Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 09:56:43 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτηση για χρυσο 10 δραχμο του 1876  (Αναγνώστηκε 13857 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 04, 2014, 01:23:33 μμ »

Και κατι αλλο που ισχυει στα συλλεκτικα.(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ).
Οι περισσοτερες "μικροκομπινουλες" βασιζονται και πετυχαινουν στο αρπακτικο ενστικτο της "ευκαιριας" που κυριευει ολους τους συλλεκτες.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΕΣ,χωνεψτε το.
Για καθε μια πραγματικη ευκαιρια που θα κυνηγησει καποιος, θα φαει αλλες εκατο καλα στημενες μικρολαμογιες στην πλατη του.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2014, 02:15:43 μμ »

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΚΑΙΡΕΣ,χωνεψτε το.
Θα μας δώσεις τον ορισμό της λέξης "ευκαιρία" στα συλλεκτικά πάντα, και το εύρος αυτής? Με τι θα ήσουν ευχαριστημένος να πεις στον εαυτό σου "πέτυχα την ευκαιρία"

Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 04, 2014, 02:39:10 μμ »

Μπορείτε να δείξετε παραδείγματα αντιγράφων δεκαδράχμου 1876 παρακαλώ; Ή αναφέρεστε στο 'βουλωμένο 'Ρ'' του ΒΑΡΡΕ;

Αυτό γράφτηκε από τον giannist 8-4-11 και αποτελεί την απόλυτη αλήθεια.

χαιρετω την παρεα,απο ολα τα δεκαδραχμα,ενα μονο ενα, με ικανοποιησε οπτικως,αν και απο φωτογραφιες ποτε δεν εισαι σιγουρος,η πιστοποιημενα,που μερικοι μενουν ησυχοι,επειδη γραφει μια εταιρεια και εναν αριθμο.εχω δει χρυσα της χουντας,του οθωνα,του μακαριουκλπμε κατι 65αρια που λυπαμαι αυτους που τα αγοραζουν.ενας συλλεκτης εμπειρος(ελληνικων),μολις το βαλει στην λουπα,θα βγαλει αμεσως και πορισμα.το μονο που μου αρεσε ειναι του καραμιτσου,το δικο μου το εχω πλρωσει απο φιλο στην πνε,περιπου στο χιλιαρικο,σε κατασταση vf+,πιο πολυ,γιατι το μαλλι δεν ειναι πυκνο,ειδικα στα υψηλα σημεια.αυτα τα νομισματα δεν διαφερουν στις διαστασεις απο τα αληθινα,γιαυτο οι ξενοι τα πιστοποιουν ,(ελαφρα τη καρδια),για λογους,που στα ελληνικα υπαρχουν σημεια,που σε ξεγελανε.το βουλομα στον χαρακτη ισως πονηερευει καποιους αλλα δεν ειναι λογω κοπιας.ενα γνησιο δεκαδραχμο εξαιρετικο,στοιχιζει τουλαχιστον,δυο χιλιαρικα,κα λιγο πιο παλια εβλεπες ενα καθε χρονο, το γρηγοροτερο,και σημερα εχουν γινει σαν τα τριανταρικα?τουλαχιστον βλεπω δυο τρεις κοπιες,την βδομαδα.εχουν γινει πολλοι,και οι παραχαρακτες,γιατι βγαινει μεροκαματο.παδεια λογω της κρισης,μην νομιζετε οτι θα βρειται ευκαιρειες,οι ασχετοι,και οι χαζοι εχουν πεθανει,γιατι ενα μονολεπτο του οθωνα η του καποδιστρια,να ειναι στα υψη,και τα χρυσα που στη ουσια ηταν πιο σπανια να πεφτουν,ενα διαστημα εκανα εμποριο,πουλαγα στους εμπορους που ειχαν παγκους στο θησειο)για αγοραστε ενα διλιρο,η πεντολιρο,ποσα θα δωσετε?τα ελληνικα γιατι βρισκεις 10 δραχμες1876ακυκλοφορητο 1200δολλαρια?πιστευω στη πνε,υπαρχουν ακομα εντιμοι συλλεκτες η εμποροι,που μπορουν να βοηθησουν,μπορει να μην σου πουνε τις διαφορες,αλλα θα ξερετε τι αγορασατε.οποιος χριαζεται βοηθεια,μενω αθηνα,μπορω να βοηθησω.δεν πουλαω,ενα εχω,αλλα γνησιο σιγουρα,προσεχτε και παλι,κανεις εμπορος δεν ειναι χαζος,που μπορειται να του το παρετε τσαμπα,γιαννηςτ.
   
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 04, 2014, 02:59:01 μμ »

Το οτι υπαρχουν λαμογια στην αγορα δεν παει να πει οτι δεν υπαρχουν ευκαιριες!Αρκει να εχεις την ικανοτητα να τις διακρινεις!Αν οχι τζογαρεις η κανεις πισω...
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 04, 2014, 03:00:23 μμ »

Το οτι υπαρχουν λαμογια στην αγορα δεν παει να πει οτι δεν υπαρχουν ευκαιριες!Αρκει να εχεις την ικανοτητα να τις διακρινεις!Αν οχι τζογαρεις η κανεις πισω...
+1
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 04, 2014, 03:16:51 μμ »

Νομιζω οτι πιο σαφης δεν μπορω να γινω.
Οταν αναφερομαι σε "ευκαιριες",δεν αναφερομαι σε εναν συλλεκτη που πουλαει εν γνωσει του κατι φτηνα ειτε γιατι χρειαζεται τα χρηματα,ειτε γιατι καψωνει καποιο αλλο νομισμα για αναβαθμιση κλπ.
 Ουτε σε εναν διορατικο συλλεκτη που αγοραζει φτηνα καποια νομισματα που προβλεπει οτι θα ανεβασουν αξια για διαφορους λογους.
Αναφερομαι στους "ασχετους χρυσοχοους",στους "χαζους κληρονομους", στους "μου το αφησε ο παππους μου και δεν ξερω ποσο κανει", στους εμπορους που τους "ξεφυγε" μια αναποδη αγκυρα και σε ολα αυτα που εξαπτουν το αρπακτικο ενστικτο του συλλεκτη για να πεσει τελικα πιο ευκολα στην λουμπα.
Κατι παρομοιο ,ας πουμε, με ενα παραθαλασσιο οικοπεδο παμφτηνο και με προβαση σε δρομο,που το πουλαει μια γρια που "δεν ξερει", για να ανακαλυψει αργοτερα το θυμα οτι στην περιοχη προκειται να γινει χωματερη..
 Ολοι μας θελουμε να περνιομαστε για εξυπνοι και να αγοραζουμε φτηνοτερα απο τους αλλους,και πανω σε αυτο στηριζονται ολες οι μακινες,μικρες η μεγαλες.
ΔΕΝ υπαρχουν ασχετοι στην εποχη της πληροφορησης και στην Ελλαδα της κρισης, εδω ο αλλος εχει μια μουτζουρα και προσπαθει να την πουλησει για "χαμενο" Παρθενη για να βγαλει κανα κατοσταρικο να πληρωσει την ΔΕΗ.
Οι ιστοριες που ακουτε απο το παρελθον για ασχετες γριες που πουλησαν υπερπολυτιμα νομισματα για λιγες δραχμες σε αλανια εξυπνα κλπ, ειναι μεν αληθινες καποιες απο αυτες, αλλα ανηκουν σε μια αλλη εποχη.
Τελος παντων, ο καθενας πορευεται οπως νομιζει.
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 04, 2014, 03:41:35 μμ »

Ο χάρος τα είπε σωστά. Συμφωνώ απόλυτα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 04, 2014, 05:04:09 μμ »

Η Γνώση είναι δύναμη....
Καταγράφηκε

geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2014, 05:32:30 μμ »

Πάντως εγώ ξέρω χρυσοχόους που τους έδειξα χρυσά ελληνικά και εμένα μου είπαν: εμείς αυτά τα ρίχνουμε στο χωνί... Να μή σας πώ για λίρες...

Οπότε επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για το πόσα ξέρουν από νομίσματα....

Περί ορέξεως...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 04, 2014, 06:34:49 μμ »

Βρε παιδια, ο Mefisto εχει δικιο, να ηταν καμια λιρα καποιας περιεργης ποικιλιας, να το δεχτω οτι ενας χρυσοχοος δεν καθεται να εξεταζει ενδελεχως τις λιρες που περνουν απο τα χερια του για σπανιοτητα (καλα,σχετικο ειναι και αυτο, μυγες βαρανε οι χρυσοχοοι αυτη την εποχη και ολοι φυσικα εχουν ιντερνετ στο σπιτι τους στις πολεις..).
Αλλα ενα ελληνικο νομισμα που σπανια εως ποτε περναει απο τα χερια ενος χρυσοχοου, ειναι αδυνατον να μην την ψαξει για το ποσο κανει..
Αυτο που λετε "το πηρε φτηνα και δεν τον νοιαζει" δεν στεκει.
Δηλαδη δεν θα πατησει δυο κουμπακια στον υπολογιστη (η να βαλει το παιδι του να το κανει) για να δει αν αξιζει κατι παραπανω απο μεταλλο ενα χρυσο νομισμα που θελει να πουλησει και που δεν εχει ξαναδει ποτε?
Και αν δεν ασχολειται, τοτε γιατι το πουλαει 200 ευρω και λεει"ειναι συλλεκτικο"?. δηλαδη ΞΕΡΕΙ οτι ειναι συλλεκτικο αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ποσο κανει?
ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ ΜΕ  ΡΙΓΑΝΗ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.


Γέρνω προς τον HARO.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 04, 2014, 07:00:54 μμ »

Βρέθηκα στο δήλημα σου διάβασε εδώ και την παραπομπή http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11796.0 ίσως βοηθηθείς λίγο. Έγω πάντως το πήρα.
Καταγράφηκε
DRIORAEN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 05, 2014, 04:09:19 μμ »

Λοιπον πηγα σημερα ξανα και το εβγαλα φωτογραφια.
Το ειχε ακομα.Πειτε μου τελικα ειναι γνησιο η οχι?
Διαβαζω για βουλωμενο το Ρ.Στο συγκεκριμενο νομισμα δεν ειναι βουλωμενο το Ρ.

η αναλυση μαλλον ειναι χαμηλη.δεν ειχα καμερα με μεγαλυτερη αναλυση.

http://postimg.org/image/3xqgcjvpl/
http://postimg.org/image/z2lzg26jf/
http://postimg.org/image/i7w77grg1/
http://postimg.org/image/9rzots5p9/
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 05, 2014, 04:12:06 μμ »

μια χαρα φαινεται το 10ρικακι. πηγαινε και παρτο πριν το μετανιωσει
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 05, 2014, 04:13:15 μμ »

Πάρε το κ τρέχα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
DRIORAEN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 05, 2014, 04:23:20 μμ »

τι να το μετανιωσει ρε σεις? εδω μου λεει να μου κοψει και 10 ευρω.190 μου το εδινε σημερα.
εγω φοβαμαι μην το μετανιωσω εγω παντως.

Δεν ξερω....δεν ξερω τιποτα.Ισως να το πηρε απο καποιον που το ειχε πραγματικα αναγκη στην αξια του χρυσου.δηλ 90 ευρω.ανακαλυψε μετα οτι εχει μεγαλη υπεραξια (για τον χρυσοχοο λεω) και θελει να το δωσει τωρα οσο-οσο να παρει ενα κερδος και το υπολοιπο να μην τον νοιαζει.

Δεν ξερω.Θα παω να το παρω τελικα την δευτερα.Μην το μετανιωσω εγω στο τελος φοβαμαι.Αλλωστε εγω συλλεκτης δεν ειμαι.απλως πηρα μερικα νομισματακια για προστασια απο τον πληθωρισμο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences