Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 07:23:38 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δραχμη 1910  (Αναγνώστηκε 35999 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:17:54 μμ »

Μάλλον τα μπέρδεψες με playmobil  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:20:23 μμ »

χαχα Μεγάλο χαμόγελο , τότε για ποιο λόγο να πουλιούνται σπασμένα κουτάκια αν είναι άχρηστα?
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:23:34 μμ »

Παιδιά να πω και γω τι πιστεύω για τα πιστοποιημένα ελληνικά.

Για τις κοπές που είναι απο την μανα τους 'καλές' όπως είναι π.χ. η δρχ 1910 οι graders κατά βαση, το τονίζω ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ , βαθμολογούν πολύ καλύτερα απο τον μέσο συλλέκτη.
Εκεί που γίνονται τα λάθη , και δικαιολογημένα, μιας και δεν εχουν εμπειρία απο τετοια νομίσματα, και απο Ελληνες 2-3 εχουν μόνο, είναι στα ασημένια του Όθωνα του νομισματοκοπείου Αθηνών, στα χάλκινα του Οθωνα και στον Καποδίστρια.

Κώστα, αυτό που λες ότι τα περισσότερα που ειναι σε κουτια ειναι πειραγμένα, ναι ισχύει, όλα είναι πειραγμένα. Νομισματα κυκλοφορίας είναι 150 χρόνων. Το θέμα είναι πόσο πειραγμένα είναι.

Μην αρχίζετε τα του τύπου ' πολλά 63αρια είναι καλύτερα απο 65αρια ' . Κατα βάση ΔΕΝ ισχύει αυτό. Μην παίρνετε την οποια εξαίρεση στον κανονα και την κάνετε κανονα γιατί καποιος μπορει να μπερδευτεί και να ξεγελαστεί.
Εχω δει πολλές φορές να πωλειται 63αρι σε τιμή 65αριου με το πρόσχημα 'το αδικήσανε'. Εχετε δει ποτε να πουλάνε 65αρι στην τιμή 63αριου επειδη είναι overgraded?

Oi graders δεν ξέρουν την τυφλα τους απο δραχμές του 1910,1911.
Δεν ξέρουν οτι ειναι αδυναμο χτυπημα,δεν ξέρουν που πρεπει να κοιτάξουν για ψηλά σημεία και πιστευουν οτι θα βρουν λουστρο δραχμης 1868 η 1873.
Οπως δεν ξέρουν κιαπο Δημητρες και Ποσειδωνες που τα συγκρινουν με τα δικα τους χαβς της ιδιας εποχης.
Τα Ελληνικα εχουν λιγοτερο ασημι και ως εκ τουτου λιγοτερη λαμψη.

Ειναι καλοι στα καθαρισμενα,στα χτυπημενα,μπαλωμενα και μεχρι προτινος στα αρτιφισιαλ τοντ.

Οποιοι δεν ξερουν, καλα κανουν και τους εμπιστευονται γιατι δεν τρωνε φολες απο επιτηδειους που παρουσιαζουν βφ ως αου,και αου ως  ανκ.

Σε γενικες γραμμες οτι γραφει πάνω απο μσ61 στην PCGS ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ μσ62 στην NGC συνήθως ειναι καλό νομισμα.

Αυτά.

Επισης εάν δεν κλάνεις πεντακοσαευρα καλο ειναι να έχεις σλαμπαρισμενη συλλογη γιατι αν θα μετοικησης εκτακτος σε άλλο τοπο πιο χλοερό τότε αυτοι που θα αφήσεις πίσω σου θα πάρουν λεφτά και οχι μπουρμπούτσαλα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:44:41 μμ »

Για να καλαταβω και εγω που δεν ξερω απο νομισματα . Η δραχμη που εχει ο αντωνης αν δεν ηταν σε κουτι η αν ηταν  ngc ms 63 . Η αν ηταν ανακσ αυ 58 θα ηταν αλλο κερμα και δεν θα ειχε τα λεφτα που την πηρε αλλα θα ειχε 100 λιγοτερα η 50 παραπανω ??

Οποιος θελει σπασμενα κουτακια σλαμπ χωρις κερμα μεσα πουλαω και απο αυτα σε καλη τιμη.
Εχετε μπερδεψει την βουρτσα με την χτενα καποιοι εδω μεσα ....

Διονύση, η απάντηση ασφαλώς και είναι ΝΑΙ. Και δεν εχω μπερδεψει απολύτως τίποτα!!! Αν ο Αντώνης σπασει το κουτάκι κανεις απο όσους εγω γνωρίζω δεν θα του δώσει για αυτό το raw νόμισμα 350 ευρώ με τον φόβο να γυρισει artificial. Ετυχε και μπήκε σε κουτί, μην τρελαθούμε τελείως.
Και σε ερωτώ Διονύση καθαρά και ξάστερα μιας που πουλάς νομίσματα, και με βάσει τα λεγόμενα σου κοιτάς το νόμισμα και όχι τον βαθμό, ερωτώ λοιπόν, γιατί την δραχμή του Αντώνη την πούλησες για μσ64 και όχι για unc details αρτιφισιαλ?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία? Αφού κοιτάς το νόμισμα.......

Μπηκε σε κουτί και πουλήθηκε σαν ακυκλοφόρητη αλλιώς δεν έπιανε μία κατα τη γνωμη μου.....

φιλικά πάντα και χωρις να χω τιποτα προσωπικο με κανέναν.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:49:47 μμ »


Εκεί που γίνονται τα λάθη , και δικαιολογημένα, μιας και δεν εχουν εμπειρία απο τετοια νομίσματα, και απο Ελληνες 2-3 εχουν μόνο, είναι στα ασημένια του Όθωνα του νομισματοκοπείου Αθηνών, στα χάλκινα του Οθωνα και στον Καποδίστρια
Εγώ θα πρόσθετα και τα ασημένια κρητικά
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:01:01 μμ από dimitra » Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:01:50 μμ »

Tελικα οi Ελληνες τι πληρωνουν; το κουτι η το νομισμα;αυτο που του γραφουν στο κουτακι οι εταιριες η αυτο που οι αλλοι μη επαγγελματιες βλεπουν και υπαρχει οπτικη ασυμφωνια;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:07:42 μμ »

Βασιλη απο Συρο νομιζω τα εχεις πει ολα....
Ευτυχως που εχω σταματησει αυτο το χομπι εδω και ενα χρονο περιπου. Αρκετα πια.
Γυρισα στην πρωτη αγαπη και παντοτινη , τα γραμματοσημα.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:32:02 μμ »

Γυρισα στην πρωτη αγαπη και παντοτινη , τα γραμματοσημα.  Χαμόγελο

αυτη η αγαπη συνηθως δεν ειναι η lacta? Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:39:59 μμ »

Ανεξαρτήτως ποια είναι η πρώτη μας αγάπη (εμένα είναι το παγωτό, όταν είμαι στα κάτω μου τρώω κανά κιλό) το ερώτημα του Βασίλη του Σολφερινο είναι εύλογο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 02:59:14 μμ »

 Ας μην πάει στο προσωπικό το θέμα.. Το ξεκίνησα απλά για να ακουστούν απόψεις από όλους σχετικά με το
πόσο μας αρέσει ένα νόμισμα που έχει πάρει βαθμό.. Και έβαλα το συγκεκριμένο επειδή τοχει ξένος, έξω από το στέκι.
  Τώρα πόσο το πουλησε ο Διονύσης το προηγούμενο,δεν νομίζω βοηθάει να το συζητάμε
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:00:48 μμ »

Για να καλαταβω και εγω που δεν ξερω απο νομισματα . Η δραχμη που εχει ο αντωνης αν δεν ηταν σε κουτι η αν ηταν  ngc ms 63 . Η αν ηταν ανακσ αυ 58 θα ηταν αλλο κερμα και δεν θα ειχε τα λεφτα που την πηρε αλλα θα ειχε 100 λιγοτερα η 50 παραπανω ??

Οποιος θελει σπασμενα κουτακια σλαμπ χωρις κερμα μεσα πουλαω και απο αυτα σε καλη τιμη.
Εχετε μπερδεψει την βουρτσα με την χτενα καποιοι εδω μεσα ....

Διονύση, η απάντηση ασφαλώς και είναι ΝΑΙ. Και δεν εχω μπερδεψει απολύτως τίποτα!!! Αν ο Αντώνης σπασει το κουτάκι κανεις απο όσους εγω γνωρίζω δεν θα του δώσει για αυτό το raw νόμισμα 350 ευρώ με τον φόβο να γυρισει artificial. Ετυχε και μπήκε σε κουτί, μην τρελαθούμε τελείως.
Και σε ερωτώ Διονύση καθαρά και ξάστερα μιας που πουλάς νομίσματα, και με βάσει τα λεγόμενα σου κοιτάς το νόμισμα και όχι τον βαθμό, ερωτώ λοιπόν, γιατί την δραχμή του Αντώνη την πούλησες για μσ64 και όχι για unc details αρτιφισιαλ?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία? Αφού κοιτάς το νόμισμα.......

Μπηκε σε κουτί και πουλήθηκε σαν ακυκλοφόρητη αλλιώς δεν έπιανε μία κατα τη γνωμη μου.....

φιλικά πάντα και χωρις να χω τιποτα προσωπικο με κανέναν.

Την δραχμη τηξ αγορασα τσαμπα , την σλαμπαρα και εγραψε 64 και κανει 350 ευρω. Αν εγραφε 63 θα εκανε 250 ευρω.αν εγραφε 65 θα εκανε 500οπως την πρασινη που εχει ο παναγιωτης παλια δικια μου. Σημασια εχει τι αγοραζει ο αγοραστης οταν κοιταει ενα νομισμα. Η δεκαρα σου του 78 ποσο την πηρες απο τον καταμιτσο ?? 1000 αν δεν κανω λαθος . Αν την σπαμπαρεις δεν κανει 2500 σαν 64 ρβ??
Την δραχμη σπαστε την και στειλτε την 10 φορες στην pcgs...10 φορες θα ξαναλπει στο κουτι και με στοιχιμα οτι θελετε!
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:09:25 μμ »

Και κατι ακομα βασιλη , καμμια δραχμη του 1910 δεν κανει πανω απο 180 ευρω . Την διαφορα μεχρι τα 350 η τα 500 κανει μονο το κουτι . Εισαι πορωμενος και καυλωμενος οπως ημουν και εγω το 2008-9 που μπηκα στην λεσχη και στο σλαμπ. Μολις χαλασεις τα πρωτα 50χ. Και δεις ποσο γρηγορα αγοραζονται ολα και ποσο αργα φευγουνε μετα αν θες να τα πουλησεις τοτε ελα πες μου για τα κουτακια και τις πατινες και τα δυσκολα νομισματα

Δεν στα λεω σαν ανταγωνιστης για να σε ξενερωσω . Εγω πλεον κανω μονο εγγλεζικα προοφαρες,  σετ και σειρες πεντολιρα .


Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:35:07 μμ »

1500 Διόνύση την αγόρασα . 1260 + προμήθειες = 1500. Ασφαλώς και κάνει παραπάνω αφού βγήκε μσ64ρβ. Δεν αναφέρθηκα σε αυτό, δαλαδή στην υπεραξία που αποκτά ενα σλαμπαρισμένο νόμισμα αλλα στο τι αγοράζεις, το κουτί ή το σλαμπ. Αν το νόμισμα είναι αρτιφίσιαλ θα έπρεπε να πωληθεί ως αρτιφίσιαλ ασχέτως τι έγραφε το σλαμπ. Αυτό λέω.

Τεσπα , άκρη δεν βγάζουμε, το φίδι από την τρύπα το βγαζουν οι εταιρείες.

Πάντως εχω δει πολλά overgraded νομίσματα να πωλούνται στον βαθμό τους με το επιχείρημα 'αυτό γραφει' αλλα δεν εχω δει κανενα μσ62 ή μσ63 να πωλείται ως au58 αν είναι όντως au58 και όχι μσ63.

Διονύση , η υπεραξία που αποκτά το νόμισμα αν σλαμπαριστεί και γραψει βαθμό είναι το ρίσκο που παιρνει ο αγοραστής να πληρώσει το τίμημα αυτό.Η δεκαρα μου κανει 1500 ευρώ. Η δεκαρα μου μσ64ρβ  - ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΟΜΙΣΜΑ - κανει παραπάνω λόγω του ρίσκου που πήρα να δωσω 1500 ευρώ για raw νομισμα. Το υπερβαλλον ποσό δεν ειναι αξια νομισματος είναι αξία του ρισκου που πηρε ο αγοραστής.

Διονύση, να το επαναλάβω και δημόσια, κανένα πρόβλημα δεν εχω μαζί σου!! Και το ξερουμε και οι δυο μας αυτό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:39:52 μμ »

Δεν με ενδιαφέρει τι γραφει το σλαμπ. Και συμφωνω 100% ότι ολα αγοραζονται ευκολα αλλα πουλιούνται δυσκολα. 100%εχεις δίκιο. Δεν είμαι νεος στα συλλεκτικά. Ειχα πολύ δυνατή συλλογή γραμματοσήμων παλιά......

Η δραχμή 1910 κανει όπως λες 180ευρω μαξιμουμ . Συμφωνώ και εδώ!!! Ποιος ο λογος λοιπόν να δώσεις 500ευρώ για κουτί μσ65?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία??  Παρτην την ###### raw και κρατα την !!!! Εχει τρομερα μεγαλη υπεραξία ανευ λόγου και αιτίας. Δεν ειναι δυσκολο νόμισμα!!!!! Αυτό είναι στρέβλωση !!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 04:43:02 μμ »

Βασιλη κου εισαι απο τους πιο συμπαθεις στην λεσχη και ουτε εγω εχω κατι προσωπικο μαζι σου.
Η υπεραξια ερχετε απο το κουτι και οχι απο το ρισκο . Μετα απο 3-4 χρονια συλλογης ολοι εχουν ματια να διαλεξουν απιστοποιητα κερματα. Απλα ολοι θελουν τον αιθερα και τον πιο μεγαλο βαθμο. Ειναι παιχνιδι ανταγωνισμου . Οταν σε ρωταει καποιος τι δραχμη 10 εχεις λες μια μσ65 και γεμιζει το στομα σου . Δεν λες ποτε εχω μια αυστηρα ακυκλοφορητη...
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences