Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 04:42:51 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5000 γραμματοσημα  (Αναγνώστηκε 4980 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pap-23
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 38


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 10, 2013, 07:51:09 μμ »

Καλησπερα.Μετα το θανατο του θειου μας μας αφησε μια μεγαλη συλλογη απο γραμματοσημα
τα ποιο πολλα ασφραγιστα σε σειρες απο το 1959-60 εως το 2002.Με ολους τους Φακελους
πρωτης ημερας κυκλοφοριας.Και αρκετα παλια του 1913-15 οπως και απο Κυπρο.
Θα ηθελα να μαθω την αξια τους και αν μπορω να τα δοσω ολα μαζι.
Ευχαριστω . Γιωργος τηλ 6982045783.Μαρουσι -Αθηνα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 08:02:36 μμ »

καλησπέρα και συλληπητήρια καταρχάς.

Οι συγκεκριμένες ημερομηνίες δυστυχώς είναι εύκολες και δεν είναι μεγάλης αξίας , ωστόστο είναι πολύ μεγάλος ο όγκος και κοστίζουν λίγα χρήματα. Φαντάζομαι πως φωτογραφιες δεν μπορουμε να χουμε.

Κοίταξε μήπως έχεις του 1912 εκστρατείας σε ασφράγιστα(τις μεγάλες αξίες), αυτά είναι κάποιας μεγαλύτερης αξίας. Τώρα απο το 1959 και μετά είναι φτηνα με την προυπόθεση ότι είναι τα κυκλοφορίας και ο θείος σου δεν ειχε σφάλματα. Δες μήπως εχεις ζεύγη χωρίς οδόντοση ή γραμματόσημα με διπλή εκτύπωση κάποιου χρώματος.Φιλικά

Βασίλης

π.σ. εγω αυτό που θα έκανα στην θέση σου θα ήταν να τα πουλήσω στο ebay ana έτος. Δηλαδή έτος 1959 τόσες σειρές MHN απο 0.99 δολάρια. Είναι το ασφαλέστερο διότι εάν εχεις κάποιο ακριβό σφάλμα και δεν το ξέρεις στο ebay θα το βρουν και θα χτυπηθεί ανάλογα. Βεβαια θελει χρόνο αλλά θα παρεις περισσότερα χρήματα από έμπορο αθηνών.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
pap-23
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 38


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 09:47:37 πμ »

Ευχαριστω για το χρονο σας.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 11:55:41 πμ »

Ο ασφαλέστερος τρόπος εκτίμησης κατά τη γνώμη μου είναι να αγοράσετε έναν κατάλογο γραμματοσήμων και να αφιερώσετε 1 σαββατοκύριακο να κάνετε τη σούμα. Αν η συλλογή έχει πλήρεις σειρές, ποτέ δεν ξέρει κανείς τι θα βρει μεσα. Αν αποφασίσετε για ιμπέι, φροντίστε να βάλετε εικόνες και λεπτομερή περιγραφή ωστε να μην είναι τα αποτελέσματα απογοητευτικά (κάτι που θεωρώ πολύ πιθανό).
Κοίταξα γρήγορα στον κατάλογο που έχω και βρήκα καποιες αξιόλογες σειρές για τα χρόνια που αναφέρετε. Οι τιμές που πιάνουν στην αγορά είναι συνήθως 30 - 60% αυτών του καταλόγου. Ντροπή

1959: Ερυθρός σταυρός (Αξία καταλόγου: 15,00 Ε)
1960: Ολυμπιακοί Ρώμης (30,00 Ε)
1970: Ευρώπα (12,00 Ε)
1986: Θεοί (34,00 Ε)
1993: Ιστορικές επέτειοι (24,00 Ε)
2002: Χοροί (50,00 Ε)
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 12:06:48 μμ »

salonice to 60% ξέχασε το. Επίσης αν θεοι εχουν 34Ε τότε είμαι πλούσιος , δεν έχουν τόσα οσα λες. Μακαρι να είχαν αλλα δεν εχουν.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 12:27:47 μμ »

Χεχε, όντως, από τα γραμματόσημα δε γίνεσαι πλούσιος, λένε, εκτός απειροελαχίστων εξαιρέσεων.
Ελπίζω, ωστόσο, να ανήκεις σε αυτές, επιβεβαιώνοντας το όνομά σου  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 12:34:08 μμ »

Οι τιμές των γραμματοσήμων είναι λιώμα.Η αιτία είναι η κρίση και το μειωμένο ενδιαφέρον..Ελάχιστες σειρές πιάνουν πάνω από το 50% του καταλόγου και αυτά είναι κάποια κλασσικά ασφράγιστα..
Αν ήμουν στη θέση του φίλου θα αγόραζα,όπως σωστά είπατε, έναν κατάλογο και θα έκανα μία εκτίμηση..
Από την εκτίμηση θα περίμενα να πιάσω ένα 25-35%.Από εκεί και πέρα αν το ποσό αυτό μου το πλήρωνε κάποιος έμπορος θα κατέφευγα σε αυτόν για να γλιτώσω τον κόπο της πώλησης στο ebay..
Aν οι έμποροι μου δίναν ένα κομμάτι ψωμί (το πιθανότερο),θα πήγαινα σε πώληση στο ebay,σε αγγελία σε εφημερίδες κλπ. ή θα τα κρατούσα περιμένοντας να περάσει η κρίση και να ανέβουν οι τιμές..στο τελευταίο ενδεχόμενα να μιλάμε για μακροχρόνια επένδυση που θα πάρει καιρό..
Στο ενδεχόμενο πώλησης στο ίντερνετ να λάβεις υπόψη σου το κόστος αποστολής και συσκευασίας (κόστος φακέλου κλπ) και κάποιες κρατήσεις που κάνει το ebay και πιθανά και η τράπεζα που θα κάνεις την μεταφορά..
Δοκίμασε να βάλεις δημοπρασία και εδώ αν θες!
Αλλά πάνω απ όλα μάθε τι έχεις και πόσο κάνει και εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε!
Καταγράφηκε
avvocato
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 12:45:14 μμ »

συμφωνώ με τους προλαλήσαντες φίλους και συμπληρωματικά θέλω να σε ρωτήσω από ΚΥΠΡΟ τι έχεις?
δωσε ημερομηνίες..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences