Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 05:03:40 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 77268 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 06, 2014, 05:56:44 μμ »

Καραμητσος 2 δρχ 1911 μσ62 550 (συν προμηθειες παει 650 περιπου) απουλητο....που ειναι οι παλιες εποχες...
Αυτά βλέπω και γω φίλε και έχω αποπροσανατολιστεί.Θυμάμαι πριν κανά χρόνο να διατίθετο όχι σε δημοπρασία γύρω στα 1100€.

και εγω εχω πουλησει ενα και τα 2 δικα μου , ενα ms63 sta 1400 εαν θυμαμαι καλα και ενα ms64 στα 2200.
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός γελαω γιατι ζουμε σε μια εποχη που καποιοι αγορασαν σπιτια 100 και τωρα κανουν 40 , αλλοι αμαξι των 40 και τωρα κανουν 10 . και κατα τα αλλα μας χαλαει που εν οψη ετων  που ερχονται εχασε ενα διδραχμο μσ62 την μιση του αξια  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:01:08 μμ »

Εγώ νομίζω πως όταν μιλάμε για συλλογή έχουμε και στο μυαλό μας την έννοια της πληρότητας και ένα γενικότερο στόχο για όσο πληρέστερη συλλογή γίνεται. Το να έχουμε απλά 10-20 BU κομμάτια για μένα προσωπικά δεν είναι συλλογή. Και αν είναι για κάποια σκόρπια κέρματα και όχι για προσπάθεια συλλογής καλύτερα να αγοράζει κάποιος world coins που είναι σαφώς ομορφότερα απο τα δικά μας.  Αμερικάνικα, Γερμανικά, Γαλλικά κτλ τα θεωρώ εντυπωσιακότερα των δικό μας.

Όσο για τις τιμές που αναφέρονται στις δημοπρασίες του Καραμήτσου θεωρώ ότι οφείλονται:
1. Σην οικονομική κατάσταση της μεσαίας τάξης η οποία τάξη τείνει να εξαφανιστεί. Αυτή αφορούν π.χ. τα χαμηλά MS στον Γεώργιο.
2. Στο ξεφούσκωμα της φούσκας των περασμένων ετών και στα συλλεκτικά.
3. Στη στροφή πολλών στα χρυσά-επενδυτικά για εξασφάλιση των χρημάτων τους ή το κυνήγι κέρδους. + το φόβο για επένδυση σε καθαρά συλλεκτικά κομμάτια αφού εμφανίζονταν ύποπτες παρτιδες κτλ..
4. Τέλος πολλοί νέοι τα θεωρούν χρέπια και θέλουν το 64-65+.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:08:58 μμ »

Εγώ νομίζω πως όταν μιλάμε για συλλογή έχουμε και στο μυαλό μας την έννοια της πληρότητας και ένα γενικότερο στόχο για όσο πληρέστερη συλλογή γίνεται. Το να έχουμε απλά 10-20 BU κομμάτια για μένα προσωπικά δεν είναι συλλογή. Και αν είναι για κάποια σκόρπια κέρματα και όχι για προσπάθεια συλλογής καλύτερα να αγοράζει κάποιος world coins που είναι σαφώς ομορφότερα απο τα δικά μας.  Αμερικάνικα, Γερμανικά, Γαλλικά κτλ τα θεωρώ εντυπωσιακότερα των δικό μας.

Όσο για τις τιμές που αναφέρονται στις δημοπρασίες του Καραμήτσου θεωρώ ότι οφείλονται:
1. Σην οικονομική κατάσταση της μεσαίας τάξης η οποία τάξη τείνει να εξαφανιστεί. Αυτή αφορούν π.χ. τα χαμηλά MS στον Γεώργιο.
2. Στο ξεφούσκωμα της φούσκας των περασμένων ετών και στα συλλεκτικά.
3. Στη στροφή πολλών στα χρυσά-επενδυτικά για εξασφάλιση των χρημάτων τους ή το κυνήγι κέρδους. + το φόβο για επένδυση σε καθαρά συλλεκτικά κομμάτια αφού εμφανίζονταν ύποπτες παρτιδες κτλ..
4. Τέλος πολλοί νέοι τα θεωρούν χρέπια και θέλουν το 64-65+.


εχεις απολυτο δικιο στα 5 τελευταια , στο μονο που δεν συμφωνω ειναι στο οτι καποιος που εχει 20 καλα κομματια δεν ειναι συλλεκτης . απλα δεν ειναι συλλεκτης νομισματων , ειναι συλλεκτης ωραιων νομισματων  Σαρκασμός. ενας απο αυτους ειμαι και εγω , δεν με ενοιαζε ποτε να εχω δραχμη 74 h 83 γιατι ενιωθα χαρουμενος με τι; 68-73-10-11 που τις ειχα απο ms64 και 65 . γουστα ειναι αυτα , αλλα ακριβως επειδη ειναι γουστα πρεπει να σε φτιαχνουνε και οχι να σε στεναχωρουν και να σε χαλανε
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:32:47 μμ »

Εγώ νομίζω πως όταν μιλάμε για συλλογή έχουμε και στο μυαλό μας την έννοια της πληρότητας και ένα γενικότερο στόχο για όσο πληρέστερη συλλογή γίνεται. Το να έχουμε απλά 10-20 BU κομμάτια για μένα προσωπικά δεν είναι συλλογή. Και αν είναι για κάποια σκόρπια κέρματα και όχι για προσπάθεια συλλογής καλύτερα να αγοράζει κάποιος world coins που είναι σαφώς ομορφότερα απο τα δικά μας.  Αμερικάνικα, Γερμανικά, Γαλλικά κτλ τα θεωρώ εντυπωσιακότερα των δικό μας.

Όσο για τις τιμές που αναφέρονται στις δημοπρασίες του Καραμήτσου θεωρώ ότι οφείλονται:
1. Σην οικονομική κατάσταση της μεσαίας τάξης η οποία τάξη τείνει να εξαφανιστεί. Αυτή αφορούν π.χ. τα χαμηλά MS στον Γεώργιο.
2. Στο ξεφούσκωμα της φούσκας των περασμένων ετών και στα συλλεκτικά.
3. Στη στροφή πολλών στα χρυσά-επενδυτικά για εξασφάλιση των χρημάτων τους ή το κυνήγι κέρδους. + το φόβο για επένδυση σε καθαρά συλλεκτικά κομμάτια αφού εμφανίζονταν ύποπτες παρτιδες κτλ..
4. Τέλος πολλοί νέοι τα θεωρούν χρέπια και θέλουν το 64-65+.


εχεις απολυτο δικιο στα 5 τελευταια , στο μονο που δεν συμφωνω ειναι στο οτι καποιος που εχει 20 καλα κομματια δεν ειναι συλλεκτης . απλα δεν ειναι συλλεκτης νομισματων , ειναι συλλεκτης ωραιων νομισματων  Σαρκασμός. ενας απο αυτους ειμαι και εγω , δεν με ενοιαζε ποτε να εχω δραχμη 74 h 83 γιατι ενιωθα χαρουμενος με τι; 68-73-10-11 που τις ειχα απο ms64 και 65 . γουστα ειναι αυτα , αλλα ακριβως επειδη ειναι γουστα πρεπει να σε φτιαχνουνε και οχι να σε στεναχωρουν και να σε χαλανε
Συμφωνώ με τον Διονύση, εγώ γουστάρω περισσότερο τα Τάληρα και όσα έχω και με παίρνει (μόνο 4) τα θέλω λουστράτα και BU αντί να έχω Τάληρο 1845 fine και Τάληρο 1851 χφ , προτιμώ ένα Μονάχου High Grade και αφήνω τις σπανιότητες στους γνήσιους συλλέκτες.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:33:05 μμ »

Έχετε συμβιβαστεί γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα.  Η πληρότητα είναι η βάση και η κινητήρια δυναμη κάθε συλλογής.  Μην συζητάμε τα αυτονόητα.  Δηλαδή προτιμάτε την συλλογη που έχετε η του Ορφέα?  Οσο για το 2 δραχμο του 1911 του Καραμήτσου, το είδατε από κοντά?  Το MS63 Διονύση το ανταλλάξαμε στα 1800 και τα αξιζε.  Και τόσο το εδωσα αργότερα.  Συλλογη είναι και τα δυο νομίσματα και τα διαφορετικά και τα πολλα αλλα γεγονός είναι οτι καμία συλλογη δεν σταματάει στα δυο νομίσματα.  Οι λέξεις που ορίζουν μια σωστή συλλογη είναι πληρότητα και τάξη.
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:38:00 μμ »

Πληρότητα και Τάξη στην εποχή μας μονο σε "Παύλο & Κων/νο" θεωρώ εφικτή. Κλείσιμο ματιού
αλλά γιατί δεν λέμε και κάτι εφικτό: Σετάκι Όθωνα 1833 από 1/4 μέχρι 20ρικο μου φαίνεται πολύ Ιδανικό και όμορφο ανεξαρτητως βαθμού.ΣΥΛΛΟΓΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ (και μόνο 6 κομμάτια χωρίς την κουκουβάγια)
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:38:24 μμ »

Αν η συζήτηση είναι μόνο για συλλογή Ελληνικών νομισμάτων, θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη.

Αλλά βλέπετε υπάρχουν συλλέκτες που κλείνουν π.χ. Τάλιρα (Thalers) ή Εικοσάρικα ή συγκεκριμένες αξίες και κοπές, ή κάποιους άλλους συνδυασμούς ή διάφορα κράτη. Και αυτοί είναι συλλέκτες, και έχουν αξιοσέβαστες συλλογές. Και όπως είπε και ο Παναγιώτης πιο πάνω... ' δείτε Δημοπρασίες Εξωτερικού με Συλλογές βαρβάτες ,που είδατε τις πλήρης σειρές και πόσες?? '. Και έχει απόλυτο δίκιο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:39:32 μμ »

Έχετε συμβιβαστεί γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα.  Η πληρότητα είναι η βάση και η κινητήρια δυναμη κάθε συλλογής.  Μην συζητάμε τα αυτονόητα.  Δηλαδή προτιμάτε την συλλογη που έχετε η του Ορφέα?  Οσο για το 2 δραχμο του 1911 του Καραμήτσου, το είδατε από κοντά?  Το MS63 Διονύση το ανταλλάξαμε στα 1800 και τα αξιζε.  Και τόσο το εδωσα αργότερα.  Συλλογη είναι και τα δυο νομίσματα και τα διαφορετικά και τα πολλα αλλα γεγονός είναι οτι καμία συλλογη δεν σταματάει στα δυο νομίσματα.  Οι λέξεις που ορίζουν μια σωστή συλλογη είναι πληρότητα και τάξη.

Ναι τωρα θυμηθηκα το ποσο .  Χαμόγελο φυσικα και ολοι θα θελαμε την συλλογη του ορφεα . Αλλα δεν γινετε μα γινουμε ορφεας  στην θεση του ορφεα Σαρκασμός. Μην σχετιζεις ομως τον αρχηγο με εναν κοινο συλλεκτη  και ξερεις τους λογους . Και εσυ εχεις συμβιβαστει βαση της δυναμης σου οπως ο καθενας μας . Αλλα εισαι χαλαρος και το πινεις δεν σε πινει  Σαρκασμός εδω συζηταμε για αλλη περιπτωση .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:41:31 μμ »

Πληρότητα και Τάξη στην εποχή μας μονο σε "Παύλο & Κων/νο" θεωρώ εφικτή. Σαρκασμός
Χαρηκες για μερικές μέρες με τον Παυλο αλλα σε τακτοποίησα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:45:10 μμ »

Έχετε συμβιβαστεί γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα.  Η πληρότητα είναι η βάση και η κινητήρια δυναμη κάθε συλλογής.  Μην συζητάμε τα αυτονόητα.  Δηλαδή προτιμάτε την συλλογη που έχετε η του Ορφέα?  Οσο για το 2 δραχμο του 1911 του Καραμήτσου, το είδατε από κοντά?  Το MS63 Διονύση το ανταλλάξαμε στα 1800 και τα αξιζε.  Και τόσο το εδωσα αργότερα.  Συλλογη είναι και τα δυο νομίσματα και τα διαφορετικά και τα πολλα αλλα γεγονός είναι οτι καμία συλλογη δεν σταματάει στα δυο νομίσματα.  Οι λέξεις που ορίζουν μια σωστή συλλογη είναι πληρότητα και τάξη.

Ναι τωρα θυμηθηκα το ποσο .  Χαμόγελο φυσικα και ολοι θα θελαμε την συλλογη του ορφεα . Αλλα δεν γινετε μα γινουμε ορφεας  στην θεση του ορφεα Σαρκασμός. Μην σχετιζεις ομως τον αρχηγο με εναν κοινο συλλεκτη  και ξερεις τους λογους . Και εσυ εχεις συμβιβαστει βαση της δυναμης σου οπως ο καθενας μας . Αλλα εισαι χαλαρος και το πινεις δεν σε πινει  Σαρκασμός εδω συζηταμε για αλλη περιπτωση .
Κοιτα Διονύση, με το που απεκτησα 50λεπτο του 1868Α όλα τελείωσαν για μένα.  Άσε τους υπολοιπους να μαζεύουν αυτά που έχουν ολοι Σαρκασμός
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:45:30 μμ »

Πληρότητα και Τάξη στην εποχή μας μονο σε "Παύλο & Κων/νο" θεωρώ εφικτή. Σαρκασμός

Χαρηκες για μερικές μέρες με τον Παυλο αλλα σε τακτοποίησα  Σαρκασμός

ξέρεις με ένα 20ρικο 1960-1965 σε ms66 θα ητηθείς άρα ακόμη μην χαίρεσαι μπορεί να βρεθεί.(έχω καλούς φίλους Κλείσιμο ματιού)

υ.γ: Άνοιξε τα χαρτιά σου Πατέραααααα μην το κλειδώνεις Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

http://www.pcgs.com/SetRegistry/composite.aspx?c=5713
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:48:21 μμ »

Έχω και εγώ μερικούς ασους στο μανίκι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:51:15 μμ »

Έχετε συμβιβαστεί γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα.  Η πληρότητα είναι η βάση και η κινητήρια δυναμη κάθε συλλογής.  Μην συζητάμε τα αυτονόητα.  Δηλαδή προτιμάτε την συλλογη που έχετε η του Ορφέα?  Οσο για το 2 δραχμο του 1911 του Καραμήτσου, το είδατε από κοντά?  Το MS63 Διονύση το ανταλλάξαμε στα 1800 και τα αξιζε.  Και τόσο το εδωσα αργότερα.  Συλλογη είναι και τα δυο νομίσματα και τα διαφορετικά και τα πολλα αλλα γεγονός είναι οτι καμία συλλογη δεν σταματάει στα δυο νομίσματα.  Οι λέξεις που ορίζουν μια σωστή συλλογη είναι πληρότητα και τάξη.

Στα λόγια μου έρχεσαι. Πληρότητα κανουν αυτοί που μπορουν ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ όπως ο Ορφέας, ο Δ.Δ. και ελάχιστοι άλλοι. Οι υπόλοιποι είμαστε λιγο πολύ σκορποχώρι. Δεν μπορούμε να τα εχουμε όλα και αποκτούμε ότι μπορούμε. Ετσι ,λόγω σπανιώτητας το 50ακι το αγοραζουν αυτοί που διαθετουν ανω των 10000ευρώ για αγορά κέρμα. ΠΟσοι είναι? Πανω απο 10 δεν ειναι στην Ελλάδα. Το 50ακι δεν εχει ακόμα ζήτηση απο συλλεκτες του εξωτερικού. Αρα , δεν είναι παράλογη ούτε προς τα πανω ούτε προς τα κάτω η τιμή που κλείνει , 10-15κ.
Η μοναδική περίπτωση να πωληθει ακρετα πιο πάνω είναι τη στιγμή της πώλησης 2 συλλεκτες που εχουν ηδη βαρβατες συλλογές να τους λειπει και να το χτυπάνε. Μόνον τότε.

Για τις τιμές του ΚΑραμήτσου δεν μου κάνουν εντύπωση πλέον.Εδώ δεν ξέρουμε αν θα εχουμε δουλειά αυριο , ποιος χέστηκε για τα νομίσματα.?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:52:33 μμ »

Εγω το είχα ξαναπει, αν ειχα λεφτά ούτε παυλους δεν θα βρίσκατε. Ασφαλώς και συμβιβάζομαι. Είναι αυτόματη εγκεφαλική διαδικασία.
Δημήτρη εσυ ψάχνεις τον ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ!!!!  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 06, 2014, 06:57:17 μμ »

Ναι ρε Βασιλη, αυτό δεν λέμε τόση ώρα.  Η κουτσή Μαρία την βγαζει και με 50λεπτο του 74.  Η Μαρία Μενούνος όμως απαιτεί 68αρι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences