Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:00:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογή Μασουριών  (Αναγνώστηκε 3315 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Απόλλωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 06, 2011, 04:06:58 μμ »

Τις απόψεις σας παιδιά αξίζει ή είναι μιά λάθος επένδυση.
Επίσης αν γνωρίζετε αν υπάρχουν ενδεικτικές τιμές.
Καταγράφηκε

Πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 08:32:29 μμ »

η συλλογη μασουριων ειναι αρκετα καλη,μη πω δυσκολη συλλογη.στα νομισματα μεχρι και των πρωτων μεταδικτατορικων νομισματων,ειναι αρκετα δυσκολα,μετα επειδη οι συλλεκτες πληθυναν,οι εμποροι στοκαραν αρκετα,και μερικα ειναι πολυ φθηνα.παντως μεχρι τον κωνσταντινο,εχουν καποια σοβαρη αξια,του παυλου μερικα ειναι αρκετα ακριβα και σπανια,ειδικα οι πρωτες σειρες.μετα το 1980,πιστευω,οτι τα βρισκεις ολα με λιγο ψαξιμο.παντως να κανεις συλλογη,αποκλειστικα μασουριων,μετα απο ενα σημειο,θα χρειαστεις σοβαρα ποσα,και μερικες χρονολογιες,κυριολεκτικα δεν βρισκωνται.μονο απο παλιους συλλεκτες μπορεις να προμηθευτεις σε λογικες τιμες,στο εμποριο ειναι σχεδον απαγορευτικες οι τιμες,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 08:48:16 μμ »

Κατω του 1971 καταρχην τα περισσοτερα μασουρακια ειναι χειροποιητα!!
Εσυ Γιαννη τα εμπιστευεσε? Ξερεις τι εχουν μεσα?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 09:02:49 μμ »

εχω ανοιξει μασουρι τραπεζης,δραχμης του 1962,και μεσα ειχε και δραχμη τελειως κυκλοφορημενη!!!να την αλλαξε ?υπαλληλος της τραπεζης,παντως και απο μασουρια πολλες φορες ,εχουν σημαδια,απο την επεξεργασια συσκευασιας,οπως γρατζουνιες,απο το δοχειο που πεφτουν,γιαυτο στις επιμελημενης κοπης,βαζουν ειδικο βελουδο,για να μην χτυπιουνται μεταξυ τους.σιγουρα ομως στα μασουρια τραπεζης(παντα),τα νομισματα λαμπουν,και τα υψηλα σημεια ειναι αρκετα ενφανη,και σιγουρα,ειδικα του παυλου, μερικες σειρες ειναι αρκετα ακριβες,μετα σιγα-σιγα,η αξιες μειωνονται σημαντικα,χαιρετω,γιαννηςτ,
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 09:23:13 μμ »

φιλε Απολλωνα καλησπερα.
διαβαζα πριν μερες οτι ζητουσες συμβουλες για τα πρωτα βηματα.οι φιλοι σου δωσαν καποιες κατευθυνσεις,
πως να εμβαθυνεις και απο που να αρχισεις και σημερα ρωτας για ενα δυσκολο πεδειο που ειναι τα μασουρια
ακολουθα τις συμβουλες τους και οταν φτασεις σε καποιο επιπεδο την συλλογη σουτοτε γινε και stocker
 
Καταγράφηκε
Απόλλωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 09:34:48 μμ »

Ακολούθησα ήδη τις πολύ χρήσιμες συμβουλές που μου δώσανε και είμαι ήδη σε ένα καλό δρόμο για αρχάριος.Έθεσα αυτό το θέμα για να δω τις σκέψεις που έχουν οι άλλοι συλλέκτες σχετικά με τα μασούρια για να επεκτείνω τις γνώσεις μου και να μάθω και λίγο τις υπάρχουσες τιμές .
Καταγράφηκε

Πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 09:52:11 μμ »

αν θες μασουρια παρε μερικα φθηνα
να παρεις και καλα πανινα γαντια
Καταγράφηκε

rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 09:59:53 μμ »

Γιατι τα μασουρια ειναι περισοτερο για εμπορους ή γιαυτους που φτιαχνουν μπλιστερ σαν τουριστικα σουβενιρ.
Που μπορουν το χρονο να πουλησουν 200-300 πακετα, ενω εσυ θα σκλαβωσεις χρηματα που θα τα χρειασθεις στην αναζητηση καλων νομισματων,εκτος και αν ο Θεος σου κανει συμβολαιο οτι θα ζησεις μεχρι 438 χρονια τοτε ισος απολαυσεις τα μασουρια του 2000 να πωλουνται 2000.
Εγω το 2001 στην φουσκα ξεφορτωθηκα μασουρια δροχμη διδραχμοτου 1994 προς 4000δρχ το ενα και πηρα πενηνταρακι του 1901 AU, ειμαι χαμενος ή καρδισμενος;
αυτα φιλικα και καλα ευρηματα στην αναζητηση σου
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:12:36 μμ »

Να πω και εγω την αποψη μου. Θα ξεκινησω πρωτα αναφεροντας τους παλαιους χρηματιστες που εφτιαχναν (και φτιαχνουν) λιρες σε 50αδες, σε χειροποιητο μασουρι και υπογραφουν (εννοειται με την παρουσια του πελατη). Εγω προσωπικα δεν εχω αγορασει ουτε και θα αγορασω μασουρι ετοιμο. Προτιμω να μαζεψω 50αδα (η και λιγοτερα η και περισσοτερα) νομισματα της επιλογης μου ενα ενα με υπομονη και να τα τυλιξω σε χαρτι και να γραψω ποσοτητα η π.χ. κατασταση, κ.λ.π. Ετσι μπορειτε να μαζεψετε μασουρια εγγυημενα απο εσας τον ιδιο και απο οτι νομισματα θελετε. Ενας φιλος εχει φτιαξει με τον καιρο μασουρια με ταληρα του 33, χαμηλες καταστασεις και μετριες και καλες. Αλλος μπορει να φτιαξει μασουρι με πιο οικονομικα νομισματα η με πιο ακριβα  Χαμόγελο  "Μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα" λεει η παροιμια  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences