Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:23:32 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εισβολή στα σπίτια των πολιτών  (Αναγνώστηκε 43110 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:16:57 πμ »

Για να δεις το επιπεδο της ρεμουλας στην Ελλάδα κανε ενα πολυ απλο πειραμα,

ρωτα απο δω μεσα ποιος εβαλε βυσμα επισκοπο, βουλευτη , υπουργο κλπ για να τον φερει στρατιωτη στο μερος που διέμενε Απορία Αυτο ειναι το πιο απλο και άκακο Ηλία.
Εμεις καναμε τα στραβα ματια οταν ο Ακης τα επαιρνε και καναμε τουμπεκι επειδη θελαμε να μας μεταθεσει τον γιοκα μας στο γες λες θα τον πονουσε το κωλαρακι του στην Λήμνο. Ολοι βαλαμε το χερακι μας στο μελι, ΑΛΛΑ ΟΣΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΦΤΑΝΕ. Αλλοι εφταναν λιγο, αλλοι πολυ, ο Ακης ειχε ολο το βαζο στο γραφειο του και επαιρνε οποτε ηθελε. ΟΛΟΙ ΞΕΡΑΜΕ ΗΛΙΑ, και ας αφησουμε τις παπαριες που ελεγε ο στιν 31 οτι ειναι παραπλανημενος.

Εσεις που τους ψηφιζατε και εσεις που τους γλείφατε , ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΤΕ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!
Δε σε κατηγόρησα προσωπικά Βασίλη μου, μην παρεξηγηθώ.
Από τα γραφόμενά σου πιάστηκα για να σχολιάσω.
Και απλά δε συμφωνώ μαζί σου ότι ο ΕΝΦΙΑ είναι δίκαιος και ότι καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται.
Γιατί εάν φας μια καταγγελία από έναν που δε σε γουστάρει (κι' ας μην έχεις μαντήλι να κλάψεις όπως λες), θα μπούνε μέσα θα στα σηκώσουνε χωρίς καταγραφή και θα σου πούνε περάστε από την υπηρεσία για τα περαιτέρω.
Και όταν θα πας εκεί θα λείπουν τα μισά.
Ούτε εγώ τους ψήφισα ποτέ Βασίλη μου και τα πάντα τα καλύπτω με το εισόδημά μου γιατί ξεκίνησα να δουλεύω στα καράβια 18 ετών, δεν  είναι όμως εκεί το θέμα.
Ζούμε σε μια χώρα πολιτισμένη που η ευθύνη πρέπει να είναι συλλογική και όχι να λέμε εγώ δεν το έκανα άρα μη μου τα λέτε εμένα, όλοι φταίμε Βασίλη μου, ο καθένας με το μερίδιό του βέβαια αλλά όλοι φταίμε για την κατάντια της πατρίδας μας.
Και να είσαι σίγουρος Βασίλη μου ότι όσο και να μην φταις εσύ προσωπικά θα έλθει στιγμή που το κακό θα χτυπήσει και τη δική σου πόρτα.
Είναι νομοτελειακό αυτό που σου λέω και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο φταίμε δε φταίμε ατομικά πρέπει όλοι να είμαστε ενωμένοι σ' αυτά που έρχονται, γιατί έρχονται δύσκολες καταστάσεις.
Σε όλες τις χώρες υπάρχουν αυτά που λες και μάλιστα σε αρκετές ανεπτυγμένες σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, οι άνθρωποι όμως εκεί έχουν συγκεκριμένους κανόνες και όρια που εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχουν, αυτή είναι η διαφορά.
Αν σε πιάσουν στη Γερμανία μπήκες φυλακή δεν πα να είσαι εθνικός ήρωας, εδώ σε πιάνουν και βγαίνεις και από πάνω αν έχεις τις κατάλληλες γνωριμίες.  
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:19:07 πμ »

Αρχίζουμε σαν λαός να κάνουμε ταμείο μας αρέσει δεν μας αρέσει ,άλλοι έφταιξαν λίγο - καθόλου - πολύ κ.λ.π.
Αλλο είναι το κρατούμενο άραγε μάθαμε από τα λάθη μας.
Σωστότατος, το ταμείο είναι για όλους ή σχεδόν όλους, τώρα ποιος έβαλε βύσμα για καλή μετάθεση ή ποιος έκλεψε το ΙΚΑ ή την εφορία λίγο μετράει.
Από 'δω και πέρα τι θα κάνουμε.......  
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:25:16 πμ »

... Για να καταλαβετε πελατης χρωσταει Φόρο εισοδηματος 90000 σε περιοδο 5 ετών και ακόμα δεν του εχει στειλει η δου ενημερωτικο σημειωμα οτι πρεπει να κανει ρυθμιση

Ο πελάτης σου, προφανώς έχει 'καλή σχέση' με την εφορία. Εμένα όχι μόνο δεν με κάλεσαν για ρύθμιση (που έβγαινε περίπου στα 215 μηνιαίως) αλλά μου έκαναν και κατάσχεση ενοικίου εις χείρας τρίτου, για συνολικό χρέος 4.600 ευρώ. Έκπληξη ... Φυσικά το χρέος πληρώθηκε και δεν θέλω να ασχολούμαι άλλο με δαύτους.

Δεν κυνηγάνε τα μεγάλα ψάρια, αλλά αυτούς που έχουν στο μάτι ή όσους δεν πληρώνουν 'από πίσω'. Δεν θα αναφέρω άλλα παραδείγματα για προσωπικές 'δουλειές' μου με την εφορία και το δημόσιο (που είναι πολλές), αλλά οι άνθρωποι (εφοριακοί και δημόσιοι) βλέπουν ότι το καράβι βουλιάζει, ότι ο καπετάνιος (πολιτικοί) έχει σώσει το τομάρι του, και προσπαθούν να σωθούν κι αυτοί.

Όσο για το παρελθόν... όλοι 'βάλαμε' μέσον και όλοι βάλαμε το δάχτυλο στο μέλι που μας πρόσφεραν (δεν το πήραμε μόνοι μας, μας το πρόσφεραν). Αλλά στην περιοχή μου λέμε 'βροχή που έπεσε, κάπα δεν χρειάζεται'. Το θέμα είναι τι κάνουμε από σήμερα και μετά. Και φαίνεται ότι αυτή η νοοτροπία δεν παύει να ισχύει στους έχοντες τη θέση... οπότε... κορόιδα πληρώνετε.

Αν δεν μπούνε καθαρά έσοδα-έξοδα σε όλους και πολύ μεγάλη εφορία στο υπόλοιπο ποσό ... δεν γίνεται τίποτα. Το χρήμα θα είναι στις τράπεζες, στα μπαούλα στις θυρίδες και τέλος. 160 δις καταθέσεις υπάρχουν στις τράπεζες και μένουν ανέγγιχτα. Το 95% του πληθυσμού δεν έχει ούτε 5 από αυτά τα 160 δις. Μπορείτε εύκολα να καταλάβετε που πηγαίνει η δουλειά και γιατί δεν φορολογούν τα ποσά αλλά τα ακίνητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2014, 10:36:18 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:50:20 πμ »

Εύγε pepos (αν μου το επιτρέπει η δεοντολογία)!
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Αύγουστος 13, 2014, 11:27:52 πμ »

Συμφωνώ με το solferino παντού και τον pepos στα περισσότερα. Διαφωνούν μεταξύ τους σε λεπτομέρειες και όχι επί της αρχής. Και στο κάτω-κάτω δε μπορεί να συμφωνούμε όλοι σε όλα.
@GKCollect - Φίλε μου δε σε έχω στοχοποιήσει, αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις σοβαρές απόψεις και ωραίο τρόπο, κάπου μου το χαλάς. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για πλήρες και καθολικό πόθεν έσχες. Και προτείνω να ισχύσει και αναδρομική φορολόγηση όπου δεν δικαιολογείται. Και να μην επικαλεσθεί κανένας κάτι χαριστικά που δηλώθηκαν επί Μάνου το 1991-92 κάτι παραμυθένια ποσά για να καλύψουν μελλοντικές αγορές και τεκμήρια Κλείσιμο ματιού. Που διαφωνώ: Το μέλι στο πρόσφεραν, αλλά και εσύ το πήρες δεν το αρνήθηκες. Όσο για την πρότασή σου για φορολόγηση των καταθέσεων, σε τι διαφέρει από τη φορολόγηση των ακινήτων; Αυτές αποκλείεται να προέρχονται από φορολογημένα εισοδήματα ή κληρονομιά; Μόνο τα ακίνητα προέρχονται από τέτοιες πηγές; Αλλά το είπε κάποιος νωρίτερα (ας με συγχωρήσει που δεν αναφέρω το όνομά του) όποιος έχει ακίνητα ζητά να εξαιρεθούν τα ακίνητα και να φορολογηθούν οι άλλες πηγές, όποιος έχει καταθέσεις ζητά αφορολόγητες καταθέσεις, όποιος έχει μετοχές ζητά αφορολόγητα μερίσματα και υπεραξία, οι αγρότες πρέπει να είναι αφορολόγητοι, οι αυτοκινητιστές ομοίως, κοκ. Η λίστα είναι ατελείωτη. Τελικά ποιός θα πληρώσει Απορία; Ο άλλος... ποιός είναι ο άλλος Απορία; Ο ίδιος με τον κανένα Θυμός. Και τελικά πληρώνουν όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι Έκπληξη.
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Αύγουστος 13, 2014, 12:40:34 μμ »

Συμφωνώ με το solferino παντού και τον pepos στα περισσότερα. Διαφωνούν μεταξύ τους σε λεπτομέρειες και όχι επί της αρχής. Και στο κάτω-κάτω δε μπορεί να συμφωνούμε όλοι σε όλα.
@GKCollect - Φίλε μου δε σε έχω στοχοποιήσει, αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις σοβαρές απόψεις και ωραίο τρόπο, κάπου μου το χαλάς. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για πλήρες και καθολικό πόθεν έσχες. Και προτείνω να ισχύσει και αναδρομική φορολόγηση όπου δεν δικαιολογείται. Και να μην επικαλεσθεί κανένας κάτι χαριστικά που δηλώθηκαν επί Μάνου το 1991-92 κάτι παραμυθένια ποσά για να καλύψουν μελλοντικές αγορές και τεκμήρια Κλείσιμο ματιού. Που διαφωνώ: Το μέλι στο πρόσφεραν, αλλά και εσύ το πήρες δεν το αρνήθηκες. Όσο για την πρότασή σου για φορολόγηση των καταθέσεων, σε τι διαφέρει από τη φορολόγηση των ακινήτων; Αυτές αποκλείεται να προέρχονται από φορολογημένα εισοδήματα ή κληρονομιά; Μόνο τα ακίνητα προέρχονται από τέτοιες πηγές; Αλλά το είπε κάποιος νωρίτερα (ας με συγχωρήσει που δεν αναφέρω το όνομά του) όποιος έχει ακίνητα ζητά να εξαιρεθούν τα ακίνητα και να φορολογηθούν οι άλλες πηγές, όποιος έχει καταθέσεις ζητά αφορολόγητες καταθέσεις, όποιος έχει μετοχές ζητά αφορολόγητα μερίσματα και υπεραξία, οι αγρότες πρέπει να είναι αφορολόγητοι, οι αυτοκινητιστές ομοίως, κοκ. Η λίστα είναι ατελείωτη. Τελικά ποιός θα πληρώσει Απορία; Ο άλλος... ποιός είναι ο άλλος Απορία; Ο ίδιος με τον κανένα Θυμός. Και τελικά πληρώνουν όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι Έκπληξη.
https://www.youtube.com/watch?v=hHTMH_aZZLA
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Αύγουστος 13, 2014, 01:17:09 μμ »

Ωραια τα συζηταμε, αλλα δυστυχως απ ότι βλέπετε με αυτά και αυτά, πλεον
φτασαμε εδώ που φτασαμε. Με 35 χρονια καθεστως που δημιουργηθηκε από
τον μ@λ@κ@ τον Ελληνα, μεσα σε οοοοολα αυτά τα χρονια τελικα τι εκανε?Απορία?
Απολυτως Τιποτα!!! Ολοι επαναστατες του καναπε, ολοι είναι πολυγνωστες,
αλαζονες, ψωνια και κρυφο καμαρι, και το πικρο αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπουμε
σημερα. Και για να μην εχουμε αυταπάτες οι "δεκα οικογενειες" που εχουν τοσο καλα
αρματωσει αυτή την αποικια ονοματι Ελλαδα, όχι μονο στα σπιτια θα μπουνε αλλα και
τα βρακια μας θα παρουν, και δεν υπαρχει τιποτα  απολυτως που θα μπορεσει να κανει
ο οποιοσδηποτε για να διορθωθει αυτή η κατασταση, διοτι ευκαιριες υπηρχαν και αμέτρητες μαλιστα! ετσι για να μην δουλευόμαστε!! Μας εγδυσαν ολους από τα ανθρωπινα δικαιωματα μας,
εκαναν το συνταγμα και τους νομους ιδιοκτησια τους.

Δεν υπαρχουν δικαιωματα, ειμαστε ΟΛΟΙ πλεον μηχανες για να εισαπρατουν οι προδοτες
(το δηθεν κρατος)το φορο τους. Μιλαμε για μια κατασταση σιχαμερη και τρισάθλια, και
ακομα και σημερα για 300, 400, 500 κωλο ευρω ο Ελληνας κανει κωλοτουμπες χωρις να θελει να καταλαβει
ότι στο τελος θα του παρουν και το σπιτι.

Για μενα προσωπικα, η ουσια δεν είναι το τι θα κανουμε για να εμποδισουμε καποια οργανα του κρατους να εισβαλλουν σπιτια μας, αλλα το τι επρεπε να είχαμε κανει για να μη καταληξουμε εδώ.....
Να περιμενετε και χειροτερα.. Κι αυτά περι αισιοδοξιας, είναι ονειρα θερινης νυκτος..

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #157 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:14:59 μμ »

Δεν ζητώ να εξαιρεθεί τίποτα, όλοι πρέπει να πληρώνουν είτε για ακίνητα είτε για κινητά περιουσιακά στοιχεία, αναλογικά. Το θέμα έχει να κάνει με το ότι τα ακίνητα ανήκουν στο 80% των Ελλήνων και τα κινητά στο 5% των Ελλήνων. Οπότε με το περιβόητο : Θα φορολογηθούν οι έχοντες και κατέχοντες ... και ... Θα διευρυνθεί η φορολογική βάση ... καταλήξαμε στο ότι το 95% των Ελλήνων, που δεν έχουν κινητά να πληρώνουν βάσει των ακινήτων τους και των τεκμηρίων, μη λαμβάνοντας υπόψιν ότι η φοροδοτική τους ικανότητα, σε πολλές περιπτώσεις, ούτε καν υφίσταται. Και το 5% των Ελλήνων που έχει κινητές αξίες, να πληρώνει λίγα και με το ίδιο ποσοστό φόρου είτε για τα ακίνητά του, είτε με τεκμήρια ενώ κατέχει το 95% των χρημάτων, και φυσικά έχει φοροδοτική ικανότητα.

Θα πω ακόμη ένα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός :

Ο Α έχει ακίνητα αξίας 1.000.000 ευρώ, που του αποφέρουν 20.000 ευρώ το χρόνο, από τα οποία τα 15.000 ευρώ είναι έξοδα... του απομένουν 5.000 ευρώ.
Ο Β έχει 1.000.000 ευρώ στην τράπεζα, που του αποφέρουν 20.000 ευρώ το χρόνο, από τα οποία τα 15.000 ευρώ είναι έξοδα... του απομένουν 5.000 ευρώ.

Σήμερα, ο Α καλείται να πληρώσει φόρο εισοδήματος και φόρο ακίνητης περιουσίας 5.000 ευρώ, και έχει τελικά καθαρά έσοδα 0. Ο Β έχει ήδη πληρώσει φόρο, το 15% επί των τόκων και έχει καθαρά έσοδα 5.000 ευρώ. Ποιος είναι λοιπόν ο έχων και κατέχων ;; Ποιος από τους 2 έχει την φοροδοτική ικανότητα να πληρώσει επιπλέον φόρο ;; Που πρέπει να επεκταθεί η φορολογική βάση ;;

Αν ισχύσει το πόθεν έσχες για όλους και τα καθαρά έσοδα-έξοδα... τότε... Το 95% των Ελλήνων, που σήμερα πληρώνουν, θα πληρώσει το 30% των φόρων... και το 5% που σήμερα έχει σχεδόν όλες τις κινητές αξίες, θα πληρώσει το 70% των φόρων. Αλλά βλέπετε ότι αυτό το 5%, είναι αυτοί που κυβερνούν και αυτοί που τους στηρίζουν, οπότε... πάπαλα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:26:17 μμ »

Σας πηδάνε ασάλιωτα, όπως φωνάζετε, καλοκαιριάτικα, και σε λίγο καιρό θα σας πάρουν και τα σώβρακα, όπως αναφέρετε. Εκτός βέβαια από τα μπανάκια που απολαμβάνετε αυτή την στιγμή, τι προτίθεστε να κάνετε; Τι ακριβώς θέλετε; Αλήθεια, εκείνοι οι περίφημοι αγανακτισμένοι που βρίσκονται; Τι ακριβώς ήθελαν; Λέτε να τους ξαναδούμε στο Σύνταγμα, με ωραίο χρωματάκι, από την πολλή  ηλιοθεραπεία; Μπα, χλωμό το βλέπω. Που να τρέχουν τώρα έ; φαί, ποτό, ξάπλα ... θα έχουν βαρύνει, οπότε άσε καλύτερα μην πάθουν και κανά εγκεφαλικό. Ο καναπές νομίζω είναι η καλύτερη λύση.  Θα πιάσουν το iPad, θα μπουν στα forum και θα αρχίσουν ξανά το ίδιο παραμύθι, πόσο τους πηδάνε, πόσο τους κλέβουν κτλ.  Και του χρόνου, καλά να είμαστε, πάλι τα ίδια θα συζητάτε/με, και του παραχρόνου ....

Εγώ πάντως σήμερα στις 21:30 θα αράξω στον καναπέ και θα απολαύσω τον φιλικό αγώνα του θρύλου.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #159 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:28:34 μμ »

Σας πηδάνε ασάλιωτα, όπως φωνάζετε, καλοκαιριάτικα, και σε λίγο καιρό θα σας πάρουν και τα σώβρακα, όπως αναφέρετε. Εκτός βέβαια από τα μπανάκια που απολαμβάνετε αυτή την στιγμή, τι προτίθεστε να κάνετε; Τι ακριβώς θέλετε; Αλήθεια, εκείνοι οι περίφημοι αγανακτισμένοι που βρίσκονται; Τι ακριβώς ήθελαν; Λέτε να τους ξαναδούμε στο Σύνταγμα, με ωραίο χρωματάκι, από την πολλή  ηλιοθεραπεία; Μπα, χλωμό το βλέπω. Που να τρέχουν τώρα έ; φαί, ποτό, ξάπλα ... θα έχουν βαρύνει, οπότε άσε καλύτερα μην πάθουν και κανά εγκεφαλικό. Ο καναπές νομίζω είναι η καλύτερη λύση.  Θα πιάσουν το iPad, θα μπουν στα forum και θα αρχίσουν ξανά το ίδιο παραμύθι, πόσο τους πηδάνε, πόσο τους κλέβουν κτλ.  Και του χρόνου, καλά να είμαστε, πάλι τα ίδια θα συζητάτε/με, και του παραχρόνου ....

Εγώ πάντως σήμερα στις 21:30 θα αράξω στον καναπέ και θα απολαύσω τον φιλικό αγώνα του θρύλου.  Κλείσιμο ματιού

ξρουν ποτε βαζουν φορους Φανη μου!!Οπως επισεις ξερουν και ποτε ψηφιζουν νομους!!
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Αύγουστος 13, 2014, 02:45:18 μμ »

Ένα άρθρο από το διαδίκτυο για το θέμα που συζητούμε.

Αν κάτι πρέπει να παραδεχτούμε για το ρόλο του υπουργείου Οικονομικών κατά την περίοδο της κρίσης, είναι ότι δεν μας έχει αφήσει να πλήξουμε ούτε λεπτό.

Μετά από δεκάδες προχειρογραμμένα νομοσχέδια, αμέτρητες -προκλητικές για το κοινό αίσθημα- εγκυκλίους και συμπεριφορές Αντουανέτας, το τελευταίο εύρημα είναι η έφοδος σε σπίτια φορολογουμένων χωρίς τη συνοδεία δικαστικών αρχών.

Αν κάποιος δεν ξέρει τι γίνεται στην Ελλάδα, θα θεωρήσει ότι η Κυβέρνηση εξάντλησε όλα τα διαθέσιμα μέτρα πάταξης της φοροδιαφυγής και ανακινώντας το θέμα επιχειρεί απλώς να τελειοποιήσει το στεγανό φορολογικό σύστημα που έχει εγκαταστήσει. Για όλους εμάς τους υπόλοιπους, και η συγκεκριμένη περίπτωση μοιάζει με κακοστημένη φάρσα. Μιλάμε για την ίδια πολιτική ηγεσία που δεν τολμά να αγγίξει πολύκροτες υποθέσεις φοροδιαφυγής, μιλάμε για τους ίδιους πολιτικούς που επί χρόνια «προστάτευαν» τους «αμελείς» ψηφοφόρους τους, μιλάμε τελικά και για τον ίδιο μηχανισμό που έκανε το «λάδωμα» επιστήμη για δεκαετίες.

Ήταν η έφοδος στα σπίτια αυτό που χρειαζόταν τελικά το σύστημα για να δουλέψει αποτελεσματικά; Στο κάτω κάτω αν υπάρχουν αποχρώσες ενδείξεις ότι κάποιος πολίτης φοροδιαφεύγει, οι ελεγκτικοί μηχανισμοί μπορούν να ζητήσουν τη συνδρομή των δικαστικών αρχών, να εκδώσουν ένταλμα και να ψάξουν ανενόχλητοι όσο θέλουν. Η απειλή της αιφνίδιας εισβολής έχει μόνο στόχο να φοβερίσει τους φορολογούμενους. Να τους θυμίσει πόση ισχύ έχει ο ελεγκτής και να τους αναγκάσει να συμμορφωθούν.

Διότι αν ο τελικός στόχος είναι να εισβάλλουν πραγματικά στα σπίτια και να αναζητούν οτιδήποτε μοιάζει με προϊόν (οικονομικού) εγκλήματος, τότε μιλάμε για ένα πάρτι ασυδοσίας και για μοναδικές ευκαιρίες διαφθοράς face to face. Χωρίς την παρουσία δικαστικών αρχών…

«Έτσι γίνεται στην Αμερική»! Ήταν η πρώτη γραμμή άμυνας των εμπνευστών αυτής της νοσηρής ιδέας που ζήτησαν τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους. Με μια διαφορά. Στην Αμερική το σύστημα είναι καλά οργανωμένο και εν γένει δίκαιο. Αν υπάρξει περιστατικό διαφθοράς και γίνει αντιληπτό, ο Υπάλληλος ξέρει πολύ καλά τι θα ακολουθήσει. Από αυτό -δε- που θα ακολουθήσει, δεν τον σώζει ούτε «μπάρμπας στην Κορώνη». Εδώ, σε μια χώρα φορολογικό ξέφραγο αμπέλι ακόμη και «επίορκοι» θα κληθούν να ελέγχουν κατ’ οίκον;

Η κοινωνία βρίσκεται ούτως η άλλως σε αναβρασμό, αλλά τα χτυπήματα έρχονται αλλεπάλληλα. Ο ΕΝΦΙΑ δεν έχει ακόμη ξεκαθαρίσει και το «βρες το λάθος» συνεχίζεται. Ωστόσο ήδη η επόμενη έκπληξη έρχεται να εξοργίσει τους πολίτες. Πλέον, το ασύδοτο κράτος δεν περιορίζεται σε προσωπικά δεδομένα και λογαριασμούς αλλά μπαίνει στο ίδιο το σπίτι των φορολογούμενων για να δει μήπως κάποιος έκρυψε μερικά χιλιάρικα στο στρώμα. Παραβιάζει έναν πολύ προσωπικό χώρο. Και πρόκειται για τους ίδιους φορολογούμενους που σήκωσαν μεγάλο βάρος της κρίσης. Τους ελεύθερους επαγγελματίες. Ακόμη και αν δεν είχε κανείς σκοπό να εφαρμόσει τέτοιες πρακτικές και μόνο ανακινώντας ένα τέτοιο θέμα, είναι σαν να θέλει να βλάψει την Κυβέρνηση στην οποία συμμετέχει…
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Αύγουστος 13, 2014, 03:22:00 μμ »

Διαβαζω εδω και ωρες αυτο το θεμα, και βλεπω πολλες ανακριβειες, αλλα και πολλες σωστες παρατηρησεις που περνανε στο ντουκου. Ειναι φυσει αδυνατον ν'αναφερθω σε ολες, και σε τελικη αμφιβαλλω αν εστω κι ενας εδω μεσα αλλαξε την γνωμη καποιου αλλου.

Μεχρι να γραψω αυτο, δημοσιευτηκαν αλλα 5 μηνυματα με πληροφορει το φορουμ.


k.Νίκο καθόλου κομπλεξικός δεν είμαι. Ισα ισα, είμαι ακριβοδίκαιος. Οποιος εχει περιουσία ας πληρώσει. Αν έχετε μόνο ενα σπίτι θα πληρώσετε βαριά βαριά 300-400 ευρώ τον χρόνο.Παραπανω αποκλείεται εκτός αν το 1 σπίτι που λέτε είναι κανα 3οροφο στην Εκάλη 600τ.μ. οπου τοτε υπάρχει πρόβλημα.
Ο φόρος αυτός ειναι τρομερά δίκαιος.....

Οσο για τα σπίτια μάλλον νομίζετε ότι μιλάτε κ.Νίκο με ασχετο.... Εσυ asimako που επικρωτείς να σε ρωτήσω, αρχιτεκτονας δεν είσαι? Πες μου λοιπόν , ολα τα σπίτια στην Ελλάδα δε χτίζονται βάσει της ελαχιστης κατάστασης του Μηχανικού? Ενα σπιτι που κανει πραγματικη αξία 500.000 ο μηχανικός το βγαζει βαριά 150.000. Σορρυ , αλλά απο κει δε χανει χρηματα το δημόσιο και το ικα??? Για εικονικά τιμολογια για να μην πληρηθεί ο φπα ούτε λόγος....χαχαχαχαχαχαχα
Επίσης, αν υπάρχει εστω και ενας εδώ μέσα που αγόρασε σπίτι έτοιμο και στο συμβόλαιο δεν εβαλε την αντικειμενική και εβαλε την πραγματική που ασφαλως μεγαλύτερη ας μου το πει. Και απο κει χανει λεφτά το δημόσιο αν δεν απατώμαι. So, ας κοιτάξουμε ολοι μαζι την καμπουρα μας και ας σταματησουμε να δειχνει ο καθενας την καμπούρα του άλλου.
ει.

Ακριβοδικαιε Βασιλη. Καλο θα ηταν επιτελους καποια στιγμη να γινει ο διαχωρισμος των αρχιτεκτονων μηχανικων που κανουν την μελετη ενος κτιριου, εκδιδουν την αδεια του και κανουν και την επιβλεψη του, (επιβλεψη που μεχρι να γινει ο Τριτσης ΥΠΕΧΩΔΕ παρα πολλες φορες ΔΕΝ πληρωνοταν)  και των μηχανικων (η οπωροπωλων) που εγιναν οι ιδιοι κατασκευαστες.

Οταν αναφερεσαι στην ελαχιστη αξια, αυτη ειναι η ελαχιστη αξια ανεγερσης ενος κτιριου και δεν λαμβανει καθολου υπ'οψιν της την οικοπεδικη αξια (που μπορει ναχει προελθει απο κληρονομια, απο αγορα οικοπεδου η απο αντιπαροχη) και αρα δεν εχει καμια σχεση με την συνολικη αξια του ακινητου.

Τις 3 τελευταιες δεκαετιες (που εγω προσωπικα εχω επαγγελματικη αδεια) εχουν επελθει απειρες μεταβολες στον τροπο υπολογισμου της αξιας ανεγερσης, πολλες απ'τις οποιες με τα γνωστα τραγελαφικα Ελληνικα. Υπ'οψιν οτι αυτη η κατασκευη, δεν ειναι ΝΤΟΥΚΟΥ, αλλα διαιρειται σε εκσκαφες, κατασκευη φεροντος σκελετου, τοιχοποιϊα ,κατασκευη ηλεκτρικων, υδραυλικων, αποχετευσης κλπ. Και αρα μονον στο χερι του μηχανικου δεν ηταν να κατεβασει αυτη την αξια στο ελαχιστο, οσες πιεσεις κι αν δεχοταν απο τον πελατη-κατασκευαστη. Οταν πχ το ΙΚΑ αποφασισε να φρεναρει την μεγαλη διαρροη που ειχε, υπεβαλε πινακες οπου για παραδειγμα, μια συνολικη τοιχοποιϊα Χ κυβικων μετρων, γινοταν απο μινιμουμ Ψ εργατοωρες και αντιστοιχα ενσημα. Ομως πολλα συνεργεια ειχαν τη δυνατοτητα να τελειωσουν σωστα και νοικοκυρεμενα (με σεναζ και ραματα και ολα τα συναφη) αυτην την τοιχοποιϊα σε λιγωτερες απο Ψ εργατοωρες. Ποσως ενδιεφερε το ΙΚΑ αυτη η δυνατοτητα. Τα ενσημα τα οποια καταλογιζε ηταν βασει πινακων.

Και μια και σ'αρεσουν οι πινακες, εχεις υπ'οψιν σου εστω ΜΙΑ αλλη Ευρωπαϊκη χωρα οπου και ο εργαζομενος αλλα και ο εργοδοτης να πληρωνουν τετοια τεραστια ποσοστα του ημερομισθιου του εργαζομενου στο ΙΚΑ;

Οι αντικειμενικες αξιες, τα 45 απο τα τελευταια 50 χρονια, ηταν στο ~75% της εμπορικης αξιας των ακινητων με αντιστοιχες αναπροσαρμογες καθε τοσο. Τωρα βρισκονται στο 200-300% της εμπορικης τους αξιας. Αναφερεις το παραδειγμα του φιλου του GKCollect, ο οποιος περασε την ζωη του στο να επενδυει σε ακινητα και να εισπραττει το μερισμα τους σε ενοικιο, πληρωνοντας βεβαια τα τεραστια εξοδα συντηρησης και διαφορους φορους γι αυτα, και λες σηκωνοντας τους ωμους, "ε τοτε ας πα να τα πουλησει...".

Γιατι; Το Ελληνικο κρατος, τα τελευταια 50 χρονια εδινε συνεχως κινητρα για την κατασκευη, που ειναι κι ενας απο τους λογους που η Ελλαδα εχει απο τα μεγαλυτερα ποσοστα ιδιοκατοικησης στον κοσμο. Πολιτικη αυτου του κρατους ηταν παντα, να δινει κινητρα στην κατασκευη, η οποια εως τωρα ηταν αλληλενδετη με τον τουρισμο, και εδινε εργασια αμεσα η εμμεσα σε πανω απο το 40% των εργαζομενων αυτης της χωρας. Αυτη ηταν η βαρια μας βιομηχανια, κι αυτην προωθησαν ΟΛΕΣ ανεξαιρετως οι κυβερνησεις μας. Τωρα ξαφνικα το κρατος τρωει τα παιδια του και στρεφεται εναντιον τους. Οπως πολυ σωστα αναφερει ο GKCollect, το να ειμαι κατεχων δεν σημαινει τιποτε. Η μαλλον σημαινει οτι το ακινητο μου ΔΕΝ μου αποφερει κανενα εισοδημα, ξοδευω αρκετα χρηματα και για να το συντηρω αλλα και για να πληρωνω τους "τρομερα δικαιους φορους" οπως το χαρατσι και ο ΕΝΦΙΑ , και εαν αποφασισω να πουλησω ενα για να μην γινει κατασχεση στα υπολοιπα, τοτε ειμαι αναγκασμενος να το σκοτωσω. Να το πουλησω δηλαδη στο 40% της αντικειμενικης, και ο τυχον αγοραστης που τα ελαβε ολ'αυτα υπ'οψιν του πριν μου κανει προταση αγορας, φορολογειται (Θεε και Κυριε) στο 100% της αντικειμενικης αξιας, και επιπλεον του ζητειται και ποθεν εσχες επι της πλασματικης πολλαπλασιας αξιας που δηλωνει, δηλαδη επι της αντικειμενικης.

Αν σας φαίνομαι κυνικός και @@@@@ , αυτός είμαι και είμαι πολυ περηφανος. Τουλάχιστον δεν εχω γλείψει ποτε μου κανεναν.

Αν κ .Νίκο είστε τόσο φιλεύσπλαχνος που θα φορολογηθεί ένας άνεργος που κληρονόμησε , επειδη πιθανοκρατικά μάλλον ΝΔ ή πασοκ ψηφίζατε τόσα χρόνια, ας του το πληρώσετε εσείς μιας και ενα μεριδιο ευθύνης το έχετε Φιλί Φιλί


Ουτε εγω εγλυψα ποτε κανενα Βασιλη. Αλλα γιατι εχω μεριδιο ευθυνης; Γιατι πρεπει να μουτζωσω και τους γονεις μου αλλα και τον εαυτο μου επειδη τοσα χρονια παρακολουθω τα τεκταινομενα στην Ελλαδα, και κανω το χρεος μου σαν πολιτης ψηφιζοντας αυτο που εγω θεωρω καλυτερη λυση απ'οσες μου διδονται; Υπηρξαν και φορες που εριξα λευκο, υπηρξαν και φορες που δεν πηγα, αλλα σε γενικες γραμμες ψηφιζα, χωρις ποτε να διεκδικησω ουτε δραχμη εφοσον δεν λαμβανα μερος σε διαγωνισμους δημοσιων εργων, απλα συνεχιζα να κανω τη δουλεια μου χωρις ουτε να απεργω ουτε να διεκδικω "κεκτημενα". Και τωρα την τελευταια 5αετια ειμαι σχεδον ανεργος, επειδη η Αθηνα εχει στοκ 200 χιλιαδων απουλητων κατοικιων κι επειδη το κρατος δεν κανει την παραμικρη κινηση για να ξεκολλησει τους μηχανικους και τους κτηματομεσιτες απο το βαλτο.

Κι ενα τελευταιο.

Παράθεση
Φορολογια φυσικών προσώπων

Βελγιο 50%
Φινλανδια 53%
Γαλλια 41%
Γερμανια 45%
Λουξεμβουργο 39%
Ολλανδια 52%
Νορβηγια 54%
Ελβετια 45,5%
Αγγλια 50%

Βουλγαρια 15%
Γεωργια 12%
Μαυροβουνιο 9%

Μπορεις σε παρακαλω, να μου βαλεις διπλα και τους συντελεστες φορολογησης ΑΕ διπλα στην καθε χωρα; Γιατι μονον ετσι ερχονται οι επενδυσεις και παραγεται ο πλουτος, τα υπολοιπα ειναι ναχαμε να λεγαμε...



Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Αύγουστος 13, 2014, 03:50:13 μμ »

@ digo - Απαντώ μόνο στο τελευταίο για να βοηθήσω το συλλογισμό σου και να δούμε που θες να καταλήξεις.

Φορολογια φυσικών - νομικών προσώπων

Βελγιο              50% - 33%
Φινλανδια          53% - 24,5%
Γαλλια              41% - 33,33%
Γερμανια           45% - 29%
Ελλάδα                    - 26%
Λουξεμβουργο    39% - 21%
Ολλανδια          52% - 25%
Νορβηγια           54% - 28%
Ελβετια           45,5% - 12-24%
Αγγλια             50% - 24%

Βουλγαρια         15% - 10%
Γεωργια            12% - 15%
Μαυροβουνιο       9% - 9%
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Αύγουστος 13, 2014, 05:37:05 μμ »

Νικο , αυτο το ' οι προοδευμενες οικονομικα χώρες εχουν ελαχιστη φορολόγηση ' το είπες στα σοβαρά? Αν ναι, μάλλον δεν εισαι αυτός που νόμιζα πως είσαι. Πρωην στελεχος μεγάλης επιχειρησης...

Φορολογια φυσικών προσώπων

Βελγιο 50%
Φινλανδια 53%
Γαλλια 41%
Γερμανια 45%
Λουξεμβουργο 39%
Ολλανδια 52%
Νορβηγια 54%
Ελβετια 45,5%
Αγγλια 50%

Βουλγαρια 15%
Γεωργια 12%
Μαυροβουνιο 9%

Τι ακριβώς μας λες ΝΙΚΟ ΜΟΥ?Απορία?

Οτι η βουλγαρια και η γεωργια ειναι ανεπτυγμενες χώρες? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Βασίλη δεν ξέρω για ποιος νομίζεις ότι είμαι. Όμως αυτό έχει ελάχιστη σημασία. επειδή μπαίνω μια φορά μέσα, θα προσπαθήσω να σου το εξηγήσω έστω και εάν δεν είμαι ή ημουν στέλεχος επιχείρησης.

Επειδή δεν θέλω να ξεκινήσω περί θεωριών Νεοκεϋνσιανού μοντέλου με ολίγες παπάαααρες νεοφιλελεύθευρης οικονομίας (υποτίθεται ότι είναι ο δεξιός σοσιαλισμός) θα το πω απλά για να γίνω αντιληπτός Βασίλη.

Υπάρχουν τα ανταποδωτικά οφέλη (μπορείς να κάνεις ότι δεν ξέρεις τι σημαίνουν) που υπάρχουν σε μια οικονομία.  Για να στο θέσω ακόμη πιο κατηγορηματικά ΝΑΙ, η Βουλγαρία, το Μαυροβούνι και η Γεωργία είναι πιο ανεπτυγμένες.

Να στο εξηγήσω με απλά οικονομικά. Η φορολογία υπάρχει σε κάθε κράτος για να μπορεί να λειτουργεί ως κράτος. Στη δική μας περίπτωση είναι νταβατζής του χειρίστου είδους.

Σε αυτές που λες ανεπτυγμένες, υπάρχει υψηλή φορολόγηση, γιατί οι πολίτες της έχουν ανταποδωτικά οφέλη όπως νοσοκομεία, γιατρούς, δρόμους, κλπ κλπ.
Αυτό βέβαια που δεν έγραψες (κατ επιλογή σου) είναι τι δαπάνες αναγνωρίζονται για έκπτωση στις ανεπτυγμένες όπως τις ονομάζεις, ΤΟ ΜΙΣΘΟ που λαμβάνουν στις ανεπτυγμένες κλπ κλπ. Σαν παράδειγμα καλό θα ήταν να αναφέρεις ότι ο μέσος μισθός στο Λουξεμβούργο είναι 4.500 ευρώ και το αφορολόγητο είναι από το ποσό των 11.264,00. Στο ποσό αυτό των 11.264,00 πόση είναι η ΔΙΚΗ ΜΑΣ φορολόγηση Βασίλη?  22% και φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις! Εσύ απλά έγραψες την ΑΝΩΤΑΤΗ κλίμακα με επιλογή σου.Όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι και καλό να τα λέμε όλα.

Στις άλλες χώρες που εσύ δεν τις θεωρείς ανεπτυγμένες, ακριβώς επειδή ΔΕΝ υπάρχουν ανταποδωτικά οφέλη, η (άμεση) φορολογία είναι χαμηλή, ώστε ο κόσμος να ρίξει τα χρήματα στη κατανάλωση προϊόντων και υπηρεσιών για το λόγο ότι το κράτος ΔΕΝ τους παρέχει ανταποδωτικά οφέλη ή είναι χαμηλά όπως στο Ελλάντα.

Από την άλλη στο Ελλαδιστάν Βασίλη, έχουμε υπηρεσίες από το ελληνικό κράτος όχι μόνο χειρότερες από αυτές που παρέχουν στους πολίτες η Βουλγαρία και οι παρόμοιες χώρες, αλλά μας έχουν και (επιμένω) υπερφορολόγηση. Επιπλέον στο ελλαδιστάν έχουμε και το τέρας της γραφειοκρατίας το οποίο έχει δημιουργήσει την υπερφορολόγηση αλλά και ΔΕΝ μπορεί να πιάσει και τη "φορολογητέα ύλη".

Δεν γνωρίζω τη σχέση σου με τα οικονομικά αλλά πήρες ένα κομματάκι από αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο κείμενό μου και δεν πήρες την ουσία.

Για μένα το συμπέρασμα είναι ένα και αβίαστο. Έχουμε υπερφορολόγηση και είμαστε οι χειρότεροι όλων ακόμη και των χωρών που ανέφερες.

Εάν διαφωνείς με τα παραπάνω, έχεις το λόγο. Θα σε παρακαλέσω μόνο Βασίλη, να αναφέρεις τα πράγματα ολοκληρωμένα καθώς και τις τοποθετήσεις σου. (Δεν ανέφερες τι απαλλαγές πχ).

Επειδή κατάλαβα ότι μάλλον ασχολείσαι με λογιστικά, έχω να παρατηρήσω το εξής για τη μεγάλη σπατάλη του κράτους σαν παράδειγμα). Η δημιουργία μιας εταιρείας στην Βουλγαρία κοστίζει μισή ώρα και 500 ευρώ στο λογιστικό γραφείο της Βουλγαρίας (συνήθως είναι Έλληνες).
Στην Ελλάδα η "μια στάση" πόσες μέρες κοστίζει Βασίλη? Το χάσιμο χρόνου σχεδόν ένα μήνα, η γραφειοκρατία, το γλείψιμο στον εφοριακό ή το μπαξίσι, το κόστος της υπό ίδρυσης εταιρείας κλπ κλπ.... Εάν Βασίλη θεωρήσεις ότι τα 500 ευρώ είναι περισσότερα από την Ελλαδίστικη ταλαιπωρία και χάσιμο χρήματος, τότε ζούμε σε διαφορετικές χώρες και βλέπεις απλά τη ταμπέλα που μας έχει βάλει το κράτος ότι είμαστε όλοι φοροφυγάδες.

@sac. Εδώ χρειαζόταν. Έξι χρόνια στο δημοτικό, έξι χρόνια γυμνάσιο, έξι χρόνια πολυτεχνείο, έξι χρόνια μετεκπαίδευση, άλλα έξι χρόνια μέχρι να πάω σχολείο. Είμαι 36. Τα άλλα έξι χρόνια που χάθηκαν?

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Αύγουστος 13, 2014, 05:47:12 μμ »

Πιστευω πως αυτο που θελει  να πει ο solferino ειναι οτι καλα ολα αυτα που λετε αλλα απο τη στιγμη που αυτους ψηφιζε ο λαος, γιατι παραπονιεται τωρα?
Και καποιος ξεγελιεται μια φορα...το δις εξαμαρτειν ουκ...λαου σοφου να το παραφρασω.
Σκεφτειτε τωρα το 15 φορες εξ αμαρτειν! και βαλε
Και κατι ακομα....αφου ολοι λετε οτι το κρατος αυτο εχει χαλια υπηρεσιες, μηδενικα ανταποδοτικα ωφελη κλπ κλπ...τοτε τι ειδους δουλεια κανανε οι 1 εκατ. δημοσιοι υπαλληλοι του τοσα χρονια?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences