Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 07:11:50 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ηθικά του Πλούταρχου  (Αναγνώστηκε 7873 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« στις: Μάιος 23, 2015, 12:32:52 μμ »

Αγησίλαος πυθόμενος μάχην γεγονέναι περί Κόρινθον, και Σπαρτιατών μεν ολίγους τεθνάναι, Κορινθίων δε και Αθηναίων και των άλλων συμμάχων αυτοις πολλούς, ουκ ώφθη περιχαρής ουδ' επηρμένος τη νίκη, αλλά πάνυ βαρύ στενάξας '' φευ της Ελλάδος'' έφη '' η τοσούτους υφ' αυτής απολώλεκεν, όσοις αρκεί τους βαρβάρους νικάν άπαντας ''.


Αντιγραφή ενός θέματος που αποτελούσε και θα αποτελεί μάστιγα για τον ελληνισμό.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2015, 09:30:56 μμ »

για καντο ελληνικα... Άνεση
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2015, 09:48:52 μμ »

Agisilaos, being informed that there has been a battle near Corinth, and among Spartans few having died, but many among Corinthians and Athenians and the their other allies, neither has he appeared gay, nor proud for the victory, but heavily στενάξας "vow to Greece" said "which so many lost, who would be enough all the barbarians to beat".

Καλή προσπάθεια, πιστεύω. :-)

(Το "στενάζω" βαριέμαι να το βρω, το gay το χρησιμοποίησα επίτηδες.)
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2015, 10:12:16 μμ »

Ο Αγησίλαος  όταν εμαθε οτι σε μια συγκεκριμενη μαχη  κοντα στη Κορινθο οπου μερικοι Σπαρτιάτες ειχαν χαθει και περισσοτεροι Αθηναιοι και Κορίνθιοι καιτων αλλων  συμμαχων  , αντι να εχουν  χαρα και περηφανεια  για τη  νικης   ειπε με ένα βαθυ αναστεναγμο <<Δυσαρεστημενη ελλαδα>>  η οποια τοσα πολλα κατεστρεψε  και τα οποι αηταν αρκετα να νικησουν τους βαρβαρους


Τ ο σκοτωσα ετσι???
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2015, 11:02:08 μμ »

Το σκοτωσα ετσι???
Γύρω στη βάση θα έπαιρνες. :-) Η ουσία όμως είναι ότι καταλαβαίνεις τι λέει.

Ο Αγησίλαος, όταν πληροφορήθηκε (πέτυχες τη χρονική μετοχή) ότι έχει γίνει μάχη (παρακείμενος) κοντά στην Κόρινθο και ότι από τους Σπαρτιάτες λίγοι χάθηκαν (ότι... χάθηκαν < το ειδικό απαρέμφατο), αλλά από τους Κορίνθιους και τους Αθηναίους και τους άλλους συμμάχους τους πολλοί, δε φάνηκε χαρούμενος, ούτε περήφανος για τη νίκη, αλλά αναστενάζοντας πολύ βαριά "αλοίμονο στην Ελλάδα" είπε "που τόσους πολλούς από αυτήν (αν κατάλαβα καλά, εννοεί τη μάχη) έχει χάσει (πάλι παρακείμενος), όσους είναι αρκετό να νικήσουν όλους τους βάρβαρους".

Το "αρκεί" είναι απρόσωπο και εδώ είναι η "παγίδα" αν το βάλεις σε εξετάσεις: Όχι "αρκούν" (προσωπική σύνταξη, υποκείμενο "όσους"), αλλά "είναι αρκετό" (υποκείμενο "νικάν").



Παρατήρηση: Το "όσους είναι αρκετό" μάλλον πρέπει να αποδοθεί "όσοι είναι αρκετό". Κατά τη γνώμη μου είναι στυλιστικό θέμα της Νεοελληνικής και όχι θέμα μετάφρασης, παρόμοιο με τα "όλους όσους" και "όλους όσοι".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2015, 11:16:10 μμ από sac » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 24, 2015, 01:08:55 πμ »

Η αρχαία ελληνική γλώσσα , σε αυτή τη μορφή της σε ποια βαθμίδα διδάσκεται πλέον στα σχολεία;
Εγώ τα διδάχθηκα  έτσι στην πρώτη  και δευτέρα λυκείου.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2015, 01:13:27 πμ »

επειδη πρεπει να ειμαι απο τους νεωτερους εδω μεσα στα 24....απο 1η γυμνασιου κανουν αρχαια τωρα...και εγω με το ιδιο συστημα ημουν
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2015, 01:19:30 πμ »

Κάνουν αρχαία στην πρώτη γυμνασίου σε αυτήν την μορφή; Σίγουρα ;
Αν είναι έτσι μπράβο !!
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2015, 02:33:31 πμ »

δεν θυμαμαι σε τι μορφη την κανουν και ποσο ευκολο δυσκολο ειναι... ! αλλα σιγουρα υπαρχει μαθημα αρχαια 1η γυμνασιου...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2015, 02:44:59 πμ »

Σε μετάφραση κάναμε και εμείς από το γυμνάσιο.
Για αρχαίο κείμενο μιλάω.
Απλό , βατό , αρχαίο κείμενο , όχι ποιητικό , διάλεκτοι κτλ.

Θα μας πει αύριο ο Γιώργος o sac φαντάζομαι . 
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2015, 08:58:30 πμ »

   Γιατι βρηκα το κειμενο σε αυτή τη μορφη και διαφορετικη συνταξη ?? και γιατι  στο πρωτο κειμενο χρησημοποιειται μονοτονικο συστημα   ?? γινεται αυτό  ??


Πυθόμενος δὲ μάχην γεγονέναι περὶ Κόρινθον καὶ Σπαρτιατῶν μὲν παντάπασιν ὀλίγους τεθνάναι, Κορινθίων δὲ καὶ Ἀθηναίων καὶ τῶν ἄλλων συμμάχων αὐτοῖς παμπόλλους, οὐκ ὤφθη περιχαρὴς οὐδ' ἐπηρμένος τῇ [f] νίκῃ, ἀλλὰ καὶ πάνυ βαρὺ στενάξας 'φεῦ τᾶς Ἑλλάδος' ἔφη 'ἣ τοσούτους ὑφ' αὑτᾶς ἀπολώλεκεν, ὅσοις ἀρκεῖ τοὺς βαρβάρους νικᾶν ἅπαντας.'
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2015, 09:46:37 πμ »

η κατωγραμμένη (υπογεγραμμένη) στη δοτική είναι όλα τα λεφτά !
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 24, 2015, 10:41:17 πμ »

Καλημέρα σας.

Θα μας πει αύριο ο Γιώργος o sac φαντάζομαι .  


Έχω τελειώσει το Λύκειο το 1982 (με πολυτονικό) καθι δεν έχω παιδιά. Οπότε, δεν έχω ιδέα τι γίνεται στα σχολεία τώρα.



  Γιατι βρηκα το κειμενο σε αυτή τη μορφη και διαφορετικη συνταξη ?? και γιατι  στο πρωτο κειμενο χρησημοποιειται μονοτονικο συστημα   ?? γινεται αυτό  ??


Πολύ καλή ερώτηση και ουσιαστική.

Σύμφωνα με το σχετικό νομοθέτημα (Νόμος 1228, άρθρο Β', ΦΕΚ 15Α', 11/2/1982) "ο τονισμός του γραπτού ελληνικού λόγου γίνεται σύμφωνα με το μονοτονικό σύστημα". Προφανώς ο νόμος περιλαμβάνει κάθε τι ελληνικό (γραπτό).

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wED8PRhve6aLndtvSoClrL8suaQnuDva5rtIl9LGdkF53UIxsx942CdyqxSQYNuqAGCF0IfB9HI6qSYtMQEkEHLwnFqmgJSA5WIsluV-nRwO1oKqSe4BlOTSpEWYhszF8P8UqWb_zFijCYvpNQPZNtCcJnPsJAPZeakxBTHzRtdSfBeaJSLWOtB

Από εκεί και πέρα, αν κάποιος θεωρεί την Ελληνική Γλώσσα μία και ενιαία ανά τις χιλιετίες, τότε θα πρέπει να γράφεται με τον ίδιο τρόπο. Αν θεωρεί κάτι άλλο, τότε... συζητιέται.

Άλλωστε, οι τόνοι (και τα πνεύματα) καθιερώθηκαν από τους Αλεξανδρινούς φιλόλογους ("γραμματείς") τους πρώτους μ.Χ. αιώνες, για να αποδοθεί η προφορά της Αρχαίας γλώσσας. Η καθημερινή γλώσσα της εποχής του Χριστού έμοιαζε περισσότερο με τη σημερινή γλώσσα, παρά με την κλασσική Ελληνική, κυρίως στην προφορά.

Ο Πλούταρχος (46-127 μ.Χ.) είναι χαρακτηριστική περίπτωση "αττικίζοντος συγγραφέα". Δεν γράφει στη γλώσσα της εποχής του, αλλά στην κλασσική Αττική διάλεκτο που ήδη έχει ηλικίια 500-600 χρόνων... Είναι από τους πρωτοπόρους της έννοιας της "καθαρεύουσας". (Προφανώς, μόνο οι μορφωμένοι της εποχής του μπορούσαν να καταλάβουν τον λόγο του και πιθανότατατα οι απλοί άνθρωποι, τα παιδιά κλπ δυσκολευόντουσαν να τον διαβάσουν όσο δυσκολευόμαστε κι εμείς τώρα....)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2015, 11:16:21 πμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 24, 2015, 11:32:25 πμ »

Ο Αττικισμός ήταν μια φιλολογική στάση που χρονολογείται από τα πρώτα χρόνια της Ελληνιστικής εποχής (αμέσως μετά τον Αλέξανδρο). Θεωρούσε ότι η κλασσική Αττική διάλεκτος είναι η "σωστή" Ελληνική γλώσσα και αυτή θα πρέπει να γράφεται και να διδάσκεται.

Ο Πλούταρχος (όπως είπαμε) ήταν από τους "πρωτοπόρους" αυτής της στάσης.

Με την ενοποίηση της Ελλάδας και την επέκτασή της από τον Αλέξανδρο εμφανίστηκαν τα πρώτα χαρακτηριστικά της Νεοελληνικής γλώσσας. Εφόσον η Ελλάδα ξέφυγε από τη μορφή της "πόλης-κράτους", χρειαζόταν και μια γλώσσα που να είναι ενιαία (και χωρίς τους ιδιωματισμούς της Αττικής, όπως η "αττική σύνταξη"). Οι περισσότεροι φιλόλογοι θεώρησαν αυτή την αλλαγή "ξεπεσμό" και "παραφθορά" της γλώσσας, με αποτέλεσμα άλλη γλώσσα να μιλιέται στα σχολεία (και στα βιβλία) και άλλη γλώσσα στα σπίτια των ανθρώπων, για τα επόμενα 2.000 χρόνια. Συγχρόνως (δυστυχώς) συνέβαλε και στην "υποανάπτυξη" και "ατροφία" της "καθομιλουμένης" γλώσσας, η οποία είναι υποχρεωμένη από το 1976 να καλύψει αυτό το κενό των δύο χιλιετιών...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 24, 2015, 05:14:07 μμ »

Καλημέρα σας.

Θα μας πει αύριο ο Γιώργος o sac φαντάζομαι .  

Έχω τελειώσει το Λύκειο το 1982 (με πολυτονικό) καθι δεν έχω παιδιά. Οπότε, δεν έχω ιδέα τι γίνεται στα σχολεία τώρα.


Επειδή ξέρω ότι ασχολείσαι με τέτοιου είδους θέματα και σε ενδιαφέρουν (όπως και εμένα άλλωστε ) , γι΄αυτό το ΄γραψα.  Ίσως μπορούσες να με διαφωτίσεις επ΄ αυτού. (Σε ποια βαθμίδα εκπαίδευσης κάνουν αρχαίο κείμενο δηλαδή).

___________________________________________________________________________________________

Παράθεση
Το γνωρίζεται ότι αν διαπιστώσετε ότι το παιδί που μεγαλώνατε τόσα χρόνια είναι προιόν μοιχείας , διαπραχθείσας εντός του γάμου , δεν δικαιούσθε να ζητήσετε κατ' αντιδικίαν διαζύγιο ;

Αυτό πως μπορώ να το πω στη δημοτική ;
Και πρόσεξε , δεν έγραψα "διαπραχθείσης" που θα μου ακουγόταν καλύτερο !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2015, 05:23:40 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences