Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 06:58:43 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τραπεζικη καταθεση  (Αναγνώστηκε 9996 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:04:14 πμ »

Παιδια γεια σας
Εγινε μια πωληση στιο στεκι και καποιος φιλος νεος εκανε μια αγορα της ταξεως των 35 ευρω ,του εστειλα αριθμο λογαριασμου να κανει καταθεση τα χρηματα όπως και εκανε από εθνικη δικη του τραπεζα. Όταν ενημερωσα το βιβλιαριο ειδα

 08/06/15     ΕΣΕΡΧΟΜΕΝΟ ΕΜΒΑΣΜΑ         31,00
 08/06/15     ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΟς      -4,00

Ρωτησα την τραπεζα τι σημαινει προμηθεια εμβασματος και μου λεει ότι τοσο στοιχηση να σταλει το εμβασμα από την άλλη τραπεζα. Και μου το αφαιρεσε από το λογαριασμο μου. Εγινα εξαλος που δεν ρωτηθηκα να μου παρουν τα τέσσερα ευρω .Και παλι αρχισαν να μου τα μασανε ότι να ετσι γινεται χωρις ξεκαθαρη απαντηση ΤΟ ΠΩς ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ. γιατι δεν τα αφαιρουσε από το αρχικο ποσο των 35 ε και να μου στειλη 31  αυτό θα το καταλαβαινα .

Εγινα ΕΞΑΛΟΣ γιατι μια ιδιωτικη τραπεζα επειδή θεωρησε ότι της χρωσταω αυτά τα λευτα εκανε αναληψη από τον λογαριασμο μου χωρις να ερωτηθώ. Είναι σωστο αυτό εχει γινει σε αλλον ??
Θα παω να ψαξω αν εγινε νομιμα αυτό και αν υπαρχει τραπεζικος αναμεςσα μας η παθων ας μας ενημερωσει .

Δεν τα εχω με το φιλο που εκανε την αγορα ουτε το ότι μπορει να μην ηξερε και τα εστειλε με εμβασμα ενώ θα μπορουσα να του ετειλω εθνικη και να κατατεθουν χωρις εξοδα . αυτά συμβαινουν ταχω με τη τραπεζα .

ευχαριστω Γιωργος
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:15:08 πμ »

 Aγαπητε Γιώργο μην εκνευρίζεσαι... Το έχουμε ξανασυζητησει αυτό το θέμα. Αν δεις τα τιμολόγια των τραπεζών, έχουν όλες έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος.(Άρα αυτό συμβαίνει για όλους, με εξαίρεση κάποιων λίγων λογ/σμων που είναι στα πλαίσια ειδικών όρων). Γιαυτό το λόγο ζητάς από τον αγοραστή να σου κάνει κατάθεση ή αν επιθυμει να κάνει έμβασμα, να σου εμβάσει επιπλέον το ποσό της προμήθειας που σου κρατάει η τράπεζα σου.
 Την προμήθεια των 4 ευρώ στην χρέωσε η τράπεζά σου και όχι η άλλη Τράπεζα, ζήτα το τιμολόγιο και θα το δεις...
Ο Αγοραστής πλήρωσε άλλη προμήθεια στην τράπεζα του για την αποστολή του εμβάσματος...
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:24:52 πμ »

Φίλε Γιώργο,
είναι όπως τα λέει ο lucky_louk
Η ΔΙΚΙΑ σου τράπεζα σου χρέωσε τα 4€ ως ΕΞΟΔΑ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥ εμβάσματος (καταλαβαίνεις και εσύ πως καμία άλλη τράπεζα δεν θα μπορούσε να βάλει έτσι απλά χέρι στα λεφτά του δικού σου λογαριασμού)
Εγινε 100% νόμιμα και είναι από τα κλασσικά "ψιλά" γράμματα των τραπεζών.

Επί της ευκαιρίας να σου πω πως για μένα το λάθος είναι του καταθέτη που έκανε έμβασμα από την δικιά του τράπεζα στην δικιά σου, λογικά και αυτός πρέπει να χρεώθηκε κάτι.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:34:09 πμ »

Σε καθε τραπεζικο εμβασμα παιρνει αμοιβη και η τραπεζα που το στελνει και η τραπεζα που το δεχεται.
Αυτος που αποστελει το εμβασμα. επιλεγει ποιος θα χρεωθει αυτα τα εξοδα.
Μπορει να επιλεξει να τα πληρωσει ολα αυτος (οποτε το ποσο μενει καθαρο στον παραληπτη)
Η να πληρωσει ο καθενας τα εξοδα της τραπεζας του.
Η να τα πληρωσει ο παραληπτης ολα.
Μεσω webbanking, τα εξοδα συνολικα και των δυο τραπεζων ειναι 3-3,50 ευρω και εγω οταν στελνω, επιλεγω να τα πληρωσω εγω, ωστε να λαβει καθαρο το ποσο που συμφωνησαμε ο παραληπτης.
Στον γκισε ομως ειναι λογικα ακριβοτερα και δεν συμφερει για τετοιου υψους συναλλαγες.
Η τραπεζικη καταθεση ειναι η λυση μηδενικου κοστους σε αυτες τις περιπτωσεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:37:57 πμ »

εχθες για μια αγορα ο φιλος κατεθεσε το ποσο μεσω υπολογιστη απο αλλη τραπεζα στη δικη μου, του κρατησαν 1€ προμηθεια και εμεινε ησυχος ο ανθρωπος, οταν μπηκαν στο λογαριασμο μου κρατησε αλλα 3€....
Αν πας στο γκισε της τραπεζας και καταθεσεις σε αλλη τραπεζα συμβαινει το ιδιο? ξερει κανεις?
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:40:35 πμ »

ευχαριστω πολύ για την απαντηση διευκρηνηση  οντος δεν ηξερα για τα ψιλα γραμματα όπως το λετε  δεν ηξερα την διαδικασια εμβασμάτων . .Ευχαριστω για την διευκρινηση .

Μου χαλασατε το πρωινο μην πω την βδομαδα μου  ,πρεπει τωρα να βρω άλλη αιτια να εκνευριστω και να είμαι κακοκεφος .

Σας ευχαριστω Γιωργος
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:41:34 πμ »

Σε καθε τραπεζικο εμβασμα παιρνει αμοιβη και η τραπεζα που το στελνει και η τραπεζα που το δεχεται.
Αυτος που αποστελει το εμβασμα. επιλεγει ποιος θα χρεωθει αυτα τα εξοδα.
Μπορει να επιλεξει να τα πληρωσει ολα αυτος (οποτε το ποσο μενει καθαρο στον παραληπτη)
Η να πληρωσει ο καθενας τα εξοδα της τραπεζας του.
Η να τα πληρωσει ο παραληπτης ολα.
Μεσω webbanking, τα εξοδα συνολικα και των δυο τραπεζων ειναι 3-3,50 ευρω και εγω οταν στελνω, επιλεγω να τα πληρωσω εγω, ωστε να λαβει καθαρο το ποσο που συμφωνησαμε ο παραληπτης.
Στον γκισε ομως ειναι λογικα ακριβοτερα και δεν συμφερει για τετοιου υψους συναλλαγες.
Η τραπεζικη καταθεση ειναι η λυση μηδενικου κοστους σε αυτες τις περιπτωσεις.
Δημήτρη αυτό που λες για τα έξοδα ισχύει εκτος Νομισματικής Ένωσης  Ευρώ, το διατραπεζικό σύστημα εντος Ευρώ δεν σε αφήνει πλέον να επιλέξεις our/share/beneficiary . Οπότε πληρώνεις εσύ τα δικά σου και ο παραλήπτης τα της Τράπεζάς του...
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:42:51 πμ »

εχθες για μια αγορα ο φιλος κατεθεσε το ποσο μεσω υπολογιστη απο αλλη τραπεζα στη δικη μου, του κρατησαν 1€ προμηθεια και εμεινε ησυχος ο ανθρωπος, οταν μπηκαν στο λογαριασμο μου κρατησε αλλα 3€....
Αν πας στο γκισε της τραπεζας και καταθεσεις σε αλλη τραπεζα συμβαινει το ιδιο? ξερει κανεις?
Ναι συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.
Η κατάθεση γίνεται στην ίδια τράπεζα. Δεν μπορείς να καταθέσεις σε άλλη τράπεζα, αυτό λέγεται έμβασμα και έχει έξοδα...
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:43:34 πμ »

εχθες για μια αγορα ο φιλος κατεθεσε το ποσο μεσω υπολογιστη απο αλλη τραπεζα στη δικη μου, του κρατησαν 1€ προμηθεια και εμεινε ησυχος ο ανθρωπος, οταν μπηκαν στο λογαριασμο μου κρατησε αλλα 3€....
Αν πας στο γκισε της τραπεζας και καταθεσεις σε αλλη τραπεζα συμβαινει το ιδιο? ξερει κανεις?

Στο γκισέ νομίζω είναι ακόμα μεγαλύτερες οι χρεώσεις
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:44:07 πμ »


σε καταθεσεις στο εξωτερικο ειχα εμπειρια προμηθειων, στο εσωτερικο αφου μπορεις ευκολα να πας στην συγκεκριμενη τραπεζα δεν υπαρχει λογος να χρεωνεται κανεις, αρκετα πληρωνουμε σε ελτα και κουριερ
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:44:42 πμ »

Σε καθε τραπεζικο εμβασμα παιρνει αμοιβη και η τραπεζα που το στελνει και η τραπεζα που το δεχεται.
Αυτος που αποστελει το εμβασμα. επιλεγει ποιος θα χρεωθει αυτα τα εξοδα.
Μπορει να επιλεξει να τα πληρωσει ολα αυτος (οποτε το ποσο μενει καθαρο στον παραληπτη)
Η να πληρωσει ο καθενας τα εξοδα της τραπεζας του.
Η να τα πληρωσει ο παραληπτης ολα.
Μεσω webbanking, τα εξοδα συνολικα και των δυο τραπεζων ειναι 3-3,50 ευρω και εγω οταν στελνω, επιλεγω να τα πληρωσω εγω, ωστε να λαβει καθαρο το ποσο που συμφωνησαμε ο παραληπτης.
Στον γκισε ομως ειναι λογικα ακριβοτερα και δεν συμφερει για τετοιου υψους συναλλαγες.
Η τραπεζικη καταθεση ειναι η λυση μηδενικου κοστους σε αυτες τις περιπτωσεις.
Δημήτρη αυτό που λες για τα έξοδα ισχύει εκτος Νομισματικής Ένωσης  Ευρώ, το διατραπεζικό σύστημα εντος Ευρώ δεν σε αφήνει πλέον να επιλέξεις our/share/beneficiary . Οπότε πληρώνεις εσύ τα δικά σου και ο παραλήπτης τα της Τράπεζάς του...

Οχι, δεν ειναι ετσι, απο eurobank που εχω στειλει δυο-τρια εμβασματα εσωτερικο τελευταια μεσω υπολογιστη, η επιλογη να πληρωσω εγω τα εξοδα και των δυο τραπεζων, ισχυει και την εκανα.
Η alpha δεν την εχει, επειδη ετσι γουσταρει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:05:48 πμ »

 Ναι Δημήτρη έχεις δίκιο, μπήκα τώρα και το επιβεβαίωσα. Η eurobank σου δίνει την δυνατότητα, ενώ η Αλφα και η Πειραιώς όχι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:09:58 πμ »

το διατραπεζικό σύστημα εντος Ευρώ δεν σε αφήνει πλέον να επιλέξεις our/share/beneficiary . Οπότε πληρώνεις εσύ τα δικά σου και ο παραλήπτης τα της Τράπεζάς του...

Έτσι έχω διαβάσει κι εγώ "αρμοδίως", αλλά... μέχρι να το εφαρμόσουν οι ελληνικές τράπεζες...

Γενικά, αυτή η υπόθεση είναι "τρεις το λάδι, τρεις το ξύδι, έξι το λαδόξυδο". Οι "διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις" που λέγαμε, η... απροθυμία των κυβερνήσεων να "συγκρουστούν" εκεί που πρέπει να συγκρουστούν και... η κατάληξη... πάλι εισπρακτικά μέτρα...

(Τα γράφω αυτά για να καταλαβαίνουμε γιατί μιλάμε. Όλα αυτά τα αόριστα και ωραία λόγια περί διαπραγματεύσεων, απλώς... δεν λένε τα πράγματα με το όνομά τους.)
Καταγράφηκε
andronikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:17:34 πμ »

Παιδιά καλημέρα,

Μιας και είμαι ο αγοραστής θα ήθελα να πω και εγώ κάτι. Πρώτα απ’ όλα όλοι έχουν δίκιο για τους δικούς τους λόγους. Η κατάθεση έγινε ηλεκτρονικά αμέσως μετά την δημοπρασία (Σάββατο βράδυ από Εθνική για άλλη τράπεζα). Επειδή δεν δεχόταν τα έξοδα να είναι μόνο από εμένα, τα οποία ήταν 1€, έβαλα το παραπάνω ευρώ για να πάει ακέραιο το ποσό στον Γιώργο που είχαμε συμφωνήσει. Νομίζω, όπως τα λέει και ο belpedro, είναι θέμα κάθε τράπεζας. Αλλά και πάλι είναι τρελό αυτό με την προμήθεια του εμβάσματος. Εγώ ο καταθέτης πλήρωσα προμήθεια ένα ευρώ και αυτός που πήρε τα λεφτά πλήρωσε 4 ευρώ. έλεος
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 10, 2015, 10:25:19 πμ »

το διατραπεζικό σύστημα εντος Ευρώ δεν σε αφήνει πλέον να επιλέξεις our/share/beneficiary . Οπότε πληρώνεις εσύ τα δικά σου και ο παραλήπτης τα της Τράπεζάς του...

Έτσι έχω διαβάσει κι εγώ "αρμοδίως", αλλά... μέχρι να το εφαρμόσουν οι ελληνικές τράπεζες...

Γενικά, αυτή η υπόθεση είναι "τρεις το λάδι, τρεις το ξύδι, έξι το λαδόξυδο". Οι "διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις" που λέγαμε, η... απροθυμία των κυβερνήσεων να "συγκρουστούν" εκεί που πρέπει να συγκρουστούν και... η κατάληξη... πάλι εισπρακτικά μέτρα...

(Τα γράφω αυτά για να καταλαβαίνουμε γιατί μιλάμε. Όλα αυτά τα αόριστα και ωραία λόγια περί διαπραγματεύσεων, απλώς... δεν λένε τα πράγματα με το όνομά τους.)

Γιώργο πως τα καταφέρνεις από δω το πας , από εκεί το πας, στις διαρθρωτικές αλλαγές καταλήγουμε. Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Και επειδή σε ανακάλυψα χτες στο 124, δεν ήμουν σίγουρος αρχικά, αλλά όταν είδα τους όρους συναλλαγών...σιγουρεύτηκα! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Μιλάμε , respect...
 Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι, πως αφού γέρνεις αριστερά και είσαι υπέρμαχος του διεθνισμού, είσαι υπέρ των νεοφιλελεύθερων πολιτικών?

Κατά τα άλλα, τα σέβη μου εξοχότατε!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences