Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 01:38:12 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρουσουτια!!!  (Αναγνώστηκε 4511 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 20, 2013, 12:09:57 μμ »

Πολύ εξειδικευμένη μελέτη αλλά έχει πολλές παραπομπές σε άλλα κείμενα, που δεν μπορώ να τα βρω. Σε γενικές γραμμές, περιέχει σπουδαία ιστορικά στοιχεία.

Πως προσπάθησαν οι Τούρκοι, να καταπνίξουν την επανάσταση και για ποιους λόγους ήθελαν να γίνει αυτό. Πως ουσιαστικά οι Έλληνες κατάφεραν να επικρατήσουν, λόγω οικονομικής δυσχέρειας της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
Επίσης δίδεται και μία 'έμμεση' εξήγηση, για ποιόν λόγο οι Έλληνες δεν 'ασχολήθηκαν' με την Ήπειρό, την Μακεδονία, τη Θράκη, τα Νησιά κλπ, λόγω της μεγάλης οικονομικής δύναμης που είχαν οι Πασάδες ή οι κάτοχοι αυτών των περιοχών.

Οι Τούρκοι μόνο για τις περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας έδωσαν εκατομμύρια χάλκινα, πολλές χιλιάδες ασημένια και χρυσά νομίσματα. Ενώ σε αντίθεση οι Έλληνες κατάφεραν ότι κατάφεραν μόνο με τις προσφορές των ντόπιων ευεργετών και των ξένων φιλελλήνων. Και μετέπειτα (1828-1831), με κοπές μερικών χιλιάδων ασημένιων και χάλκινων νομισμάτων, μπόρεσαν να ορθοποδήσουν ένα κράτος και να συντηρούν την οικονομία.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 20, 2013, 07:51:08 μμ »

Ο Osmanli μου απάντησε... περίπου τα ίδια με τον Erdnuessli.
Δεν φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα, να έχουν κοπεί νομίσματα διαφορετικά από τα κανονικά.

Δικά μου συμπεράσματα...
Κόπηκαν κατά καιρούς νομίσματα για τοπικές ανάγκες, αλλά με διαταγή άνωθεν (του Σουλτάνου ή του Θυσαυροφύλακα) και πάντα με τις προδιαγραφές των κανονικών κυκλοφορίας.
Το πιθανότερο λοιπόν είναι, ανάμεσα στα όποια κυκλοφορούσαν, να υπάρχουν και αυτά που κόπηκαν εδώ. Και πολύ πιθανόν, τα ρουσούτια να είναι αυτά που κόπηκαν επιπλέον χωρίς την άνωθεν εντολή, με υπόδειξη του τοπικού πασά και με δικά του υλικά ή κόπηκαν με άλλες προδιαγραφές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 20, 2013, 09:15:55 μμ »

Ο Osmanli μου απάντησε... περίπου τα ίδια με τον Erdnuessli.
Δεν φαίνεται πουθενά στην Ελλάδα, να έχουν κοπεί νομίσματα διαφορετικά από τα κανονικά.

Δικά μου συμπεράσματα...
Κόπηκαν κατά καιρούς νομίσματα για τοπικές ανάγκες, αλλά με διαταγή άνωθεν (του Σουλτάνου ή του Θυσαυροφύλακα) και πάντα με τις προδιαγραφές των κανονικών κυκλοφορίας.
Το πιθανότερο λοιπόν είναι, ανάμεσα στα όποια κυκλοφορούσαν, να υπάρχουν και αυτά που κόπηκαν εδώ. Και πολύ πιθανόν, τα ρουσούτια να είναι αυτά που κόπηκαν επιπλέον χωρίς την άνωθεν εντολή, με υπόδειξη του τοπικού πασά και με δικά του υλικά ή κόπηκαν με άλλες προδιαγραφές.

Κι  εγω μετα απο την συζητηση και την βοηθεια των γειτονων μεγαλων συλλεκτων... το ιδιο συμπερασμα βγαζω...
και απο οτι εχω καταλαβει... οι ελληνες τα διαχωριζαν γιατι ειχαν κατι το διαφορετικο απο τα αλλα... που το πιθανοτερο ειναι να ηταν οι προδιαγραφες βαρους και καθαροτητας μεταλλου...

πιθανον να ηταν λιγο καλυτερα σε σχεση με τα πλαστα των απλων κιβδηλοποιων... αλλα... κι αυτα με την σειρα τους... μπροστα στα γνησια... εχαναν! Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences