Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 22, 2024, 06:43:18 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θα επιστρέψουμε στη δραχμή  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 01, 2015, 08:07:56 μμ)
ΝΑΙ - 27 (42.9%)
ΟΧΙ - 36 (57.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή στη δραχμή;  (Αναγνώστηκε 27042 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 20, 2015, 03:38:54 μμ »

Την αντιλήφθηκα την ειρωνεία και για αυτό παρεξηγήθηκα. Θεωρείς ότι είναι δημοκρατικό να ειρωνεύεσαι τις αντίθετες απόψεις;

Επίσης, οι αστεϊσμοί και οι σαρκασμοί δεν είναι "δικαίωμα". Αν κάποιος παρεξηγηθεί, ζητάμε συγγνώμη και το παίρνουμε πίσω, χωρίς άλλη κουβέντα.

Τέλος, ο τρόπος που χρησιμοποίησες τη λέξη "γκιαούρης", θεωρώ ότι δεν ήταν καθόλου αστείος, αλλά προσβλητικός. Ταυτολογία: ήταν αστείος μόνο για όσους έχουν τις δικές σου πολιτικές απόψεις.

Γενικότερα για τις ικανότητες μου στον γραπτό και στον προφορικό λόγο... δεν έχει νόημα να πούμε τίποτα...
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 20, 2015, 03:51:18 μμ »

Ρε φίλε, σε παρακαλώ, μην το συνεχίζεις και επειδή από ότι βλέπω είσαι και παραξηγιάρης και κάνεις την τρίχα τριχιά χωρίς να μπεις σε μια(2η) σκέψη ότι η βερικοκιά μου μπορεί και να έχει ρίζες που κρατάνε από τους οθωμανούς, την επόμενη φορά που θα σε θίξει ο γραπτός μου λόγος να κάνεις αναφορά στους διαχειριστές του φόρουμ...

Αυτά και άντε γειά... Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 20, 2015, 03:55:54 μμ »

Τι πα να πει μην το συνεχίζω; Αυτή τη δημακρατία σας μαθαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ. (Ναι, αυτή! < Απαντάω μόνος μου.)

Για μένα η δημοκρατία είναι σοβαρό πράγμα. Για σένα είναι χαβαλές να γίνεται...

Όσο για τους διαχειριστές του φόρουμ... έχουν τις ίδιες καμματικές απόψεις με σένα. :-)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 20, 2015, 07:23:46 μμ »

Ρε φίλε, σε παρακαλώ, μην το συνεχίζεις και επειδή από ότι βλέπω είσαι και παραξηγιάρης και κάνεις την τρίχα τριχιά χωρίς να μπεις σε μια(2η) σκέψη ότι η βερικοκιά μου μπορεί και να έχει ρίζες που κρατάνε από τους οθωμανούς, την επόμενη φορά που θα σε θίξει ο γραπτός μου λόγος να κάνεις αναφορά στους διαχειριστές του φόρουμ...

Αυτά και άντε γειά... Χαμόγελο


Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
geo33
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 103


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 20, 2015, 07:38:49 μμ »

Το μεγάλο πρόβλημα που θα προκύψει σε περίπτωση επαναφοράς στη δραχμή θα είναι ο διχασμός και το χάος που θα ακολουθήσει.
Δυστυχώς, σε όλη τη διάρκεια της κρίσης , οι πολιτικοί που ανέλαβαν τη διαχείρισή της ήταν κατώτεροι των περιστάσεων. Είναι πολύ εύκολο και εύπεπτο (συνάδει με τη ροπή του Έλληνα προς το λαϊκισμό) να ρίχνουμε τις ευθύνες στους σκληρούς, στυγερούς , ωφελημένους Ευρωπαίους, αλλά αυτό είναι ξεκάθαρα λαθεμένο.

Πιστεύω ότι σήμερα υπέρ της δραχμής μπορεί να είναι 3 κατηγορίες ανθρώπων:
1. Αυτοί που αναμένουν με προφανή τρόπο να ωφεληθούν από την αλλαγή νομίσματος, όπως π.χ. αυτοί που έχουν βγάλει τα λεφτά τους εκτός και περιμένουν να ψωνίσουν στην υποτιμημένη -λόγω δραχμής - Ελλάδα.
2. Αυτοί που δεν έχουν τίποτα να χάσουν, λόγω της εξαθλίωσης από την κρίση, τους οποίους και κατανοώ απολύτως.
3. Οι άσχετοι και οι ηλίθιοι, τους οποίους και λυπάμαι.

Όσοι θεωρούν αυτούς που είναι υπέρ του ευρώ Γερμανοτσολιάδες, προδότες και δωσίλογοι, τους αξίζουν ο Άδωνης , ο Γιακουμάτος, ο Αργύρης Ντινόπουλος, ο Καμμένος, η Ζωή Κωνσταντοπούλου, ο Μιχελογιαννάκης και η Ραχήλ Μακρή. Γιατί είμαι σίγουρος ότι ανάλογα με το αν είναι αριστεροί ή δεξιοί αυτούς λατρεύουν.

Επίσης, υπέρ του ευρώ είναι και ο Τσίπρας, αλλά και όλοι οι σοβαροί του ΣΥΡΙΖΑ (Δραγασάκης,Τσακαλώτος, Παππάς). Αυτός είναι και ο λόγος που η κυβέρνηση της Αριστεράς με τους ακροδεξιούς σκούπισε ΟΛΑ τα αποθεματικά για να πληρώσει δανειακές υποχρεώσεις.

Δεν μπορεί να είναι το κυριότερο επιχείρημά μας (ως χώρα) -για να μην κάνουμε το προφανές και να αποκτήσουμε ξανά την εθνική μας κυριαρχία, μέσω της εξόδου από την κρίση-  ότι αν πεθάνουμε (με τη δραχμή), θα πεθάνουν και άλλοι 5.

Αυτά.
Από έναν οικογενειάρχη που δεν έχει πιστωτική κάρτα, πληρώνει μετρητοίς και δεν έχει τραπεζικές καταθέσεις για να τα βγάλει έξω... Που έχει πληρώσει ακριβά την επιλογή του Παπανδρέου και της συγκυβέρνησης να ξεσκίσουν τους φορολογούμενους.

Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 20, 2015, 07:51:40 μμ »

Πιστεύω ότι σήμερα υπέρ της δραχμής μπορεί να είναι 3 κατηγορίες ανθρώπων:
1. Αυτοί που αναμένουν με προφανή τρόπο να ωφεληθούν από την αλλαγή νομίσματος όπως π.χ. αυτοί που έχουν βγάλει τα λεφτά τους εκτός ...
2. Αυτοί που δεν έχουν τίποτα να χάσουν ...
3. Οι άσχετοι και οι ηλίθιοι, τους οποίους και λυπάμαι.

Και αυτούς που έχουνε κρυμμένες τις λίρες τις χρυσές ξέχασες !  Μεγάλο χαμόγελο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 20, 2015, 07:54:04 μμ »

αδερφέ γκεό33 ωραία τα λες αλλα, πανάθεμά με αν κατάλαβα τι εννοείς...

Ειναι ανόητο να λες (μιλάω γενικά) δραχμή ή ευρώ γιατι δεν είναι τόσο απλό, υπάρχουν πολλές προεκτάσεις και πολλοί παράμετροι που κανένας δεν μπορεί να υπολογίσει, ούτε κι αυτοί ακόμη, οι γερμαναραίοι.
Κατα τη γνώμη μου κάποιοι θέλουν να μας διχάσουν για να φαγωθούμε μεταξύ μας. Είναι πολύ εύκολο να τα καταφέρουν, δυστυχώς, αφού τα βλέπουμε όλα δυικά κι όχι πολυδιάστατα, όπως θα έπρεπε.


Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 20, 2015, 08:06:50 μμ »


Πιστεύω ότι σήμερα υπέρ της δραχμής μπορεί να είναι 3 κατηγορίες ανθρώπων:
1. Αυτοί που αναμένουν με προφανή τρόπο να ωφεληθούν από την αλλαγή νομίσματος, όπως π.χ. αυτοί που έχουν βγάλει τα λεφτά τους εκτός και περιμένουν να ψωνίσουν στην υποτιμημένη -λόγω δραχμής - Ελλάδα.
2. Αυτοί που δεν έχουν τίποτα να χάσουν, λόγω της εξαθλίωσης από την κρίση, τους οποίους και κατανοώ απολύτως.
3. Οι άσχετοι και οι ηλίθιοι, τους οποίους και λυπάμαι.


Πιστεύω ότι σήμερα κατά της δραχμής μπορεί να είναι 3 κατηγορίες ανθρώπων:
1. Αυτοί που έχουν βγάλει τα λεφτά τους εκτός Ελλάδος και σε ενδεχόμενο επιστροφής στη δραχμή, θα δυσκολευτούν αρκετά να τα επαναπατρίσουν ...
2. Αυτοί που εγώ τους λέω ευρωλιγούρηδες που βλέπουν έναν λαό εξαθλιωμένο και τις επόμενες γενιές να είναι έτοιμες να πνιγούν από τα νέα χρέη που θα δημιουργήσει το ευρωνόμισμα αλλά αυτοί εκεειειεί να θέλουν το ευρώ πάση θυσία μήπως και τους "πέσει η μύτη"...
3. Αυτοί που είναι άσχετοι και δεν μπορούν να απαντήσουν με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο "με ποιό τρόπο ρε αθεόφοβοι η χώρα θα κερδίσει σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανταγωνιστικότητα σε χρόνο dt;"
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 20, 2015, 08:15:25 μμ »

Πιστεύω ότι σήμερα κατά της δραχμής μπορεί να είναι 3 κατηγορίες ανθρώπων:
1. Αυτοί που έχουν βγάλει τα λεφτά τους εκτός Ελλάδος και σε ενδεχόμενο επιστροφής στη δραχμή, θα δυσκολευτούν αρκετά να τα επαναπατρίσουν ...
2. Αυτοί που εγώ τους λέω ευρωλιγούρηδες που βλέπουν έναν λαό εξαθλιωμένο και τις επόμενες γενιές να είναι έτοιμες να πνιγούν από τα νέα χρέη που θα δημιουργήσει το ευρωνόμισμα αλλά αυτοί εκεειειεί να θέλουν το ευρώ πάση θυσία μήπως και τους "πέσει η μύτη"...
3. Αυτοί που είναι άσχετοι και δεν μπορούν να απαντήσουν με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο "με ποιό τρόπο ρε αθεόφοβοι η χώρα θα κερδίσει σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανταγωνιστικότητα σε χρόνο dt;"

Θα συμφωνήσω μαζί σου , οι θέσεις μου είναι γνωστές άλλωστε.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 20, 2015, 08:34:06 μμ »

θα κερδίσει σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανταγωνιστικότητα σε χρόνο dt;"

Μου έκανε εντύπωση αυτό το επιχείρημα και θα ήθελα να σχολιάσω κάτι. Αλλά δεν ξέρω τι να πω.
(Με την προϋπόθεση ότι "dt" σημαίνει "ελάχιστος χρόνος" και όχι "διαφορά χρόνου"...)

Είναι δυνατό κάτι τέτοιο σε αυτόν τον κόσμο! Να κερδίσει μια χώρα σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανταγωνιστικότητα σε ελάχιστο χρόνο και με μια τόσο απλή κίνηση! Χωρίς να βελτιώσει τις υποδομές της, χωρίς να διορθώσει τις "στρεβλώσεις" της, χωρίς... χωρίς... χωρίς...

!!!

Για να το δούμε και αυτό! (Αφού, έτσι όπως πάμε, θα το δούμε...)

ΥΓ Πάω Ολυμπιακός να φάω. Όσο υπάρχει φαγητό ακόμα...
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 20, 2015, 10:20:00 μμ »

ανταγωνιστικοτητα τι ειναι? μισθοι 1-2$? γιατι με την υποτιμηση που θα φας τοσο θα αξιζουν τα χαρτια που θα βγαζεις για εσωτερικη καταναλωση.επειδη εχω παει σε χωρες με τετοιες απολαβες.....μακρυα απο εμας.
και οκ εστω οτι πρεπει να ριξεις το νομισμα.......κατι θα πρεπει να παραξεις......με τι θα παρεις πρωτες υλες? απο σπορους και λιπασματα μεχρι......η θα ερθουν οι επενδυτες?γιατι και επενδυτες να ερθουν θελουν και αλλα πραγματα περα απο φτηνη εργασια.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 20, 2015, 10:38:19 μμ »

geo33 δυστυχως η λογικη περναει και αυτη κριση πλεον.
εγραψες...
Δεν μπορεί να είναι το κυριότερο επιχείρημά μας (ως χώρα) -για να μην κάνουμε το προφανές και να αποκτήσουμε ξανά την εθνική μας κυριαρχία, μέσω της εξόδου από την κρίση-  ότι αν πεθάνουμε (με τη δραχμή), θα πεθάνουν και άλλοι 5.
οι πριν μας ^$^^ στους φορους ,οι νυν ανοιξαν την ερτ και θα μας %$$%$% στους φορους αλλα οι αλλοι φταινε....οι κακοι οι βαρβαροι.οτι ακομα υπαρχουν οργανισμοι αχρηστοι,αγαμες θυγατερες,προνομια σε καστες,γραφειοκρατια και διαφθορα τυπου μποτσουανα (συγγνωμη και στη χωρα μπορει να ναι και καλυτερα απο εμας οι ανθρωποι), βουλευτικες αποζημιωσεις και προνομια σε καθε ενα που εχει καρεκλα η ειναι πελατης.....αυτα ειναι ψιλα γραμματα.χρημα να μας σταζουν μονο.

oldgeotzo/γιωργη......στα πιο πολλα με καλυψε ο geo.και νομιζω οτι και ο σμιτ δε λεει κατι διαφορετικο ο ανθρωπος.απλα
1/οσον αφορα τους εφοπλιστες καποτε πρεπει κατι να γινει.δε μπορουν να λενε εκτακτη εισφορα σε επιχειρησεις με κερδη..και οι εφοπλιστες τπτ..(σε λογικα πλαισια μονοψηφιο νουμερο) γιατι οπως και αυτοι παιρνουν τα καραβια και φευγουν και οι επιχειρησεις αλλαζουν εδρα.
2/το χρεος δεν ειναι βιωσιμο και μερος του ειναι μαγειρεμενο.πρεπει να γινει κουρεμα αλλα σωστα αυτη τη φορα οχι σα τo psi....μεσο εκτ αλλα μεχρι σεπτεμβρη, να γινουν και οι ισπανικες εκλογες δε μπορει να γινει τπτ.

ασχετο και παρακληση προς ολους........
αυτο το οποιος λεει ευρο ευρωπη κτλ......κατευθειαν να ειναι γερμανοτσολιας,νενεκος,γκιαουρης,γιουσουφακι,σελτεδακι δε ξερω και γω τι εχει καταντησει αηδια.εκτος και ειναι στα σχεδια να βγει κανα μηχανημα που μετραει ποσο πατριωτης ειναι ο καθενας.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 20, 2015, 10:47:36 μμ »

Και να βγει τέτοιο μηχάνημα, πάλι το θέμα είναι τι θα μετράει. Τον απομονωτισμό και τη μεγαλοστομία ή την καλό του τόπου. (Το τελευταίο είναι... αηδιαστικό κλισέ, αλλά είπα να ποικίλω έτσι τον τρόπο γραφής μου.) :-)
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 20, 2015, 10:55:08 μμ »

το καλο του τοπου!!!!
αλλωστε πατριωτες θα μετρανε
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:28:50 μμ »

Συγγνώμη,
Νά ρωτήσω κατιτίς..??
ΑΝ ! Γυρισουμε στήν δραχμη ,το σουβλάκι θα έχει 700 η 800 δραχμες ?
Το παγωτό ξυλακι ένα 500άρικο,
Και το ψωμι 300,???.....
πόσο μανα μου..?...αααχ 300...τι μου κάνεις χάρη μου...Απορία...ο κος τριανταφυλλίδης το ειχε πει..!!!
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences