Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:22:17 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καλώς σας βρίσκω  (Αναγνώστηκε 2721 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 11, 2011, 10:13:47 πμ »

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ και πολλά συγχαρητήρια για την ποιότητα και ποσότητα γνώσεις που έχει.

Με λένε Γιάννη και το παρακολουθώ τους τελευταίους 3 μήνες, αλλά μόλις πριν λίγες μέρες αποφάσισα να δημιουργήσω λογαριασμό.

Συλλέγω με πάθος προσκοπικά αντικείμενα και Ρώσσικα ζωγραφιστά κουτιά από πεπιεσμένο χαρτί ή ξύλο (δεν υπάρχει κάποια ονομασία στα ελληνικά). Για να καταλάβετε τι ακριβώς είναι μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.russianlacquerart.com/

Επίσης η μητέρα μου είχε 3 μεγαλούτσικες συλλογές (γραμματόσημα, τηλεκάρτες, νομίσματα) της οποίες τώρα έχω εγώ. Δεν πολυ ασχολούμε με αυτές, αλλά τις κρατάω για συναισθηματικούς λόγους, μιας και είχε αφιερώσει πάρα πολλές ώρες γι αυτές.

Επίσης με έλκει το χρυσό από αρκετά μικρή ηλικία  Στριφογύρισμα ματιών Αναποφασιστικότητα και προσπαθώ να τιθασεύσω κι αυτό το πάθος προσπαθώντας να πείσω τον εαυτό μου ότι δεν είναι παρά ένα μέταλλο (χωρίς να έχω μεγάλη επιτυχία... Στριφογύρισμα ματιών)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 10:33:36 πμ »

Καλως ηλθες Γιαννη στην παρεα μας!!
Χαιρομαστε να εχουμε συλλεκτες στην συντροφια μας που να μας δειχνουν κατι καινουριο που να ξεφευγει απο τα συνηθει Νομισμα-Χαρτονομισμα-Γραμματοσημο κτλ κτλ.
Πραγματι αυτη η συλλογη που αναφερεσε ξεφευγει απο τα συνηθισμενα και ειναι και πολυ ομορφη να την βλεπεις!!
 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 11:09:01 πμ »

φιλε γιαννη σε καλωσοριζω,και εγω,σαν απλο μελος της παρεας μας.πραγματι ειναι πολυ ομορφα,αυτα τα μικροκαλλιτεχνηματα,και απο δυο, τρια ταξιδια που ειχα κανει για δουλειες,στην ρωσια,πριν το 2000,τα αντικειμενα αυτα,ηταν και τοτε πανακριβα!!!για εν απλο ρωσο.παντως εχουν φανταστικα!!! θεματα,και λεπτομερειες,οπως και υπεροχους χρωματισμους.θα μπορουσα,και πως?να αποκτουσα ενα δυο αντιστοιχα,οχι απαραιτητως συλλεκτικα,και σπανια?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 05:44:01 μμ »

φιλε γιαννη σε καλωσοριζω,και εγω,σαν απλο μελος της παρεας μας.πραγματι ειναι πολυ ομορφα,αυτα τα μικροκαλλιτεχνηματα,και απο δυο, τρια ταξιδια που ειχα κανει για δουλειες,στην ρωσια,πριν το 2000,τα αντικειμενα αυτα,ηταν και τοτε πανακριβα!!!για εν απλο ρωσο.παντως εχουν φανταστικα!!! θεματα,και λεπτομερειες,οπως και υπεροχους χρωματισμους.θα μπορουσα,και πως?να αποκτουσα ενα δυο αντιστοιχα,οχι απαραιτητως συλλεκτικα,και σπανια?σε χαιρετω,γιαννηςτ.

Γιάννη μόνο από internet μπορείς να αγοράσεις ή αν ξαναβρεθείς Ρωσσία Χαμόγελο
Προσωπικά πάντως πριν από 7 χρόνια είχα πετύχει σε λαϊκή (ναι σε λαϊκή!!!) μια ρωσσίδα που πούλαγε διάφορα αξιόλαγα αντικείμενα από την πρώην USSR και είχε και κάποια τέτοια κουτάκια, από την συγκεκριμένη είχα αγοράσει τότε, όπως κι διάφορα νομίσματα που είχε. Τα υπόλοιπα που έχω είναι αγορασμένα από Ρωσσία κι από internet.

υγ. η σπανιότητα και η συλλεκτικότητα στα συγκεκριμένα αντικείμενα είναι τελείως υποκειμενική, καθορίζεται από την ηλικία τους (παλαιότητα) και τον καλλιτέχνη. Την παλαιότητα μπορώ να την δεχτώ ως κριτήριο αλλά τον καλλιτέχνη όχι πάντα. Το τι αρέσει στον καθένα είναι τελείως υποκειμενικό.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2011, 11:17:42 μμ »

φιλε μικαγιαν,καλησπερα,αυτα τα κουτακια,τα ειχα δει στα σουπερμαρκετ της τοτε ρωσιας,αφου δεν υπηρχαν και αλλα μαγαζια?τοτε.αλλα ολο ηθελα να αγορασω,μιας που για τους ξενους ηταν φθηνα!!!αλλα ολο τα ανεβαλα.σιγουρα η παλαιοτητα παιζει ρολο,αλλα και στα συνχρονα τοτε,επαιζε ρολο το σκαλισμα,η τεχνικη στις ζωγραφιες,κλπ.κριμα θα μου αρεσε τουλαχιστον ενα.αν και πιστευω,οτι μπορω να βρω,και ον λαιν.στην ελλαδα,παντως δεν εχω δει,ενδιαφεροντα,στο μοναστηρακι,λαικες,κλπ.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences