Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 03:02:38 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ευχαριστεσ εκπληξεις αλλα και προβληματισμος...  (Αναγνώστηκε 5938 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 27, 2015, 09:52:48 μμ »

Καλησπερα σας
Αγορασα απο εναν πωλητη στο Σουηδικο ebEy μια oz αμερικανικη  liberty.
Παρατηρησα οτι ειναι απο την ιδια πολη με εμενα ,του προτεινα να συναντηθουμε για να κλεισουμε την συμφωνια
χερι-χερι.Ετσι εγινε, σε μια μικρη συζητηση που καναμε οταν βρεθηκαμε,ο συγκεκριμενος κυριος μου ειπε οτι ειναι 30 χρονια συλλεκτης και αποφασισε να εκποιησει κυριολεκτικα την συλλογη του.
Μου προτεινε να μου δωσει καποια κοματια που με ενδιεφεραν σε σχεδον τιμη μεταλλου
Ετσι πηρα δεκαεξι ασημενια νομισματα μεταξυ των οποιων και ενα μισολιρο,ενα .5 pesetas 1880 Peru ενα απο το Βατικανο anos xv PIETA δυο 5 lats του 1929 Λετονια ,ενα 5 λεβα Βουλγαριας του 1972, 1 sol Peru του 1926 25000 lei του 1947 Ρουμανια, 5 pengö ουγγαριας του 1936 και αλλα λιγοτερα ενδιαφεροντα,μου προκαλεσε οπως προαναφερα η εντυπωση, οτι δεν εδωσα παραπανω απο το μεταλλο τους, ουτε 15 ευρω, για ολα αυτα.Ηταν μια ευχαριστη εκπληξη,εκεινο ομως που με προβληματησε ηταν οτι ο ουγκεκρημενος συλλεκτης εχασε τον ενδιαφερον του για το συναρπαστικο κοσμο της συλλογης και απλα,εκποιει την συλλογη του .Δεν ημουν αδιακριτος αλλα δεν μου φανηκε για ανθρωπο που ηθελε αμμεσα ρευστο.Τον προετρεψα  συνεχισει να πουλα στο συγκερκιμενο σαιτ, διοτι σιγουρα θα πουλησει καποια σε καλυτερες τιμες. Μου αντετεινε οτι οι προμηθειες του συγκεκρημενου σαιτ πωλησεων μετριαζουν το κερδος του και ειναι πολυ φασαρια.Δυσκολετομαι να τον πιστεψω,πως ειναι δυνατον ,ενα μιολιρο και το 5 peseta του Περου,τιμες μεταλλου?...
Με προβληματησε ιδιαιτερα το λοιπον,αυτη η κατα τ αλλα ευχαριστη εκπληξη.
Ερωτω λοιπον ,προς τι αυτη η απογοητευση,για ενα τοσο παλιο συλλεκτη? Ας αφηνουμε κατα μερους ,σας παρακαλω τα ψυχοπαθολογικα και αλλες ατερμονες γνωματευσεις,διαγνωσεις ειμαι βλεπετε,του επαγγελματος.
Με πολυ περιεργεια περιμενω τις τοποθετησεις σας.Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2015, 10:20:13 μμ από filpolis » Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 10:03:30 μμ »

ισως το να έχασε το ενδιαφέρων του για τα νομίσματα απο κάποιο γεγονός που του συνέβη στην προσωπική του ζωή θάνατος χωρισμός ή ακόμα να είχε κάποιες ευχάριστες αναμνήσεις απο τα νομίσματα και για κάποιο λόγο που  συνέβη  να μην  τον γεμίζουν ποια και του δημιουργούν άσχημες αναμνήσεις
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 10:16:26 μμ »

Δεν ειναι κατι καινοφανες το να τα παραταει ενας παλιος συλλεκτης, για χιλιους δυο λογους, που εχουν να κανουν με το καθε ατομο ξεχωριστα, δεν νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενη νορμα η προφιλ για τετοιες περιπτωσεις.
Ουτε ειναι "τρελλο", εφοσον θελει να δωσει μαζεμενα καποια ασημενια νομισματα, που ειναι μεν συλλεκτικα, αλλα οχι δυσκολα, να τα δωσει χερι με χερι κοντα στο μεταλλο, ειδικα εαν ειναι καθαρισμενα η γυαλισμενα η σε χαμηλουτσικες καταστασεις.
Δεν εχουν ολοι τον χρονο (και κυριως την διαθεση) να ανεβαζουν μια-μια δημοπρασιες, να τρεχουν στα ταχυδρομεια κλπ., ειδικα εαν εχουν αποφασισει να τα παρατησουν, για λιγα ευρω παραπανω.
Σου ετυχε μια καλη περιπτωση που συμβαινει εδω συχνα σε εμποροσυλλεκτες , καλοριζικα. Κλείσιμο ματιού
Φυσικα μην περιμενεις να σου εδωσε ακυκλοφορητα διαμαντια, εφοσον ηταν παλιος συλλεκτης ηξερε πολυ καλα τι να δωσει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 10:32:23 μμ »

εννοειται οτι δεν επεσαν διαμαντια στα χερια μου, αλλα δεν επεσαν ουτε καρβουνα.Δεν μπορω να απαξιωσω το συμβαν, ωστε να το προσπερασω αδιαφορα.Το γεγονος μου προκαλεσε εντυπωση, οσον αφορα το τρεξιμο στα ταχυδρομεια, σε καθε γωνια της Σουηδιας και ενα μαγαζι συμβεβλημενο με το svenska post το οποιο δουλευουν απο 08.00 ως 23.00.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2015, 10:47:22 μμ από filpolis » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 10:34:13 μμ »

Έσπασα τη συλλογή μου 2 φορές, για διαφορετικούς λόγους και το μόνο που μ' ένοιαζε και τις 2 φορές ήταν να τα δώσω σε τιμές που φεύγουν μόνο και μόνο για να φύγουν.
Εύχομαι κανένας, να μην αναγκαστεί να σπάσει τη συλλογή του, για τους λόγους που αναγκάστηκα εγώ να τη σπάσω... αλλά μόνο για φυσιολογικούς, 'βατούς' λόγους (αλλαγή συλλογής, βαρεμάρα, νέα ενασχόληση, αφού δεν υπάρχει μέλλον δεν πας για κανένα ψάρεμα κλπ). Επιπλέον έχω πάντα στο μυαλό μου μία φράση που άκουσα πριν αρκετά χρόνια από φίλο Αμερικάνο συλλέκτη : Till 50 earn and then spend (Μέχρι τα 50 μάζευε και μετά ξόδευε). Φυσικά το 50 είναι σχετικό, διότι όσο το πλησιάζω το μεταθέτω κατά τι... θα δείξει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
filpolis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 11:58:21 μμ »

Καταλαβαινω οταν καποιος με πικρα εξαναγκαζεται να πουλησει την συλλογη του ,λυπαμαι και συμπονω οσους  εξαναγκαστηκαν να το κανουν.Ετσι δυστυχως τα φερνει καμια φορα η παλιοζωη...
Και καποιες φωτογραφιες απο αυτο που αγορασα,οχι τιποτα σπουδαιο, αλλα μια εκτιμηση, αποψη θα την ηθελα http://www.collra.com/groups/frimarken-mynt/utlandska-mynt
Προκειται για τα δυο τελευταιες αναρτησεις
το 5 pesetas 1880
k halv sovereign 1913
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2015, 12:11:57 πμ από filpolis » Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 07:30:50 πμ »

Καλορίζικα. Το χρήμα δεν είναι το παν, και ειδικά αν δεν το έχεις και ανάγκη. Αν είδε άνθρωπο με αγάπη στο χόμπι, μπορεί να το εκτίμησε και να στα έδωσε τιμή μετάλλου. Υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 07:57:03 πμ »

Αν δεχτούμε οτι δεν το έκανε για τα χρήματα, το να βαρέθηκε να συλλέγει είναι μια πολύ σοβαρή πιθανότητα. Το άσχημο γι αυτόν θα είναι αν το μετανοιώσει μετά απο κανένα χρόνο.
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 08:53:07 πμ »

Κάπου είχα διαβάσει, την ιστορία δύο εκατομυριούχων αδελφών από την Αμερική, που είχαν την καλύτερη ή μια από τις καλύτερες σε ποιότητα και πληρότητα, συλλογές χρυσών λιρών στον κόσμο.
Οταν πια και οι δύο έφτασαν κοντά στα 85, επιχείρησαν να αγοράσουν, το ένα κομμάτι που έλειπε από την συλλογή τους, μια σπανιότατη λίρα. Για το σκοπό αυτό, ο ένας αδελφός ταξίδευσε στην Αγγλία, σε γνωστό οίκο δημοπρασιών, όταν τελικά έγινε η δημοπρασία και η τιμή του κομματιού εκτοξεύτηκε σε τέτοιο βαθμό, που δεν μπορούσε να το χτυπήσει, απογοητεύτηκε. Πρίν φύγει από την Αγγλία, συνεννοήθηκε με τον αδεφό του και κανόνισε να δώσουν όλη τους τη συλλογή στον ίδιο οίκο δημοπρασιών προς εκποίηση. Ηταν και τα δύο αδέλφια σίγουρα, οτι όσο ζούν, δεν θα ξαναδούν να δημοπρατείται αυτό το κομμάτι και η συλλογή τους θα έμενε για πάντα ελλιπής. (αν κάποιος ξέρει ή μπορεί να βρεί την ιστορία αυτή ας την δημοσιοποιήσει, μήπως θυμάμαι κάτι λάθος) .
Αρα η ηλικία ή η απογοήτευση, μπορούν να διαλύσουν μια συλλογή.
Ακόμη ένας παραγοντας απογοήτευσης, είναι το να συειδητοποιήσεις, οτι αυτά που μάζευες, είναι ή σε χαμηλή κατάσταση και πια δεν σου αρέσουν ή ότι μάζευες νομίσματα σκόρπια και χρόνια τώρα δεν συμπλήρωσες ούτε ένα σετάκι κλπ κλπ
Αβυσος η ζωή του ανθρώπου!
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 08:58:28 πμ »

Αλλο που μου ήρθε τώρα.....
Αν το παιδί σου δεν θέλει τη συλλογή ή δεν έχεις παιδί ή είναι αλήτης και σε λέει γέρο, οπότε θέλεις να τα "φάς" όλα και να μην αφήσεις τίποτα πίσω.....
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 09:25:32 πμ »

Κάπου είχα διαβάσει, την ιστορία δύο εκατομυριούχων αδελφών από την Αμερική, που είχαν την καλύτερη ή μια από τις καλύτερες σε ποιότητα και πληρότητα, συλλογές χρυσών λιρών στον κόσμο.
Οταν πια και οι δύο έφτασαν κοντά στα 85, επιχείρησαν να αγοράσουν, το ένα κομμάτι που έλειπε από την συλλογή τους, μια σπανιότατη λίρα. Για το σκοπό αυτό, ο ένας αδελφός ταξίδευσε στην Αγγλία, σε γνωστό οίκο δημοπρασιών, όταν τελικά έγινε η δημοπρασία και η τιμή του κομματιού εκτοξεύτηκε σε τέτοιο βαθμό, που δεν μπορούσε να το χτυπήσει, απογοητεύτηκε. Πρίν φύγει από την Αγγλία, συνεννοήθηκε με τον αδεφό του και κανόνισε να δώσουν όλη τους τη συλλογή στον ίδιο οίκο δημοπρασιών προς εκποίηση. Ηταν και τα δύο αδέλφια σίγουρα, οτι όσο ζούν, δεν θα ξαναδούν να δημοπρατείται αυτό το κομμάτι και η συλλογή τους θα έμενε για πάντα ελλιπής. (αν κάποιος ξέρει ή μπορεί να βρεί την ιστορία αυτή ας την δημοσιοποιήσει, μήπως θυμάμαι κάτι λάθος) .
Αρα η ηλικία ή η απογοήτευση, μπορούν να διαλύσουν μια συλλογή.
Ακόμη ένας παραγοντας απογοήτευσης, είναι το να συειδητοποιήσεις, οτι αυτά που μάζευες, είναι ή σε χαμηλή κατάσταση και πια δεν σου αρέσουν ή ότι μάζευες νομίσματα σκόρπια και χρόνια τώρα δεν συμπλήρωσες ούτε ένα σετάκι κλπ κλπ
Αβυσος η ζωή του ανθρώπου!

αναφερεσαι Χρήστο στην περσινη δημοπρασια του baldwin , the hemisphere collection.

Δεν τα ξέρω τα παλικάρια. Ωστόσο εάν εισαι εκατομμυριούχος και άνω των 80 δε σταματας στα 600.000, το πας για θάνατο το κέρμα. Νομιζω εκει ειχανε σταματήσει.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 09:40:48 πμ »

600.000 ;;;;
ψιλικατζίδες!!

Πάντως η ιστορία μου έκανε μεγάλη εντύπωση, γιατί μιά τεράστια συλλογή που στα μάτια όλων, έμοιαζε υπέροχη, στα δικά τους μάτια ήταν απλά ελλιπής!
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 09:43:44 πμ »

1920 S   
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 09:44:55 πμ »

Eτσι ειναι αυτά Χρήστο αυτά. 2.500.000 αντρες βαράμε μ@λακία για την irina shayk και ο CR7 την ξεσκούλαρε επειδή δεν την ήθελε η μαμάκα του. Ολα ειναι σχετικά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sugipap
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2015, 09:55:13 πμ »

πραγματικά όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά. όπως άκουσα κάποτε απο ένα φίλο "δείξε μου μια ωραία γυναίκα και θα σου δείξω έναν που την έχει βαρεθεί"
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences