαν στην Γαλλια δινουν τους βαθμους αβερτα κουβερτα!!
Το εχω πει παρα πολλες φορες!!
Υπηρχε μια περιοδο που οποιος ειχε τα μικρα ασπρα σλαμπ της αναξ τα εσπαγε τα εστελνε στην πισιτζιες και εβγαζε μεχρι και 3 βαθμους παραπανω!!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

ΝΑΙ αυτο γινωταν για δυο χρονια τουλαχιστον!! Γιαυτο εξαφανιστικαν και απο την αγορα τα μικρα της αναξ σλαμπ.
Δημητρες και Ποσειδωνες αου 58 και εμες 60-61 γυρνουσαν μετα στους κατοχους τους με βαθμους 62-64 και τους μοσχοπουσουσαν με κατι εκατονταδες ευρω παραπανω!!

Ας βγει κανενας παλιος να μου πει οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα !!! Μπορει;;

Οταν λοιπον βλεπεις ενα νομισμα με παλια πιστοποιηση να παιρνει τρεις βαθμους  πανω φυσικα η χαλαροτητα και το κερδος εχει υποκαταστησει την ποιοτητα!!

Και ο νωων νοητο !!

Υ.Γ Σλαμπ σαν το παρακατω που σας δειχνω εξαφανιστηκαν απο την αγορα οχι τυχαια!!
Ολοι σιγα σιγα σφυριζαν ο ενας στον αλλον πως σπαζωντας το και στελνωντας το στην πισιτζιες ειχες 2 με 3 βαθμους πανω!! Αρα περισσοτερα χρηματα στην τσεπη μεταπουλωντας!!
Και η ιδια η εταιρια φυσικα περισσοτερα κερδη στα ταμεια της  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 03:14:58 μμ »

Συμφωνα  με το αρθρο, να τι γινεται οποιος αγοραζει high-grade μερικων χιλιαδων..σε καποιο πινακα δειχνει πτωση τιμης μεσα σε ενα 4μηνο γυρω στα 8-10 χιλιαρικα..φανταστειτε πως μπορει να ενιωσε ο τυπος..για αυτο λοιπον,μην ασχολειστε με βαθμους κ σλαμπ κ high-grades. Παρτε νομισματα που σας αρεσουν.οχι για να λετε οτι εχετε το καλυτερο..πιστοποιηση αξιζει μονο για εξασφαλιση γνησιοτητας..αυτη ηταν η αποψη μου κ αυτη συνεχιζει να ειναι.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 03:20:49 μμ »

Η πιστοποιηση για μενα οταν γινετε με πραγματικους και τιμιους βαβμους ειναι ενα καλο βοηθημα για καποιον που θελει να μαθει !!
Οπως τα εχουν κανει τωρα και τους δινουν χαλαρα και αβερτα μονο εαν κατσει ενας αυστηρος συλλεκτης με εναν νεο μπορει να τον διδαξει ποιο ειναι το ακυκλοφορητο και ποιο ειναι το αου!!

Αρα οποιο κοιτανε τα κουτακια στην ουσια κοιτανε τα φερετρα οπως ελεγε ενας παλιος συλλεκτης.

Μονο που αυτος ενοουσε λεγωντας φερετρα οτι δεν μπορεις πια να εχεις επαφη με το νομισμα.

Εγω τα λεω φερετρα διοτι με αυτα θαβεις τα λεφτα σου που δεν θα τα ξαναπαρεις ποτε πισω κοιτωντας γιαλατζι βαθμους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 03:28:07 μμ »

Στον βωμο του χρηματος κ του κερδους δεν υπαρχει τιμιοτητα γιωργο μου..και μιλαμε για 2 εταιριες μονο σε παγκοαμιο επιπεδο..αυτο ειναι μονοπωλιο..ξερεις τι θα χασουν αν αρχισουν να ειναι αυστηροι??

το να μαθει καποιος για καταστασεις,θελει διαβασμα και πολλα κομματια να περασουν απο τα χερια σου..οι εταιριες πλεον δεν ειναι κ φοβερος μπουσουλας..δυστυχως..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 03:28:47 μμ »

χωρις να εχω την εμπειρια που χρειαζεται για να το πω, εχω την εντυπωση οτι η ngc δινει λιγο πιο απλοχερα βαθμους απο την pcgs....
οπως και νομιζω οτι αν μιλαμε για αμερικανικα νομισματα , ειναι προτιμότερη η ngc.
θα παρακαλουσα, κάποιον με περισσοτερες γνώσεις και εμπειρία να μου απαντήσει...


Προσωπικα θεωρω οτι συμβαινει ακριβως το αντιθετο.
Προτιμω την Ngc,για πολλους λογους  και θεωρω οτι τα κουτακια της εχουν περισσοτερη βαρυτητα
Το θεμα παντως ειναι <δυσκολο> για να παρειςπυολυ συγκεκριμενη  απαντηση
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 18, 2017, 03:32:06 μμ »

Η ngc φαίνεται να είναι πιο consistent στη βαθμολόγηση. Βέβαια λάθη γίνονται εκατέρωθεν..  Πάντως στα δικά μου μάτια είναι το ίδιο αξιόπιστες και οι 2..
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 03:01:42 πμ »

1.) o ιδιοκτητης ξεκινησε να κανει εκκαθαριση και κατεληξε .... να απανταει στα θεματα πριν τα σβησει  Σαρκασμός

2.) κατα τη γνωμη μου τα τελευταια χρονια : βαθμος PCGS - 1 ή 2 βαθμοι = βαθμος NGC

3.) οπως η δικια μου γενια δε μεγαλωσε κατσικακι να το σφαξει να το φαει και βασιζεται στο super μαρκετ να μας πει τι ειναι κρεας ( για τους χορτοφαγους βαλτε οπου κατσικακι, ροκα ή ντοματες ), ετσι και η επομενη γενια δε θα δει ποτε κερμα ζωντανο να το χαιδεψει να το καταλαβει και θα βασιζεται σε μια εταιρει να της πει τι ειναι κερμα.

4.) θα ΄θελα να ξερω, επειδη πολυ απλα πιστευω οτι το κουτι ειναι για την πωληση και για την επενδυση, ποσοι απο μας εχουν βαλει σε κουτι το πιο αγαπημενο(α) τους κερμα ? για ολα τα υπολοιπα το καταλαβαινω-δικαιολογω, αλλα εκεινο το κερμα που αγαπατε, το πρωτο σας, με την πιο ωραια ιστορια, την τυχερη δεκαρα σας, σας εκανε καρδια να την στειλετε για αξιολογηση και τωρα να μην μπορειτε να την αγγιξετε ? ετσι το χω απορια, γιατι περασαν τα χρονια και το κουτι ειναι τωρα καθιερωμενο.

5.) τις προαλλες ειδα ενα νομισμα φωτο εδω στο site, απτα δικα μου αγαπημενα, κι εκανα να το... αγγιξω.

αυτα τα... αρθμημενα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 09:40:59 πμ »

Καλημέρα στην παρέα.

Ενδιαφέρων αλλά πολύ δύσκολο να αναλύσεις τις διαφορές.

Αυτό που δεν γράφτηκε είναι ότι οι graders ειναι άνθρωποι και αυτοί και κάνουν λάθη.

Το παράδειγμα που αναφέρει ο Γιώργος με τα slab της ANACS έχει και άλλη όψη όπως το φαινόμενο να μην ήξεραν το ελληνικό νόμισμα και να το έκοβαν 2-3 βαθμούς. Άλλωστε σημασία έχει το νόμισμα και όχι τι βαθμό θα γράψει . Αν λοιπόν το νόμισμα είναι ακυκλοφόρητο και γράφει στην ANACS au 55 ε προφανως ο ιδιοκτήτης θα το σπάσει και θα το ξαναστείλει.

Προσωπική άποψη εχω ,καθώς ασχολούμαι περισσότερο με τα βρετανικά ,είναι ότι η NGC είναι πιο ελαστική απότι η PCGS. Επίσης γιαυτό τον λόγο θα παρατηρησετε το premium που έχει h PCGS σε δημοπρασίες σε αντίθεση με την NGC. Ίδιο νόμισμα με ίδιο βαθμό θα κλεισει πιο ψηλά της PCGS.

Καλώς η κακώς οι περισσότεροι ,αν όχι όλοι, κοιτάμε την διασφάλιση των χρημάτων μας και το κουτί προσφέρει ανάλογα με τον βαθμό την διασφάλιση αυτή.
Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 10:29:18 πμ »

Στα Ελληνικά 1828-1930 βάσει εμπειρίας τα τελευταία χρόνια έχω διαπιστώσει ότι : ''βαθμός PCGS - 1 ή - 2 βαθμοί = βαθμός NGC''.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 10:16:14 μμ »

Στα Ελληνικά 1828-1930 βάσει εμπειρίας τα τελευταία χρόνια έχω διαπιστώσει ότι : ''βαθμός PCGS - 1 ή - 2 βαθμοί = βαθμός NGC''.

Εσένα Γιαννη προσωπικά τι σου αρέσει;
Να έχεις ενα πισιτζιες 64 και να μην τον αξίζει;
Η να έχεις ενα εντζισι 62 και να ειναι αληθινός βαθμός; ;

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences