Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 11:44:45 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτηση για χρυσο 10 δραχμο του 1876  (Αναγνώστηκε 13829 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DRIORAEN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 04, 2014, 09:41:28 πμ »

Αγαπητοι συμφορουμιτες εχω την εξης απορια και θελω την συμβουλη σας

πετυχα προχτες σε καποιον χρυσοχοο απο τον οποιον αγοραζω καμμια λιριτσα αραια και που
ενα χρυσο 10δραχομο του 1876.
Μου ειπε οτι το πουλαει 200 ευρω,αν και η τιμη του χρυσου που περιηχε δεν επιανε ουτε καν 90
με την συγκεκριμενη τιμη χρυσου εκεινη την ωρα.
Τον ρωτησα γιατι τοσο μεγαλο κερδος βαζει? ειπε οτι ειναι αρκετα συλλεκτικο κομματι.
Δεν το αγορασα.110 ευρω κερδος για τον χρυσοχοο θεωρησα οτι ειναι αρκετα μεγαλο.
με 200 ευρω μπορουσα να αγορασω ενα κοκκορακι που ειχε και το διπλασιο βαρος απο το 10δραχμο.

Δεν σας ρωταω ποια ειναι η συλλεκτικη τιμη του εν λογω δεκαδραχμου μιας και απότι βλεπω
υπαρχει συγκεκριμενο θεμα μονο γιαυτο αλλα δεν εχει κινηθει εδω και πολυ καιρο γιαυτο ανοιγω
ενα καινουργιο.

Το νομισμα φαινοταν σε αρκετα καλη κατασταση,προφανος κι αυτος θα το ειχε αγορασει προσφατα και γρηγορα απο καποιον που θα ειχε αναγκη για αμεσα χρηματα.Αλλα ηταν σκετο,εκτος οποιασδηποτε συσκευασιας.Μεσα σε μια ζελατινα το ειχε απ'οπου και το εβγαλε για να μου το δειξει.

Αυτο που ρωταω ειναι αν αξιζε τον κοπο η αγορα? 200 ευρω ηταν πολλα η λιγα?
απο τι βλεπω η συλλεκτικη του αξια ειναι αρκετα μεγαλυτερη αλλα απο την αλλη ο χρυσοχοος μ....ας ειναι?
Θα το πουλαγε 200 ευρω αν μπορουσε να το πουλησει παραπανω?
Εσεις τι πιστευετε?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2014, 09:46:53 πμ »

Βγαλε το φωτογραφιες για να εκτιμηθει...αν ειναι γνησιο και σε καλη κατασταση οπως λες  ειναι τζαμπα
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2014, 10:05:04 πμ »

Βγαλε το φωτογραφιες για να εκτιμηθει...αν ειναι γνησιο και σε καλη κατασταση οπως λες  ειναι τζαμπα

Mα τελείως τσάμπα λέμε άν δεν είναι κόπια.
Καταγράφηκε
DRIORAEN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:35:24 πμ »

κοιτα εμενα για γνησιο μου φανηκε,αλλα δεν ειμαι και ειδικος.

Αν παω και του πω να με αφησει να το  βγαλω φωτο δεν θα την ψυλλιαστει την δουλεια??

Δηλ τι μου λετε? οτι μπορει ο ανθρωπος να μην ξερει τι του γινετε?? Να τον νοιαζει μονο και μονο να ξεφωρτοθει το νομισμα παιρνοντας πισω τα χρηματα που εδωσε....ποιος ξερει ποσα εδωσε....

Αν δε το εχει πουλησει ακομα.Τελως παντων.μαλλον θα παω να τον ξαναδω κι αν το εχει ακομα θα το χτυπησω
αν και φοβαμαι μην το μετανιωσω μετα.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:41:06 πμ »

Κάπως έτσι γράφονται ωραίες ιστορίες...

Φίλε μου ο κάθε χρυσοχόος και ο κάθε σαράφης δεν είναι συλλέκτης...Δεν γνωρίζει από καταστάσεις και σπανιότητες...

αυτός το πήρε σαν μέταλλο και βάζει λίγο παραπάνω και στο πουλάει...Από εκεί και πέρα από σενα εξαρτάται να κρίνεις τιμή , κατάσταση , γνησιότητα.

Αν σου αρέσει σαν νόμισμα πάρτο. Είναι πολύ καλη η τιμή...
Καταγράφηκε

νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:41:13 πμ »

Πολυ πιθανον να το αγορασε πολυ φτηνα ισως και πιο κατω απο την τιμη μεταλλου μιας και εχει μαγαζι οποτε αν το πουλαει σαν μεταλλο βγαζει αρκετα κατα την γνωμη μου
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:45:50 πμ »

Μερικές κόπιες φτιάχνονται για να δείχνουν γνήσιες σε μάτια μη εξοικειωμένων ανθρώπων. Καμιά φορά χρειάζεται και ρίσκο. Επίσης νομίζεις ότι οι χρυσοχόοι είναι και γνώστες νομισμάτων, μην έχεις τέτοια εντύπωση.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2014, 11:49:51 πμ »

Λόγο δουλειάς συνεργάζομαι με χρυσοχόους πάνω απο 10...ζήτημα να γνωρίζει ένας νομισματικές αξίες καταστάσης! εαν το ένστικτό σου  λεει πάρε το, τρέχα τώρα και μην το συζητάς πολύ πολύ με μας!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 04, 2014, 12:08:15 μμ »

Από την άλλη πλευρά, το ότι ένας χρυσοχόος μπορεί να μην έχει νομισματικές γνώσεις,  δεν σημαίνει αναγκαία ότι είναι και κορόϊδο.  Στην εποχή της πληροφορίας, τί πιό εύκολο από το να αναζητήσει ο οποιοσδήποτε –χρυσοχόος ή μη- πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά με ένα ελληνικό χρυσό νόμισμα, με αναγραφόμενη αξία 10 δραχμών και χρονολογία 1876.  Δεν θέλει δα και ιδιαίτερη ευφυϊα για να αντιληφθεί ο καθένας ότι η αξία ενός τέτοιου νομίσματος σε οποιαδήποτε κατάσταση, πόσο μάλλονσε  αξιοπρεπή, δεν μπορεί ποτέ να είναι δύο κατοστάρικα.  

Θέλω δηλαδή να επαναλάβω το στρερεότυπο, ότι κάτι που φαίνεται σαν ευκαιρία δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι όντως ευκαιρία.  Ειδικά τη σήμερον ημέρα.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 04, 2014, 12:17:01 μμ »

Από την άλλη πλευρά, το ότι ένας χρυσοχόος μπορεί να μην έχει νομισματικές γνώσεις,  δεν σημαίνει αναγκαία ότι είναι και κορόϊδο.  Στην εποχή της πληροφορίας, τί πιό εύκολο από το να αναζητήσει ο οποιοσδήποτε –χρυσοχόος ή μη- πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά με ένα ελληνικό χρυσό νόμισμα, με αναγραφόμενη αξία 10 δραχμών και χρονολογία 1876.  Δεν θέλει δα και ιδιαίτερη ευφυϊα για να αντιληφθεί ο καθένας ότι η αξία ενός τέτοιου νομίσματος σε οποιαδήποτε κατάσταση, πόσο μάλλονσε  αξιοπρεπή, δεν μπορεί ποτέ να είναι δύο κατοστάρικα.  

Θέλω δηλαδή να επαναλάβω το στρερεότυπο, ότι κάτι που φαίνεται σαν ευκαιρία δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι όντως ευκαιρία.  Ειδικά τη σήμερον ημέρα.

Δεν τους ενδιαφέρει και δε μπαίνουν καν σε αυτη την διαδικασία στο μεγαλύτερο ποσοστό τους...κανείς δε αναφέρει οτι είναι κορόιδα...απλά όπως προ είπα δε τους ενδιαφέρει και δε θέλουν να μπουν στην διαδικασία του ψάξε...εθελοτυφλούν εσκεμμένα καμιά φορά.
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 04, 2014, 12:24:50 μμ »

Θέλω δηλαδή να επαναλάβω το στερεότυπο, ότι κάτι που φαίνεται σαν ευκαιρία δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι όντως ευκαιρία.  Ειδικά τη σήμερον ημέρα.
Δεν εκμηδενίζει όμως την πιθανότητα να είναι ευκαιρία.
Αγαπητέ φίλε DRIORAEN όπως καταλαβαίνεις χωρίς εικόνα είναι δύσκολο να τεκμηριωθεί ολοκληρωμένη άποψη.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 04, 2014, 12:26:16 μμ »

Ομολογώ ότι δεν έχω τη σχετική εμπειρία, καθόσον δεν συναλάσσομαι με χρυσοχόους. Ωστόσο, ενώ καταλαβαίνω το να μη μπαίνει γενικά  ένας χρυσοχόος στη διαδικασία να ελέγχει την τυχόν  σπανιότητα ή μη της κάθε μιας λίρας που περνάει από τα χέρια του (και δεν περνούν και λίγες),  στην περίπτωση ενός νομίσματος που δεν πέφτει στο διάβα σου κάθε τρεις και τόσο, όπως το 10άρικο του ’76, τα πράγματα ενδεχομένως να είναι διαφορετικά. Υποθέσεις κάνω, φυσικά.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 04, 2014, 12:32:00 μμ »

Εγώ προσωπικά θα το έπαιρνα, και κόπια να είναι η χασούρα θα είναι μικρή.

Υ.Γ. Η πιθανότητα κόπιας πάντως είναι πολύ μεγάλη, της τάξεως του 80%
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 04, 2014, 01:10:02 μμ »

Μπορείτε να δείξετε παραδείγματα αντιγράφων δεκαδράχμου 1876 παρακαλώ; Ή αναφέρεστε στο 'βουλωμένο 'Ρ'' του ΒΑΡΡΕ;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 04, 2014, 01:15:45 μμ »

Βρε παιδια, ο Mefisto εχει δικιο, να ηταν καμια λιρα καποιας περιεργης ποικιλιας, να το δεχτω οτι ενας χρυσοχοος δεν καθεται να εξεταζει ενδελεχως τις λιρες που περνουν απο τα χερια του για σπανιοτητα (καλα,σχετικο ειναι και αυτο, μυγες βαρανε οι χρυσοχοοι αυτη την εποχη και ολοι φυσικα εχουν ιντερνετ στο σπιτι τους στις πολεις..).
Αλλα ενα ελληνικο νομισμα που σπανια εως ποτε περναει απο τα χερια ενος χρυσοχοου, ειναι αδυνατον να μην την ψαξει για το ποσο κανει..
Αυτο που λετε "το πηρε φτηνα και δεν τον νοιαζει" δεν στεκει.
Δηλαδη δεν θα πατησει δυο κουμπακια στον υπολογιστη (η να βαλει το παιδι του να το κανει) για να δει αν αξιζει κατι παραπανω απο μεταλλο ενα χρυσο νομισμα που θελει να πουλησει και που δεν εχει ξαναδει ποτε?
Και αν δεν ασχολειται, τοτε γιατι το πουλαει 200 ευρω και λεει"ειναι συλλεκτικο"?. δηλαδη ΞΕΡΕΙ οτι ειναι συλλεκτικο αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ποσο κανει?
ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ ΜΕ  ΡΙΓΑΝΗ Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences