Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:09:11 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απορίες πρωτάρη  (Αναγνώστηκε 3008 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:20:59 μμ »

Έχω συλλογή πάνω από είκοσι χρόνια αλλά δεν είναι υπερβολή ότι τις τελευταίες ημέρες έχω ασχοληθεί όσο τα προηγούμενα είκοσι χρόνια  Σαρκασμός Το φόρουμ, σαν άλλη εγκυκλοπαίδεια με βοηθάει να κάνω τα πρώτα μου βήματα στη θάλασσα των νομισμάτων γιατί δεν είναι υπερβολή ότι ως τώρα μόνο στην άμμο έπαιζα  Κλείσιμο ματιού

Έχω δυο απορίες:
1) Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πιάνουμε τα νομίσματα; Εγώ παλαιά τα έπιανα με το χέρι, ενώ τώρα τελευταία τα πιάνω με ιατρικά γάντια μιας χρήσεως. Έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω κι ένα ζευγάρι υφασμάτινα γάντια, αν αυτό είναι ιδανικό.
2) Η συνύπαρξη νομισμάτων μαζί με άλλα στην ίδια σακκούλα, κουτί κτλ, επηρρεάζει την κατάστασή τους κι αν ναι σε τι βαθμό, μικρό ή μεγάλο; Π.χ. υπάρχει περίπτωση, αν ένα VF κι ένα G βρεθούν στον ίδιο "χώρο", να επηρρεαστεί το καλό νόμισμα από το άλλο και η κατάστασή του να χειροτερέψει; Δεν αναφέρομαι τόσο στις χαρακιές και τα χτυπήματα που μοιραία θα υπάρχουν, αλλά στην αλλοίωση της επιφάνειας από οξειδώσεις κτλ.

Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:46:10 μμ »

Οσο αφορα την πρωτη σου απορια τα νομισματα δεν πρεπει να ερχονται σε επαφη με τα χερια λογο αποτυπωματων. Τωρα οτιδηποτε αλλο το οποιο δεν προκαλει κακο στο νομισμα π.χ γαντια, εργαλεια, ειδικα για νομισματα ειναι ενταξει. Τα υφασματινα γαντια νομιζω ειναι ιδανικα για τα νομισματα.
Για την δευτερη απορια οποιδηποτε μεταλλο ερχεται σε επαφη με αλλο μεταλλο προκαλει φθορες, ποσο μαλλον με τα νομισματα. Δεν παιζει ρολο εαν ειναι G,F,VF,EF, ποτε μα ποτε δεν βαζουμε νομισματα μαζι ποσο μαλλον σε σακκουλα. Εκτος εαν δεν σε ενδιαφερουν οι καταστασεις των νομισματων και απλως τα εχεις για να τα βλεπεις. Εδω σε καψουλες και χαρτονακια τα βαζεις και παθαινουν φθορες οχι μαζι. Ιδιως τα σπανια νομισματα μεγαλης αξιας ειναι εγκλημα να τα βαζεις μαζι. Οξειδωση δεν νομιζω να υπαρξει απο την συνυπαρξη των νομισματων εκτος εαν καποιο απο αυτα ειναι οξειδωμενο σε μεγαλο βαθμο που πιθανο να προκαλεσει οξειδωση και στα αλλα, κατι σαν ασθενεια ας πουμε.
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 03:51:34 μμ »

Εννοείται ότι εγκληματούσα τόσα χρόνια έχοντάς τα μαζί σε σακκούλες. Από την άλλη βέβαια, μικρό το κακό μιας και τα περισσότερα είναι πολύ μικρής αξίας και τη συλλογή την έχω κυρίως, όπως είπες, "για να τα βλέπω". Το σίγουρο είναι ότι σύντομα θα προμηθευτώ ειδικές θήκες για να τα ταξινομήσω.
Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:02:34 μμ »

Από Κατερίνη είσαι;
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:04:50 μμ »

Ναι! Συμπατριώτης;
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:06:22 μμ »

Συμπατριώτης!
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 04:10:09 μμ »

Χρόνια πολλά στην Κατερίνη μας!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 01:04:07 μμ »

παντως,ας μην γινομαστε και υποχονδριοι μερικες φορες!σιγουρα ενα προυφ, η υψηλης καταστασης νομισμα, ειναι εγκλημα να τα πιανουμε απο το πεδιο,η με βρεγμενα χερια!αλλα απο εξαιρετικης και κατω,παντα με στεγνα χερια, απο την περιφερεια παντα, μπορουμε να τα πιανουμε!αρκει να μην μας πεφτουν κατω,ειδικα τα βαρια αργυρα,κλπ.αν ειναι να τα εχουμε ολα αποστειρωμενα!χανετε και λιγο η μαγεια της επαφης, και της λεπτομερης εξετασης.οποτε καλυτερα να πηγαινουμε στα μουσεια νομισματων,που απο τις προθηκες τα βλεπουμε και ολα!και δεν ξοδευουμε και περιουσιες!πιστευω οτι υπαρχει παντα η μεση και λογικη λυση,που θα μας κανει να απολαμβανουμε,το καθε ειδους νομισμα!παντα προσωπικη μου αποψη,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 04:28:17 πμ »

αν εχεις νομισματα που πωλουνται με το κιλο,αυτα που βρισκουμε δηλαδη απο φιλους και γνωστους πιανετα οπως θελεις.Υπαρχει πληθωρα.Με 10 ευρω παιρνεις ενα κιλο και ξυνεις την ψωρα σου. Οταν ενα νομισμα ομως εχεις αμφιβολιες για την αξια του ξεχωρισε το απο τα υπολοιπα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 11:53:32 πμ »

σιγουρα ,οπως πιανεις ανετα ενα vf,ταλληρο του οθωνα!ενω ενα  ms64αρι!το σκεφτεσαι πολυ σοβαρα,ειδικα αν εχει και πατινα η ειναι προυφ λαικ,κλπ.τωρα αν ειναι γνωστα του κιλου,οπως γραφει και ο αναργυρος,ειναι λιγο ματαιο να βαζουμε γαντια η να τα ακουμπαμε σε ειδικα πανια,βελουδα,κλπ.οσο για τα προυφ,και που τα βγαζει καποιος απο τις δικες του καψουλες,ειναι σιγουρα μειον του!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences