Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:51:36 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομίσματα από όλα τα κράτη;  (Αναγνώστηκε 5324 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:59:43 μμ »

Πως σας φαίνεται η ιδέα της συλλογής ενός τουλάχιστο νομίσματος από κάθε κράτος της γης;
Πιο δύσκολο εγχείρημα μπορεί να είναι η συλλογή ενός τουλάχιστο νομίσματος από κάθε κράτος, συμπεριλαμβανομένων και των κρατών που δεν υπάρχουν πλέον όπως π.χ. Τσεχοσλοβακία, Ροδεσία κτλ. ενώ μπορεί ακόμη να συμπεριλάβει κανείς και κράτη που άλλαξαν το όνομά τους, όπως πχ η Μπουργκίνα Φάσο που πριν λεγόταν Άνω Βόλτα.
Ακόμη πιο δύσκολο εγχείρημα μπορεί να είναι η συλλογή ενός τουλάχιστο νομίσματος ανά πολίτευμα/ κράτος, π.χ. άλλο νόμισμα του βασιλείου της Ελλάδος, άλλο της α' δημοκρατίας, άλλο της χούντας, άλλο της μεταπολίτευσης κτλ.

Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:15:04 μμ »

Η ιδέα της συλλογής ενός νομίσματος από κάθε κράτος του πλανήτη είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Επιπλέον έχει το θετικό ότι μπορείς να κάνεις το κέφι σου οικονομικά αφού τα εύκολα νομίσματα των χωρών κοστίζουν το πολύ 2-3 ευρώ, άρα δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Αλίμονο σε μας που μπλέξαμε με τα ελληνικά. Καλή τύχη στην συλλογή σου. 
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 06:51:49 μμ »

Η ιδέα της συλλογής ενός νομίσματος από κάθε κράτος του πλανήτη είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Επιπλέον έχει το θετικό ότι μπορείς να κάνεις το κέφι σου οικονομικά αφού τα εύκολα νομίσματα των χωρών κοστίζουν το πολύ 2-3 ευρώ, άρα δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Αλίμονο σε μας που μπλέξαμε με τα ελληνικά. Καλή τύχη στην συλλογή σου. 

που χαθηκες παλικαρι μου
Καταγράφηκε

geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 08:07:45 μμ »

Άστα φίλε Λεωνίδα τρέχω και δε φτάνω. Την Κυριακή πάντως θα κατέβω για καφεδάκι. Ελπίζω να τα πούμε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 10:45:08 μμ »

Πως σας φαίνεται η ιδέα της συλλογής ενός τουλάχιστο νομίσματος από κάθε κράτος της γης;
Πιο δύσκολο εγχείρημα μπορεί να είναι η συλλογή ενός τουλάχιστο νομίσματος από κάθε κράτος, συμπεριλαμβανομένων και των κρατών που δεν υπάρχουν πλέον όπως π.χ. Τσεχοσλοβακία, Ροδεσία κτλ. ενώ μπορεί ακόμη να συμπεριλάβει κανείς και κράτη που άλλαξαν το όνομά τους, όπως πχ η Μπουργκίνα Φάσο που πριν λεγόταν Άνω Βόλτα.
Ακόμη πιο δύσκολο εγχείρημα μπορεί να είναι η συλλογή ενός τουλάχιστο νομίσματος ανά πολίτευμα/ κράτος, π.χ. άλλο νόμισμα του βασιλείου της Ελλάδος, άλλο της α' δημοκρατίας, άλλο της χούντας, άλλο της μεταπολίτευσης κτλ.



θα ειναι μια πολυ καλη συλλογη... αλλα.... θα πρεπει να ξεσκιστεις σε διαβασμα και μερικες φορες και σε παραδακι... ειδικα αν εχεις σκοπο να το κανεις για κρατη απο το 1600 και μετα.....

αυτο γιατι...πχ... μονο τα κρατη στην γερμανια που εβγαζαν δικο σους νομισμα ηταν πανω απο 100.....
βαλε ιταλια, Ινδια που γινοταν πανικος.... κτλ... και....

αν κανεις μονο με νομισματα απο 20ο και 210 αιωνα... ειναι ευκολο.... σχετικα... δυσκολια ισως βρεις σε μερικα μονο....

παντως το ιδιο προσπαθω να κανω με χαρτονομισματα... και... ειμαι σε πολυ καλο δρομο... ενταξει μου λειπουν καποια δυσκολα, σπανια, ή πανακριβα... αλλα.. και καποια ευκολα... σιγα σιγα.... και ισως παω για το ρεκορ γκινες... χαχαχαχαχα

σε νομισματα αστο.... το ρεκορ ειναι σε συνολο νομισματων... ενας που εχει 100.000 διαφορετικα νομιζω... και ο δευτερος εχει 40.000.... εκει... δεν.... αλλα στα κρατη σε χαρτονομισματα... αν ισχυει το ρεκορ του 2002... το εχω ανεπισημα σπασει...

Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 10:52:39 μμ »

Τι ποιότητα είναι τα χαρτονομίσματα που έχεις στη συλλογή; Εννοώ από κάποια δύσκολα στην εύρεση κράτη. Είναι ακυκλοφόρητα ή ρίχνεις τα στάνταρ σε πολύ δύσκολα κομμάτια;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 11:47:59 μμ »

λογω ελλειψης χρηματων... μαζευω κυκλοφορημενα! δεν μπορω κατι καλλιτερο...
εχω απο ολες τις καταστασεις... απο κουρελι μεχρι και ακυκλοφορητα! καποια τα εχω ακυκλοφορητα.. αλλα αρκετα δεν ειναι.
μη νομιζεις... καποια που μου λειπουν.. ειναι πανακριβα ακομα και σε αρκετα κυκλοφορημενη κατασταση!

προσωπικα δεν με πειραζει! ασε που καποια μπορει να μην βρισκονται ακυκλοφορητα! για να σου δωσω να καταλαβεις... αν δεν κανω λαθος... απο τα τωρινα κρατη... που βγαζουν και τωρα ή εβγαζαν και το 2000 χαρτονομισμα (για να μην νομιζεις οτι δεν εχω πχ.. καποιο κρατος που ειναι στην Ευρωπαικη ενωση), τα εχω ολα!

καποια αφρικανικα μου λοιπουν απο τοτε που εβγαζαν με το ονομα τους ενω ηταν στην αφρικανικη ενωση... αλλα αυτα εχουν 20 χρονια που σταματησαν....

μου λειπουν καποια περιεργα κρατη ή τοπικα που δεν ξερω τι παιζει...  ή κατι κρατη σε στυλ ... Χαϊντεραμπαντ... στην Ινδια... που δεν βγαζει πια...

αλλα εχω τοπικα χαρτονομισματα τωρινα, καποια απο μερη που δεν τα εχει ουτε ο Κραους... (πχ... Puntland στην Σομαλια... ειναι αλλη περιοχη απο την Σομαλιλανδη...) κτλ...

υπαρχει χαμος γενικα! και στα νομισματα που λες.. υπαρχει χαμος! δεν ειναι μονο τα κρατη που ξερεις... αλαλ κι αλλα...
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 07:48:06 μμ »

Πραγματικα θαυμαζω την υπομονη σας να κανετε τετοια συλλογη. Μιλαμε για εκατονταδες νομισματα και χαρτονομισματα. Καλη επιτυχια Έκπληξη
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 08:34:53 μμ »

Ίσως είναι η πιό ενδιαφέρουσα συλλογή αυτή από όλα τα κράτη. Αυτοί οι λίγοι που το κάνουν πρέπει να αισθάνονται πολύ τυχεροί. Ένας γνωστός μου πήρε από το συλλεκτικό κύκλο τα νομίσματα του κόσμου, απίστευτη συλλογή, αλλά πολλά λεφτά γιατί είναι ακυκλοφόρητα
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 09:00:57 μμ »

Εγώ έχω από αρκετά κράτη αλλά τα περισσότερα είναι σε μέτρια κατάσταση. Βέβαια είναι πάρα πολλά που μου απομένουν και πιθανότατα δε θα την ολοκληρώσω ποτέ αλλά ποτέ δε ξέρεις. Για ερασιτέχνης συλλέκτης, δε μπορώ να έχω πολλές απαιτήσεις. Τουλάχιστο είναι ένας στόχος εφικτός κατά μεγάλο μέρος.

Τώρα που θα επαναταξινομήσω τα νομίσματα θα καταγράψω πλήρως τις χώρες που έχω και θα μοιράζομαι μαζί σας την πρόοδό μου!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 10:09:15 μμ »

συνονοματε Νικο... λογικα.. ολοι ερασυτεχνες συλλλεκτες ειμαστε! μη νομιζεις... απλα... παμε αναλογως με την δυνατοτητα του πορτοφολιου μας... εμενα.. που εναι τρυπιο... χαχαχαχα

τα ειχα δει που τα διαφημιζε ο ΕΣΚ... πανακριβα.. και δεν ειναι ολοκληρωμενες σειρες! τα μεγαλα νομισματα ηταν εξω! πχ.. εδειχνε της Μεγαλης Βρετανιας... και ελειπαν και η 1 λιρα και οι 2 λιρες..
επισεις δεν ηταν κανονικιες σειρες αλλα για αρχαριους... κανονικη σειρα ειναι να εχεις ολη την σειρα με τνν ιδια χρονολογια... πχ... ολα να γραφουν... 2008... σκορπια.. δεν ειναι κανονικη σειρα... κι αν ειναι και λειπουν και τα καλα...

στα νομισματα.. το να εχεις απο τα κρατη που ειναι τωρα.. εστω απο ενα χαρτονομισμα.. μπορεις να το κανεις σχετικα ευκολα... αν ειναι κυκλοφορημενα... στα χαρτονομισματα ειναι δυσκολο! καποιες χωρες κανονικα απαγορευουν την εξαγωγη χαρτονομισματων, αλλα ειναι απειρως δυσκολα... και πρεπει να ξερεις γιατι εχει και ρεπλικες.. αλλα ειναι πανακριβα....

σκεψου... νομισμα απο παναμα βρισκεις... χαρτονομισμα ομως;; αν θυμαμαι καλα.. κυκλοφορησε μια σειρα... τo 1941.... και εμεινε στην κυκλοφορια μολις 1 εβδομαδα! αντε βρεστα....

νομισματα παλαιστινης βρισκεις... χαρτονομισματα ειναι δυσκολα και πανακριβα! γνωστος μου αγγλος συλλεκτης βρηκε ενα ακυκλοφορητο και το εδωσε πανω απο 2.500 λιρες... αν θυμαμαι καλα...

χαρτονομισματα του Μονακο, της ανδορας, μαδεϊρα, κατανγκα... ειναι δυσκολα κι ακριβα...

και φυσικα... καποια απο χωρες που δεν αντεξαν πολυ... και ενω εκοψαν δεν προλαβαν να τα κυκλοφορησουν..... πχ... Τσετσενια... που παραγγελθηκαν ηρθαν αλλα δεν προλαβαν να τα βγαλουν στην κυκλοφορια και ο ρωσικος στρατος εισεβαλε.... ολα καηκαν εκτος απο μερικα που κρατησαν ως σουβενιρ οι στρατιωτες.. αντε βρεστα τωρα... και αν τα βρεις... ποσο θα κανουν!!!
Καταγράφηκε
maiko222
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:04:06 μμ »

εγώ σαν συλλογή ξεκίνησα τα χαρτονομίσματα από τον κατάλογο του krause που έχουν εκδοθεί την ημερομηνία της γεννήσεως μου, από όλα τα κράτη σε όσο καλύτερη ποιότητα μπορώ να αγοράσω, οι παρασπονδίες είναι πολλές και κυρίως τα ελληνικά χαρτονομίσματα αλλά προσπαθώ να μένω στον στόχο μου.
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 12:46:50 μμ »

Καλή ιδέα!

Όταν λες ημερομηνία γέννησής σου, εννοείς μόνο ημέρα και μήνα ή και χρόνο; Π.χ. μαζεύεις της 01-01-1980 ή μαζεύεις όλων των ετών της 01-01;
Καταγράφηκε
maiko222
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 01:09:57 μμ »

Μαζεύω του έτους 83'  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 02:15:28 μμ »

δεν λεω... καλο αυτο... αλλα πολλα κρατη δεν θα εχεις... οποτε μπορεις ανετα και ακυκλοφορητα!

βουλγαριας δεν... Σκοπιων.. δεν... σερβια; γιουγκοσλαβια; τσεχοσλοβακια;; γερμανια;ρωσια;κινα;κροατια, σλοβενια, τσεχια, σλοβακια... και πολλα αλλα.... τιποτα αν θυμαμαι καλα..!

μετα.. υπαρχουν χαρτονομισματα που η ημερομηνια δεν αναγραφεται αλλα ειναι αναλογα με τις υπογραφες... εκει τι κανεις;; το ιδιο ειναι και σε χαρτονομισματα που μπορει να εχουν ημερομηνια 1983 αλλα η υπογραφες δειχνουν οτι ειναι κοπη του 1990 και μετα! το εχεις ψαξει;;

με την τουρκια τι κανεις;;; εκει γραφουν 1970 αλλα αυτο ηταν μεχρι και προσφατα.... ποιο εχεις απο εκει;;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences