Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 12:36:09 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΑΛΙΑΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΣ ΔΟΛΛΑΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 5355 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kosteo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 10, 2014, 11:33:09 πμ »

ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΑΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΣ (1978,1981) ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ 20ΕΤΙΑΣ. ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ. ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ? ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ?
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2014, 12:21:38 μμ »

ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΑΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΣ (1978,1981) ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΗΡΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ 20ΕΤΙΑΣ. ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ. ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ? ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ?

Πές τους να πάνε να ....... έπεσες σε βόδια, πήγαινε σε παρακαλώ σε άλλο υποκατάστημα δεν θα έχεις πρόβλημα.
Στην Αμερική π.χ. του 1940 να δώσεις δεν έχεις κανένα πρόβλημα,και έχουν αυτοί οι καρεκλοκένταυροι.
Καταγράφηκε
kosteo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2014, 12:31:00 μμ »

θα δοκιμασω απο δευτερα αλλη τραπεζα και ενημερωνω...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 10, 2014, 12:55:49 μμ »

μαλλον πηγες με χαρτονομισματα απο 5$ και πανω.. ετσι;
μου περναει απο το μυαλο οτι απλα λογο φοβου πλαστων τους εχουν πει να δεχονται χαρτονομισματα πανω κατω απο την αλλαγη που εκαναν και προσθεσαν γραμμη ασφαλειας στα 5$ και πανω... το 1990...

τωρα... πολλα περιεργα θα δεις.. μη νομιζεις... μπορει στην αμερικη να ειναι δεκτα.. αλλα ειναι το δικοτης νομισμα... στην αμερικη μπορει οι τραπεζες να μην δεχονται πχ... ενα φθαρμενο 5 ευρω!!

γενικα στην αμερικη ειναι νομιμα ακομα και να πληρωσεις.... ολα τα χαρτονομισματα απ οτο 1861 νομιζω και μετα... απλα.. ποιος παει να δωσει ενα σπανιοτατο χαρτονομισμα στην ονομαστικη αξια; Κλείσιμο ματιού το ιδιο ισχυει και με τα κερματα εκει!

εδω αλαλ και σε αλλες χωρες μπορει ομως να ισχυουν αλλα πραγματα! μπορει σε ανταλλακτηριο να μην σου παρουν καποιο με αρκετη φθορα, ή αν εχει καποιο γραφιτι εστω κι ενα μικρο ονομα... ή αν εχει καποιο σφραγιδακι πανω... ασχετα αν παλια στις ΗΠΑ υπηρχαν αρκετα τετοια.. μιας και μπαρ κτλ.. το εκαναν για διαφημιση...

μου ετυχε αυτο και στο λεω!!! μεσα σε καποια που ειχα .. ηταν και του 1969... και το πηραν μια χαρα ομως μιας και ηταν σε καλη κατασταση...! μπορει να δωσεις ακομα και του 1934... αλλα αν ειναι κουρελι.. ή εχει προβληματακια αλλα.. δυσκολα θα το παρουν! σε καποιες χωρες δεν τα δεχονται ουτε οι τραπεζες ετσι!!

καλο ειναι να δεις και σε αλλη τραπεζα παντως... και δες και τι commision θα σου κρατησουν.... ισως στην ΤΕ να ειναι καλυτερα...

ειναι μεγαλο το ποσο;


Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:10:09 μμ »

ξεχασα να αναφερω... μπορει να μη στα κανουν δεκτα σε καποιες χωρες ακομα κι αν εχει εσω κι ενα μικρο σχισιμο... ή αν λειπει πολυ μικρο κομματι...

σε καποιες χωρες.. κυριως ανατολικες... προτιμουν να ειναι κολλαριστα ή σε πολυ καλη κατασταση... οποτε δεν θελουν ουτε τα διπλωμενα κτλ... χαμος!
Καταγράφηκε
kosteo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:17:14 μμ »

ευχαριστω φιλε για ολη την πληροφορηση....τα χαρτονομισματα ειναι των 20 και των 50 δολλαριων στο συνολο τους 500..το θεμα ειναι πως με κοιτουσαν και παραξενα...λες και κανω κατι περιεργο...τελος παντων ...θα δοκιμασω και σε αλλη τραπεζα και βλεπουμε
Καταγράφηκε
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:26:58 μμ »

Καλησπέρα,
Αν θες κάνε και ένα τηλέφωνο στην Τράπεζα της Ελλάδος να ρωτήσεις επειδή ούτως ή άλλως όλες οι τράπεζες βάσει καταστατικού λειτουργούν σύμφωνα με τις αποφάσεις της ΤτΕ και αν σου πουν ότι είναι υποχρεομένοι να τα δεκτούν πάνε ξανά στο κατάστημα της Πειραιώς και ανέφερέ τους αυτό το γεγονός. Αν και πάλι έχεις πρόβλημα μπορείς να επικοινωνήσεις με την ΤτΕ και να τους ρωτήσεις αν μπορούν να στα αλλάξουν με νέου τύπου δολλάρια.
Φιλικά,
Edmund
Καταγράφηκε
kosteo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 10, 2014, 01:35:39 μμ »

σωστος sirocast...πρωτα ετσι θα κινηθω....ξερεις καποιο συγκεκριμενο τηλεφωνο της ΤτΕ για αυτο το θεμα?
Καταγράφηκε
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2014, 12:34:59 πμ »

Μπορείς να πάρεις στο +30 210 320 1111 . Είναι του κεντρικού καταστήματος και από εκεί θα σε συνδέσουν με το ανάλογο τμήμα.
Καταγράφηκε
kosteo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:04:04 πμ »

KAI OMΩΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ...ΟΥΤΕ ΑΛΦΑ, ΟΥΤΕ ΕΘΝΙΚΗ, ΟΥΤΕ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, ....ΘΕΛΟΥΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΚΟΠΗΣ...ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΗΝ ΤτΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΗ ΤΑ ΔΕΧΕΤΑΙ...ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ (ΕΚΕΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 1 ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΝ) ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΟΧΙ...ΚΑΙ ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΟΤΕ ΡΩΤΑΩ? ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤτΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΕΥΡΩ..ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ ΕΥΡΩ...
Καταγράφηκε
kosteo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:06:07 πμ »

ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΑΛΦΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΩΡΑ ΛΙΡΕΣ ΠΑΜΠΑΛΑΙΑΣ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΘΑ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΤΕ...ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΥΡΙΕ...ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ...ΜΙΛΑΕΙ Ο ΧΡΥΣΟΣ...ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΜΟΝΟ ΚΟΛΑΡΙΣΤΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ
Καταγράφηκε
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:48:20 πμ »

ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΑΛΦΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΩΡΑ ΛΙΡΕΣ ΠΑΜΠΑΛΑΙΑΣ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΘΑ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΤΕ...ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΥΡΙΕ...ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ...ΜΙΛΑΕΙ Ο ΧΡΥΣΟΣ...ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΜΟΝΟ ΚΟΛΑΡΙΣΤΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ


Εδώ είσαι λάθος.
Η χρυσή λίρα έχει αξία από την φύση της καθώς αποτελεί εμπορευματικό χρήμα και η αξία της καθορίζεται από την περιεκτικότητά της σε ευγενές μέταλλο (του οποίου η τιμή καθορίζεται από τα κόστη της εξόρυξης και της τυποποίησης αλλά και της ζήτησης). Αντίθετα το δολλάριο αποτελεί χρήμα αναγκαστικής κυκλοφορίας καθώς η κυβέρνηση της Αμερικής το κυκλοφορεί για να καλύψει τις χρηματοπιστωτικές της ανάγκες χωρίς όμως να καλύπτεται από απόθεμα κάποιου άλλου υλικού (π.χ. χρυσός) έτσι η αξία του εξαρτάται μόνο από την ίδια την αμερικανική κυβέρνηση.
Φιλικά,
Edmund
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:11:10 πμ »

εδω μου γεννατε η απορια...

δηλαδη αν πας σε υποκαταστημα της ΤΕ σε επαρχια... παιζει να στα παρουν.... αλλα η ΤΕ το κεντρικο δεν τα παιρνει;; πως γινεται αυτο; δηλαδη θα κανει λαθος ο ταμιας και θα το χρεωθει αυτος;

δευτερον... οταν πας να αγορασεις συναλλαγμα... θα σου δωσουν ολα κολλαριστα και νεα;; περιεργο γιατι οταν το 1999 ειχα παει ισπανια.. δολλαρια μο εδωσαν και ηταν παλια! μεσα ειχα βρει του 1974, του 1969... τι να πω...

δηλαδη τα ξενοδοχεια κτλ.. που παιρνουν συναλλαγμα. πρεπει να κοιτανε και ημερομηνιες... αλλιως θα εχουν προβλημα;

πριν μερικα χρονια... (οχι πολλα αντε να ειναι 5), ο πατερας μου ειχε παει στην ΕΤΕ και μπροστα του αλλαζε ενας γνωστος του 2δολλαρο με την κοκκινη σφραγιδα σε αθλια κατασταση! οποτε μιλαμε για 1953 ή 1963... αν θυμαμαι καλα!!! το πηραν!!

επισεις... τι θα πει μονο κολλαριστο το παιρνουν; τελικα θελουν της τελευταιας 20ετιας ή κολλαριστα;;
αν παω δηλαδη με χαρτονομισμα του 1976 σε κατασταση ακυκλοφορητη και ενα του 2006 κουρελι ποιο θα παρουν;;
Καταγράφηκε
kosteo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 12, 2014, 10:11:18 πμ »

τι να πω φιλε ...περιεργα πραγματα...εγω απο βδομαδα θα παω κορινθο και πελλοπονησσο γενικοτερα..θα τα εχω μαζι μου και θα κανω μια αναζητηση στο ιντερνετ για υποκαταστηματα ΤΕ και θα το επιχειρησω...απο οτι καταλαβα (μετα την συνομιλια με τον υπαλληλο της ΤΕ αθηνας-κεντρικα) μαλλον οπως τα λες ειναι ...θα μου τα παρουν σε λαθος του εκαστοτε ταμια - της επαρχια...δηλαδη τρελαααα...
Καταγράφηκε
kosteo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 12, 2014, 10:12:47 πμ »

siroast εχεις απολυτο δικαιο..απλα ηθελα να πω και εγω κατι εκεινη την στιγμη να το παιξω λιγο μαγκας στο υπαλληλο της τραπεζας...χιχιχιχ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences