Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 01:07:01 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τραπεζα Κρητης  (Αναγνώστηκε 34402 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 03:01:36 μμ »

Οντως δεν ξερω τι ειναι οι υπογραφες στην πισω μερια! Στα περισσοτερα υπαρχουν υπογραφες με μολυβι! Οι σφραγιδες υποθετω οτι ειναι για διαφημιση... Εχω δει σφραγιδες απο σαπωνοπωλεια, αρωματοπωλεια, αρτοποιεια, τσαγκαρικα και παει λεγωντας!
Αν καποιος ξερει τι σημαινουν ας μας πει! Θα ηθελα να μαθω αυτη τη λεπτομερια και ειναι κατι που ποτε δεν εχει αναφερθει κανενας!


Μια θεωρία είναι οτι το έκαναν για να πιστοποίησουν κατα κάποιο τρόπο οτι είναι γνήσιο, όπως γινότανε αργότερα και με το επισημασμένο σε χιλιάρικο πρωην κατοστάρικο του 1939 http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=14874.0
βέβαια εκεί ήταν οι αρχές που έκαναν την "πιστοποίηση" , αλλά ίσως ήταν κάτι ανάλογο ειδικά δε αν ήταν και κάποιος επιφανής έμπορος που έβαζε τη σφραγίδα του.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 03:25:27 μμ »

Αλκη πιστευεις οτι χρησιμοποιουνταν για να πιστοποιησουν την γνησιοτητα του χαρτονομισματος? Πολυ ενδιαφερον! Δεν εχω ακουσει ποτε ομως αν υπηρχε πλαστο χαρτονομισμα εκεινη την εποχη. Ισως ο κοσμος να μην ειχε εμπιστοσυνη στο "χαρτι" καθως ειχε πρωτοεμφανιστει στο νησι τοτε και εκεινος που το εδινε εβαζε μια υπογραφη οτι αν πηγαινε κατι στραβα ισως καλυπτε το ποσο! Κατι σαν την επιταγη και την υπογραφη στην πισω πλευρα οταν αλλαζει δευτερο χερι!  Κλείσιμο ματιού

*Εικασια κανω μη γελασετε πολυ  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 03:47:06 μμ »

Βαγγελη φυσικα θελω να βρω σε ποιον ανηκει η καθε υπογραφη! Καποιες σιγουρα διαβαζωνται αλλα δεν το εχω αυτο το κοματι παροτι φαινεται ευκολο.... Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη φυσικα και οντως θα με βοηθησει στο να ξεκινησω!
Εχω προσβαση στη Βικελαια βιβλιοθηκη του Ηρακλειου που εχει πολυ σημαντικα ντοκουμεντα απο Ενετοκρατια, Τουρκοκρατια, Κρητικη πολιτεια κλπ. Αλλα αυτα που ζηταω ειναι πολυ εξειδικευμενα... Πρεπει να βρω εγγραφα απο την τραπεζα που ειχε εδρα τα Χανια και δεν ξερω αν θα βρω εδω!

Ορεξη και χρονο να εχεις να ψαχνεις. Εμενα μου πηρε 15 χρονια ψαξιμο και χρειαζομαι και αλλα τοσα για να πω οτι ολοκληρωσα τη δουλεια μου. Παντως να ξερεις οτι οσο ψαχνεις τοσο θα βρισκεις ακομα και απο εκει που δε το περιμενεις. Σου διδεται η ευκαιρια να κανεις μια εξαιρετικη και κυριως πρωτοτυπη εργασια πανω στο κρητικο χαρτονομισμα. Στην Κρητη που βρισκεσαι εισαι πιο κοντα σε πηγες αποτι εγω ή καποιος αλλος ερευνητης. Κανε μια ωραια δουλεια για να μεινει και για τους μεταγενεστερους συλλεκτες.
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 04:02:53 μμ »

Βαγγελη θα το προσπαθησω. Ενδιαφερον υπαρχει οπως βλεπεις αλλα δεν υπαρχει τοσο η πειρα. Και μονο σαν ιδεα μου φαινεται βουνο  Χαμόγελο Εσενα η εργασια σου αφορα μια τεραστια γκαμα χαρτονομισματων! Λογικο να χρειαστεις τοσα χρονια και παλι να θελεις να την αναβαθμισεις!  Κλείσιμο ματιού
Οντως ειμαι κοντα στις πηγες απο αποψη αποστασεων αυτο ειναι απο τα θετικα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 08:08:50 μμ »

Λοιπον σημερα ξεκινησα (!) να μαζευω πληροφοριες απο -πρωτο χερι- σχετικα με την ιδρυση της τραπεζας Κρητης. Βρηκα σε βιβλιοθηκη αλλα οχι την κεντρικη την Βικελαια σε ενα παραρτημα της ολα τα φυλλα της κυβερνησης!

Το προβλημα ειναι οτι ειναι παρα μα παρα πολλοι τομοι! Μετα απο ανακριση του υπευθυνου βιβλιοθηκαριου τι τα θελω, για ποιο σκοπο και το -κυρηγμα- ποσο σημαντικα και σπανια ειναι να τα προσεχω, πως γυριζω τις σελιδες μην σκισω κλπ κλπ με αφησε και πηρα  τους τεσσερις πρωτους τομους στο αναγνωστηριο!

Ξεκινωντας απο το ΦΕΚ 1899 που ειναι ο πρωτος ολων των τομων καταφερα ισα-ισα στο κλεισιμο της βιβλιοθηκης να τελιωσω μονον αυτον! (μου αρεσει που πηρα και τεσσερις τομους(!) Δεν μου επετρεψαν τελικα να βγαλω φωτοτυπιες καθως ειναι ευθραυστα βιβλια μου επιτραπηκε ομως να τα φωτογραφισω!

Θα σας γραψω περιλιπτικα τι περιεχουν τα Φεκ της εποχης για να παρετε μια ιδεα... Διαταγματα απο τα πεντε υπουργεια. Οικονομικων (που με ενδιαφερει ουσιαστικα) εσωτερικων, δικαιοσυνης, δημοσιων εργων/θρησκευματων/αρχαιολογικων ανασκαφων και συγκινωνιας/δημοσιας ασφαλειας.

Το δυσκολο να αντλησω τις πληροφοριες ειναι οτι ολα ειναι χρονολογικα οπως ακριβως εμπαιναν σαν θεματα στη βουλη! Δηλαδη ξεκιναει ενα θεμα για περι ανεξιθρησκεια και αμεσως μετα εχει ενα θεμα περι φορολογιας... Αυτο καταλαβαινετε οτι κανει πολυ επιπονη την ερευνα! Ορεξη υπαρχει βεβαια...

Θα σας δειξω καποια σημαντικα αποσπασπατα απο καποιες σελιδες που φωτογραφησα και ειναι καπως ενδιαφεροντα! Ελπιζω να ειναι ευκολα στην αναγνωση καθως ειναι απο φωτογραφικη 8μ.πιξελ.

Πρωτη φωτο ανακοινωνει την ιδρυση της τραπεζας Κρητης και καλει τον κοσμο να αγορασει μετοχες. Η τιμη για εκαστη μετοχη ειναι 250(!) δραχμες.  Ημερομηνια 12 Ιουνιου 1899

Δευτερη-τριτη φωτο δειχνει το μεταβατικο σταδιο απο τα διαφορα ξενα νομισματα στην Κρητικη δραχμη! Επισης δειχνει την ισοτιμια της δραχμης με τα ξενα νομισματα.
20 φραγκα Γαλλιας = 20δραχμες
1 λιρα Αγγλιας = 25 δραχμες
1 λιρα Τουρκιας = 22,70 δραχμες

Τεταρτη φωτο δειχνει τον νομο που υποχρεωνει την τραπεζα να ανταλαξει ταχιστα ολα τα αργυρα νομισματα για λογαριασμο του κρατους!


Αυτα για τωρα, εχω πολυ υλικο που θελει ταξινομιση ακομα και σκεφτειτε οτι ειμαι μολις στον πρωτο τομο...

Υγ: Βαγγελη δυσκολη εργασια μου εβαλες  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 08:59:05 μμ »

Καποια αλλα διαδικαστικα που αναφερονται ειναι οτι για να εκλεχθει διοικητης της τραπεζας Κρητης μονο απο ψηφοφορια των κατοχων των μετοχων. 50μετοχες μια ψηφος. 100 μετοχες δυο ψηφοι.

Το συμβουλιο της τραπεζας αποτελουν οι Διοικητης, ο υποδιοικητης, εννεα μελη, ο ταμιας και ο ηγεμονικος επιτροπος, ο οποιος εκλεγεται απο τον ηγεμονα δηλαδη το Γεωργιο.

Ο πρωτος ηγεμονικος επιτροπος ειναι ο Σταυρος Μαρκακης σας δειχνω το διαταγμα στην πρωτη φωτο. (Βαγγελη τον πρωτο που υπογραφει τον βρηκαμε)  Σαρκασμός ημερομηνις 25 Οκτωμβριου 1899

Δευτερη φωτο δειχνει διαταγμα σχετικα με τις υπογραφες που φερουν. Αναφερει οτι πρεπει να φερουν υπογραφες απο σφραγιδα πανομοιοτυμες του υπογραφωντα. Διοικητης, ταμιας και επιτροπος.

Η τριτη φωτο δειχνει την διαταγη για ιδρυση υποκαταστηματων σε Ηρακλειο, Ρεθυμνο και Νεαπολη!

Στην τεταρτη φωτο φαινεται η λογιστικη κατασταση κατα την 10 Δεκεμβριου 1899! 


Υγ ελπιζω να ειναι ευκολα στην αναγνωση καθως οι φωτο ειναι απο μηχανη!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:04:28 μμ »

Και κατι ενδιαφερον: το μισθολογιο των δημοσιων υπαλληλων!  Χαμόγελο Το βρηκα, μου εκανε εντυπωση καποιοι υψηλοτατοι μισθοι απεναντι σε καποιους πενιχρους!

Πρωτη φωτο το μισθολογιο δικαστικων υπαλληλων. 600 δραχμες για τον εισαγγελεα, 50 δραχμες τια τον κλητηρα.

Δευτερη φωτο το μισθολογιο των διοικητηκων υπαλληλων.

Τριτη φωτο οι συνταξεις των σωματων ασφαλειας! Κοινως της Κρητικης χωροφυλακης. Ενδιαφερον ειναι οτι οι χωροφυλακες συνταξιοδωτουνται στα 55 ετη!

Τεταρτη φωτο το μισθολογιο των ταχυδρομικων υπαλληλων.


Παιδια αυτα ειναι τα πιο ενδιαφεροντα μισθολογια. Ελπιζω να το βρειτε ενδιαφερον καθως τα νομισματα και τα τραπεζογραμματια που συλλεγουμε τωρα εμεις ηταν το χρημα που συναλασωνταν ο κοσμος στην Κρητη τοτε και αυτη ηταν η μισθοδοσια του!

Τα αρχεια ειναι ολα απο τα ΦΕΚ της Κρητικης πολιτειας και πιστευω ειναι η πρωτη φορα που δημοσιευονται και την τιμη εχει το στεκι να βγαζει τετοιες πληροφοριες!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:15:36 μμ »

μπραβο φιλε Στελιο ,τετοια ιστορικα εγγραφα και σημαντικες πληροφοριες οντως δεν εχω δει ποτε δημοσιευμενα,συνεχισε και πιστευω θα κανεις μια πολυ δυνατη εργασια,προσωπικα σε ευχαριστω γιατι μαθαινω σημαντικα πραγματα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:18:11 μμ »

Βλέπεις πως σιγά σιγά ξετυλιγεται το κουβάρι; Συμβουλή,  ξέχωρα κρατά σημειώσεις αυτά που βρίσκεις και γραφε δίπλα την πηγή τους, πχ αριθμο ΦΕΚ. Όταν χρειαστει να κανεις διασταυρωσεις οι σημειώσεις αυτές θα σου φανούν χρησιμοτατες. Επίσης τα μισθολόγιο θα φανούν χρησιμα για να καταλάβεις και τι αγοραστικη δυναμη είχε πχ το εκατοστάρικο, δηλαδή το επιανε πολύς κόσμος στα χέρια του; Αν στην πορεία βρεις διατιμησεις προιοντων φωτογράφισε τες. Όταν τελειωσεις με τα ΦΕΚ σειρα έχουν οι τοπικές εφημερίδες. Συνέχισε την πολύ ενδιαφερουσα δουλεια σου,ξεκινησες ωραία.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:27:25 μμ »

Μπραβο φιλε, δεν ασχολουμαι με το αντικειμενο αλλα αυτο που κανεις ειναι αξιεπαινο, η γνωση να βγαινει προς τα εξω, και με στοιχεια , οχι με φημες και κουτσομπολια..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 10:33:06 μμ »

Μαρκο ευχαριστω για τα λογια σου αλλα και το υλικο που εψαξες και μου βρηκες  Κλείσιμο ματιού Θα αρχειοθετηθει και θα δημοσιευθει στην ωρα του  Κλείσιμο ματιού

Βαγγελη ναι σιγα σιγα πιστευω θα τα βαλω σε μια ροη. Απλα θελω να το κανω χρονολογικα. Σιγουρα χρειαζομαι σημειωσεις γιατι ηδη χανομαι. Πχ βλεπω σε διαταγμα να τοποθετουν καποιον σε σημαντικη θεση και τρεις συνεδριασεις μετα να τον παυουν απο τη θεση του! Πανω κατω μια ιδεα την παιρνει καποιος σχετικα με τις μισθοδοσιες... Θελω να βρω ομως και πως ηταν τα ημερομισθια ανειδικευτων εργατων κυριως ιδιωτικων υπαλληλων για να βρω πανω κατω κατα προσεγγιση την αγοραστικη δυναμη του νομισματος του νησιου!

Δημητρη σε ευχαριστω και σενα για τα λογια σου! Δεν υπαρχει λογος να κανω αυτον τον κοπο για να μην τα δημοσιευσω! Ολα αυτα μας κανουν καλυτερους συλλεκτες και εδω μεσα νομιζω ολοι μοιραζομαστε γνωσεις...

**Επισης μια παρατηρηση σχετικα με τον πριγκιπα, ειναι πολυ αυταρχικος φαινεται καθαρα μεσα απο τα εγγραφα, δεν επιτρεπει απολυτη ελευθεροτυπια πχ ενας συντακτης σε μια τοπικη εφημεριδα τον κατηγορησε (δεν λεει τι ομως στα πρακτικα) και ανεστειλε τη λειτουργια της εφημεριδας ενα μηνα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 07:56:09 πμ »

Συγχαρητήρια Στέλιο για τις πληροφορίες που μαζεύεις με κόπο και τις μοιράζεσαι μαζί μας. Α ρε Ελλάδα, αυτά τα τα ντοκουμέντα έπρεπε να υπάρχουν στο ιντερνετ για να μπορούν να τα βλέπουν όλοι εύκολα και προπαντός να φυλλάσονται τα πρωτότυπα, αλλά να μου πείς να ήτανε μόνο αυτό το πρόβλημα της χώρας.  Κλάμα
Έπαθα πλάκα  με τη σύνταξη του ταγματάρχη σε σχέση με τους μισθούς των άλλων, πρέπει να πέρναγε σαν βασιλιάς. Στέλιο οταν τελειώσεις με το καλό και τα οργανώσεις όπως σχεδιάζεις, αυτό το post θα είναι σημείο αναφοράς σε όλο το ιντερνετ για όποιον ψάχνει πληροφορίες για τη Τράπεζα και για τη ζωή τότε στο νησί γιατί αυτά που βάζεις δεν υπάρχουν πουθενά. Μπράβο και πάλι
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 09:51:45 πμ »

Mπράβο Στέλιο, συνέχισε την καλη δουλειά!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 10:43:33 πμ »

Νασαι καλα Στελιο για τα καλα σου λογια και ειλικρινα χαιρομαι που βαζω εστω μια μικρη κουκιδα στην ομορφη εργασια που ετοιμαζεις,θα ειναι ενα σημειο αναφορας για πολλες γενιες σε σχεση με τα Κρητικα χαρτονομισματα -νομισματα και οχι μονο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 01:21:28 μμ »

Ωραία δουλειά άρχισες!!! αναμένουμε τις ενημερώσεις σου όποτε έχεις!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences