Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 09:44:08 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 69574 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 06:16:19 μμ »

και τι εγινε εαν βγηκαν και 67,σιγα μηπως με γυμνο ματι δει καποιος διαφορά,τελικα εχει πλακα, Στο θεμα απο 64 και πανω ,δηλαδη ακυκλοφορητα ,καποιοι μαλλον δεν αγοραζουν νομισμα αλλα βαθμους ,και πληρωνουν αδρά γι αυτο δυστυχως οχι ολοι,οι αβανταδοροι δινουν λιγοτερα, και στο κατω κατω γιατι να εμπιστευτω ενα κουτακι με βαθμο 65-67 που μεσω πελατειακης σχεσης μπορει οπως πολλες φορες γινεται και εχουμε δει απειρες φωτογραφιες να διδωνται 2 και τρεις βαθμοι πανω.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 06:24:58 μμ »

Και κατι αλλο επειδη ειμαι ψαχτηρι μικρολεπτομερειων ,το ms 66 που ειναι αυτη την στιγμη στο ebay εχει μικρα σημαδακια στο πεδιο που δεν το βλεπω τελειως λειο και λαμπερο και ενα χτυπηματακι στον περιγυρο ωρα 3,φωτογραφια του εχω ηδη ανεβασει πριν 2 μερες αν θυμαμαι καλα.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 07:14:00 μμ »

Να δω βρε παιδια ποσες φορες ακομα θα γινει αυτη η συζητηση για τιμες νομισματων που πεφτουν οταν βγαινει μεγαλη παρτιδα. Αδυνατο να αντιληφθουν μερικοι την πραγματικοτητα.
Αν τα καταχωνιαζει καποιος νομιζοντας οτι εχει θησαυρο στα χερια του, γελιεται. Οι συλλεκτες ομως που τα κρατουν και δεν πωλουν, το κανουν νομιζω για τον απλο λογο που ολοι εχουμε νιωσει κατα καιρους. Απλως δεν θελουν να τα αποχωριστουν.
Για το pedigree θα συμφωνησω με τον herakliotis. Μεγαλη καταντια. Καθε ενας παει και βαζει οτι του αρεσει. Πριν μερικα χρονια pedigree ειχαν μετρημενες συλλογες και θησαυροι. Αυτα μαλιστα. Εχω τετοια και γουσταρω.
Φιλε herakliotis, το + μπαινει οταν δεν εισαι σιγουρος που παει, οταν ειναι κατι αναμεσα στους δυο βαθμους. Βασικα ειναι η αισθηση του γκραδερ. Υπαρχουν ορισμενες φορες που τυχαινει. Κανονικα εγω θα ελεγα να παρει το μικροτερο βαθμο, αλλα αφου το δεχονται οι στλλεκτες και οι εταιρειες, τι να πεις.
Αλλα μην τα ισοπεδωνουμε και ολα. Το 64 με το 67 εχει μεγαλη διαφορα και φαινεται και με γυμνο ματι, ισως οχι σε φωτογραφιες, αλλα οταν το χεις το νομισμα μπροστα σου, θα το δεις. Να μου πειτε οτι απο 67 σε 69 δεν εχει μεγαλυτερη διαφορα, αντε να το δεχτω καλυτερα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 07:20:43 μμ »

Aπο το 67 στο 69 φιλε μου θα δεις την διαφορα , απο το 67 στο 67 και μια γουρουνοτριχα  θελω να δω την διαφορα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 07:24:54 μμ »

Τελικώς κανείς δεν κοιτάει τη δική του καμπούρα, όλοι κοιτάμε την καμπούρα της άλλης καμήλας.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 07:43:54 μμ »

Το θεμα φιλε spykat ειναι να καταλαβουν ολοι οτι οι εταιριες κοιτανε την τσεπη τους και οχι τον συλλεκτισμο!!
Δημιουργηθηκαν για τα φραγκα και οχι γιατι  μας αγαπανε!!
Και οτι νεο βγαλουν δεν το βγαζουν για να μας κανουν ποιο ανετους και να αισθανωμαστε ποιο ευχαριστα με τα νομισματα μας . αλλα το κανουν για να προσεκλυσουν ποιο πολλους πελατες!!
Οσο ποιο πολλοι πελατες , τοσο ποιο παλλα τα φραγκα!!
Δες παρακατω χρονοδιαγραμμα που ολοι το πηρανε στο ντουκου και κανεις δεν καθισε να το παρατηρηση:
Καποτε οταν εστελνες ενα νομισμα και δεν επερνε βαθμο στο γυριζαν πισω σε ενα φακελακι με το προβλημα πανω και εδινες τα μισα λεφτα.
Καποιος λοιπον σκεφτηκε να γραφετε πανω στο νομισμα η λεξη  GENUINE και να σου γυριζει πισω και εδινες κανονικα ολα τα φραγκα.Το ειδε η αλλη εταιρια του χωρου και το προχωρησε ακομη παραπερα!!
Αντι να σου γραφει GENUINE σου εγραφε  XF ή  AU ή UNC και το προβλημα του νομισματος αφου ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΔΙΝΕ ΒΑΘΜΟ!!
Καποιοι λοιπον αφου ειδαν οτι η εν λογω εταιρια εδινε κατι παραπανω απο την αλλη σταματησαν την πρωτη (που εδινε GENUINE ) και πηγαν τα νομισματα τους στην αλλη που εδινε τουλαχιστον κατι γενικο (αου καθαρισμενο , ακυκλοφορητο με γραμμες κτλ κτλ )
Αφου το ειδε αυτο η αλλη εταιρια αρχισε και αυτη μετα να δινει τα ιδια!!
Μετα σκεφτηκαν να σου βαζουν πανω και το ονομα!!
Σκεφτηκαν : Θα αρεσει στον καθενα να εχει το ονομα του επανω και εμεις σε περιπτωση που αλλαξη χερια το νομισμα θα ξαναρθει απο την εταιρια για νεο σλαμπ με νεο ονομα!!
Ετσι τα νομισματα θα περνανε ξανα και ξανα απο τα χερια μας και θα κονομαμε!!
Ενας φιλος παλιος μου ειχε πει καποτε :
Γιωργο ειναι πολλα τα λεφτα που εισρεουν στα ταμεια των εταιριων που με αυτα καλιστα θα μπορουσε καποιος να κλεισει ακομη πεντε-δεκα καλα νομισματα παραπανω τον χρονο!!

Και ειχε δικιο ο φιλος αυτος , εαν παρακολουθησετε τις δυο μεγαλυτερες εταιριες του χωρου αυτο κανουν!!
Εχουν στηση ενα κυνηγι ποιος θα βγαλει καλυτερες καινοτομιες για να τραβηξει ποιο πολλους συλλεκτες με το μερος του!!
Γιατι?
Για τα φραγκα και μονο για τα φραγκα!!
Και αυτα τα φραγκα τους εχουν κανει να δινουν ευκολοτερα βαθμους , απροσεξιες περισσοτερες πανω στα νομισματα και και και , ο λογος? η βιασυνη να πιστοποιησουν οσα περισσοτερα μπορουν σε μια μερα μεσα!!
Διοτι ο χρονος ειναι χρημα Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 07:56:53 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 07:55:07 μμ »

Αρα δε μπορούμε να εμπιστευόμαστε καμία εταιρεία
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 09:50:04 μμ »

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι  ολοι εσεις που κατηγορειτε τα slab δημοσια μου ζητατε να σλαμπαρω κερματα σας ή ξερω οτι η συλλογη σας απαρτιζεται σε μεγαλο μερος απο σλαμπαρισμενα.

δεν μπορω να καταλαβω Καψης
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:25:29 μμ »

.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:46:45 μμ από coll » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:35:55 μμ »

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι  ολοι εσεις που κατηγορειτε τα slab δημοσια μου ζητατε να σλαμπαρω κερματα σας ή ξερω οτι η συλλογη σας απαρτιζεται σε μεγαλο μερος απο σλαμπαρισμενα.

δεν μπορω να καταλαβω Καψης
http://www.youtube.com/watch?v=7_Erh9Py_l8




Προφανως δεν ρωτας εμενα αλλα θεωρω οτι εχω την απαντηση....

Γιατι το θεωρουν <αναγαιο>. ΚΑΚΟ  μεν  που προσφερει καποια συμφεροντολογικα  πλεονεκτηματα δε
Αναγκαζεσαι  δηλαδη καμια φορα να κανεις κατι που δεν σου αρεσει προσωπικα ή βλεπεις τα μειονεκτηματα του  απλα γιατι πουλαει στους αλλους.
Ισως το ιδιο να πιστευεις και συ κατα βαθος.........απλα δεν σε πιανουν συχνα κρισεις ειλικρινιας Γλώσσα


Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 10:56:46 μμ »

Δηλαδη ,για να καταλαβω και εγω....οι εταιρειες δημιουργηθηκαν για το κερδος και οχι για τη συλλεκτικη ιδεα.
Μαλιστα.
Δηλαδη πριν τις εταιρειες αυτες, στο χωρο ηταν ολα ωραια. Οι εμποροι πουλουσανε τα νομισματα τους χωρις να εκμεταλλευονται κανεναν, παρα μονο βγαζανε ενα λογικο κερδος για να συντηρησουν το μαγαζι τους. Οι συλλεκτες κανανε το ιδιο ή ακομα και χωρις κερδος. Κανεις δεν εκμεταλλευοταν κανεναν νεο. Και επισης, φροντιζανε ολοι στις περιγραφες τους να ειναι ακριβεστατοι οταν πουλουσανε. UNC λεγανε, UNC ηταν και το νομισμα.
Αλλες εποχες....το κερδος τοτε δεν υπηρχε...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:01:40 μμ »

Οχι ρε φιλε δεν ειπωθηκε αυτο αλλα το οτι μπηκε κι αλλος νταβατζης στο παιχνιδι!!!
Συγνωμη δηλαδη απο που κι ως που προωθει τον συλλεκτισμο το σλαμπ;;;;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:13:23 μμ »

Οι εταιρειες ηταν κατι το αναγκαιο,ασχετως εννοιων οπως ειναι ο συλλεκτισμος που ειναι μια ιδεα. Πριν δημιουργηθουν οι εταιρειες, η εννοια <ακυκλοφορητο> νομισμα ηταν κατι πολυ γενικο. Επρεπε να μπει μια διαβαθμιση στην κατασταση του νομισματος. Αλλο νομισμα ειναι ενα ακυκλοφορητο με χτυπηματακια και αλλο ενα ακυκλοφορητο που εχει πανω του ολο το λουστρο και ειναι σχεδον οπως βγηκε απο τη μητρα του. Επιστημονικα και μονο οι εταιρειες ηταν κατι που το εφερε το πληρωμα του χρονου, ασχετως βεβαια αν εφαρμοζεται 100% σωστα. Και μην παραβλεπετε το πολυ σημαντικο τομεα <παρουσιαση> οπως και <φυλαξη-συντηρηση> ενος νομισματος. Οι εταιρειες πηγανε το χομπυ ενα βημα μπροστα κατα τη γνωμη μου. Γιατι λοιπον να μας χαλαει τοσο πολυ που η εταιρεια για τις υπηρεσιες αυτες χρεωνει ενα κερδος?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:22:09 μμ »

Οι εταιρειες ηταν κατι το αναγκαιο,ασχετως εννοιων οπως ειναι ο συλλεκτισμος που ειναι μια ιδεα. Πριν δημιουργηθουν οι εταιρειες, η εννοια <ακυκλοφορητο> νομισμα ηταν κατι πολυ γενικο. Επρεπε να μπει μια διαβαθμιση στην κατασταση του νομισματος. Αλλο νομισμα ειναι ενα ακυκλοφορητο με χτυπηματακια και αλλο ενα ακυκλοφορητο που εχει πανω του ολο το λουστρο και ειναι σχεδον οπως βγηκε απο τη μητρα του. Επιστημονικα και μονο οι εταιρειες ηταν κατι που το εφερε το πληρωμα του χρονου, ασχετως βεβαια αν εφαρμοζεται 100% σωστα. Και μην παραβλεπετε το πολυ σημαντικο τομεα <παρουσιαση> οπως και <φυλαξη-συντηρηση> ενος νομισματος. Οι εταιρειες πηγανε το χομπυ ενα βημα μπροστα κατα τη γνωμη μου. Γιατι λοιπον να μας χαλαει τοσο πολυ που η εταιρεια για τις υπηρεσιες αυτες χρεωνει ενα κερδος?

Εδω θα συμφωνησω , αν και η εν λογω κλιμακα καταστασεων δεν γνωριζω αν ειναι εφευρεση των εταιριων.....ουτε οι οποιες συγκρισεις αποκλειστικο τους προνομιο.
Απλα δεν αισθανονται ολοι το ιδιο για το θεμα της αναγκαιοτητας των εταιριων!!!!
Απο κει και περα λογικο ειναι να αμειβονται φυσικα αυτο δεν ενοχλει κανεναν.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 11:34:16 μμ »

Απανταω και στους δυο ταυτοχρονα , και Δημητρη και Αναργυρο.
Κατα του σλαμπ δεν ειμαι , προσωπικα και κατα κορον  στελνω τα χαλκινα μου για πιστοποιηση λογω μιας ιδεολογιας-συντηρησης που εχω.
Και εσυ το  ξερεις αυτο Αναργυρε καλα. Κλείσιμο ματιού
Δημητρη φιλε μου , μην αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια περι των καλων που μας εκαναν οι εταιριες και δεν μπορουν να μας εκμεταλευτουν οι εμποροι , οτι αγοραζουμε απο μακρυα ενα νομισμα και δεν φοβομαστε μην ειναι λιγοτερο απο αυτο που λεει κτλ κτλ.
Εγω αναφερωμε πλεον σε παγιες τακτικες που εδρεωνουν την τελευταια πενταετια με σκοπο να παιρνουν οσο περισσοτερα χρηματα απο τον απλο συλλεκτη!!
Κοιτωντας τα πρωτα αγνα σλαμπ με τους βαθμους που εδινε ο ANACS πριν εικοση χρονια και με τους βαθμους που δινουν σημερα διαπιστωνεις οτι κατι εχει αλλαξη!!
Και αυτο που εχει αλλαξη, το εχει αλλαξη η διψα για περισσοτερο χρημα!!
Αυτο ειπα εξ αρχης.
Και αυτο ηθελα να καταλαβετε με τα τοσα παραδειγματα.

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences