Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 05:10:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιοπιστία Δημοπρασιών  (Αναγνώστηκε 3351 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
roockie
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Μάιος 22, 2011, 07:39:50 μμ »

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ.
Ήθελα να θέσω την παρακάτω απορία σχετικά με τα διαδικαστικά μιας (οποιασδήποτε) δημοπρασίας στο @@@@@@. Έχει τύχει να δω δημοπρασίες σε εξέλιξη (ή και κλεισμένες) για νομισματα αξίας όπου ενώ ξεκινά με 1€, το ποσό ανεβαίνει δραστικά από ένα ζεύγος χρηστών, των οποίων μάλιστα οι προσφορές συμπίπτουν ακόμα και στο δευτερόλεπτο! Αν δει κάποιος δλδ το ιστορικό προσφορων βλέπει στο ίδιο δευτερόλεπτο να πέφτουν 2 προσφορές, μετά από 10 δευτερόλεπτα άλλες 2 κοκ.
Βέβαια ειναι αναμενόμενο μία χρυση λίρα να ανέβει και να διαπραγματευεται στα 255€ και πάνω, αλλά ο τρόπος που ανεβαινει δεν με καθησυχάζει, ούτε εμπνέει διαφάνεια. Μήπως έχει το σύστημα κάποιο "ιό" όσον αφορά την αποτύπωση του χρόνου μιας προσφοράς;
Ζητώ συγγνωμη αν τυχον θιγω κάποιον, αλλά ειναι μια ερώτηση κρισιμη νομιζω, όσον αφορά την αξιοπιστία κάποιων δημοπρασιών.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2011, 07:50:14 μμ »

Αγαπητε φιλε κανεις δεν μπορει να αμφισβητιση οτι αυτο δεν γινετε!!
Αλλα ουτε και θα δεις καποιον να βγει να πει δημοσια οτι αυτοι και αυτοι <μαγειρευουν> δημοπρασιες!!
Θα βγουν οι <λυκοι> και θα τον φανε ζωντανο!!
Εγω θα σου προτεινα να εισαι συνετος στα χτυπηματα σου και να μην παρασυρεσε ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑ προς τα πανω!!
Ολοι αυτοι που μαγειρευουν δημοπρασιες με τις <φιλικες> καρτουλες θα τους γνωρισεις σιγα σιγα και θα τους αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι!! Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Επισεις θα σου προτεινα να προσεχεις και τις δημοπρασιες που τρεχουν απο μεγαλα ποσα και οχι απο 0,99!!
Τι σημαινει αυτο?? Ενας δημοπρατης ξεκιναει το νομισμα του απο 260 πχ , ενας αλλος απο 0,99 , του δημοπρατη με 0.99 αρχιζει και χτυπιεται και τελικα κλεινει 270 ευρω!!
Του αλλου δημοπρατη ειναι απουλητο στα 260!! Παρα πολυς κοσμος την εχει πατηση και παρασυρετε ανταγωνιστηκα , πεισμωνει θελωντας να κερδισει το νομισμα και τελικα το ακριβοπληρωνει!!
Αυτο το σεναριο το εχουμε δει παμπολες φορες , γιαυτο θα σε συμβουλευα μην παρασυρεσε και κοιτα παντου τα παντα πριν χτυπας!! Ισως καπου αλλου υπαρχει κατι καλυτερο , φθηνοτερο και εσυ να μην το βλεπεις !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 25, 2011, 12:12:19 μμ »

Φίλε roockie. Αυτό που εγώ διαπίστωσα από κάποια δημοπρασία είναι το ότι κάποιοι χρήστες έχουν επιλέξει να συμμετέχουν σε μία δημοπρασία με τη λειτουργία "Αυτόματης Αντιπροσφοράς".

-- Σε εμένα βέβαια δεν ειναι διαθέσιμη αυτή η λειτουργία ή τουλάχιστον δεν την έχω εντοπίσει.
Δεν ξέρω γιατί! Μήπως επειδή είμαι Νέο Μέλος?!?! --


 Έτσι αυτόματα πέφτει νέα προσφορά (από το σύστημα χωρίς να απαιτείται η φυσική παρουσία του χρήστη στον ΗΥ). Αυτό βέβαια υποθέτω θα γίνεται μέχρι κάποιο ανώτατο όριο. Έτσι εξηγείται το ότι υπάρχουν "ζευγάρια προσφορών" που συμπίπτουν και στο δευτερόλεπτο!
Αυτά όσον αφορά την τεχνική πλευρά του θέματος. Τα όσα βεβαια αναφέρει παρακάτω ο herakliotis είνα θέματα που πρέπει όλοι να λαμβάνουμε υπόψη.

Φιλικά
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2011, 01:54:06 μμ »

χαιρετω την παρεα, εχω συμετασχει και εγω,χωρις φυσικη παρουσια.οταν ενα νομισμα το θελω,λεω στον δημοπρατη το ανωτερο οριο κτυπηματος μου,και αναλογα που θα φθασει η τιμη,μπορει να το αγορασω μεσα στα ορια που εχω βαλει εγω.σε σοβαρες δημοπρασιες δεν αναφερουν τιμη ανωτερου γραπτου πλειωδοτη,αλλα τις περισοτερες φορες,για θεμα χρονου,το αναφερουν απο την αρχη.το φυσιολογικο βεβαια ειναι να ακολουθηση την μυστικη οδο,αλλα οταν οι πλειωδοτες ειναι αρκετοι ειναι ματαιο,γιατι ουτως η αλλως εχει δωθει η ανωτερη τιμη.σκοπος ειναι να μην γινονται τα τεχνητα κτυπηματα, των διαφορων μεγαλοεμπορων,που ενα νομισμα, φθανει να πουλιεται σε εξωπραγματικες τιμες,με συνεπεια την αλματωδη  αυξηση και του εμποριου.παντα οι δημοπρασιες θεωρουνται σαν κανονες τιμης,και παρολη την κριση τα νομισματα ειναι(οχι ολα βεβαια)στα υψη.στις χρονικες δημοπρασιες τωρα ειναι και θεμα αξιοπιστιας της δημοπρασιας,δηλαδη της ιστοσελιδας που διεξαγει την δημοπρασια.εγω αποφευγω να αγοραζω απο το γυαλι,οσο ναναι,καλυτερα να βλεπεις κατι,εκ του φυσικου του,και αλλιως,με την συγχρονη τεχνολογια.ο καθενας φυσικα, κοιταει και τι τον εξυπερετει,απο διαφορες αποψεις,οπως,χρονου,μετακινησης κλπ,γιαννηςτ.υγ.μια φορα μονο το θεωρησα επιτυχια με τεσσερα διαφορετικα παλια ξενα,που στην ελλαδα η τιμη τους ηταν πολυ μεγαλυτερη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 26, 2011, 05:17:35 μμ »

Φίλε roockie. Αυτό που εγώ διαπίστωσα από κάποια δημοπρασία είναι το ότι κάποιοι χρήστες έχουν επιλέξει να συμμετέχουν σε μία δημοπρασία με τη λειτουργία "Αυτόματης Αντιπροσφοράς".

-- Σε εμένα βέβαια δεν ειναι διαθέσιμη αυτή η λειτουργία ή τουλάχιστον δεν την έχω εντοπίσει.
Δεν ξέρω γιατί! Μήπως επειδή είμαι Νέο Μέλος?!?! --


 Έτσι αυτόματα πέφτει νέα προσφορά (από το σύστημα χωρίς να απαιτείται η φυσική παρουσία του χρήστη στον ΗΥ). Αυτό βέβαια υποθέτω θα γίνεται μέχρι κάποιο ανώτατο όριο. Έτσι εξηγείται το ότι υπάρχουν "ζευγάρια προσφορών" που συμπίπτουν και στο δευτερόλεπτο!
Αυτά όσον αφορά την τεχνική πλευρά του θέματος. Τα όσα βεβαια αναφέρει παρακάτω ο herakliotis είνα θέματα που πρέπει όλοι να λαμβάνουμε υπόψη.

Φιλικά
Λαμπρο καταλαβαινω τι εννοεις.Η αυτοματη προσφορα ειναι διαθεσιμη σε ολους.Αρκει μονο να κανεις μια προσφορα πανω απο την τιμη που βρισκεται το νομισμα.το συστημα μολις καποιος κανει την προσφορα του τοτε θα βαλει την δικη σου ακριβως πανω απο την αλλη στο ιδιο δευτερολεπτο.Δεν χρειαζεται η φυσικη σου παρουσια γι αυτο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences