Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 08:41:28 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δήμητρα  (Αναγνώστηκε 24526 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:57:43 πμ »

Φιλε Γιωργο καλημερα. Διαφωνω παντα σε αυτο που λες οτι προτιμας μια αυστηρη αξιολογηση. Το σωστο ειναι να βρεις την αντικειμενικοτερη βαθμολογηση. Ετσι πιστευω.

Και ποιος θα κρινει φιλε Στελιο ποιος ειναι ο αντικειμενικος??
Οταν πριν 20 χρονια υπηρχε και κυριαρχουσε ο anacs στον χωρο με τα παλια ασπρα σλαμπ (απο τον οποιον μετα ξεφυτρωσαν ολοι οι υπολοιποι) και εδινε στα νομισματα 55-58 και τα σπανε ολοι τωρα οι εξυπνοι και τα στελνουν στο Παρισσι και βγαινουν 60-62??
Ποιος ειναι ο σωστος και ποιος ο λαθος?
Μηπως το κερδος με την εξαπλωση των σλαμπ εχει κανει τις εταιριες χαλαρες?
Αυτο το εχεις αναλογισθει?
Το θεμα ειναι μεγαλο φιλε μου!!
Και ο καθενας το βλεπει συμφωνα με τα δικα του συμφερωντα!!
Ενας που θελει πχ να πουληση δεν θα κοιταξει να εχει ενα Ποσειδωνα 58αρη που θα πιασει 100 ευρω!!
Θα κοιταξει να τον σπασει να τον στειλει ξανα εκει που ξερεις για να βγαλει 61 να τον πουληση σε καποιον που κοιταει το καρτελακι 250!!
Ενας που του αρεσει να κομπαζετε δεν θα κοιταξει να εχει ενα νομισμα 58αρη!!
Θα κοιταξει να το κανει ms για να ικανοποιηση το ΕΓΩ του!!
Ενας ομως που αρεσκετε στο ωραιο δεν θα τον ενδιαφερει καν να πιστοποιηση τα νομισματα του!!
Θα κοιταξει να εχει κορυφαια νομισματα , θα τα χαιρετε αυτος και εαν τα δειξει και σε κανεναν ξερει οτι θα ακουσει τα 1002 λασπολογιες πολλες φορες απο ζηλια!!
Και ουσιαστικα σκασιλα του!!
Αυτος ξερει τι εχει στα χερια του!!
Δυστηχως θελει πολλα κοτσια να παραδεχτεις οτι ο διπλα σου εχει μια πολυ καλη συλλογη!!
Επειδη ολοι κοιτανε τα δικα τους συμφερωντα (οικονομικα) καλο θα ειναι ολοι και ειδικα οι νεοι να κοιταξουν καλα το ποιους ακουνε!!  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 12:00:03 μμ »

Παντως βρε παιδι μου, υπαρχει ελλειψη σε ωραιες ΔΗΜΗΤΡΕΣ...ειμαστε δυσευρετες! Μεγάλο χαμόγελο

Το ωραιοτερο που ακουσα!!
Για σου βρε Δημητρα!!
Εισαι ms και στολιζεις καθε χωρο που κοσμεις!!
Με τα εργα σου και τα λογια σου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 12:06:03 μμ »

Μα τι gentleman!!!!! ευχαριστω!!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 12:12:27 μμ »

Κακα τα ψεμματα Γιωργο το σλαμπ δινει μεγαλη υπεραξια. Τα παιδια που σπανε σλαμπ και τα ξαναστελνουν για γκραντινκ αποσκοπουν στο κερδος. Ειναι ετσι η ταση του συλλεκτισμου σημερα και την τιμη την καθοριζει ο βαθμος και οχι το νομισμα.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 12:19:24 μμ »

Κακα τα ψεμματα Γιωργο το σλαμπ δινει μεγαλη υπεραξια. Τα παιδια που σπανε σλαμπ και τα ξαναστελνουν για γκραντινκ αποσκοπουν στο κερδος. Ειναι ετσι η ταση του συλλεκτισμου σημερα και την τιμη την καθοριζει ο βαθμος και οχι το νομισμα.

Mπραβο Στελιο , ειπες χυμα αυτα που καιρο τωρα λεω ποιο κομψα!!
Ας τα εχουνε λοιπον στο μυαλο τους ΟΛΟΙ αυτοι που αγοραζουν νομισματα μπας και αλλαξη κατι προς το καλυτερο και φυσικα υπερ τις τσεπης τους τελικα!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 12:26:43 μμ »

Κακα τα ψεμματα Γιωργο το σλαμπ δινει μεγαλη υπεραξια. Τα παιδια που σπανε σλαμπ και τα ξαναστελνουν για γκραντινκ αποσκοπουν στο κερδος. Ειναι ετσι η ταση του συλλεκτισμου σημερα και την τιμη την καθοριζει ο βαθμος και οχι το νομισμα.

Mπραβο Στελιο , ειπες χυμα αυτα που καιρο τωρα λεω ποιο κομψα!!
Ας τα εχουνε λοιπον στο μυαλο τους ΟΛΟΙ αυτοι που αγοραζουν νομισματα μπας και αλλαξη κατι προς το καλυτερο και φυσικα υπερ τις τσεπης τους τελικα!!  Χαμόγελο
τι να αλλάξει ρε Γιωργο?
Ολοι το ιδιο δεν κάνουνε?
Το σλαμπ δεν ειναι και μια εξασφάλιση για μενα που δεν εχω τις απαραιτητες γνώσεις για να ξεχωριςω την φόλα και το καθαρισμενο που θα μου πουλήσει ο εμπορος ?
Εσυ ποσα σλαμπ εχεις?δεν στέλνεις και ας εχεις τις γνώσεις να το ξεχωρίσεις?στελνεις
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 01:22:01 μμ »

Ακραιες αποψεις....συναντηστε τη μεσοτητα που λεγανε οι αρχαιοι...
Εμενα αυτο που δε μου αρεσει στις εταιρειες ειναι οτι πιστοποιουν ντιπαρισμενα νομισματα.
Απο την αλλη το ποταμι δε γυριζει πισω...ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ειναι εξελιξη να εμπιστευτεις τον εμπορο και οχι την εταιρεια πιστοποιησης, και ειναι και παραλογο. Ειδαμε και τοσα χρονια πως ηταν η παλια κατασταση.
Επειτα δεν ειναι μονο σημαντικος ο βαθμος, αλλα και η συντηρηση-παρουσιαση του νομισματος, και η πιστοποιηση γνησιοτητας, μη παραβλεπετε αυτο τον παραγοντα. Ακομα και χωρις βαθμο να γυρναγε το σλαμπ, πολλοι (και αναμεσα τους και εγω) θα πληρωναν 25 ευρω μονο για τα 3 τελευταια (για καλα νομισματα φυσικα, στα οποια η τιμη αυτη ειναι τσαμπα).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 01:33:27 μμ »

Δημητρη πιστευεις οτι το ντιπαρισμα επηρρεαζει την επιφανεια ενος νομισματος;
Εχεις να μου βαλεις μια φωτο απο ενα νομισμα που πιστευεις οτι ειναι καθαρισμενο και πηρε βαθμο;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 03:34:18 μμ »

Γεια σου Αναργυρε και καλη χρονια. Ναι, πιστευω οτι το ντιπαρισμα επηρεαζει τη φυσικη εικονα του νομισματος που δημιουργηθηκε με το περασμα των χρονων και ονομαζεται πατινα. ΔΕΝ ειμαι ουτε υπερ των πατινων ουτε κατα, ειμαι κατα της παρεμβασης. Δε μπορει ενα νομισμα πχ, να εχει καθαρο πεδιο και γραμματα πατινατα γυρω γυρω οπως η συντριπτικη πλειοψηφια των καθαρισμενων. Αυτο εμενα μου κανει κατι αφυσικο. 
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:00:56 μμ »

μα αυτο ειναι φυσικο Δημητρη.Η πατινα ξεκιναει περιμετρικα και προς τα μεσα.Ατριφισιαλ ειναι οταν τα χρωματα ειναι εντονοτερα στο κεντρο.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:12:46 μμ »

μα αυτο ειναι φυσικο Δημητρη.Η πατινα ξεκιναει περιμετρικα και προς τα μεσα.Ατριφισιαλ ειναι οταν τα χρωματα ειναι εντονοτερα στο κεντρο.

Υπάρχει ειδικός όρος για την πατίνα που υπάρχει περιμετρικά... Bullseye Coin.
Αλλά αυτό δεν είναι το μοναδικό ενδεικτικό φυσικής πατίνας. Συνήθως συμβαίνει όταν τα νομίσματα είναι σε μασούρια ή φυλασσόμενα σε κάψουλες ή χαρτονάκια. Η φυσική πατίνα δεν έχει κανόνες... όπως κάτσει. Και σε ξεχασμένα για πολύ καιρό νομίσματα, έχουμε έντονη πατίνα στη μία όψη και περιμετρικά στην άλλη όψη.
Ουσιαστικά την ψεύτικη πατίνα, την καταλαβαίνεις σε σχέση με την κατάσταση του νομίσματος, τον τρόπο που είναι 'διασκορπισμένη' στο πεδίο και το ανάγλυφο, τα χρώματα, την 'συνέχειά' της κλπ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:24:31 μμ »

Αν εχω λαθος θα το παραδεχτω ,ομως δεν αναφερομαι σε τετοιου τυπου πατινες, αναφερομαι σε νομισματα ασημενια που το πεδιο ειναι καθαρο, χωρις πατινα, και υπαρχει πατινα μονο γυρω γυρω αναμεσα στα γραμματα. Σε νομισμα 100 και βαλε χρονων μου φαινεται αδιανοητο να μην πιασει πατινα ολο το νομισμα. Εχω παρει δραχμη 1873 που ειχε τετοιου ειδους πατινα, εμενα μου φανηκε αυτο αποτελεσμα παρεμβασης.
Το ζητημα με τις τεχνητες πατινες δε το εθιξα, ειναι κατι διαφορετικο, αλλωστε οι εταιρειες θεωρητικα δε βαθμολογουν τετοια νομισματα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:31:30 μμ »

Αν εχω λαθος θα το παραδεχτω ,ομως δεν αναφερομαι σε τετοιου τυπου πατινες, αναφερομαι σε νομισματα ασημενια που το πεδιο ειναι καθαρο, χωρις πατινα, και υπαρχει πατινα μονο γυρω γυρω αναμεσα στα γραμματα.
...
Αυτό που αναφέρεις είναι κλασσικό καθαρισμένο, εκτός από πολύ ειδικές περιπτώσεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:37:42 μμ »

Αυτο που λεει ο Δημητρης ειναι τα dipαρισμενα νομισματα με υπολλειματα πατινας που βαθμολογουνται κανονικα και σωστα κατα τη γνωμη μου
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:45:15 μμ »

εαν δεν εχει γινει απωλεια λουστρου με το ντιπαρισμα γιατι δεν θα επρεπε να παρει βαθμο;
αφου η επιφανεια του κερματος δεν εχει επηρρεαστει;

Δημητρη βαλε ενα κερμα  που θεωρεις οτι εχει ντιπαριστει και γι αυτο δεν θα επρεπε (λογω του ντιπαρισματος) να παρει βαθμο,για να μιλαμε για κατι συγκεκριμενο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences