Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 07:20:20 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δήμητρα  (Αναγνώστηκε 24533 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:59:20 μμ »

Αν βρω φωτο θα βαλω, και παρω και τη σχετικη αδεια φυσικα.
Το οτι χανει την πατινα η επιφανεια του νομισματος δεν αρκει για να θεωρηθει παρεμβαση? Και μονο που ενα νομισμα 150 χρονων οταν ντιπαριστει χανει την πατινα του αποτελει κατι σαν καταστροφη της παλαιοτητας του, οταν φαινεται ως καινουριο.
Στα χαλκινα επισης, εχουν πιστοποιησει νομισματα που γινονται τετοιου ειδους παρεμβασεις?
Για ευνοητους λογους δυστυχως δε μπορω να δωσω συγκεκριμενα παραδειγματα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 10:11:08 μμ »

βγαλε την  δραχμη που ειναι δικο σου νομισμα
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 10:18:18 μμ »

Αν ντιπαριστεί, δεν επηρεάζεται η πατίνα... επηρεάζεται η βρωμιά που έχει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 12:04:52 μμ »

O βαθμος ειναι σωστος εαν το στειλεις μπορει να γυρισει και χαμηλοτερα

και θα εχεις πληρωσει και αλλα χρηματα
Καταγράφηκε

strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 03:10:35 μμ »

΄΄ Μια φορά και έναν καιρό,υπήρχε μια εταιρία που την έλεγαν ANACS.Ήταν η μόνη εταιρία που πιστοποιούσε νομίσματα.Όλοι έστελναν τα νομίσματά τους σε αυτήν.
Πολλοί παλαιοί συλλέκτες έλεγαν ότι η αξιολόγησή τους ήταν πάρα πολύ αυστηρή.
Έδιναν σπάνια,μεγάλους βαθμούς.
Μετά εμφανίστηκαν οι εταιρίες πιστοποίησης NGC και PCGS,οι οποίες για να ''αρπάξουν'' τους πελάτες της ANACS,έδιναν απλόχερα μεγάλους βαθμούς 1,2,ακόμη και 3 βαθμούς υψηλότερα από ότι θα έδινε η ANACS. ' '
Γι'αυτό θα δείτε πολλά κουτιά να γράφουν υψηλούς βαθμούς και τα νομίσματα να είναι ''χρέπια'' ή σχεδόν.
Δεν το λέω εγώ,αλλά πολλοί παλαιοί συλλέκτες,με μεγάλη εμπειρία,έχοντας περάσει πολλές χιλιάδες νομίσματα από τα χέρια τους.
Το βλέπετε άλλωστε και εδώ στο στέκι.
Στις 20 Ιανουαρίου κλείνω 2 χρόνια στο στέκι και έχω δει πάρα πολλά μηνύματα και θέματα να λένε,γιατί ενώ το κουτί δίνει μεγάλο βαθμό το νόμισμα είναι χάλια,και το αντίστροφο.
Είπαμε,και οι πιστοποιητές έχουν κάνει πολλά λάθη με τις πιστοποιήσεις τους,και θα συνεχίσουν να κάνουν πολλά λάθη.
Εάν το νόμισμα είναι για ΜΣ,και σε ξεμοιαλίζει,και το κουτί γράφει ΑΟΥ,γιατί να το σπάσεις και να το στείλεις,για να γράψει παραπάνω;Εκτός και εάν είσαι έμπορος.Οπότε ναι,σπάστο και στείλτο,για να βγάλεις 100,200,300 ή και παραπάνω ευρώ,όπως είπε και ο κύριος Γιώργος.Εάν είσαι συλλέκτης,τι σε νοιάζει;Κάνεις συλλογή με κουτιά πιστοποιήσεων ή με νομίσματα;
Γι'αυτό λοιπόν όσοι έχετε παλαιά σλάμπ της ANACS,σπάστε τα,στείλτε τα στις άλλες 2 εταιρίες,να γράψουν παραπάνω και να κονομήσετε.
Πριν τα στείλετε,να ξέρετε ότι τα πατιναρισμένα νομίσματα γράφουν παραπάνω.
Οπότε καλό είναι,πριν τα στείλετε να τα πατινάρετε.
Πολύ απλό,και εύκολο.Για 2 χρόνια τα αφήνετε στην τουαλέτα και πατινάρετε,όπως είπε και κάποιος φίλος πιο παλιά.
Τώρα,εάν γράψουν το ίδιο,ή λιγότερο μην τα ''χώσετε'' σε εμένα.
Πάντως για εμένα καλύτερα να δίνω το 25ευρω για νοσηλεία σε νοσοκομείο,όποτε χρειαστεί παρά σε πιστοποιήσεις.  Γλώσσα
Δέχομαι σχόλια και κρίσεις,ελεύθερα,μην μασάτε!
Αυτά.
Και εάν σας κούρασα,καλά να πάθετε,δεν ζητώ συγνώμη.
Εγώ πιο πολύ κουράστηκα για να τα γράψω αυτά!  Θυμός
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 03:26:52 μμ »

Να πω και εγω την γνωμη μου σαν νεος στο αθλημα.
Εχω στειλει ενα 20λεπτο 1874 που μου αρεσε πολυ ...το ειχα δειξει στον καφε και μου ελεγαν ολοι σχεδον
μσ61...γυρισε ΑU58,,,το εδωσα σε φιλο.οσο το ειχα row ηταν μια χαρα.
Και εκεινο που μου εκανε τεραστια εντυπωση ηταν οτι ολα τα 20λεπτα εκεινη την ημερα που εφερε ο Βασιλης ηταν Αu58... Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Δεν καταλαβαινω γιατι να στειλω ενα νομισμα των 50-100-200 ευρω γιια κουτι.Αφου μου αρεσει να το πιανω και να το βλεπω,,,,
Το μονο που αξιζει να στειλεις ειναι ακριβο νομισμα,μονο και μονο για να ασφαλισεις την περιουσια σου οτι ειναι γνησιο.Εαν εχεις ενα 100αρικο 1876,20ρικο 1833,κ,λ,π καλα θα ηταν να το εχεις σλαμπαρισμενο ωστε σε περιπτωση που χρειαστει να το δωσεις να μην προσπαθεις να πεισεις οτι ειναι γνησιο.
Ολα τα απλα σε ενα πολυ ωραιο αλμπουμ με καρτελλακια ωραια γραμμενα εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο το να βγαζω φερετρα να διαβαζω.
Αυτα απο εμενα.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 03:54:32 μμ »

ο ανακς δεν ηταν η πρωτη εταιρια που σλαμπαρε. Η πρωτη που σλαμπαρε ηταν η πστζ. Ο ανακς τοτε εκανε φωτογκραντινγκ. Ειμαι σιγουρος οτι αν δω τις συλλογες σας, οσοι δεν σας αρεσει το σλαμπ το 95% θα εχουν ντιφεκτ. Ο στρατος αν αγοραζε σλαμπ θα επαιρνε τουλαχιστον τα λεφτα του πισω οταν πουλησε. Το σλαμπ βοηθα παρα πολυ τις πωλησεις εξ αποστασεως και τους 'τυφλους' οσους δηλαδη ασχολουνται λιγο χρονο με το αθλημα ή ειναι ανεπιδεκτοι μαθησεως. Το 90% στο στεκι ανηκουν στις τελευταιες δυο κατηγοριες.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 04:46:35 μμ »

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα έχει γράψει ο Ανάργυρος.
Αυτό που έχω μόνο να προσθέσω είναι,ότι κάθε χρόνο σλαμπάρονται εκατομμύρια νομίσματα από όλες τις χώρες.Και θα συνεχίζονται όλο και πιο πολλά.
Ότι κινείται,θα σλαμπαρίζεται!
Και αυτοί οι οποίοι λένε ότι ποτέ δεν θα σλαμπάρουν νομίσματα,έχουν ήδη σλαμπαρισμένα νομίσματα στην συλλογή τους,και εν καιρό θα σλαμπάρουν και τα υπόλοιπα.
Σε καμιά 5ετία θα έχουν σλαμπαριστεί όλα τα νομίσματα.Μόνο τα χρέπια και τα ευτελούς αξίας νομίσματα θα κυκλοφορούν ασλαμπάριστα.
Όπως έγινε και με τα σιντιά.Όλοι λέγανε δεν θα χρησιμοποιήσουν ποτέ σιντιά.Ξέρετε κανέναν που ακούει ακόμη μουσική με βυνήλιο;Ξέρετε κανέναν που έχει κασετόφωνο στο αμάξι του;
Και κάτι τελευταίο.
Επειδή σλαμπάρονται συνέχεια και άπειρα νομίσματα,τα πουλπουλέισον ρεπόρτ τρέχουν σαν τρελά,συλλογές σπάνε,και τα ρόου νομίσματα σλαμπάρονται,μασούρια εμφανίζονται και σλαμπάρονται,εγώ πιστεύω ότι όταν αγοράσεις ένα σλαμπαρισμένο νόμισμα σε 2 με 3 χρόνια δεν θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω,στην τιμή που το αγόρασες,γιατί σε 2-3 χρόνια θα σλαμπαριστούν δεκάδες νομίσματα,του ίδιου νομίσματος,θα χάσει την αξία του,και θα το πουλήσεις φθηνότερα.
Για κοιτάξτε όλοι σας,τον εαυτό σας.Πόσα δώσατε πριν από 2-3 χρόνια για να αγοράσετε σλαμπαρισμένα νομίσματα,και ποια είναι η αξία τους,σήμερα.Καμία σχέση.
Εκτός βέβαια από τα σλαμπαρισμένα νομίσματα που είναι σπανιότατα,με λίγα κομμάτια και με πολύ μεγάλο βαθμό που πολύ δύσκολα έως καθόλου να βρεθεί κάποιο με μεγαλύτερο βαθμό,έ σε αυτά τα νομίσματα,θα αυξάνεται μέρα με την ημέρα η αξία τους.Πόσοι από εμάς έχουμε τέτοια νομίσματα αξίας πάνω,έως πολύ πάνω από 10.000 ευρώ το καθένα;Όπως έγραψε και ο Θωμάςπαρακάτω για 100αρικο 1876,20ρικο 1833,κ,λ,π.Ίσως υπάρχουν 10 Έλληνες συλλέκτες από Ελλάδα και άλλοι 50 από το εξωτερικό,που έχουν τέτοια νομίσματα στην συλλογή τους και το φυσάνε το μαρούλι.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 07:09:51 μμ »

Πολυ καλη αναλυση του φιλου strataras πιο πανω, επαυξανω εκει που λεει πως χρονο με το χρονο θα χανουν αξια τα νομισματα γιατι συνεχως θα σλαμπαρονται καινουρια κομματια. Ετσι την πατησαμε σχεδον ολοι που ξεκινησαμε το σλαμπαρισμα νωρις, αγορασαμε ακριβα και μετα που ξεκινησε η pcgs στην Ελλαδα και αρχισαν ολοι να στελνουν σα τρελοι, οι τιμες κατρακυλησαν.
Θα ερθει ομως σε καποια χρονια (εδω ειναι το μεγαλο θεμα, σε ποσα ακριβως) η στιγμη που πλεον τα raw νομισματα που θα κυκλοφορουν θα εχουν μηδενιστει (και εννοω φυσικα τα καλα νομισματα). Σε εκεινο το σημειο πιστευω η πτωση των τιμων θα διακοπει και καθε νομισμα θα εχει σχηματισει την σπανιοτητα του. Εκει πιστευω οτι θα ναι η αφετηρια για τη νεα ανοδο των τιμων. Θα μεινουν raw μονο οσα νομισματα ειναι σε χερια κυριως παλιων συλλεκτων , και σε συλλογες που δε θα πουληθουν ποτε, κατα συνεπεια δε θα επηρεαζουν σημαντικα τις τιμες κινησης. Επισης τα νομισματα σε υψηλα grades θα πανε στα υψη. ΟΜΩΣ, το θεμα ειναι οτι ακομα η αγορα δεν εχει ισορροπησει. Προσωπικα πιστευα οτι ειμαστε κοντα στο σημειο αυτο, αλλα η τελευταια εμφανιση των 5λεπτων 94-95 με εχει κανει παρα πολυ επιφυλακτικο. Αναμενω βεβαια την εμφανιση και των Παυλων, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
       Παντως οι πολεμιοι των σλαμπ προτασσουν ενα επιχειρημα συναισθηματικο που εγω δε το πολυκαταλαβαινω, θελουν να πιανουν το νομισμα. Περαν του οτι το να πιανεις ενα νομισμα ειναι καταστροφικο (φανταζομαι εννοουν ΜΟΝΟ απο την περιμετρο), εμενα προσωπικα με αγχωνει τρομερα να εχω στα χερια μου ενα νομισμα αξιας πχ 500 ευρω και στην παραμικρη αδεξια κινηση να χασω το 90% της αξιας του. Περι ορεξεως βεβαια....
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 07:40:48 μμ »

'Οπως έχω αναφέρει Δημήτρη και στο παρελθόν, άλλα πράγματα πρέπει να χουφτώνεις, όχι νομίσματα ...
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 07:47:30 μμ »

Αν θελετε να ακουσετε την προσωπικη μου αποψη για το ντιπαρισμα μεσω μιας ιστοριας που θα σας πω, για οτι αξιζει...
Πριν απο 2-3 χρονια εσπασα γυρω στα 6-7 σλαμπς morgan και peace dollars απο pcgs και ngc με βαθμους απο 62 ως 64. Τα περισσοτερα 63ρια. Υστερα τα ντιπαρισα γυρω στο λεπτο το καθενα. Πολυς χρονος αλλα ηθελα να δω το αποτελεσμα. Οσα ηταν πιο λευκα απο τα αλλα ειχα υποψη μου οτι μαλλον ειχαν ντιπαριστει ηδη. Υστερα τα εβαλα ολα μαζι τυλιγμενα σε ενα συρταρι. Υστερα απο 6 μηνες ειχαν αρχισει να παιρνουν πατινα. Και μαλιστα πιο εντονη πατινα πηραν αυτα που ηταν πιο <<λευκα, καθαρα>>.
Το παραπανω δεν ηταν επιστημονικο πειραμα, ουτε και τα συμπερασματα του πρεπει να γινουν απαραιτητα αποδεκτα. Υπαρχουν τοσοι παραγοντες που επηρεαζουν την ολη διαδικασια που θα ηθελα κανα 2 σελιδες για να τους αναφερω ολους. Απλως αναφερω την προσωπικη μου εμπειρια.
Εμπειρικα συμπερασματα δικα μου? Κατι παραπανω απο τα μισα σλαμπαρισμενα με βαθμο μεχρι 63 ειναι μαλλον ντιπαρισμενα. Το ντιπαρισμα το θεωρω καθαρισμα και αναλογα με τις συνθηκες δημιουργει πατινα η οχι. Δεν ειναι δυνατον να φυγει μονο η βρωμια η το χωμα πανω απο ενα νομισμα χωρις να πειραχθει καθολου η επιφανεια του. Οι εταιρειες ομως εχουν δηλωσει ξεκαθαρα οτι τα ντιπαρισμενα τα βαθμολογουν κανονικα και δεν τα θεωρουν καθαρισμενα και αυτο μαλλον επειδη χρησιμοποιουνταν πολυ συχνα παλαιοτερα και χρησιμοποιειται κατα κορον μεχρι σημερα. Μεχρι του σημειου που δεν αλλοιωνει σημαντικα την επιφανεια του νομισματος θα προσεθετα εγω, ειτε λεγεται πατινα ειτε καταστροφη λουστρου η μερους της επιφανειας του.
Ειναι λιγο συγκεχυμενα τα πραγματα γενικα. Τεχνητη πατινα απορριπτεται απο τις εταιρειες, ενω νομισμα με ντιπαρισμα που δημιουργει ελαχιστη η καθολου πατινα ειναι αποδεκτο. Για μενα δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα, αλλα ο καθενας εχει τη γνωμη του και ουτε προκειται να συμφωνησουμε. Και επαναλαμβανω προσωπικες αποψεις και συμπερασματα τα παραπανω!

ΥΓ. Τα μονα νομισματα που δεν πιανονται με γυμνα χερια ειναι τα προοφ. Ολα τα υπολοιπα πιανονται με γυμνα χερια ειτε ειναι 10 ευρω αξιας ειτε 10.000. Ειναι και ενας γρηγορος τροπος εξακριβωσης γνησιοτητας για τους γκρειντερς και του βαθμου φυσικα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 08:23:16 μμ »

Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα , αλλα εχω μια απορια.
Το ντιπαρισμα δεν χαλα τον λουστρο ;;
Και αν ναι, τοτε πως ειναι δυνατον να εχουμε ψηλες πιστοποιησεις σε βαθμο με ντιπαρισμενα νομισματα;;
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 08:59:10 μμ »

Εξαρταται ποση ωρα θα το αφησεις και απο το ντιπ.
ΑΝ το βαλεις για πολυ λιγο, δεν το πειραζει.
Λουστρο δεν εχουν ολα τα ακυκλοφορητα νομισματα, παρα του αντιθετου που διαβαζω συχνα.
Ουτε τα 63ρια ειναι αυστηρως ακυκλοφορητα.
Και επαναλαμβανω οτι εγω νομιζω οτι ηταν ντιπαρισμενα. Αυτη την εντυπωση ειχα και το πιστευω, αλλα δεν μπορω να το αποδειξω αν με βαλεις να παρω ορκο.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 10:00:52 μμ »

Εξαρταται ποση ωρα θα το αφησεις και απο το ντιπ.
ΑΝ το βαλεις για πολυ λιγο, δεν το πειραζει.
Λουστρο δεν εχουν ολα τα ακυκλοφορητα νομισματα, παρα του αντιθετου που διαβαζω συχνα.
Ουτε τα 63ρια ειναι αυστηρως ακυκλοφορητα.
Και επαναλαμβανω οτι εγω νομιζω οτι ηταν ντιπαρισμενα. Αυτη την εντυπωση ειχα και το πιστευω, αλλα δεν μπορω να το αποδειξω αν με βαλεις να παρω ορκο.
Μπορείς να μας δείξει ενα δύο σαν παράδειγμα αν γίνεται?
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 03:46:32 μμ »

ΑΝ και δεν ειμαι καλος στις φωτογραφιες θα προσπαθησω να βγαλω μερικες το ΣΚ.
Εχω να τα δω τα συγκεκριμενα πολλους μηνες... Απορω πλεον και εγω πως θα εχουν γινει. Θα επρεπε παντως  να εχω βγαλει και φωτογραφιες στην αρχη για να μπορεσει κανενας να συγκρινει και να φανουν οι διαφορες, πραγμα που δυστυχως δεν εκανα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences