Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:26:38 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 10
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΕΦΑΛΕΣ ΕΡΜΩΝ  (Αναγνώστηκε 52108 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:28:04 μμ »

Ωραία, δύο ακόμα ΜΚΕ.

(α) του ενός λεπτού, θα έλεγα ότι  είναι η Βλ. 67 (αλλά ίσως και η 67c, δηλ. η καφεκόκκινη αντί για την καφέ ανοιχτό, που είναι ο κύριος χρωματισμός).

Έχω απορία για το 10 που εμφανίζεται κάτω από το Ίαν... Μπορεί η σφραγίδα να είχε κάτω από μήνα την ημέρα αντί για το έτος;

(β) των πέντε λεπτών, θα έλεγα ότι είναι βέβαια η Βλ. 69.



Φιλε Νικο, οι σφραγιδες του 6ου τυπου (τυπος με τον οποιο εχει ακυρωθει το γραμματοσημο σου) ορισμενων ταχ. γραφειων (μεταξυ αυτων και η σφραγιδα των Αθηνων, με την οποια ακυρωθηκε το γραμ/μο σου) αναγραφουν την ωρα της σφραγισης κατω απο τον μηνα. Το "10" που βλεπεις ειναι η ωρα της σφραγισης.

Η ταξινομηση σου και στα 2 γραμματοσημα ειναι σωστη.

Σε χαιρετω,

Νικος
Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:35:40 μμ »

A, μα τι λες! Δεν μπορώ να φανταστώ ότι άλλαζαν χειρωνακτικά κάθε λίγο και λιγάκι την ώρα επί της σφραγίδας... Τι χρησιμότητα είχε αυτό σε ένα «αργό» ταχυδρομείο; Θέλω να πω, σε ένα email προφανώς έχει νόημα το «αποστολή στις 14:25». Αλλά σε μια επιστολή του 19ου αιώνα;
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:54:09 μμ »

A, μα τι λες! Δεν μπορώ να φανταστώ ότι άλλαζαν χειρωνακτικά κάθε λίγο και λιγάκι την ώρα επί της σφραγίδας... Τι χρησιμότητα είχε αυτό σε ένα «αργό» ταχυδρομείο; Θέλω να πω, σε ένα email προφανώς έχει νόημα το «αποστολή στις 14:25». Αλλά σε μια επιστολή του 19ου αιώνα;


Σου παραθετω το αποσπασμα απο τον καταλογο Hellas.

Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 09:55:41 μμ »

Μάλιστα!
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 02, 2015, 11:21:50 μμ »

Α, βρήκα έναν ωραίο Ερμή μέσα στη συλλογή μου. Είναι, όπως βλέπετε, των 80 λεπτών, με αριθμό ελέγχου πίσω 6.5 χιλ. (αν και το μέτρησα πιο κοντά στα 6.0).

Ας δούμε ποιος μπορεί να είναι. Υποθέσεις θα κάνω.

Πρώτη πιθανότητα, το Βλ. 20 (έκδοση 1861/1862) που περιγράφεται «ροζ βαθύ» και έχει αριθμό ελέγχου αυτού του ύψους. Αν τυχόν είναι αυτό, θα είναι το παλιότερό μου γραμματόσημο (νομίζω) οπότε... δεν θα με πειράξει καθόλου.

Επόμενη εκδοχή το Βλ. 27 (έκδοση οριστική 1862) που περιγράφεται «ροζ καρμινόχρωμο». Αδύνατο να είμαι βέβαιος καθώς δεν έχω κάτι να συγκρίνω, ωστόσο κλείνω προς το «ροζ βαθύ».

Τρίτη εκδοχή (τις πήρα όλες σβάρνα) το Βλ. 34, και πάλι όμως «ροζ καρμινόχρωμο» και τελευταία το Βλ. 41 (έκδοση 1873, ροζ επίσης). Ναι, αυτό θα μπορούσε επίσης να είναι. Θα έλεγα το πρώτο και το τελευταίο είναι πιθανότερα.

Πέμπτη εκδοχή βέβαια να... είναι ένα από τα πλαστά (βλέπω υπήρξαν πολλές πλαστογραφίες). Αλλά πλαστογραφήθηκαν και τέτοια, μάλλον κοινά γραμματόσημα; Όχι μόνο τα πιο σπάνια;

Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 03, 2015, 07:17:17 πμ »

Βλαστος 34, Συνεχεις Εκδοσεις Αθηνων, ενα σχετικα "βαρυ" τραβηγμα μεσα στα πολλα της περιοδου 1862-1867.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 08:01:18 πμ από Helios » Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:16:30 πμ »

πολύ ωραία, και έτσι ακόμα είναι το παλιότερο γραμματόσημό μου!
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 03, 2015, 07:36:17 μμ »

Υποθέτω αυτό είναι το «στενό 0», οπότε Βλ. 150 και όχι 150Α. Υποφέρει λίγο στην οδόντωση, αλλά μας κάνει! Νομίζω η μόνη ΜΚΕ με επισήμανση που έχω, αν και οι... ανασκαφές συνεχίζονται.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 03, 2015, 07:47:07 μμ »

Εχω την εντυπωση πως εχεις το "φαρδυ 0".

Για την συγκριση σου:
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=4932&lot=359432
Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:49:58 μμ »

Σωστό, φαίνεται ότι έχω το φαρδύ 0. Χεχε πώς να τα ξεχωρίσεις όταν δεν έχεις και από τα δύο; Βοήθησε πολύ η φωτογραφία του Καραμήτσου.

ΥΓ. Αύριο παραλαμβάνω και τον κατάλογό του, οπότε...
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:03:56 μμ »

Συνέχεια με το Βλ. 65, που όπως διαβάζω λέγεται «μπλε πρωσικό».  Ή τουλάχιστον εκεί το κατατάσσω μέχρι νεωτέρας, λόγω της σφραγίδας: «Σπάρτη, 13 Φεβ 80» (με κεφαλαία).
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:08:41 μμ »

Ωραια σφραγιδα, σημαντικο που φαινεται εκτος απο την πολη και η ημερομηνια κυκλοφοριας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:13:43 μμ »

Συνέχεια με το Βλ. 65, που όπως διαβάζω λέγεται «μπλε πρωσικό».  Ή τουλάχιστον εκεί το κατατάσσω μέχρι νεωτέρας, λόγω της σφραγίδας: «Σπάρτη, 13 Φεβ 80» (με κεφαλαία).


Εχεις κανει σωστη ταξινομηση, το γραμματοσημο σου ειναι οντως το Βλαστος 65.

Παρολλα αυτα, μην βασιζεσαι ΠΑΝΤΑ στην σφραγιδα.
Το γραμματοσημο σου θα μπορουσε να ειναι οποιασδηποτε εκδοσης ΠΡΙΝ το 1880 και απλα να ειχε ακυρωθει το 1880, οντας ξεχασμενο στο ταχυδρομειο για χρονια πριν την ακυρωση του.

Η καθαρη ημερομηνια της σφραγιδας μας αποκαλυπτει παντα πως το γραμματοσημο δεν εχει εκδοθει ΜΕΤΑ την ημερομηνια αυτη. Δεν μας προσδιοριζει ομως σχεδον ΠΟΤΕ το ΠΟΤΕ ακριβως εκδοθηκε το γραμματοσημο.

Κατα τυχη, εκανες σωστη ταξινομηση. Η συγκεκριμενη εκδοση (1875-1880) χαρακτηριζεται πρωτα και κυρια απο το κρεμ χαρτι σε συνδυασμο με την υπαρξη Αριθμων Ελεγχου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 08:23:29 μμ από Helios » Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:22:31 μμ »

Ναι Νίκο, αυτό που γράφεις είναι βέβαια αυτονόητο, αλίμονο. Σκέφτηκα όμως ότι από την προηγούμενη έκδοση είχαν περάσει 4 χρόνια (1876) και υπέθεσα ότι σε μια σχετικά μεγάλη πόλη της εποχής, όπως η Σπάρτη, υπήρχε μικρή πιθανότητα να είχαν ξεμείνει «παλιά»... Αλλά βεβαίως και μπορούσε να είχε συμβεί αυτό που σωστά επισημαίνεις.

Και όπως είπαμε, δεν έχω αυταπάτες ότι με τις πληροφορίες του καταλόγου θα ταξινομήσω με κάθε ακρίβεια τις ΜΚΕ. Απλώς... προσπαθώ (για την ώρα) να βάλω τα γραμματόσημά μου με ημερολογιακή σειρά στο άλμπουμ!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:38:04 μμ »

Ναι Νίκο, αυτό που γράφεις είναι βέβαια αυτονόητο, αλίμονο. Σκέφτηκα όμως ότι από την προηγούμενη έκδοση είχαν περάσει 4 χρόνια (1876) και υπέθεσα ότι σε μια σχετικά μεγάλη πόλη της εποχής, όπως η Σπάρτη, υπήρχε μικρή πιθανότητα να είχαν ξεμείνει «παλιά»... Αλλά βεβαίως και μπορούσε να είχε συμβεί αυτό που σωστά επισημαίνεις.

Σου εστειλα pm αποσαφηνιζοντας, νομιζω, καποια πραγματα.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 10
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences