Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 03:48:54 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μοργκανακι  (Αναγνώστηκε 17065 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 07, 2016, 10:00:09 πμ »

 Και εγώ στην σειρά.

 Και γενικά νομίσματα ασημενια του κιλού, που σαν όρο πρώτη φορά εδώ τον άκουσα.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 07, 2016, 10:15:50 πμ »

Κανείς δεν μπορεί και δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνήσει με τον άλλον. Μόνο διαφωνίες βλέπω, τιμές από τους διαφωνούντες δεν βλέπω. Θα πρέπει να ειπωθούν τιμές ώστε αυτός που ρωτάει να σχηματίσει άποψη. Το μόνο που προσφέρετε με αυτές τις αντιπαραθέσεις είναι να αποφεύγουν τα μέλη να κάνουν οικονομικές εκτιμήσεις.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 07, 2016, 10:22:24 πμ »

Κοιταξε να δεις Γιωργο.
Εμενα δεν με ενδιαφερει ποσο δινουν πρωτη τιμη τα νομισματα στους παγκους στο μοναστηρακι η στην λεσχη , η στις αγγελιες.
Οταν κανω μια εκτιμηση, αναφερω ποσο μπορει να τα βρει λιανικη ενας σχετικα εμπειρος συλλεκτης.
Το συγκεκριμενο ειναι κοινο σε αυτη την κατασταση και οπως ολα τα crown size χρεπεξ ασημενια μπορεις να το βρεις λιγο πανω απο το ασημι τους, χαλαρα.
Το ασημι του κοστιζει σημερα 13,92 ευρω, εγω του ειπα του φιλου εκτιμηση 16-17 ευρω και ουτε το λιμπιστηκα για να του το παρω, για να το υποτιμησω, ουτε εχω ενα ματσο χρεπια μοργκαν για να δωσω για να το υπερτιμησω.
Και σου ειπα και που μπορεις να το παρεις τοσο, λες και δεν το ηξερες.
Εσυ γιατι δεν απαντας στο ποσο θα επαιρνες ενα παρομοιο Μοργκαν?
Μοργκανακια πιστοποιημενα ms63 πανε στα 50 ευρω, με το κοστος της πιστοποιησης να ειναι η μιση αξια.
MS63, ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ.
Το εαν οι νεοι συλλεκτες αγοραζουν, επειδη δεν ξερουν απο που να παρουν τι και δεν εχουν αισθηση σπανιοτητας και καταστασεων, ακριβοτερα, καλα κανουν, αλλα η αξια των νομισματων αυτη ειναι.
Δεν θα υπερτιμουμε τα χρεπια στις εκτιμησεις επειδη ετσι βολευει καποιους.
Η αγγελια που παραθεσες ζηταγε bu ουγκιες στο μεταλλο, καμια σχεση.
Αφηστε λοιπον τις δημιουργιες εντυπωσεων, και εαν νομιζετε οτι κανει παραπανω, καντε την δικη σας εκτιμηση, ποσο θα το αγοραζατε.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
xasf
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 07, 2016, 10:49:59 πμ »

Κανείς δεν μπορεί και δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνήσει με τον άλλον. Μόνο διαφωνίες βλέπω, τιμές από τους διαφωνούντες δεν βλέπω. Θα πρέπει να ειπωθούν τιμές ώστε αυτός που ρωτάει να σχηματίσει άποψη. Το μόνο που προσφέρετε με αυτές τις αντιπαραθέσεις είναι να αποφεύγουν τα μέλη να κάνουν οικονομικές εκτιμήσεις.

Θα συμφωνήσω απόλυτα
Και να πω και εγω γιατι στεναχωρήθηκα που δημιούργησα ένταση άθελα μου οτι η ενότητα εχει τίτλο "εκτίμηση". Αυτο σημαίνει οτι ο καθένας (έμπειρος ή μη)μπορεί να κανει την εκτίμησή του (αν υπάρχει και αιτιολόγηση ακόμα καλύτερα) και απο εκει και περα ο κατοχος είναι υπεύθυνος να κρίνει απο τις εκτιμήσεις (με μια μέση τιμή ίσως) τι θα κάνει.
Αν υπάρξει κάποια τρελη διαφορά και οχι +/- 10% απο κάποιον "πονηρό" θα βγαλει ματι, εγω ειμαι σίγουρος.
Ας μην φοβόμαστε λοιπον να κάνουμε εκτιμήσεις. Ειναι το μεγαλύτερο εργαλείο του χόμπι μας και ειναι κατι που μας κανει πιο ομαδικούς σαν συλλέκτες!

ΥΓ. Ενα μεγαλο ευχαριστώ σε οσους μπήκαν στον κοπο να με βοηθήσουν με τις εκτιμήσεις και τις γνώσεις τους.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 07, 2016, 10:59:25 πμ »

Nομιζω οτι κανεις δεν θα επρεπε να αναφερει τιμες γιατι δημιουργουνται αυτου του ειδους οι αντιπαραθεσεις.Εχω σταματησει παρα πολυ καιρο να δινω γνωμη για τιμες νομισματων και καμποσο καιρο να δινω γνωμη και για καταστασεις νομισματων προς αποφυγη παρεξηγησεων.Οτι θελω να μαθω το συζητω με πμ με καλους φιλους που εχω εμπιστοσυνη στην κριση τους.Θα πω για αλλη μια φορα οτι ο καθενας μπορει να πουλα οσο θελει και απο την αλλη ο καθενας μπορει να αγοραζει με οσο θελει.Ο καθε ενας απο μας ας παρακολουθησει ας αναζητησει ας ψαξει ας ερευνησει για το ποσο στοιχιζει το νομισμα που τον ενδιαφερει.Προσωπικα δεν ακουω καμμια γνωμη πλεον( και εχοντας πληρωσει καποια διδακτρα)παρα μονο ελαχιστων φιλων
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 07, 2016, 11:09:36 πμ »

 Τι σε καίει πόσο αγοράζω εγώ; Δεν καταλαβαίνω.

 20 τα αγοράζω.

Αλλά προφανώς βλέπω ότι έχω μείνει πίσω στις τιμές και στην πιάτσα κάνουν 16-17 ευρω.

  Μπορείς να μας πεις ποια ειναι η πιάτσα που τα δίνει 16-`17 ευρω;

 Ή η πιάτσα δεν ειναι πιάτσα τελικά αλλά 1-2 άτομα ;
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 07, 2016, 11:11:43 πμ »

Πολυ κακο για 2-3 ευρω γινεται μου φαινεται παιδια
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 07, 2016, 11:17:29 πμ »

Με το θαρρος της γνωριμιας και με τον γιωργο αλλα και τον δημητρη οπως και με πολλα αλλα παιδια αλλα και εμπορους - συλλεκτες θελω να πω 2 λογια  Χαμόγελο
Κανωντας μια μικρη παρεμβαση θελω να πω την προσωπικη μου μικρη γνωμη σχετικα με το θεμα των κοστολογιων των ασημενιων νομισματων γιατι ειναι κατι που ασχολουμαι κατα 99% αποκλειστηκα και εχω καθημερινη επαφη - τριβη με τους ανθρωπους που συναλλασονται με παρομοια ειδη .
Ειναι γεγονος οτι ασημενια ελληνικα αλλα και ξενα νομισματα χαμηλων καταστασεων βρισκονται σε πληθωρα ποσοτητων στον ελλαδικο χωρο και ειναι επισης δεδομενο οτι ξεκινουν σαν βαση απο την τιμη μεταλλου + καποιο σχετικο ποσοστο κερδους που επιθυμει - καθοριζει ο κατοχος του στον μελλοντα αγοραστη τους !
Πιο συγκεκριμενα τα 20δρχ του 1960 λογω οτι στο μεγαλυτερο ποσοστο τους εχουν μεγαλες φθορες και ειναι σχεδον λιωμενα παιζουν απο τιμες λιγο πιο κατω απο το μεταλλο μεχρι σποτ ...σε ποιο καλες καταστασεις βεβαια μπορει να φτασουν και 5-6 ευρω και παραπανω το ενα .
Τα 30δρχ εκαναν μεχρι πριν την ανοδο του μεταλλου σε xf - au++ περιπου 6 ευρω το κομματι το μικρο και 9 ευρω το μεγαλο ομως υπηρχαν περιπτωσεις που εχουν πουληθει και 0.50 - 1 ευρω λιγοτερο το καθενα λογω χτυπηματων στην περιμετρο - γρατζουνιων και γενικα αλλοιωσεων που τα εκαναν να κατηγοριοποιηθουν σαν μην συλλεκτικα και ...απλα επενδυτικα !!!
Δραχουλες 1910 - 1911 στην αγορα τους μια μεση τιμη σε f-vf ειναι 4-5 ευρω το κομματι αλλα υπηρχαν ( και υπαρχουν ) περιπτωσεις που εχουν φυγει και 3 ευρω το κομματι και ελαφρως λιγοτερο γιατι ειχαν και αυτες πολλες φθορες ...
10δρχ 1930 - δημητρες εχουν μια μεση τιμουλα στα 5-6 ευρω σε f αλλα εχουν πουληθει παλι αρκετα χαμηλοτερα καποιες στιγμες ακομα και 3 ευρω εκαστη οταν υπηρχε πληθωρα κομματιων .
Ποσειδωνας ....ενα κομματι που σαν βαση διαχρονικα ακομα και σε χαμηλες καταστασεις κραταει τιμη αφου χαμηλοτερα απο 7-8 ευρω ακομα και σε χαμηλες καταστασεις ειναι δυσκολο να βρεις κομματια .
Οσο αφορα τα γνωστα σε ολους μας αμερικανικα ..ακομα και morgan - piece οχι μονο eagle εχουν φυγει σε τιμες που ανεφερε ο δημητρης ( περιπου 17-18 ευρω ) απλα γιατι υπηρχαν μερικα κομματια και ηταν σε χαμηλες και αυτα καταστασεις ...
Ενημερωτικα ( για το θεμα που τεθηκε σε μια ζητηση νομισματων απο ενα παιδι εδω ) θα σας πω οτι υπηρχαν και υπαρχουν ανθρωποι που πουλανε αρκετα ασημενια unc - bu σε τιμες οσο κανει το μεταλλο και μεταλλο και λιγο παραπανω καποιες αλλες φορες ΑΛΛΑ αυτο αφορα και μονο κομματια μη εμπορικα - μη κινησιμα τα οποια δεν ζητα στην πλειοψηφια του το ευρυ κοινο του συλλεκτικου κοσμου αλλα ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων που αναζητουν κατι καλο - ποιοτικο και φθηνο !!!
Προσωπικα εχω παρει πολλες φορες ασημενια σε κασετινες bu με κουτι - χαρτια σε σποτ αλλα οπως προειπα ηταν κατι που ειχε μεινει αδιαθετο για καιρο και επιθυμουσε να διωξει αμεσα ο κατοχος τους προκειμενου να καλυψει οικονομικα και συλλεκτικα κενα που του ειχαν δημιουργηθει απο τα συγκεκριμενα νομισματα !
Οταν καποιος ξερει που και και πως να ψαξει μπορει να βρει πολλα πραγματα και με λιγο κοπο και χρονο παραπανω μπορει κανεις να βρει αρκετες προσφορες στις μερες μας ....
Παρολα αυτα το γενικα μαθημα που εχω αποκομισει απο τις χιλιαδες ωρες εως τωρα καθημερινης μου ενασχολισης με το χομπυ μας ειναι οτι : τσαμπα πραγματα δεν υπαρχουν ..ουτε τρομερες ευκαιριες .
Αλλωστε μην ξεχναμε οτι αυτο ειναι ενα ομορφο χομπυ οπως πολλα δεκαδες αλλα πραγματα στην ζωη μας τα οποια ειμαστε διατεθειμενοι να * πληρωσουμε * προκειμενου να καλυψουμε οποιεσδηποτε συναισθηματικες - προσωπικες - οικονομικες μας ...κλπ απαιτησεις !!!!! Χαμόγελο

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2016, 11:26:01 πμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:07:17 μμ »

Τι σε καίει πόσο αγοράζω εγώ; Δεν καταλαβαίνω.

 20 τα αγοράζω.

Αλλά προφανώς βλέπω ότι έχω μείνει πίσω στις τιμές και στην πιάτσα κάνουν 16-17 ευρω.

  Μπορείς να μας πεις ποια ειναι η πιάτσα που τα δίνει 16-`17 ευρω;

 Ή η πιάτσα δεν ειναι πιάτσα τελικά αλλά 1-2 άτομα ;
Εχεις παγκο στην λεσχη εδω και χρονια και τα αγοραζεις τα κοινα μοργκαν σε αυτες τις καταστασεις 20 ευρω?
Καλα κανεις, να το εχω στα υποψιν.
(η εκτιμηση που του εδωσα στο πρωτο ποστ ειναι 17-18 ευρω, εκ παραδρομης εγραψα στο τελευταιο μηνυμα 16-17,οχι οτι εχει σημασια, μιας και εγω τοσο τα βρισκω οποτε θελω,σε αυτες τις καταστασεις, σε εμπορο λιανικη, και ουτε παγκο εχω, ουτε ενεχυροδανειστης ειμαι.)
Εχεις ριξει μαυρη πετρα πισω σου στο στεκι, περαν των αγγελιων πωλησεων που μια χαρα βαζεις, και ερχεσαι να κανεις μανουρα και να ριξεις υπονοουμενα σε μια εκτιμηση για ενα νομισμα, για μια διαφορα (κατα την γνωμη σου)των 2 ευρω?
Εγω τελειωσα, i rest my case που λενε και τα Εγγλεζακια.
Τα συμπερασματα των αναγνωστων.
Παω για μπανιο, βαρεθηκα, και εαν ξανακανω εκτιμηση να μου τρυπησετε την μυτη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:15:01 μμ »

 Tι να γράψω για το πόσο ανεβαίνει ο χρυσός και το ασήμι;
 Αφού δεν ασχολούμαι με αυτά.

 Εσύ τα βρίσκεις, δεν διαφωνώ. Αλλά δεν μας λες που. Οπότε δεν ειναι τιμές πιάτσας,
αλλά εχεις βρει 1-2 άτομα καλή πηγή.
 Αλλο το ένα άλλο το άλλο.

 Μηδέν εισερχόμενα μηνύματα.
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:25:30 μμ »

Θεωρω βοηθητικό τοσο το να δινονται τιμές όσο και να υπάρχουν διαφωνίες! (αρκει να μην ξεφεύγουμε!)

Προσωπικά δεν εχω ως σημερα ασχοληθεί με τα μοργαν ουτε εχω σκεφτει να αγορασω καποιο, ομως με αφορμή το θεμα αυτο μια χαρα κρατησα τις σημειώσεις μου για μελλοντική αναφορά  Χαμόγελο
Σημειωσα λοιπον 17 ευρω το κατω οριο για κοινο μοργκαν, χαμηλη κατασταση και εδωσα "αερα"  ως 5 ευρω,
οποτε 22 ευρω το πανω οριο ...

Απο εκει και περα, θεωρω αυτονόητο, οτι οσο πιο εμπειρος ειναι καποιος και οσο περισσότερες γνωριμίες εχει τοσο καλύτερες τιμές ειναι εφικτο να βρει.

Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:39:59 μμ »

Παράθεση
Παω για μπανιο, βαρεθηκα, και εαν ξανακανω εκτιμηση να μου τρυπησετε την μυτη

Εγώ προσωπικά, σαν νέο μέλος, και σαν νέος γενικά στο χώρο, θέλω να βλέπω τις διαφορετικές γνώμες, γιατί έτσι αποκτώ και περισσότερες πληροφορίες αλλά και μαθαίνω σημαντικά πράγματα. Δεν έχω καταλάβει γιατί αρπαχτήκατε...Νόμιζα ότι αυτό το φόρουν υπάρχει για να παρατίθενται όλες αυτές οι διαφορετικές απόψεις και γνώμες..Μόνο μέσω συζήτησης βγαίνουν τα σωστά αποτελέσματα, όπως έχουν πει και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι (Σωκράτης-Διαλεκτική-Μαιευτική).

Επίσης λυπάμαι όταν βλέπω τέτοιου είδους δηλώσεις από αποδεδειγμένα έμπειρα άτομα του χώρου.. Απαξιώνετε το ίδιο σας το χόμπι, και αποθαρρύνετε όλους εμάς που προσπαθούμε να κάνουμε μια αρχή..
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:43:53 μμ »

Nομιζω οτι κανεις δεν θα επρεπε να αναφερει τιμες γιατι δημιουργουνται αυτου του ειδους οι αντιπαραθεσεις.

Μα με αυτο τον τροπο εμεις οι νεοι δεν θα μαθουμε ποτε τιποτα  Λύπη Για σας ειναι πραγματα αυτονοητα αλλα για μας οχι  Λύπη

HARRISGREECE το ποστ σου εγραψε, μακαρι να το ειχα δει κατι μηνες πιο νωρις, πολυ βοηθητικο!

Τωρα για το θεμα της διαφωνιας, ας μου απαντησει καποιος το εξης:

Ποια ειναι η μεγαλυτερη εκ των εξης πιθανοτητων πιστευετε?   :

- Οι λιγες οικονομικης πηγες να ακολουθησουν την τιμη των πολλων ακριβοτερων
- Οι πολλες ακριβοτερες πηγες να ακολουθησουν την τιμη των λιγων και οικονομικοτερων
- Κανεις εκ των 2 να μην αλλαξει τις τιμες του για μεγαλο χρονικο διαστημα

Στην δευτερη και την τριτη περιπτωση, νομιζω οτι το πιο λογικο ειναι να αγορασει κανεις μακροχρονια μονο απο τις λιγες οικονομικες πηγες.

Επισης κατα τη γνωμη μου σημασια δεν εχει το το ποσο της διαφορας αλλα και το ποσοστο. Μπορει κανεις να θελει 10 ή 100 τετοια. Εκει η διαφορα ποναει.

Ολα αυτα σε "φιλοσοφικο" επιπεδο για να ανταλλαξουμε τροπο σκεψης  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:47:18 μμ »

δεν αρπάζεται κανείς με κανέναν.
ανταλλαγές απόψεων κάνουμε..
απλά είμαστε ζώδια της φωθιάς..
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 07, 2016, 12:59:47 μμ »

δεν αρπάζεται κανείς με κανέναν.
ανταλλαγές απόψεων κάνουμε..
απλά είμαστε ζώδια της φωθιάς..
+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences