Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 07:54:12 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ ΤΟΥ 1830 !!  (Αναγνώστηκε 42133 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 10:17:14 μμ »

Εγω απορω πως του ξεφυγε του peter!! Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι αν την εχει ηδη προσθεση στην συλλογη του μετα την δημοσιευση του βιβλιου του!!
Θα του στειλω την δημοπρασια σε mail !! Θα ηθελα να εχω και την δικη του αποψη!!
Ετσι θα εχω μια γενικοτερη ιδεα περι του θεματος!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 01:17:12 μμ »

παιδες εδω ειχε γινει μια πολυ ωραια δουλεια απο τον κωστα με φωτο των νομισματων! και με τις πολυτιμες πληροφοριες του ορφεα παντα!
να αναφερω επισης πως αυτη που πουληθηκε στο γερμανικο ebay ειναι πολυ πιο σπανια! ουτε και εγω  το ειχα υποψην μου ο κωστας μου το ειπε πριν απο λιγο στο τηλ.

http://syllektisnomismaton.forumup.gr/viewtopic.php?t=485&mforum=syllektisnomismaton


εδω φαίνονται οι καλοί συλλέκτες!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:43:12 μμ »

Οι καλοι συλλεκτες ειναι παντου Γιαννη!! Και παντα ολο και κατι νεο θα μαθαινουν!!
Ειναι αυτο που εχει βαλει καποιος σαν υπογραφη εδω και λεει: Γηράσκω αεί διδασκόμενος
 αλλα δεν θυμαμε ποιος ειναι Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 06:46:26 μμ »

Οι καλοι συλλεκτες ειναι παντου Γιαννη!! Και παντα ολο και κατι νεο θα μαθαινουν!!
Ειναι αυτο που εχει βαλει καποιος σαν υπογραφη εδω και λεει: Γηράσκω αεί διδασκόμενος

ακριβώς!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 07:32:27 μμ »

Ν'ανεβάσω κι εδώ τις φωτογραφίες:
Φαίνονται οι διαφορές ανάμεσα στα δύο νομίσματα.Κατα πάσα πιθανότητα προέρχονται από επαναχάραξη της μήτρας στα συγκεκριμένα σημεία εξαιτίας τοπικής φθοράς.Για να μην χαράξουν άλλη μήτρα,προτίμησαν να επέμβουν τοπικά.

Το δεύτερο νόμισμα(316b)είναι αρκετά πιο σπάνιο από το πρώτο,αλλά κατά τη γνώμη μου το 315 είναι το σπανιότερο από τα τρια που μοιράζονται τον κοινό εμπροσθότυπο.

(Γιώργο,είναι δυνατό να ανεβάζω φωτογραφίες κατευθείαν από το σκληρό μου?)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2012, 11:27:14 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 07:37:54 μμ »

προσπαθησε απο τις προσθετες επιλογες.Μπορεις να ανεβασεις φωτο μεχρι και 200kb
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 07:40:17 μμ »

Φυσικα Κωστα!! Οταν δημοσιευεις ενα μηνυμα κατω αριστερα θα δεις οτι εμφανιζετε ενα   <Προσθετες επιλογες>  Κανε εκει κλικ και σου βγαζει <Επισυναψη αρχειου> κανεις κλικ στην αναζητηση και προσθετεις απο τον υπολογιστη σου τις φωτογραφιες!! Καθε μηνυμα μπορεις να σηκωσεις μεχρι τεσσερις φωτογραφιες πατωντας το <περισσοτερα συνημμενα> διπλα στην αναζητηση!!
Πιστευω να εγινα κατανοητος... Το ειπα οσο ποιο απλα μπορουσα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 07:48:26 μμ »

Ευχαριστώ,παιδιά.Είχα δει τις πρόσθετες επιλογές,αλλά κατά την προεπισκόπηση δε μου εμφάνιζε τις φωτογραφίες...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 07:48:56 μμ »

Κωστα σε ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες και για τα σχολια για αυτην την ποικιλια!! Οι διαφορες φυσικα κανουν μπαμ ετσι οπως τις εχεις σημαδεψει και πρεπει να ειναι εντελως διαφορετικη μητρα!!
Μαθαμε κατι καινουριο μετα το κλεισημο της δημοπρασιας!!
Μια ερωτηση υποκειμενικη.... Πια πιστευεις οτι ειναι η αξια της σε σχεση με την σπανιοτητα της??
Σαν παραδειγμα ας παρουμε την δεκαρα που εκλεισε προχτες!! Εσυ με την πειρα σου ποσο την κοστολογεις??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 08:26:19 μμ »

Γιώργο,να μου επιτρέψεις να μη μπω σε διαδικασία να κοστολογήσω μια ποικιλία του Καποδίστρια.Προφανώς αυτός που την πήρε ήξερε τη διαφορά από την 316,τη σπανιότητά της,την ήθελε και την αγόρασε.Τώρα,αν έμπαινε και κάποιος άλλος στο κόλπο μάλλον θα την αγόραζε πολύ ακριβότερα.

Το ζήτημα με τις ποικιλίες του Καποδίστρια είναι αρκετά περίπλοκο.Προσωπικά,αναγνωρίζοντας το ουτοπικό του πράγματος,δεν είμαι πια διαθετειμένος να εξαντλούμαι οικονομικά αγοράζοντας ποικιλίες που έχουν τόσο μικρές διαφορές.Θεωρώ ότι κατι τέτοιο μόνο σε αδιέξοδο θα μ'έβγαζε.

Προτιμώ,λοιπόν,να αγοράζω ποκιλίες που έχουν ευδιάκριτες διαφορές κυρίως στον εμπροσθότυπο.
Εχθές συζητούσα με ένα φίλο και του ανέφερα συγκεκριμένα,ότι στο μέλλον θα προσπαθήσω να αποφύγω ποικιλίες με μικροδιαφορές.Π.χ στις πεντάρες του '30,οι 234,235,236,237 μοιράζονται τον ίδιο εμπροσθότυπο και διαφορετικό οπισθότυπο.Έχω τις τρεις πρώτες και μου λείπει η σπανιότερη.Αν πέσω τυχαία πάνω της Σαρκασμός και την πάρω στη σωστή τιμή,καλώς,αλλά δε θα δαπανήσω ποτέ ένα τσουβάλι χρήματα για να την αγοράσω.Μου φτάνουν οι τρεις άλλες και μου περισσεύουν.Έχοντας την 231,μια από τις 233,τη 234,235,236,238,240,242,κρίνω ότι δε θα πρέπει να ξανασχοληθώ με τις πεντάρες του '30.

Με τα παραπάνω ήθελα να πω,ότι μια δύσκολη ποικιλία του Καποδίστρια αξίζει μόνο αν υπάρχει ή υπάρχουν συλλέκτες για να της δώσουν αξία,αλλιώς αξίζει όσο μια οποιαδήποτε ποικιλια λεπτού,5λέπτου,10λέπτου του 1828,30 κλπ.
 
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 08:41:10 μμ »

πολυ ευστοχος ο Κωστας και εγω καπως ετσι εχω αρχισει και σκεφτομαι, και παντα με γνωμονα το γεγονος οτι ο στοχος της συμπληρωσης ολων των ποικιλιων του καπο ειναι μαλλον ανεφυκτος!

αρα αγοραζουμε οτι βρισκουμε να μας αρεσει και να γουσταρουμε και ας δωσουν αλλοι τα τα χοντρα λεφτα
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 02:36:56 μμ »

αυτά τα δύο πώς τα βλέπετε;

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320609747140  Αναποφασιστικότητα

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170546354065  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 01, 2010, 05:07:27 μμ »

Για την ιδια ποικιλια προκειτε ή ιδεα μου ειναι?? 316 ειναι και τα δυο νομισματα!!Το δευτερο φαινετε να ειναι σε ποιο σχετικα καλη κατασταση απο το πρωτο!!
Και τα δυο θα ελεγα εφυγαν σε σχετικα ανεκτικες τιμες!! Το δευτερο αν δεν κανω λαθος το πηρε και καποιος γνωστος σου Γιαννη Μεγάλο χαμόγελο
Το πρωτο δεν ξερω ποιος το εχει παρει Λύπη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 09:20:54 μμ »

αυτό το πουλι πέταξε ψηλότερα απ τα προηγουμενα
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rt=nc&nma=true&item=200537167671&si=WmTGiFM9eC66iSUohuqGsyc21y8%253D&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEDWX%3AIT
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 09:55:19 μμ »

Aς ειναι καλα ο Καναδοπατρινος που χωνει χρημα χωρις να λογαριαζει!! Το νομισμα ηταν ωραιο ΑΛΛΑ ...
το καθαρισμα δεν το βλεπατε? Την σκουρια δεν την βλεπατε??
Προσωπικα η ποιο πανω δημοπρασια που ειχε αυτο το νομισμα εκλεισε σε πολυ καλυτερη τιμη και η κατασταση του ναι μεν ειναι ποιο <κατεβασμενη> αλλα δεν εχει ιχνος σκουριας!! Αρα?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences