Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:15:21 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εισβολή στα σπίτια των πολιτών  (Αναγνώστηκε 43114 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 12, 2014, 05:42:49 μμ »

Μιας και η κουβεντα πηγε σε πιο οικονομικα μονοπατια....δυστυχως τις περιοδους που ο Ελληνας ειχε πολλα χρηματα  η οικονομια ΔΕ πηγαινε καλυτερα, επειδη οταν η καταναλωση γινεται cayenne και toyota , το χρημα δεν ανακυκλωνονταν αλλα εφευγε σε καταναλωτικα αγαθα του εξωτερικου. Χωρια τις Ελβετικες τραπεζες. Οποτε ακομα και οταν στην Ελλαδα υπηρχε διαθεσιμο εισοδημα αρκετο, αυτο ΔΕ σηιμαινε οτι γινονταν επενδυσεις και κατα συνεπεια οτι υπηρχε ανοδος της πραγματικης οικονομιας. Ουτε επιχειρηματικοτητα υπηρξε ουτε τιποτα. Σπιτια και αυτοκινητα και καταθεσεις.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 12, 2014, 05:53:52 μμ »

Μιας και η κουβεντα πηγε σε πιο οικονομικα μονοπατια....δυστυχως τις περιοδους που ο Ελληνας ειχε πολλα χρηματα  η οικονομια ΔΕ πηγαινε καλυτερα, επειδη οταν η καταναλωση γινεται cayenne και toyota , το χρημα δεν ανακυκλωνονταν αλλα εφευγε σε καταναλωτικα αγαθα του εξωτερικου. Χωρια τις Ελβετικες τραπεζες. Οποτε ακομα και οταν στην Ελλαδα υπηρχε διαθεσιμο εισοδημα αρκετο, αυτο ΔΕ σηιμαινε οτι γινονταν επενδυσεις και κατα συνεπεια οτι υπηρχε ανοδος της πραγματικης οικονομιας. Ουτε επιχειρηματικοτητα υπηρξε ουτε τιποτα. Σπιτια και αυτοκινητα και καταθεσεις.


Συμφωνώ 100%.
Εδώ όμως είναι ο ρόλος του κράτους και να δώσει κατεύθυνση. Αντί αυτού προτίμησε να μας πάει πιο πίσω με την υπερφορολόγηση.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 12, 2014, 05:54:39 μμ »

Νικο , αυτο το ' οι προοδευμενες οικονομικα χώρες εχουν ελαχιστη φορολόγηση ' το είπες στα σοβαρά? Αν ναι, μάλλον δεν εισαι αυτός που νόμιζα πως είσαι. Πρωην στελεχος μεγάλης επιχειρησης...

Φορολογια φυσικών προσώπων

Βελγιο 50%
Φινλανδια 53%
Γαλλια 41%
Γερμανια 45%
Λουξεμβουργο 39%
Ολλανδια 52%
Νορβηγια 54%
Ελβετια 45,5%
Αγγλια 50%

Βουλγαρια 15%
Γεωργια 12%
Μαυροβουνιο 9%

Τι ακριβώς μας λες ΝΙΚΟ ΜΟΥ?Απορία?

Οτι η βουλγαρια και η γεωργια ειναι ανεπτυγμενες χώρες? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 12, 2014, 06:19:30 μμ »

Ανάλογικά με τους μισθούς εννοεί, εμεις με τους μισθούς που έχουμε φτάσει θα έπρεπε να είχαμε τη φορολογία της βουλγαρίας. Το Βέλγιο μη το φέρνεις πολύ σαν παράδειγμα, είναι σκατά σε πολλούς τομείς κυρίως πολιτισμικά. Οι Βέλγοι έχουν τον μεγαλύτερο αριθμό τζιχαντιστών ευρωπαίων να μου λείπει τέτοια προόδος. Το ξέρω γιατί έχω συγγενείς εκει..
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 12, 2014, 06:29:05 μμ »

Βασίλη τώρα μιλάμε σωστά... συμφωνώ και με πολλούς από τους παραπάνω, αλλά...
Όπως βλέπετε όλοι, η φορολογία φυσικών προσώπων στα προηγμένα κράτη είναι υψηλή. Μικρό μέρος του συνολικού φόρου είναι και ο φόρος κατοχής στα ακίνητα. Το τεράστιο ποσοστό αναφέρεται στο φόρο εισοδήματος.

Εδώ στην Ελλάδα, ο φόρος κατοχής 'μπήκε' κάθετα, και δεν υπολογίζεται αναλογικά. Σε πολλές περιπτώσεις, το συνολικό ποσοστό του φόρου στα φυσικά πρόσωπα είναι μόνο ο φόρος κατοχής. Για παράδειγμα : Ένας που δεν έχει εισόδημα, που έχει 1.000.000 καταθέσεις (λιμνάζουσες, που δεν επενδύει, που δεν κινεί, που ... που ...) χωρίς ακίνητα, πληρώνει 15% επί των τόκων στις καταθέσεις. Ενώ άλλος, που δεν έχει εισόδημα και έχει 5 ακίνητα αξίας 1.000.000, θα πληρώσει μόνο τον ΕΝΦΙΑ, επί πλασματικής αξίας (αφού δεν τα έχει πουλήσει) και με λάθος υπολογισμό λόγω παλαιών αντικειμενικών.

Ο φόρος κατοχής είναι ο κλασσικός Τούρκικος φόρος, που ήταν κοινός για όλους. Το γνωστό χαράτσι, το οποίο ενσωματώθηκε στον φόρο κατοχής και ξαφνικά όλοι ξέχασαν, που φώναζαν γι αυτό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 12, 2014, 06:55:15 μμ »

Αναλογικά με τους μισθους ε? Για να μην πείτε και άλλη ανακρίβεια να σας πω για την αναλογικότητα.

Η ξαδέρφη μου ειναι ναυπηγός απο ΕΜΠ. Δεν εβρισκε εργασία στην Ελλάδα και την πήρανε στον Νορβηγικό νηογνώμονα, ειναι απο τους 2-3 μεγαλυτερους στον κόσμο. Μισθός 6500 ευρώ

ΠΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ μειον φορολογία παμε στα 3200 περιπου μειον ενοικιο (μονον 1500 ευρώ ) μενουν 1700. Σουπερ μαρκετ 600 ευρώ (ειναι ακριβούτσικο το Οσλο) μενουν 1100.

Με 1100 στο Οσλο δε φτανουν ουτε για τσιγάρα. Ενας εσπρεσσο και ενα μπουκαλακι νερο στο καφε εχουν 15 ευρώ!!!!!!!!

1 πρασινη πιπεριά στο σουπερ μαρκετ εχει 1,2 ευρώ!!!!!!!!

1 κιλο κρεας εχει 24 ευρώ!!!!!!!!!!!

Θελατε και αναλογικότητα ....

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 12, 2014, 06:58:05 μμ »

Κώστα μου,

Η μόνη αδικία στον ενφια ειναι ότι επιβάλετται παααααρααααα πολυυυυυυ εκ των υστέρων και δεν προλαβαινουν τα νοικοκυρια να κανουν το κουμαντο τους .Αυτό ειναι αδικο . Πολύ άδικο. Αλλα σας φόρος καθ'εαυτός ειναι δίκαιος αδερφέ, πως να το κάνουμε.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 12, 2014, 07:03:18 μμ »

Λοιπόν, ξεκίνησε ο giannis7 (προφανώς σύγγαυρος) ένα θέμα εχθές το μεσημέρι, την έκανε και άφησε εμάς να μαλλιοτραβιόμαστε… Ήδη έχουμε φθάσει πάνω από 30 σελίδες Α4. Το προηγούμενο πιο ιντριγκαδόρικο θέμα ήταν το άλλο με το Φοίνικα…
Συγγνώμη για το μακροσκελές, αλλά κάθομαι και γράφω 2 ώρες. Κανένας δεν αθώωσε τους πολιτικούς ταγούς της τελευταίας 60ετίας. Απλά, ένα μέρος της ευθύνης ανήκει σε όλους μας, μικρότερους ή μεγαλύτερους λάτρεις του λαϊκισμού και του ωχαδελφισμού.
Αν θέλουμε να αλλάξουμε και να βγούμε από αυτή τη δίνη πρέπει να βάλλουμε στην άκρη το εγώ μας, να κάνουμε ο καθένας το σωστό και οι άλλοι θα ακολουθήσουν.
Στο τέλος της ημέρας το ζήτημα είναι τι κράτος θέλουμε και που πηγαίνουν τα λεφτά που πληρώνουμε. Προσωπικά, θέλω ένα κράτος που να παρέχει παιδεία, υγεία και ασφάλεια σε όλους τους πολίτες του. Να διασφαλίζει τις συντάξεις και να προσφέρει κοινωνική προστασία σε αυτούς που την έχουν πραγματικά ανάγκη. Να ελέγχει ουσιαστικά και έγκαιρα τους ιδιώτες. Όχι ένα κράτος επιχειρηματία (ο Θεός να το κάνει), γιατί αργά ή γρήγορα κάθε δημόσια επιχείρηση χωρίς έλεγχο θα μετατραπεί σε εστία διαφθοράς. Γιατί να παράγει ενέργεια (ΔΕΗ) και να μην ελέγχει τους παραγωγούς (όχι βέβαια σαν την Energa); Και αφού αποφασίσουμε τι κράτος θέλουμε, να δούμε και πόσο κοστίζει αυτό το κράτος. Γιατί όλοι θέλουμε από πίσω ένα γιατρό και ένα ασθενοφόρο, όλοι θέλουμε σχολείο δίπλα μας με 20 μαθητές στην τάξη, όλοι θέλουμε ένα αστυνομικό, ένα πυροσβέστη αλλά και ένα πυροσβεστικό αεροπλάνο στη στιγμή όταν το χρειασθούμε, όλοι θέλουμε μεγάλη και πρόωρη σύνταξη, όλοι θέλουμε, θέλουμε, θέλουμε, αλλά και κάποιοι πρέπει να πληρώνουν. Και αν δε βρίσκουμε αυτούς που θα πληρώνουν, πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στα θέλω μας, γιατί αυτοί που μας δάνειζαν (για το κέρδος θα πουν κάποιοι, για να μας πίνουν το αίμα θα πουν κάποιοι άλλοι και δε θα διαφωνήσω) σταμάτησαν να μας δανείζουν.
Οι προσωπικές απαντήσεις επιλεκτικά σε κάποια σχόλια φίλων…
@stin31 – Είναι όντως απογοητευτικό να περιμένεις από τους ίδιους που μας κυβερνούσαν μέχρι σήμερα να μας σώσουν. Θέλεις να μου δείξεις όμως την αξιόπιστη εναλλακτική πρόταση; Εκτός αν θεωρείς εναλλακτική αυτή που λέει ότι θα επαναπροσλάβουμε τους πάντες, θα επαναφέρουμε τα πάντα εκεί που ήταν αφού ήταν όλα σωστά, ενδεχομένως να ξαναδώσουμε και τις μαϊμού συντάξεις και ή θα τα πάρουμε από τους πλούσιους (ποιους, πόσα και για πόσο καιρό) ή δε θα πληρώσουμε κανένα (μήπως μέσα σε αυτούς βρεθούμε και εσύ και εγώ σύντομα); Θαρρείς και μέχρι το 2009 τα πάντα λειτουργούσαν σωστά και κανένας μας δε διαμαρτυρόταν για τίποτε. Και μην το ρίχνεις στην έλλειψη ενημέρωσης. Όποιος θέλει ψάχνει, διαβάζει και μαθαίνει τα πάντα. Ότι δε θέλει ή δεν τον βολεύει, δεν το μαθαίνει.
@georok – Μίλησες για τους εφοπλιστές που δεν πληρώνουν. Δεν θα σε ρωτήσω αν έχεις αναλογισθεί πόσο εύκολα αλλάζει η σημαία σε ένα πλοίο, ούτε αν γνωρίζεις τη φορολογική μεταχείριση των εφοπλιστών παγκοσμίως. Θέλεις να μου πεις τι μέρος των κερδών τους βγάζουν στην Ελλάδα και σε πια κέρδη εννοείς ότι δεν πληρώνουν φόρο; Για τους επιχειρηματίες και τις δωρεές στο Άγιο Όρος νομίζω σε κάλυψα με τον ουσιαστικό και έγκαιρο έλεγχο.
@GKCollect – Ατυχές το παράδειγμα με το φίλο σου με τα 20 ακίνητα. Κανένας με νόμιμη συνηθισμένη δουλειά (δεν ανακάλυψε καμία πατέντα, δεν έκανε κάποια τρομερή επένδυση ή βιομηχανία, δεν είχε το άστρο του Ωνάση) δεν κάνει τέτοια περιουσία. Ειδικά οι περί την οικοδομή, ποτέ μα ποτέ δεν φορολογούνταν για τα πραγματικά τους εισοδήματα. Και ξαναρωτάω, είχε δηλώσει κανείς πραγματική αξία στα συμβόλαια; Για τους ημιυπαίθριους έχει πληρώσει κανένας εργαλάβος τίποτε και δεν το ξέρω; Εσύ και εγώ αφού τους αγοράσαμε ως κανονικό σπίτι, τους ξαναπληρώσαμε για να τους τακτοποιήσουμε. Η εξαίρεση που μπορεί να υπάρχει, απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα. Στην περίπτωση αυτή ταιριάζει το κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες. Όσο για το φόρο για την κατοχή ακινήτων μπήκε και είναι όντως κακός, διότι κακώς δεν είχαν φορολογηθεί παλαιά τα εισοδήματα με τα οποία αποκτήθηκαν τα ακίνητα.
@mpifteki – Πράγματι είναι γνώρισμα του Έλληνα να κοιτάμε το δένδρο και να χάνουμε το δάσος.
@ warrior – Έχεις απόλυτο δίκιο με τα αυτοκίνητα, δεν ισχύει το ίδιο με τα σπίτια. Όσο για τις λίστες, προσωπικά αμφιβάλλω αν μπορεί να μαζευτεί κάτι γιατί είναι εξαιρετικά δύσκολο να βγει άκρη και χρησιμοποιούνται κυρίως για επικοινωνιακούς λόγους.
@ solferino & wavelet – Πες τα χρυσόστομε!
@ belpedro – Και εγώ ήμουν με το Ρομπέν, αλλά ποιος είναι σήμερα ο Ρομπέν και ποιος ο Βασιλιάς;
@ heretic77 – Σωστός… Διόνυσος, πώς το δάσος γίνεται οικόπεδα. Λάρισα, η πόλη με τα περισσότερα Cayenne παγκοσμίως, αλλά οι αγρότες κάνανε μπλόκα. Να θυμίσω το περίφημο «όλα τα κιλά, όλα τα λεφτά» και τους γαλαζοπρασινοκόκκινους αγροτοσυνδικαλιστές;
@ STYLOROC – χαχαχα άμα πάρεις εσύ σύνταξη άγαμης θυγατέρας πες μου και εμένα τον τρόπο.
Και κλείνω λίγο συναισθηματικά, καλώ όσους δεν το έχουν διαβάσει, να διαβάσουν το αγαπημένο βιβλίο της παιδικής μου ηλικίας «Το Παραμύθι χωρίς Όνομα» της Πηνελόπης Δέλτα. Αν το θεωρείτε πολύ παιδικό, δώστε το στα παιδιά σας να το διαβάσουν. Σημ. Οποιαδήποτε συγγενική σχέση της συγγραφέως με το σημερινό Πρωθυπουργό είναι τελείως συμπτωματική.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 12, 2014, 07:38:51 μμ »

Για να μην πολυλογούμε... οτιδήποτε μη αναλογικό, και ειδικά ότι μπαίνει αναδρομικά είναι άδικο.

Αν ήξερα ότι θα υπήρχαν τέτοιοι φόροι, δε θα αγόραζα ακίνητο και θα τα είχα στην τράπεζα, να κάθονται. Δεν θα τάιζα 40-50 επαγγέλματα και πολλοί γνωστοί και φίλοι δεν θα είχαν δουλειά. Ή θα αγόραζα 1 ακίνητο και τέλος. Αλλά βλέπετε δυστυχώς η επιλογή του 80% των Ελλήνων ήταν να έχουν ένα σπίτι, οπότε πληρώστε και σκάστε. Και εγώ που έχω ακίνητα, μόλις παρέδωσα ένα στην εφορία (μέσω κατάσχεσης εις χείρας τρίτου) και θα με αφήσουν ήσυχο για τα επόμενα 5 χρόνια.

Αυτό θέλετε ;;
Καλά να πάθετε.
Ο ΕΝΦΙΑ είναι ο δικαιότερος φόρος... πληρώστε... τα λέμε σε 5 χρόνια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 12, 2014, 07:44:48 μμ »

Για να μην πολυλογούμε... οτιδήποτε μη αναλογικό, και ειδικά ότι μπαίνει αναδρομικά είναι άδικο.

Αν ήξερα ότι θα υπήρχαν τέτοιοι φόροι, δε θα αγόραζα ακίνητο και θα τα είχα στην τράπεζα, να κάθονται. Δεν θα τάιζα 40-50 επαγγέλματα και πολλοί γνωστοί και φίλοι δεν θα είχαν δουλειά. Ή θα αγόραζα 1 ακίνητο και τέλος. Αλλά βλέπετε δυστυχώς η επιλογή του 80% των Ελλήνων ήταν να έχουν ένα σπίτι, οπότε πληρώστε και σκάστε. Και εγώ που έχω ακίνητα, μόλις παρέδωσα ένα στην εφορία (μέσω κατάσχεσης εις χείρας τρίτου) και θα με αφήσουν ήσυχο για τα επόμενα 5 χρόνια.

Αυτό θέλετε ;;
Καλά να πάθετε.
Ο ΕΝΦΙΑ είναι ο δικαιότερος φόρος... πληρώστε... τα λέμε σε 5 χρόνια.

Συ είπας. 1 σπίτι Κώστα, όχι 20 που είπες πριν. Εγώ με πτυχιο πανεπιστημιου και μεταπτυχιακό εργάζομαι απο τα 23 μου ακατάπαυστα χωρίς ωράριο και για να κανω νομιμα 20 σπίτια χρειάζομαι περιπου 500 χρόνια.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 12, 2014, 07:49:31 μμ »

Μα καλά... δεν το πιάσατε το νόημα ;;
Πως είναι δίκαιος ένας φόρος, όταν εγώ που έχω 20, δίνω το ίδιο ποσοστό μ' εσάς που έχετε 1 ;;
Διότι το 1 στα 20... για να το φτιάξω, μπορεί να μην έδωσα ούτε 1 ευρώ.
Άρα σε πραγματικές τιμές... πάπαλα εσείς.

Μακάρι όλοι οι νόμοι να είναι τόσο δίκαιοι.
Όλοι θα πληρώνουν εκτός από αυτούς που πραγματικά έχουν και κατέχουν.
Ποιος θα πεινάσει... στο τέλος θα φανεί.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 12, 2014, 07:57:24 μμ »

@GKCollect – Ατυχές το παράδειγμα με το φίλο σου με τα 20 ακίνητα. Κανένας με νόμιμη συνηθισμένη δουλειά (δεν ανακάλυψε καμία πατέντα, δεν έκανε κάποια τρομερή επένδυση ή βιομηχανία, δεν είχε το άστρο του Ωνάση) δεν κάνει τέτοια περιουσία. Ειδικά οι περί την οικοδομή, ποτέ μα ποτέ δεν φορολογούνταν για τα πραγματικά τους εισοδήματα. Και ξαναρωτάω, είχε δηλώσει κανείς πραγματική αξία στα συμβόλαια; Για τους ημιυπαίθριους έχει πληρώσει κανένας εργαλάβος τίποτε και δεν το ξέρω; Εσύ και εγώ αφού τους αγοράσαμε ως κανονικό σπίτι, τους ξαναπληρώσαμε για να τους τακτοποιήσουμε. Η εξαίρεση που μπορεί να υπάρχει, απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα. Στην περίπτωση αυτή ταιριάζει το κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες. Όσο για το φόρο για την κατοχή ακινήτων μπήκε και είναι όντως κακός, διότι κακώς δεν είχαν φορολογηθεί παλαιά τα εισοδήματα με τα οποία αποκτήθηκαν τα ακίνητα.

Ας δούμε το πόθεν έσχες όλων.
Και μετά συζητάμε πως αποκτήθηκαν τα 20 ακίνητα από τον φίλο μου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:00:17 μμ »

Νίκο 11 συμφωνώ σε όλα, εκτός απο εκεί που υποστηρίζεις τον wavelet.
Ποιά είναι η γνώμη σου όμως, για την μπούκα ανεϋ εισαγγελέως;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:04:51 μμ »

Νίκο 11 συμφωνώ σε όλα, εκτός απο εκεί που υποστηρίζεις τον wavelet.
Ποιά είναι η γνώμη σου όμως, για την μπούκα ανεϋ εισαγγελέως;

Δεν μπορεί να γίνει μπούκα χωρίς εισαγγελέα.
Απορώ πως το συζητάτε.

Ανοίγω την πόρτα.
2 άτομα, μου λένε... Καλημέρα είμαστε από την εφορία.
Τι θέλετε παλικάρια μου ;
Χρωστάτε και ήρθαμε για τη διαδικασία του Νόμου τάδε... τάδε... τάδε... ορίστε η εντολή του εισαγγελέα.
Δεν σας αφήνω να μπείτε... και κλείνω την πόρτα.

Τι θα κάνουν ;;
Θα με κάνουν 'ντα' για να μπούνε ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:05:12 μμ »

@GKCollect – Ατυχές το παράδειγμα με το φίλο σου με τα 20 ακίνητα. Κανένας με νόμιμη συνηθισμένη δουλειά (δεν ανακάλυψε καμία πατέντα, δεν έκανε κάποια τρομερή επένδυση ή βιομηχανία, δεν είχε το άστρο του Ωνάση) δεν κάνει τέτοια περιουσία. Ειδικά οι περί την οικοδομή, ποτέ μα ποτέ δεν φορολογούνταν για τα πραγματικά τους εισοδήματα. Και ξαναρωτάω, είχε δηλώσει κανείς πραγματική αξία στα συμβόλαια; Για τους ημιυπαίθριους έχει πληρώσει κανένας εργαλάβος τίποτε και δεν το ξέρω; Εσύ και εγώ αφού τους αγοράσαμε ως κανονικό σπίτι, τους ξαναπληρώσαμε για να τους τακτοποιήσουμε. Η εξαίρεση που μπορεί να υπάρχει, απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα. Στην περίπτωση αυτή ταιριάζει το κλαίνε οι χήρες κλαίνε και οι παντρεμένες. Όσο για το φόρο για την κατοχή ακινήτων μπήκε και είναι όντως κακός, διότι κακώς δεν είχαν φορολογηθεί παλαιά τα εισοδήματα με τα οποία αποκτήθηκαν τα ακίνητα.

Ας δούμε το πόθεν έσχες όλων.
Και μετά συζητάμε πως αποκτήθηκαν τα 20 ακίνητα από τον φίλο μου.
Κώστα, σίγουρα είναι του φίλου σου είναι τα 20 ακίνητα;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences