Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 02:02:11 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΕΦΑΛΕΣ ΕΡΜΩΝ  (Αναγνώστηκε 52101 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 12:20:50 πμ »

Αγαπητε heretic77

Σε ευχαριστω για την "γνωματευση" σου, που κινηθηκε στα πλαισια ακριβως που θα την ηθελε ενας αρχαριος σαν και εμενα!

Οσον αφορα τον αριθμο ελεγχου (αν εχω καταλαβει τι και που βρισκεται) και μιας και δεν πρεπει να γινεται ορατα αντιληπτο απο την φωτο, το γραμματοσημο ακομα κολλημενο επι φακελλου και/ή επιστολης.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 02:53:30 μμ »

Φίλε Νικόλα, δοκίμασε να το δεις μήπως φαίνεται στον ήλιο,αν είναι λεπτός ο φάκελλος μάλλον θα φανεί. Μην επιχειρήσεις να το ξεκολλήσεις το γραμματόσημο για κανένα λόγο.

Σου παραθέτω και ένα blog που ίσως σε βοηθήσει για τις κεφαλές ερμή.

http://hermesheads.blogspot.gr/

Στην πρώτη φωτογραφία έχει αριθμούς ελέγχου για να πάρεις μια ιδέα πως είναι..
Είναι τα τυπωμένα νούμερα στο πίσω μέρος του γραμματόσημου.
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 07:42:12 μμ »

Να και μια δική μου ΜΚΕ (ας μη δημιουργώ νέο θέμα) που από ό,τι καταλαβαίνω (εφόσον δεν διακρίνω αριθμό ελέγχου) είναι της τελευταίας περιόδου (1880 κ.ε.), δηλ. στο κατάλογο Βλαστού η 70. Πέφτω... κοντά; Θα έλεγα μάλιστα ότι το χαρτί ίσως (ίσως!) να είναι κρεμ, αν και επ' ουδενί δεν έχω την εμπειρία να το πω αυτό με βεβαιότητα (έχω ήδη αντιληφθεί εξάλλου ότι το θέμα με την ταξινόμηση των ΜΚΕ είναι τεράστιο).

Επιπλέον ερώτηση: Αν πράγματι είναι η 70, είναι χαλκογραφική εκτύπωση; Νομίζω ότι διακρίνω στο δάκτυλο κάποιο μικρό ανάγλυφο.

Άλλες παρατηρήσεις: Χαρτί σχεδόν διαφανές (από την πίσω πλευρά βλέπω την εκτύπωση) και το Ω στη σφραγίδα. Πόλη;
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:04:14 μμ »

Να και μια δική μου ΜΚΕ (ας μη δημιουργώ νέο θέμα) που από ό,τι καταλαβαίνω (εφόσον δεν διακρίνω αριθμό ελέγχου) είναι της τελευταίας περιόδου (1880 κ.ε.), δηλ. στο κατάλογο Βλαστού η 70. Πέφτω... κοντά; Θα έλεγα μάλιστα ότι το χαρτί ίσως (ίσως!) να είναι κρεμ, αν και επ' ουδενί δεν έχω την εμπειρία να το πω αυτό με βεβαιότητα (έχω ήδη αντιληφθεί εξάλλου ότι το θέμα με την ταξινόμηση των ΜΚΕ είναι τεράστιο).

Επιπλέον ερώτηση: Αν πράγματι είναι η 70, είναι χαλκογραφική εκτύπωση; Νομίζω ότι διακρίνω στο δάκτυλο κάποιο μικρό ανάγλυφο.

Άλλες παρατηρήσεις: Χαρτί σχεδόν διαφανές (από την πίσω πλευρά βλέπω την εκτύπωση) και το Ω στη σφραγίδα. Πόλη;

Φιλε Νικο, εχεις κανει σωστη ταξινομηση στο γραμ/μο σου.
Το αναγλυφο (εντονο η οχι) των ΜΚΕ εχει να κανει με το παχος του πιληματος (τσοχας) που εμπαινε (η οχι) κατω απο το προς εκτυπωση φυλλο. Παχυ πιλημα - εντονο αναγλυφο, λιγοτερο παχυ η καθολου πιλημα - χαμηλο η καθολου αναγλυφο. Ειναι αυτο που συχνα οι καταλογοι και οι μελετες ονομαζουν ως "σκληρη" και "μαλακη" μεθοδο εκτυπωσης των ΜΚΕ. Η "σκληρη" μεθοδος με την οποια εκτυπωθηκαν καποια τραβηγματα ΜΚΕ (παρισινες 1861 και 1876, πρωτες προσωρινες 1861, εκδοση 1870) δεν αφηνει αναγλυφο στα λευκα μερη του γραμματοσημου καθως κατα την στιγμη της εκτυπωσης του φυλλου, το φυλλο δεχτηκε δυναμικη και ακεραια επαφη. Στην περιπτωση της "μαλακης" μεθοδου (με την οποια εκτυπωθηκαν ολες οι υπολοιπες εκδοσεις των ΜΚΕ) η τσοχα κατω απο το φυλλο δημιουργουσε καποια αντισταση κατα την πιεση του φυλλου. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα τα λευκα μερη του γραμ/μου (τα οποια δεν δεχτηκαν την πιεση της πλακας) να προεξεχουν σαν ελαφρως αναγλυφα. Τα λευκα μερη εμφανιζονται ως αναγλυφα οταν κραταμε το γραμματοσημο απο την οψη του και φυσικα εμφανιζονται ως βαθουλωματα οταν παρατηρουμε την πισω πλευρα του γραμ/μου. Το αναγλυφο εμφανιζεται περισσοτερο στο λευκο τριγωνο του λαιμου και στην περιοχη του ματιου του Ερμη. Δεν εχουν ολα τα τραβηγματα ολων των εκδοσεων το ιδιο αναγλυφο. Επισης, τα συχνα πλυσιματα των γραμματοσημων αυτων ολα αυτα τα χρονια κανουν το αναγλυφο ολο και περισσοτερο δυσδιακριτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:38:26 μμ από Helios » Καταγράφηκε

salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:14:29 μμ »

Σε κρεμ χαρτί είναι. Την περίοδο 1880-1886 χρησιμοποιήθηκαν χαρτιά από υπόλευκα ως κιτρινωπά διαφορετικού πάχους. Αυτό συνέβη γιατί τα γραμματόσημα δε βγήκαν άπαξ, αλλά τυπώνονταν συνεχώς μέσα σε αυτό το διάστημα.
Το γραμματόσημό σου έχει πολύ όμορφα περιθώρια, πολύ καλή εκτύπωση (λατρεύω να διακρίνω τη σπασμένη 1η κάθετη κυματοειδή γραμμούλα πάνω αριστερά) και η σφραγίδα ίσως είναι η συνηθισμένη "ΒΩΛΟΣ".
Συνιστώ
α) 5λεπτο μπανάκι σε χλιαρό νερό για να φύγει η σαρνιέρα από πίσω
β) λουτρό 7 δευτερολέπτων σε ένα κρασοπότηρο νερό όπου έχεις προσθέσει 1/2 καπάκι γκαζόζας χλωρίνη για να φύγει η κιτρινίλα των 130 ετών (προσοχή: αν μείνει πάνω από 10 δευτερόλεπτα ξεβάφει!)
γ) μετά πάλι ένα πέρασμα από κανονικό νερό να ξεχλωρινιάσει
δ) στέγνωμα πάνω σε πάνινη πετσέτα
ε) ύπνο, αφού έχει στεγνώσει σχεδόν πλήρως, απόψε το βράδυ μέσα στον τηλεφωνικό κατάλογο
Αυριο το πρωί θα μπορεί να μπει στο άλμπουμ με τη φρεσκάδα που είχε όταν τυπωνόταν στην Αθήνα πριν 2 αιώνες!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:24:00 μμ από salonico » Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:25:20 μμ »

Ωραία! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Helios. Salonico, να το τολμήσω αυτό που προτείνεις, αλλά να εξοικειωθώ λίγο περισσότερο πρώτα...

Λοιπόν, τώρα που είδα ότι έπεσα κοντά, να ανεβάσω και άλλη μία ΜΚΕ, η οποία (χωρίς αριθμό ελέγχου και αυτή) πρέπει να είναι η Βλ. 71. Αυτό τον Ερμή τον πήρα γιατί μου άρεσε η σφραγίδα από την (γειτονική) Τήνο.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:30:43 μμ »

Το ροζ ανιλινης της Αλλαγης Χρωματισμων του 1882, Βλαστος 72.
Καταγράφηκε

salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:39:49 μμ »

Η ανιλίνη ούτε καν να βραχεί, ξεβάφει ευκολα ακόμα και σε κρυο νερό.
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:15:08 μμ »

Τέλος (για σήμερα) να υποθέσω ότι αυτή η ΜΚΕ είναι η Βλ. 59, 1876-77, έκδοση Αθηνών. Τώρα, ποιο χρώμα; Μήπως το «καφέ βαθύ» (59 da); Καφέ - λαδί που είναι ο κύριος χρωματισμός δεν μου φαίνεται.

Στη σφραγίδα πάνω δεξιά φαίνεται το ΑΘ από Αθήνα;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:18:22 μμ »

Αν θες την ταπεινη μου γνωμη εγω δε θα το επλενα με χλωρινες κ τετοια....μοιαζει λιγο με τη διαδικασια με τα νομισματα...ειδικα αν εισαι απειρος αστο καλυτερα. Για τη σαρνιερα συμφωνω αλλα για το υπολοιπο οχι...βεβαια ειναι καθαρα γνωμη μου, απλα αν δε ξερεις να το κανεις μη το επιχειρησεις.
Επισης το δεκαλεπτο εχει εμφανες τσακισμα πανω δεξια και ενα ελαφρυ στο πισω μερος, αυτα μειωνουν αναλογα την αξια του. ΑΝ εχεις την κοινη αποχρωση orange (αυτο φαινεται σε συγκριση με αλλα δεκαλεπτα αν εχεις και καποια εμπειρια), ο καταλογος το εχει 7 ευρω, η πραγματικη του αξια ειναι 2-3 ευρω αρτιο, αρα το δικο σου θα το τιμολογουσαμε ακομα χαμηλοτερα. Το 20λεπτο αν δεν ειχε τη σφραγιδα δεν θα ειχε καμια αξια λογω του οτι το περιθωριο το δεξι ειναι ασχημα κομμενο. Ομως εχει πολυ καλη σφραγιδα, η οποια σιγουρα εχει μια καλη αξια, ειναι 6ου τυπου, αλλα δυστυχως στον Hellas 2010 δε βλεπω τιμη, σε ενα αρχαιο Ερμη καταλογο που εχω το δινει 5000 δρχ. Αν θελει ο φιλος Helios που ειναι ο master στις κεφαλες ας το κοιταξει λιγο. Οι σφραγιδες απο οτι εχω καταλαβει στα χρονια που ασχολουμαι ειναι θεμα εξειδικευμενου συλλεκτη, εγω σιγουρα θα την πληρωνα, ειδικα σε αρτιο γραμματοσημο. Γενικα οταν βλεπω λοτακια στον Καραμητσο, που συνηθως βαζει 20 γραμματοσημα μαζι, ζητημα τα 2-3 να εχουν πληρη σφραγιδα, αν θελετε προσεξτε το και εσεις...μια ολοκληρη ευαναγνωστη σφραγιδα μπορει να εκτοξευσει την τιμη του γραμματοσημου, ακομα και αν ειναι σχετικα κοινο.
Μολις ειδα και το 30λεπτο, ειναι οπως το ειπες, αθηναικο και ισως να ειναι καφεκοκινο, ισως και βαθυ σκουρο, παντως η αξια ειναι ιδια και στις 2 περιπτωσεις....μεγαλο μειονεκτημα παλι το κατω περιθωριο...Επισης να κοιτας την πισω πλευρα στο φως γιατι ενα υπουλο ελαττωμα στα σφραγισμενα Ερμη ειναι η λεπτυνση...αν περναει φως στη διαφανεια τοτε το γραμματοσημο ειναι ελαττωματικο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:23:04 μμ »

Heretic, τα περί τιμών είμαι σίγουρος ότι είναι όπως τα λες. Δεν περιμένω να βρω κάποια ιδιαίτερη αξία στα γραμματόσημα που έχω.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:25:40 μμ »

Τέλος (για σήμερα) να υποθέσω ότι αυτή η ΜΚΕ είναι η Βλ. 59, 1876-77, έκδοση Αθηνών. Τώρα, ποιο χρώμα; Μήπως το «καφέ βαθύ» (59 da); Καφέ - λαδί που είναι ο κύριος χρωματισμός δεν μου φαίνεται.

Στη σφραγίδα πάνω δεξιά φαίνεται το ΑΘ από Αθήνα;

Σωστη και παλι η ταξινομηση σου. Σχετικα με τον ακριβη χρωματισμο, πιθανοτατα το 59da αν και μπορει και να μιλαμε για ενα πολυ βαθυ καφεκοκκινο τραβηγμα. Οι αθηναικες εκτυπωσεις των 30λεπτων παρηγαγαν πληθωρα γραμματοσημων σε πολλες αποχρωσεις και αναριθμητες υπο-αποχρωσεις. Να στο πω απλα και χοντρικα, καθε φυλλο εβγαινε... διαφορετικο απο τα υπολοιπα ενω διαφοροποιησεις στον χρωματισμο και την εκτυπωση συχνα παρατηρουνται ακομα και μεταξυ γραμματοσημων του ιδιου φυλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:41:52 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:58:49 μμ »

Επισης να κοιτας την πισω πλευρα στο φως γιατι ενα υπουλο ελαττωμα στα σφραγισμενα Ερμη ειναι η λεπτυνση...αν περναει φως στη διαφανεια τοτε το γραμματοσημο ειναι ελαττωματικο.

Οχι μονο στα σφραγισμενα αλλα δυστυχως και στα ασφραγιστα εχουμε συχνοτατα λεπτυνσεις... Δεν εχει να κανει με το αν το γραμ/μο ειναι ασφραγιστο η σφραγισμενο. Οι λεπτυνσεις δημιουργουνται στα γραμματοσημα συνηθως κατα την αποτυχημενη/λαθος αποπειρα αφαιρεσης μιας σαρνιερας απο αυτα. Οταν χρειαζεται να αφαιρεθουν τυχον παλιες σαρνιερες, το γραμματοσημο πρεπει να πλενεται. Το να τραβηξεις απλως "ξερα" και απροσεκτα μια σαρνιερα για να αποκολληθει απο το γραμματοσημο, τοτε δημιουργεις αθελα σου μια λεπτυνση καθως η σαρνιερα που αφαιρειται αφαιρει συνηθως μαζι της και μερος του χαρτιου του γραμματοσημου.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 11:03:25 μμ »

Νικο  (Helios) εχεις καποια γνωμη για τη σφραγιδα ΤΗΝΟΣ?
Φιλε nikosal μια πολυ καλη λυση ειναι σε τετοιες φθηνες αξιες να αγορασεις καποια λοτακια σαν αυτα που πουλαει ο Καραμητσος, που εχουν 20 γραμματοσημα μαζι σε σχετικα καλη κατασταση τα περισσοτερα, και μπορεις να κανεις συγκρισεις...εγω αυτη την τακτικη ακολουθω στις τελευταιες περιοδους που ειναι και φθηνες σχετικα και βλεπω παρα πολλες διαφορες στις αποχρωσεις...οπως ειπε και ο φιλος Helios, καθε φυλλο εβγαινε και διαφορετικο χεχε....τουλαχιστον θα μαθεις να ξεχωριζεις καποιες βασικες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:20:29 μμ »

Ωραία, δύο ακόμα ΜΚΕ.

(α) του ενός λεπτού, θα έλεγα ότι  είναι η Βλ. 67 (αλλά ίσως και η 67c, δηλ. η καφεκόκκινη αντί για την καφέ ανοιχτό, που είναι ο κύριος χρωματισμός).

Έχω απορία για το 10 που εμφανίζεται κάτω από το Ίαν... Μπορεί η σφραγίδα να είχε κάτω από μήνα την ημέρα αντί για το έτος;

(β) των πέντε λεπτών, θα έλεγα ότι είναι βέβαια η Βλ. 69.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences