Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 06:06:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙ ΣΑΡΝΙΕΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 2355 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thanoskyr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 01:48:03 μμ »

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια και την γνώμη  των πιο έμπειρων συλλεκτών σαν νέος φιλοτελιστής. Προκειμένου να εμπλουτίσω τη συλλογή μου σε ελληνικά γραμματόσημα, αγοράζω τις πιο πολλές σειρές πριν το 1940 με σαρνιέρα. Ο μισθός μου δεν επιτρέπει την αγορά lux σειρών.
Η ερώτηση είναι η εξής: Δικαιολογείται η τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή μεταξύ lux σειρών και σειρών με σαρνιέρα? Εννοώ, εκτός από τη σαρνιέρα στο πίσω μέρος, υπάρχει και διαφορά στην χρωματική απόχρωση ή κάποια άλλη που αγνοώ ως νέος συλλέκτης?
Τέλος, εσείς σαν πιο έμπειροι φιλοτελιστές συστήνετε την αγορά με σαρνιέρα?
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 02:11:51 μμ »

Θα ήθελα ν' αποφύγω τα περί έμπειρου φιλοτελιστή κλπ και απλά να πω την γνώμη μου.

Βάζεις ένα όριο στα οικονομικά σου που θεωρείς συνετό και να κάνεις τη συλλογή σου. Καλύτερα να παίρνεις κάτι και να χαίρεσαι με τη συλλογή σου παρά να μην έχεις καθόλου.

Τα χωρίς σαρνιέρα είναι πιο ακριβά γιατί στην τότε εποχή οι συλλέκτες δεν είχαν αλμπουμ όπως σήμερα οπότε είχαν βρεί εκείνο τον τρόπο οπότε ήταν αυτή η νόρμα για τον τρόπο αποθήκευσης και συλλογής τους.
Κατα συνέπεια τα χωρίς σαρνιέρα είναι λιγότερα απο αυτά με σαρνιέρα οπότε αυτό τα κάνει και πιο ακριβό.

Μια σαρνιέρα πέρα απο την χρήση που λέω παραπάνω μπορεί να και έναν ύπουλο ρόλο σε ακριβά γραμματόσημα (πχ ΜΚΕ) μπορεί να μπεί για να "κρύψει" μια τρυπούλα, ή κάποιο φάγωμα χαρτιού. Αλλά αυτά αν είσαι νέος στο χώρο νομίζω δε χρειάζεται να σε προβληματίζουν για την ώρα τα βλέπεις σίγα σιγά.

Βγάζοντας έξω ποικηλίες σφάλματα και τα λοιπά ένα γραμματόσημο με σαρνιέρα δε διαφέρει σε τίποτα άλλο με ένα όμοιο του χωρίς σαρνιέρα. Αυτό που το άλλαζει είναι η διαταραχή που έχει πάθει η γόμα για να κολληθεί η σαρνιέρα.

Υπάρχει και η άλλη λύση παίρνεις με σαρνιέρα και σιγά σιγά αλλάζεις κάποιες σειρές που μπορείς σε lux.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2017, 02:24:04 μμ »

Στα πολύ σοφά που περιγράφει ο φίλος valeroi,να προσθέσω,καθώς σαν σε σύμπτωση με πρόλαβες, είχα στο μυαλό μου να ασχοληθώ με το θέμα ανοίγωντας τόπικ,αλλά βλέποντας από την μία ότι υπαρχει τέτοια από το 2009 στο στέκι,κιαι από τη άλλη δεν πρόλαβα,ότι πολύ μεγάλο ρόλο{και αυτο θα ήταν το αντικείμενο του τόπικ }παίζει το μέγεθος της σαρνιέρας,ως προς την τιμολόγηση.
Παράδειγμα πρώτο:
περίπτωση heavy hinge,κολλημένη στο +3/4 του γραμμ.


δεύτερο,στο 1/3 περίπου της πίσω επιφάνειας


Στη πρώτη περίπτωση πρέπει να ''χάνει'' το γραμμ πάνω από 30% της τιμής με σαρνιέρα,αλλά και στη δεύτερη μια μείωση της τάξης του 10% πρέπει να είναι λογική
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 04:00:57 μμ »

LHH στο δευτερο γραμματοσημο βλεπω σφραγιδα. Η σαρνιερα αφαιρει αξια απο τα ασφραγιστα απο οσο ξερω. Ισχυει και για τα σφραγισμενα;
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 05:00:20 μμ »

Όχι.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 10:05:21 μμ »

Οχι όπως λέει και ο Δημήτρης,απλά τυγχάνει να ασχολούμε αυτό το καιρό με μια συλλογή του παλιού καιρου,τότε που δεν είχαν άλμπουμ και τα κόλλαγαν σε κόλλες χαρτιού.Από εκεί πήρα και τις φωτό,για να αναδείξω μια παράμετρο που παίζει ρόλο,μικρότερο στα κλασσικά αλλά ουσιώδη στα μετεγενέστερα.
Τον καιρο εκείνο,ασφράγιστα και σφραγισμένα τα κόλλαγαν με σαρνιέρα και μόνο αν υπήρχαν τετράδες ή κάποιο γραμμ.με μεγάλο περιθώριο έμενε ανέπαφη η γόμμα
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 10:59:46 μμ »

Ένα παράδειγμα με σαρνιέρα σε τετράδα στο περιθώριο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences