Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 08:06:23 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 28
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φιλοτελικό ''καφενείο''  (Αναγνώστηκε 104415 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 09:20:24 μμ »

Καλησπέρα σε όλους.

Να κλαφτώ και εγώ λιγο  Χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός

- Η κατάσταση στα ΕΛΤΑ είναι τραγική. Χάλια site, ιδιαίτερα μετά την αλλαγή.
Αμα τους στειλεις mail για κάτι που δεν υπαρχει στο site, λένε εξυπηρετούμε μόνο εγεγραμμένους φιλοτελιστές. Λες και εσύ δεν θα τα πληρώσεις. Ή εμμέσως σου λένε εγγράψου και εσύ στο σταθερό μας πελατολόγιο.

- Τα φιλοτελικα στα καταστήματα δουλεύουν μονο καθημερινές, οχι Σαββάτο (πχ. στην Αιόλου ή Συνταγμα έστω)

- Θεματολογία, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων , ΑΗΔΙΑ. Για τα τιράζ τα είπατε πιο πάνω...

- Οι τιμές έχουν πιάσει πάτο (ή εχει κιαλλο?  Απορία). Όποιος έχει $$ μπορεί να καλύψει κενά ή να βάλει χέρι σε καλά κομμάτια που παλιά ήταν απλησίαστα.

- Οι τιμες στις δημοπρασίες του Καραμήτσου ειναι εξωπραγματικές πιστεύω.
Ναι, στα δίνει στο πιάτο (αν έχεις $$ βρίσκεις σπάνια κομμάτια) αλλα αν μπορείς να διαθέσεις χρόνο πολλά κομμάτια τα βρίσκεις σε χαμηλότερες τιμες.

Σχετικά με αυτα που γράφτηκαν πιο πάνω:

- expertise σε ελληνικά γραμματόσημα κάνει το stamps.org:
http://stamps.org/Stamp-Authentication
Μπορείτε να ανεβάσετε καλή φωτο και να σας πουν μια πρώτη άποψη. Οι τιμές ειναι υποφερτές.
Αν πιστεύετε οτι έχετε κάτι καλό στα χέρια σας, το στέλνετε για τα περαιτέρω.

- σχετικά με το grading υπάρχουν πολλά αρθρα διάσπαρτα στο ινερνετ και διαφορετικές σχολές/προσεγγίσεις.

- Εκτός απο ελληνικά, μαζεύω και αυστραλέζικα (καγκουρό).
Έχουν αντίστοιχο ενδιαφέρον με τις κεφαλές τόσο ως προς την ποικιλί , τα λάθη αλλά πιστεύω οτι ειναι πιο εύκολο για αρχάριους.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 10:37:26 μμ »

Καλησπέρα johneko

- Τα φιλοτελικά  καταστήματα δουλεύουν μονό καθημερινές γιατί έχουν πενθήμερη εργασία οι εργαζόμενοι οι οποίοι έχουν μείνει λίγοι και ότι μπορούν κάνουν,  εάν οι τιμές έχουν πιάσει πάτο δεν νομίζω ως αγοραστή να σε χαλάει εμένα πάντως όχι. Η θεματολογία είναι μερικές  φορές χάλια αλλά  τα τιράζ έχουν στρώσει, βλέπε τα θετικά η εποχή είναι λίγο  περίεργη.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 09:27:17 πμ »

Η κατάσταση είναι τραγική ναι αλλά δε φταίνε για όλα οι εργαζόμενοι, συνεχώς προσθέτουν υπηρεσίες χωρίς να παίρνουν προσωπικό.

Τώρα πας στα ελτα απο το να πάρεις ξυστό και να πληρώσεις λογαριασμούς μέχρι να στείλεις ενα γράμμα. Απο εκεί που οι ταχυδρόμοι ήταν μόνιμοι και σε ξέρανε και τους ήξερες τώρα παίρνουν άτομα με 4 μηνες συμβάσεις και προφανώς ένας που εργάζεται για 4 μήνες σιγα μην ενδιαφερθεί αμα σου έρθει εσενα το πακετάκι σου στο σπίτι ή όχι.

Τώρα βάλανε να πουλάνε και ρεύμα... πραγματικά δεν ξέρω στη διοίκηση πως το σκέφτονται. Δεν είναι μόνο οτι το επιστολικό ταχυδρομείο έχει πέσει και σε άλλες χώρες έχει πέσει αλλά οι ταχυδρομικές υπηρεσίες βελτιώνουν υπηρεσίες και είναι ανταγωνιστικές.

Στη ΝΟΤΟΣ φέρανε περίπτερο με υπαλλήλους που δεν είναι σε φιλοτελικό κατάστημα συν όχι αντί να έχουν ποικιλία σειρών είχαν μόνο τις 2 τελευταίες που κυκλοφορούσαν τότε.

Και για το site που έχουν εκφραστεί παράπονα πάλι αδιαφορία.

Έχουν γενικά θέματα αλλά όπως λέει και ο σοφός λαός το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι.


(απο προσωπική εμπειρία αυτό με τους εγεγραμμένους δεν ισχύει, εγώ πάντως δεν ήμουν ποτέ συνδρομητής ψωνίζω απο το site συνήθως ή απο το κεντρικό του πειραια και έχω μιλήσει πολλές φορές και τηλεφωνικώς με την φιλοτελική υπηρεσία ποτε δεν μου έχουν πει κάτι τέτοιο ίσα ίσα είναι πολύ εξυπηρετικοί και 1-2 φορές που είχα πρόβλημα με έχουν εξυπηρετήσει πολύ καλά.) 
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 11:40:44 πμ »

Εχω πάρει τεύχη Φιλοτέλεια,παλιοτέρων ετών-πράγμα που σας το προτείνω ανεπιφύλακτα,έχει και πολύ καλή προσφορά 25 τεύχη προς ένα ευρώ το ενα-και ξεφυλλίζοντας κάποιο του 1994, λέω βλέποντας,να ένα ενδιαφέρον θέμα να το ποστάρω να το δουν τα παιδιά στο φόρουμ...και βλέπω ότι πάνω κάτω, στα τελευταία ποστ ,συζητάτε το ίδιο θέμα Χαμόγελο

Το θέμα που νομίζω ότι θα σας ενδιαφέρει είναι το παρακάτω:

http://imgur.com/5B1ml5T
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 11:48:33 πμ »

Το θέμα που νομίζω ότι θα σας ενδιαφέρει είναι το παρακάτω:
http://imgur.com/5B1ml5T


Εν τω μεταξύ το επόμενο ποστ από τα ΕΛΤΑ στο imgur ειναι αυτό, πολύ γέλιο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
http://imgur.com/gallery/dGLWxis
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 12:09:38 μμ »

Είδες δύο σε ένα και ενημέρωση και ψιψίνος  Χαμόγελο
Ε,λόγω ότι είμαστε σε περιβάλον καφενε,μια τέτοια περίπτωση είχε συμβεί με μια γάτα που είχε τρυπώσει στη μηχανή ,στο αμαξι του πατέρα μου...πηγαινε-ερχόταν εκει η γάτα,μια χαρά,ήταν και χειμώνας,ζέστη....έλα όμως που κάπου έχωσε το πόδι και χρειάστηκε συνεργείο/λεφτα Θυμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 01:19:21 μμ »

Ποιες ειναι οι αλλες πηγες που μπορει καποιος να παρει πιο φθηνα απο Καραμητσο? Απο επαγγελματιες εμπορους δε νομιζω να παρει καποιος φθηνοτερα. Απο ebay γινεται μεν, αλλα ρισκαρεις σημαντικα, εκτος κ αν ξερεις καποιους συγκεκριμενους καλους πωλητες και εμπιστευεσαι μονο αυτους. Συνηθως ομως στο ebay , ποιοτικο φιλοτελικο υλικο σπανια βγαινει, πολλα ρεταλια βλεπω, και ογκο πολυ, καλα κομματια βγαινουν σπανια.
Η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω ειναι να ξερει καποιος συγκεκριμενους συλλεκτες και να κανει συναλλαγες χερι με χερι.
Παντως, απο οτι ειδα, αν ειχε 26.000 συνδρομητες το 1993 ειχε μεγαλη πτωση σε σχεση με το peak του 1980, ενδιαφερον θα ειχε να ξεραμε ποσοι ειναι τωρα. Παντως αν υποθεσουμε οτι ειναι στα ιδια (αμφιβολο), τοτε μου κανει μεγαλη εντυπωση, που ειναι ολοι αυτοι οι ανθρωποι?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 03:14:30 μμ »

Το ελληνικό γραμματόσημο λογω κρισης περνάει κι αυτό τον Γολγοθά του . Οι τιμες έχουν κατρακυλησει σε σημειο που να έχουν εκλείψει κι οι πωλητες αφού αποθαρρυνονται από τις χαμηλες τιμες ( σημερα διαβαζα αγγελια για πλήρη έτη από το 1960 έως σημερα σε λουξ καταστάσεις ασφραγιστα σε αλμπουμ σούπερ, αξίας 7.500 ευρω να προσφέρονται με 800!!! )
Αξιόλογα γραμματοσημα στο eBay παρά πολύ σπάνια πια .... Εξαιρεση τα ξένα ,όπου πολ συχνά βρίσκει κανεις λαυρακια !
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 09:30:54 μμ »

Από επαγγελματίες εμπόρους γιατί κάποιος δεν μπορεί να πάρει  φθηνότερα όταν ασχολείται χρόνια και  γνωρίζει τις τιμές και τον χώρο δεν το καταλαβαίνω.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 09:56:31 μμ »

Δε θελω να μιλησω για επωνυμα μαγαζια για ευνοητους λογους, παντως τη σειρα πχ της Ανασυγκροτησης, ποσο την πουλανε οι εμποροι ? Η ας πουμε η σειρα του Παυλου του 1951? Στον Καραμητσο στην τωρινη δημοπρασια αρχιζουν απο 60+προμηθεια, δηλαδη 72-75 ευρω. Βρισκει κανεις σε εμπορο αυτες τις σειρες πχ με 50?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 10:23:03 μμ »

Και οι δύο μαζί αρχίζουν με το καλημέρα στα 140 και ας μην σε ξέρουν.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 09:53:22 πμ »

Για όσους είναι Αθήνα είναι εύκολα τα πράγματα, τα μαγαζία αγοράζουν βάζουν και αυτά κάποιο premium  κλπ κλπ βγαίνει ότι βγαίνει, λογικό ή όχι δε θα βγάλουμε ποτέ άκρη έχω καταλήξει. Οι δημοπρασίες είναι για συγκεκριμένα πράγματα πιο δύσκολα για να συμπληρώσεις συγκεκριμένα πράγματα σε συλλογές.

Η μόνη φθηνή δίοδος είναι κυνήγι παντού σε αγγελιες, σε παζάρια, σε άλλους που πουλάνε τις συλλογές τους αλλά εκει θέλει λεφτά δε μπορείς να πας σε κάποιον  που πουλάει όλη τη συλλογή και να του πεις θέλω μόνο μια ανασυγκρότηση. Μετά στην Αθήνα υπάρχουν μέρη που μαζεύονται φιλοτελιστές και γίνεται νταλαβέρι και πέρνεις αυτό που βλέπεις, το κοιτάς το πιάνεις ξέρεις τι παίρνεις.

heretic εσένα σε περιμένω για καφέ να σε πάω για shoping therapy  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Προσωπικά λίγες φορές έχω ψωνίσει απο μαγαζία συνήθως αναλώσιμα. Στα μαγαζιά είναι για συγκεκριμένα πράγματα και είναι μόνο για απλές συλλογές γραμματοσήμων, ούτε φακέλους βρίσκεις ταχυδρομημένους, ούτε άλλα φιλοτελικά πιο ψαγμένα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 02:33:50 μμ »

Σε όλα τα παραπάνω ας προστεθεί το ηλεκτρονικό Μοναστηράκι της σύχρονης εποχής, το Ebay.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 09:55:23 μμ »

Υπάρχουν πολλές online δημοπρασίες με γραμματόσημα.
Σε μερικές μάλιστα βρίσκεις και σύγχρονα ασφράγιστα σε τιμή χαμηλότερη απο την face value.
Για να μπορούμε να στέλνουμε φθηνότερα :-)
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 08:35:42 μμ »


Το αγόρασα την Παρασκευή από το Πλαίσιο 37 ευρώ και σας διαβεβαιώ ότι είναι πάρα πολύ λειτουργικό,ειδικά λόγω λευκού led και όσο αφορά ότι έχεις ελεύθερα τα χέρια σου.
Οπωσδήποτε για ποιο δύσκολές περιπτώσεις υπάρχουν ποιό εξελιγμένα όργανα,με μεγαλύτερες μεγενθύσεις,το παραπάνω είναι x4,ενώ έχω και x10,και ένα σαν μικρο μικροσκόπιο στο x50
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 28
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences