Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:16:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματοσημο ''Μισκο''  (Αναγνώστηκε 3961 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kentridis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28


Προφίλ
« στις: Μάιος 23, 2015, 03:41:28 μμ »

Στην αλληλογραφία μου που παρέλαβα εχθες ,παρατήρησα οτι σε ενα φάκελλο υπήρχε γραμματόσημο - διαφήμιση της εταιρίας " μισκο" . Δεν γνωρίζω απο γραμματόσημα ,αλλά μου έκανε τρομερα αρνητικη εντύπωση που σε κάτι τόσο ιδιαίτερο όπως ενα γραμματόσημο οπου αναγραφετε Ελληνική δημοκρατία να διαφημίζεται μια εταιρία ( ποσο μάλλον όταν αυτή είναι και ξενων συμφερόντων ).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2015, 03:57:01 μμ »

http://www.delcampe.net/page/item/id,311510703,var,2014-Greece-2-full-creative-advertising-childrens-food,language,E.html

(Αυτό στη τύχη, γιατί η ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ είναι "υπό ανακατασκευή".)

Βασικά, η ερώτησή σου είναι συλλεκτικής φύσης ή πολιτικής φύσης;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2015, 04:16:18 μμ από sac » Καταγράφηκε
kentridis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2015, 04:29:28 μμ »

όχι δεν είναι καν ερώτηση . άπλα μου προκάλεσε εντύπωση , δεν γνωρίζω από γραμματόσημα και μπορεί  να είναι κάτι συχνό να κυκλοφορούν γραμματόσημα με διαφημίσεις αλλά μου έκατσε λίγο άσχημο (σαν να βλέπω χαρτονόμισμα με την cocacola πάνω).   
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2015, 04:34:47 μμ »

Κι εγώ εκνευρίζομαι όταν βλέπω φάτσες βασιλιάδων στα ελληνικά νομίσματα.
...

(Αμα βλέπω και Έλληνες να καμαρώνουν που έχουν στη συλλογή τους τη φάτσα της Ελισάβετ και του Εδουάρδου, εκεί να δεις, χεχε...)



Πάντως, η Μίσκο είναι κομμάτι της ελληνικής ιστορίας. Ίσως και το υπονοούμενο των ΕΛΤΑ να είναι "πού πήγαν όλες αυτές οι ιστορικές εταιρείες"...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2015, 04:43:10 μμ από sac » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2015, 04:42:11 μμ »

Αυτή ήταν μια σειρά με ιστορικές διαφημίσεις, εγω δεν την βρήκα και τόσο εμπνευσμένη σαν θέμα, αλλα δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ότι είναι 2 ιστορικές εταιρείες για την ελληνική πραγματικότητα. Αλλά παραμένει κατα προσωπική μου άποψη ένα ανεμπνευστο θέμα. Και άλλες χώρες έχουν κυκλοφορήσει γραμματόσημα με trademarks όπως κάποιες χώρες με τους χαρακτήρες της disney για παράδειγμα.

Οι 5 πρώτες σειρές που έχουν κυκλοφορήσει φέτος απο τα ΕΛΤΑ είναι σαφως το εμπνευσμένες
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2015, 04:46:35 μμ »

Ε, ναι... Άλλο το "είναι άσχημο γραμματόσημο", άλλο το "είναι αντεθνικό γραμματόσημο" (ή κάτι τέτοιο).
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2015, 05:01:05 μμ »

Κι εγώ εκνευρίζομαι όταν βλέπω φάτσες βασιλιάδων στα ελληνικά νομίσματα.
...(Αμα βλέπω και Έλληνες να καμαρώνουν που έχουν στη συλλογή τους τη φάτσα της Ελισάβετ και του Εδουάρδου, εκεί να δεις, χεχε...)
Γιωργη ψωμι ελια και Κωτσο βασιλια!
επειδη ειμαι πειραχτηρι και πνευμα αντιλογιας!
Καταγράφηκε
kentridis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2015, 05:05:38 μμ »

επειδή μάλλον δεν έγινα κατανοητός και ίσως παρεξηγήθηκα , δεν έχω πρόβλημα ούτε με την μίσκο ούτε με  καμία άλλη Ελληνική ή ξένη εταιρία , απλά επειδή όπως προείπα δεν γνωρίζω από γραμματόσημα (και δεν γνώριζα, και ευχαριστώ τον φίλο που μου το είπε,  ότι είναι θεματική ενότητα των Ελληνικών ταχυδρομείων ) , δεν θα ήθελα να δω τα γραμματόσημα να πωλούνται στις εταιρίες (ελληνικές ή ξένες ) ως μέσο προβολής και διαφήμισης αυτών.    
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2015, 05:08:53 μμ »

Κι εγώ εκνευρίζομαι όταν βλέπω φάτσες βασιλιάδων στα ελληνικά νομίσματα.
...(Αμα βλέπω και Έλληνες να καμαρώνουν που έχουν στη συλλογή τους τη φάτσα της Ελισάβετ και του Εδουάρδου, εκεί να δεις, χεχε...)
Γιωργη ψωμι ελια και Κωτσο βασιλια!
επειδη ειμαι πειραχτηρι και πνευμα αντιλογιας!

Και με τον Άρη αρχηγό να 'ναι γλυκό το βόλι... Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα...



δεν θα ήθελα να δω τα γραμματόσημα να πωλούνται στις εταιρίες (ελληνικές ή ξένες ) ως μέσο προβολής και διαφήμισης αυτών.
Αν πιάσεις κουβέντα στα ΕΛΤΑ (ή στην Εθνική Τράπεζα ή....), θα σου αρχίσουν τα μαγικά "Δεν είμαστε δημόσιο, είμαστε ΑΕ" και άντε να συνεννοηθείς...

Οι τηλεκάρτες γιατί "βρίθουν" διαφημίσεων (καθαυτό διαφημίσεων);;;
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2015, 06:13:46 μμ »

Ούτε εμένα μου άρεσε που βγήκε η ΜΙΣΚΟ σε γραμματόσημο. Η σειρά είχε και άλλο ένα γραμματόσημο με τα μπισκότα ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ. Τουλάχιστον είναι όμορφα αισθητικά κατά τη γνώμη μου. Μάλιστα βγήκε και αυτοκόλλητο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ. Ξέρετε πότε; Στις 21 Απριλίου 2015. Χεχεχε!!!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2015, 07:28:22 μμ »

Μάλιστα βγήκε και αυτοκόλλητο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ. Ξέρετε πότε; Στις 21 Απριλίου 2015. Χεχεχε!!!!

Καλό! :-)
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 23, 2015, 11:40:11 μμ »

Και με τον Άρη αρχηγό να 'ναι γλυκό το βόλι... Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα...
τον Κλαρα εννοεις.....;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 24, 2015, 12:12:42 πμ »

Τον Μπαγιαντέρα ρώτα...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%93%CE%BA%CF%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%82
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences