Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:09:07 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι σας ενδιαφέρει περισσοτερό;
1828-2000 Ελληνικά κυκλοφορίας
Ευρώ κυκλοφορίας
Αναμνηστικά Ελληνικά
Αναμνηστικά Ευρώ
Αναμηστικά Άλλων χωρών
Νομίσματα κυκλοφορίας άλλων χωρών
Bullion
Semi numi Bullion
Τίποτε από τα παραπάνω

Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει μια μεταστροφή από το συλλεκτικό προς το επενδ  (Αναγνώστηκε 17865 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:29:10 μμ »

Αμα πας στις πωλησεις θα δεις οτι πουλαω 2 λιρες!!Τις δινω για να παρω ενα μισολιρο υψηλης καταστασης!!Δεν ειμαι συλλεκτης;;;Ειμαι επενδυτης εγω;;;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:30:14 μμ »

Sac έχεις πολύ χιούμορ!    Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Συμφωνώ! (και το ομολόγησα με την προσωπική μου αλήθεια) ότι σήμερα ψάχνουμε αυτό που θα έχει ενδιαφέρον και αύριο ή που δεν θα χάσει την αγοραστική του αξία.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:37:02 μμ »

Οι συλλέκτες ήταν και θα είναι συλλέκτες,οι επενδυτές θα παραμείνουν επενδυτές.Δεν υπάρχει λόγος να τα μπερδευουμε και να αρχίσουμε πάλι μακροσκελεις συζητήσεις.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:39:00 μμ »

Παιδια το συλλεκτικο το οριζω καποιος δινει ενα πριμιουμ απο την αξια του μεταλλου για να το αγορασει. Το παραδειγμα του Γιαννη (μηλου) ειναι σωστο. Δινει δυο λιρες για να αγορασει ενα μισο!

Καποιος που αγοραζει τιμες μεταλλου με σκοπο απλα να διασφαλισει ενα μερος των χρηματων του η να το αυξησει (σε καποια ανοδο πχ) ειναι επενδυτης/αποθησαυριζει.

Επισης δεν ειναι συλλεκτικα μονο τα χρυσα και ασημενια νομισματα, υπαρχουν και αλλα συλλεκτικα τα οποια δεν εχουν αμεσο αντιτιμο στην αγορα, οπως χαρτονομισματα, γραμματοσημα, μιλιταρια αντικειμενα κλπ και απευθυνωνται μονο σε ατομα τα οποια θα πληρωσουν την καθαρα συλλεκτικη τους αξια.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:39:11 μμ »

Εγώ συλλέγω αυτά που π.χ. η αξία τους είναι 1, εγώ τα βρίσκω με 0.5 και θεωρώ ότι μετά απο 5 χρόνια μπορεί να τα πουλήσω 2.
Που με κατατάσετε;
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:39:21 μμ »

    Μιλάω αποκλειστικά για νομίσματα. Ορισμός συλλεκτικών νομισμάτων, εννοώντας και τα νομίσματα κυκλοφορίας και τα αναμνηστικά αλλά και τα παλαιότερα νόμιμα νομίσματα, ελληνικά και ξένα!

Χμμμμ..... :-)))))))))

Έτσι όπως το ξεκινάς, εννοείς (ουσιαστικά) ότι όλα τα νομίσματα είναι συλλεκτικά (πράγμα που με βρίσκει σύμφωνο ή σχεδόν).

Άρα τα bullion είναι υποκατηγορία των (συλλεκτικών) νομισμάτων. Η χρυσή λίρα νόμισμα κυκλοφορίας ήταν και τiς τελευταίες δεκαετίες έγινε bulion.

Επομένως δεν μπορεί να ρωτάς αν υπάρχει μεταστροφή από τα συλλεκτικά νομίσματα στα bulion, αλλά μεταστοφή από άλλες κατηγορίες νομισμάτων στην κατηγορία bulion.

Επίσης, με βάση το σχόλιο του solferino, θα πρέπει να διευκρινιστεί αν στα επενδυτικά νομίσματα περιλαμβάνεις μόνο τα bulion ή και άλλα που έχουν επενδυτική αξία.

Σε κάθε περίπτωση, όλοι καταλαβαίνουμε ότι τα όρια των "κατηγοριών" δεν είναι πάντα σαφή.

Ψυχραιμία παιδία, τα όρια των κατηγοριών είναι λίγο δυσδιάκριτα, όμως όταν λέμε bullion εννοούμε επενδυτικό νόμισμα που δεν έχει καμιά επιπλέον αξία!
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:48:32 μμ »

Εγω προσωπικα (οπως και πολλοι ακομη) δηλωνουμε συλλεκτες.. Για να λεμε και την αληθεια ομως, παντα στο πισω μερος του μυαλου μας, υπαρχει και η λεξη επενδυση! Δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη, καποια μερα ισως χρειαστει να πουλησεις. για δικους του λογους ο καθενας... Ξερεις οτι η συλλογη σου αξιζει και κατι!
Αρα κατα καποιο τροπο κανουμε ΚΑΙ επενδυση
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:51:10 μμ »

Εγώ επέλεξα το πρώτο γιατί έχουν μια ιστορία αυτά τα νομίσματα και φυσικά ο σχεδιασμός τους μου αρέσει πολύ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 24, 2014, 09:51:40 μμ »

Δεν υπάρχει άνθρωπος που μεταπηδά imho απο τα συλλεκτικά στα ενενδυτικά. Ο συλλεκτης ειναι συλλεκτης και ο επενδυτης ειναι επενδυτής. Στον συλλεκτη δεν αρεσουν τα μπουλιον και στους εχοντες τον κιτρινο πυρετο δεν αρεσουν τα συλλεκτικά. Το μονο κοινο που εχουν τα συλλεκτικα κερματα απο τα επενδυτικα κερματα ειναι το ότι και τα δυο εχουν την ίδια όψη, νομισμα δηλαδή!!! Τιποτα άλλο.
Ο συλλέκτης αγοράζει για το κεφι του, για τη συλλογή, για το σετακι, δεν τον νοιάζει ποσα θα δωσει (σε λογικά πλαίσια), και εάν ποτε θελει να επενδυσει καποια χρήματα , παλι νομισμα θα αγοράσει 'συλλεκτικό' αλλά παράταιρο απο τη συλλογή που κανει.

Επισης, τα συλλεκτικά δεν εχουν χάσει, τα χρέπια χανουν . Τα τοπ κομμάτια ακόμα ανεβαίνουν, για ποσο δεν ξέρω αλλα ανεβαίνουν.

Τέλος, η κρίση έσπρωξε πολλούς στο να ' επενδύσουν ' εκτος απο τα μπουλιον και στα 'συλλεκτικά' επενδύοντας καποια χρηματα σε τοπ κομματια ωστε να διασφαλισουν - αν μπορουμε να το πουμε αυτό- τα χρηματα τους.

Σε γενικές γραμμές αυτή ειναι η άποψη μου....

Αυτο Βασιλη μου το κανεις λιανά;;Τι θες να πεις!!Εμενα που μου αρεσει ο χρυσος και σκαω ενα χιλιαρικο για να παρω εναν θυρεο αντι για 5 ελισαβετ τα συλλεκτικα ΔΕΝ μου αρεσουν;  Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία

Τη γνώμη μου λeώ Γιάννη . Η γνώμη μου δeν eιναι θeσφατο.

Ανάλογα. Αν eχeισ μια λίρα του 1000ρικου και 500λίρeσ τησ eλισαβeτ όχι δeν eισαι συλλeκτησ. Αναλογα λοιπόν.....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:31:16 μμ »

Έτσι, όλοι τώρα αναρωτιόμαστε αν υπάρχει κάποια κατηγορία συλλεκτικών που αντέχει ή κάποια κατηγορία που μπορεί να αντικαταστήσει τις προηγούμενες. Αυτό που άλλαξε ουσιαστικά είναι ότι τώρα... ψάχνουμε τις κατηγορίες. Μέχρι τώρα οι περισσότερες κατηγορίες συλλεκτικών έφερναν κέρδη, οπότε ο καθένας μάζευε ό,τι του άρεσε και δεν ασχολιόταν ποια κατηγορία ήταν πιο αποδοτική. Τώρα ψάχνουμε αν έχει μείνει κάποια κατηγορία που αποδίδει.

Θα έπρεπε να έχω συμπληρώσει ότι, εκτός από τις κατηγορίες των νομισμάτων, τώρα ψάχνουμε και τις κατηγορίες των ασχολούμενων με τα νομίσματα κλπ. Μέχρι πρόσφατα, ό,τι και να μάζευες σου απέφερε και ευχαρίστηση και κέρδος. Τώρα αρχίσαμε να ρωτάμε τους εαυτούς μας αν συλλέγουμε για ευχαρίστηση, για κέρδος κλπ...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:34:00 μμ »

Έτσι, όλοι τώρα αναρωτιόμαστε αν υπάρχει κάποια κατηγορία συλλεκτικών που αντέχει ή κάποια κατηγορία που μπορεί να αντικαταστήσει τις προηγούμενες. Αυτό που άλλαξε ουσιαστικά είναι ότι τώρα... ψάχνουμε τις κατηγορίες. Μέχρι τώρα οι περισσότερες κατηγορίες συλλεκτικών έφερναν κέρδη, οπότε ο καθένας μάζευε ό,τι του άρεσε και δεν ασχολιόταν ποια κατηγορία ήταν πιο αποδοτική. Τώρα ψάχνουμε αν έχει μείνει κάποια κατηγορία που αποδίδει.

Θα έπρεπε να έχω συμπληρώσει ότι, εκτός από τις κατηγορίες των νομισμάτων, τώρα ψάχνουμε και τις κατηγορίες των ασχολούμενων με τα νομίσματα κλπ. Μέχρι πρόσφατα, ό,τι και να μάζευες σου απέφερε και ευχαρίστηση και κέρδος. Τώρα αρχίσαμε να ρωτάμε τους εαυτούς μας αν συλλέγουμε για ευχαρίστηση, για κέρδος κλπ...

eμeνα eιναι η θeραπeια μου απο την κατάθλιψη , μeτράeι ?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:47:17 μμ »

Έτσι, όλοι τώρα αναρωτιόμαστε αν υπάρχει κάποια κατηγορία συλλεκτικών που αντέχει ή κάποια κατηγορία που μπορεί να αντικαταστήσει τις προηγούμενες. Αυτό που άλλαξε ουσιαστικά είναι ότι τώρα... ψάχνουμε τις κατηγορίες. Μέχρι τώρα οι περισσότερες κατηγορίες συλλεκτικών έφερναν κέρδη, οπότε ο καθένας μάζευε ό,τι του άρεσε και δεν ασχολιόταν ποια κατηγορία ήταν πιο αποδοτική. Τώρα ψάχνουμε αν έχει μείνει κάποια κατηγορία που αποδίδει.

Θα έπρεπε να έχω συμπληρώσει ότι, εκτός από τις κατηγορίες των νομισμάτων, τώρα ψάχνουμε και τις κατηγορίες των ασχολούμενων με τα νομίσματα κλπ. Μέχρι πρόσφατα, ό,τι και να μάζευες σου απέφερε και ευχαρίστηση και κέρδος. Τώρα αρχίσαμε να ρωτάμε τους εαυτούς μας αν συλλέγουμε για ευχαρίστηση, για κέρδος κλπ...

eμeνα eιναι η θeραπeια μου απο την κατάθλιψη , μeτράeι ?

Ανοίγεις νέους δρόμους στη Νομισματική. :-)
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:33:53 μμ »

είμαστε τόσοι πολλοί εδώ μέσα που μαζεύουμε ελληνικά?? WOW!!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:38:33 μμ »

Εδώ μέσα ναι. Για παραέξω... δεν σου εγγυώμαι....
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 25, 2014, 12:04:59 πμ »

ειναι μεμπτο να ειναι κανεις επενδυτης ;
ειναι κακο να συλλεγει bullion νομισματα;
φανταζομαι οτι ολοι οι συλλεκτες ειναι αλτρουιστες. αγοραζουν μονο και δεν πουλανε ποτε!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences