Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 05:00:19 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αξια νομισματων  (Αναγνώστηκε 4421 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
balejunior
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:20:05 μμ »

Καλησπερα...ειμαι νεος συλλεκτης...εχω ξεδιαλυνει τα νομισματα και αφου κρατησα απο μια φορα ολα θελω να ρωτησω τι μπορω να κανω τα υπολοιπα?ειναι νομισματα απο 1930 ως σημερα μαζι με χαρτινα και τα πιο πολλα ειναι με βασιλεα παυλο ,κων/νο ,1973 κτλ κτλ...ειναι παρα πολα...πιανουν τιποτα η μονο χωρο?
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:27:35 μμ »

η να τα βαλεις για πωλησει με καποια τιμη η σε δημοπρασια η να τα χαρισεις Σαρκασμός Σαρκασμός
Φιλικα Βασιλης Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
balejunior
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:38:28 μμ »

Καταλαβα....χωρο πιανουν....
Καταγράφηκε
georgius iii
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 457


ισχύς εν τη ενώσει


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:45:27 μμ »

Δεν ξέρω πως τα ξεδιάλεξες ……και πως θέλεις να συγκροτήσεις την συλλογή σου …………υποθέτω ότι κράτησες  ένα από όλα βάση του σχεδίου χωρίς να σε πειράζει   πχ η ημερομηνία η κάποια ποικιλία κτλ
Εγώ θα σου έλεγα πριν αρχίσεις να τα δίνεις να διαβάσεις μέσα στο στέκι να μάθεις ποικιλίες  δύσκολες ημερομηνίες  καταστάσεις κτλ και αφού αποφασίσεις τι θέλεις τότε μπορείς να αρχίσεις να πουλάς να ανταλλάσεις η ότι άλλο εσύ θέλεις
Τώρα από το 1930 και μετά που λες τα νομίσματα δεν είναι δύσκολα ομως όλο και κάτι αξίζουν πρέπει όμως να αναφέρεις τι νομίσματα έχεις να βάλεις και καμιά Φώτο  να δούμε τι έχεις  για να σου πούμε
Μην ξεχνάς ότι αρκετά από αυτά μπορεί να είναι ασημένια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Τα αγαθά κόποις κτώνται".
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:45:39 μμ »

Το οτι κρατησες ενα απ ολα, ισως να μην ειναι ο,τι καλυτερο...Εννοω πως υπαρχουν ποικιλιες στα νομισματα και μπορει να εχεις αφησει απ εξω καποια. Οποτε αποψη μου, κρατα τα ολα και διαβαζοντας σιγα-σιγα θα βρεις αν οντως δεν σου χρειαζονται τα διπλα, τριπλα κλπ. Μετα μπορεις να τα βαλεις αγγελια λιγα-λιγα η ολα μαζι εδω μεσα, αλλα και στο ebay. καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
balejunior
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:58:31 μμ »

Το οτι κρατησες ενα απ ολα, ισως να μην ειναι ο,τι καλυτερο...Εννοω πως υπαρχουν ποικιλιες στα νομισματα και μπορει να εχεις αφησει απ εξω καποια. Οποτε αποψη μου, κρατα τα ολα και διαβαζοντας σιγα-σιγα θα βρεις αν οντως δεν σου χρειαζονται τα διπλα, τριπλα κλπ. Μετα μπορεις να τα βαλεις αγγελια λιγα-λιγα η ολα μαζι εδω μεσα, αλλα και στο ebay. καλη συνεχεια
Πως ξεχωριζω ποικιλες...αφου εχουν ιδιες ημερομηνιες και κεφαλια?
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:04:18 πμ »

Το οτι κρατησες ενα απ ολα, ισως να μην ειναι ο,τι καλυτερο...Εννοω πως υπαρχουν ποικιλιες στα νομισματα και μπορει να εχεις αφησει απ εξω καποια. Οποτε αποψη μου, κρατα τα ολα και διαβαζοντας σιγα-σιγα θα βρεις αν οντως δεν σου χρειαζονται τα διπλα, τριπλα κλπ. Μετα μπορεις να τα βαλεις αγγελια λιγα-λιγα η ολα μαζι εδω μεσα, αλλα και στο ebay. καλη συνεχεια
Πως ξεχωριζω ποικιλες...αφου εχουν ιδιες ημερομηνιες και κεφαλια?
Θα τα βρεις φιλε μου σιγα σιγα με τον καιρο διαβάζοντας και ρωτώντας εδω και να ανεβάσεις καμια φωτο απο αυτα που εχεις
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
balejunior
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:08:57 πμ »

Θα μαθω σιγα σιγα....ευχαριστω....
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:16:59 πμ »

οι ποικιλιες μπορει να ειναι ενα σημαδακι παραπανω η μια υπογραφη η μια λεξη... μην βιαζεσαι να τα δωσεις. κανε λιγο υπομονη, παρε κ ενα βιβλιο αν θες για αρχη (25ευρω εχει) και αν σ ενδιαφερει να συλλεξεις συνεχιζεις. αλλιως βαλε μερικες φωτο εδω μεσα και θα σου πουμε αν κατι αξιζει να το κρατησεις.
Καταγράφηκε
balejunior
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:27:55 πμ »

Οκ.απλα μη σας πριζω και σας με την αγνοια μου....θα αρχισω απο αυριο φωτογραφιση....ευχαριστωωωω
Καταγράφηκε
balejunior
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:30:59 πμ »

οι ποικιλιες μπορει να ειναι ενα σημαδακι παραπανω η μια υπογραφη η μια λεξη... μην βιαζεσαι να τα δωσεις. κανε λιγο υπομονη, παρε κ ενα βιβλιο αν θες για αρχη (25ευρω εχει) και αν σ ενδιαφερει να συλλεξεις συνεχιζεις. αλλιως βαλε μερικες φωτο εδω μεσα και θα σου πουμε αν κατι αξιζει να το κρατησεις.
Ονομα βιβλιου?
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:33:35 πμ »

από το 30 και μετά ποια ποικιλία δίνει υπεραξία? εκτος από κάποια ρουφηγμένα μαγουλα του παύλου?
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:40:56 πμ »

οι ποικιλιες μπορει να ειναι ενα σημαδακι παραπανω η μια υπογραφη η μια λεξη... μην βιαζεσαι να τα δωσεις. κανε λιγο υπομονη, παρε κ ενα βιβλιο αν θες για αρχη (25ευρω εχει) και αν σ ενδιαφερει να συλλεξεις συνεχιζεις. αλλιως βαλε μερικες φωτο εδω μεσα και θα σου πουμε αν κατι αξιζει να το κρατησεις.
Ονομα βιβλιου?

καλησπερα!!εγω εχω το hellas coins του καραμιτσο!!πολυ καλο και με εχει βοηθησει αρκετα θα ελεγα!!!
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:53:54 πμ »

Στελιο στου 73 υπάρχουν ποικιλιες.στο 20δραχμο με την θεση της χρονολογιας και στο 10λεπτο νομίζω με τους στρατιώτες αν υπάρχουν ή όχι
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:55:42 πμ »

Και στο 100δραχμο του Μ.Αλέξανδρου
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences