Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 08:50:18 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θα παραμείνουμε στο ευρώ;;;;;  (Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 16, 2015, 10:24:38 μμ)
Ναι - 26 (74.3%)
Όχι - 9 (25.7%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 35

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το νόμισμα του αύριο  (Αναγνώστηκε 8625 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 05, 2015, 03:24:38 μμ »

Αν ανατρεξουμε στο παρελθον η νεοτερη Ελληνικη ιστορια εχει να μας δωσει απαντησεις Τα ιδια κρατη που σημερα αποτελουν την Ευρωπαικη Ενωση εστειψαν οικονομικα σα λεμονοκουπα την Ελλαδα με μορφη δανειων
επισης υπεξαιρεσαν τεραστια οικονομικα ποσα απο την Ελλαδα με το ετσι θελω, και οπως ολοι γνωριζετε και την
σταση τους στην Μικρα Ασια,στον εμφυλιο,ουδεποτε οι ενεργειες τους δεν ηταν αγαθες η φιλελληνικες.
Δεν μπορει να υπαρξει Ευρωπαικη ολοκληρωση μονο στα παραμυθια.
Υπαρχει αρκετο χρημα ακομη στην Ελλαδα και το ξερουν οι δανειστες μας και το θελουν παρα πολυ,
απλα και αυτοι χρονοτριβουν για να φτιαξουν τον 'Δουρειο Ιππο'.-
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 05, 2015, 03:51:23 μμ »

... Υπαρχει αρκετο χρημα ακομη στην Ελλαδα και το ξερουν οι δανειστες μας και το θελουν παρα πολυ ...

+ 10000000ν

Ακίνητα , αυτοκίνητα , κινητά τηλέφωνα 750 € , παραθαλάσσια , εξοχικά , γεμάτες καφετέριες , γεμάτες ταβέρνες , γεμάτα μπουζουξίδικα , γεμάτα κομμωτήρια ...
Δεν τους πείθει το " ουκ αν λάβοις παρα του μη έχοντος " .
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 05, 2015, 04:35:55 μμ »

....απλα και αυτοι χρονοτριβουν για να φτιαξουν τον 'Δουρειο Ιππο'.-
Μπα, ο Δούρειος έγινε εδώ και χρόνια. Είχε και ποντικοπαγίδα μέσα και μας έπιασε από τη μύτη!  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Βλέπε χρηματιστήριο, επιδοτήσεις, βουλευτές αρπακτικά κλπ. κλπ...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 05, 2015, 05:08:23 μμ »

Συμφωνω φιλε μου οτι ξαναγινε και μαλιστα παρα πολλες φορες και μαλιστα με ιδιαιτερη επιτυχια και
οπως αναφερεις αλλα και ιστορικα για αυτο επειδη ειναι σιγουροι οτι το μοντελο ηταν επιτυχημενο
(με τις ευλογιες των διεφθαρμενων πολιτικων μας)θα ξαναδοκιμασουν για εναν (Δουρειο Ιππο)για
τους λογους που ωραιοτατα αναφερει ο φιλος μας 'Μιχαλης 80'.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 05, 2015, 05:21:51 μμ »

Η να ''αναγκαστουμε'' να φυγουμε οικειοθελως... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
θα αναγκαστεις Γιαννη μου αμα εισαι σαν τον αλλο που ελεγε στους υπουργους του "στα τεσσερα οτι σας πουν στα τεσσερα".............οκ ολοι μας φταιμε αλλα δεν γουσταρω αλλο σκυψιμο ρε αδερφε δεν θελω αλλη εκμεταλλευση δεν μπορω να βλεπω τα κορακια να εχουν πεσει πανω στο σωμα της πληγωμενης πατριδας μου και να τρωνε δεν θελω να παραδωσω στα παιδια μου και στα εγγονια μου λιγοτερα απο αυτα που μου αφησαν ο πατερας μου και ο παππους μου δεν μου παει να λενε τωρα ολα τα λαμογια οτι το προγγραμμα που εφαρμοστηκε στην Ελλαδα ηταν λαθος γιατι στηριχθηκε σε λαθος στοιχεια και παρολαυτα να εξακολουθουν να μου λενε για περικοπες και μισθους-συνταξεις στα 300 ευρω.........ποια 300 ευρω ρε καραγκιοζη ο αλλος ο φιλος παραπανω ειπε για την ΔΕΗ πανω απο 300 ευρω λογαριασμο στα παιδια μας μετα εμεις τι θα δωσουμε να φανε κουρκουμπινια και μπαμπακοπιτα..........σταματαω εδω γιατι θα πω πολλα και μπορει να παρεξηγηθω
Zωγράφισες χωρίς πινέλο,ακριβώς έτσι είναι όπως τα λές, δυστυχώς είμαστε άνθρωποι του σήμερα το μέλλον είναι δεν βαριέσαι έχει ο θεός.
Οι Γερμανοί θέλουν Τούρκους που τους έχουν δεξί χέρι, σταματώ και εγώ.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:40:54 πμ »

Θα παραμείνουμε στο ευρώ

Όχι.
....   ....
Το να πιστεύουμε ότι θα παραμείνουμε στο ευρώ είναι στρουθοκαμηλισμός.


Το πιστεύετε ακόμα ότι θα παραμείνουμε ;;



Τον θεωρώ σοβαρό δημοσιογράφο.
http://www.capital.gr/o-kostas-stoupas-grafei/3040315/eimaste-idi-sti-draxmi
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 04, 2015, 09:20:04 μμ »

ΔΡΑΧΜΗ ΤΕΛΟΣ Ανεξαρτήτου αποτελέσματος.

Δημήτρη καλησπέρα.
Μπορείς να μου το αιτιολογήσεις λιγάκι αυτό αν θέλεις;

Διότι αν ανοίξουν οι τράπεζες με τι θα πληρώσουν ; με μαρουλόφυλα;

Θεωρώ ότι η τραπεζική εμπιστοσύνη στην Ελλάδα έχει χαθεί δια παντός.
Αν βγει το ΟΧΙ  , προφανώς η ΕΚΤ δεν θα αυξήσει τον ELA , και το φυσικό χαρτονόμισμα αυτή τη στιγμή είναι περίπου 1 δις απ' ότι ακούω. (ανεπαρκέστατο δηλαδή)
Αν βγει το ΝΑΙ και γίνει κούρεμα , θα εξανεμιστεί πλήρως η ελάχιστη εναπομείνασα τραπεζική πίστη.
Τράπεζες που δεν έχουν χρήματα μέσα δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Ο μόνος τρόπος να γεμίσουν οι τράπεζες ώστε να λειτουργήσει στοιχιωδώς το κράτος και το εμπόριο είναι να γεμίσουν με φρεσκοκομμένη δραχμή.

Ακόμα και με το ΝΑΙ και με μικρή αύξηση του ELA μέχρι πότε θα μπορεί να λειτουργει το κράτος και το εμπόριο με 20 / 50 / 60 € την ημέρα ;
Τα νοσοκομεία (σε νοσοκομείο δουλεύω) ήδη έχουν ελλείψεις.
Τα σούπερ μάρκετ ήδη έχουν έλλειψη σε 10ευρα και σε κάποια προϊόντα.

Εκτός και αν εννοείς δραχμή τέλος , καλως ήρθες I.O.Y. σε  ευρώ.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 04, 2015, 11:27:44 μμ »

Η να ''αναγκαστουμε'' να φυγουμε οικειοθελως... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
θα αναγκαστεις Γιαννη μου αμα εισαι σαν τον αλλο που ελεγε στους υπουργους του "στα τεσσερα οτι σας πουν στα τεσσερα".............οκ ολοι μας φταιμε αλλα δεν γουσταρω αλλο σκυψιμο ρε αδερφε δεν θελω αλλη εκμεταλλευση δεν μπορω να βλεπω τα κορακια να εχουν πεσει πανω στο σωμα της πληγωμενης πατριδας μου και να τρωνε δεν θελω να παραδωσω στα παιδια μου και στα εγγονια μου λιγοτερα απο αυτα που μου αφησαν ο πατερας μου και ο παππους μου δεν μου παει να λενε τωρα ολα τα λαμογια οτι το προγγραμμα που εφαρμοστηκε στην Ελλαδα ηταν λαθος γιατι στηριχθηκε σε λαθος στοιχεια και παρολαυτα να εξακολουθουν να μου λενε για περικοπες και μισθους-συνταξεις στα 300 ευρω.........ποια 300 ευρω ρε καραγκιοζη ο αλλος ο φιλος παραπανω ειπε για την ΔΕΗ πανω απο 300 ευρω λογαριασμο στα παιδια μας μετα εμεις τι θα δωσουμε να φανε κουρκουμπινια και μπαμπακοπιτα..........σταματαω εδω γιατι θα πω πολλα και μπορει να παρεξηγηθω
+1000 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 05, 2015, 01:13:14 πμ »

Τάδε έφη Βαρουφάκης , στην Τelegraph , αναδημοσιεύεται στο Έθνος.
Νομίζω είναι έγκυρες εφημερίδες.

Παράθεση
«Κάποιες εταιρείες έχουν προβεί σε συνεννοήσεις με σουπερμάρκετ για την αποδοχή κουπονιών ή ιδιωτικών «χρημάτων» αντί πληρωμής από την επόμενη εβδομάδα, που θα μπορούν να χρησιμοποιούνται από εργαζομένους για την αγορά αγαθών», υπογραμμίζει η εφημερίδα.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 05, 2015, 11:39:50 μμ »


http://www.protothema.gr/politics/article/490648/proanaggellei-parallilo-nomisma-stin-telegraph-o-varoufakis/
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences