Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 12:13:05 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δεν πάνε καλα τα πράγματα  (Αναγνώστηκε 4455 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2013, 08:23:03 μμ »

http://www.gazzetta.gr/plus/article/555941/makeleio-me-2-nekroys-sto-neo-irakleio
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 08:18:37 μμ »

Η κατάσταση, δυστυχώς, έχει ξεφύγει...
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:19:15 μμ »

http://www.pantelisco.com/site/index.php/1089-kwdikas-forologias-eisodimatos-kai-pws-ginesai-emporos-apo-ekei-pou-den-to-perimeneis

Λογικά μας πιάνει και εδώ?
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:27:09 μμ »

 Τον ήπιαμε με λίγα λόγια
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:31:40 μμ »

Θα μας πιάνουν και από το ebay>? Η χρυσή ευκαιρία θα βάλει λουκέτο  ας πούμε? το ricardo? Αν πουλάς ενα σπίτι σου ,θα θεώρησε μεσίτης που δεν κόβεις παροχής υπηρεσιών?

Sac νομίζω χρειάζομαι μια από τις αναλύσεις σου ,εάν βαριέσαι  τώρα εξέτασε το θέμα και την κάνουμε αύριο την κουβέντα που θα είμαι για το χρυσό...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:31:47 μμ »

Το είχαμε θίξει εδώ (από τη δεύτερη σελίδα, κυρίως)

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10404.15

Για άνοιγμα βιβλίων κλπ ισχύει το όριο των 10.000 ευρώ ανά έτος. Αν έχει αλλάξει κάτι, διορθώστε με.

-----------------------------------------------------------------------

Με την επιφύλαξη του γεγονότος ότι όλα στην Ελλάδα είναι σχετικά ;-)

Το riccardo και το emarket και όσοι άλλοι εδρεύουν στην Ελλάδα υποχρεούνται να διαθέτουν στοιχεία στην εφορία.

Κάποιοι (ibid, 124-s-o-l-d) το παίζουν "δεν κρατάμε στοιχεία, μόλις ολοκληρωθεί η συναλλαγή τη σβήνουμε, γιατί δεν έχουμε χώρο". Ίσως υποχρεωθούν να κρατάνε στοιχεία, ίσως υποχρεωθούν να κλείσουν (κάααααποτε...)

"Χρυσές ευκαιρίες" και "στέκια συλλεκτών", αν βρουν τρόπο να τα ελέγξουν, θα το κάνουν. Ελπίζουμε στο γεγονός ότι θα δυσκολευτούν πολύ να βρουν τον τρόπο...

Το ebay δεν δραστηριοποιείται επίσημα στην Ελλάδα (όπως το riccardo). Μπορεί να ελεγχθεί με κάποια "μέγα-συμφωνία" ΕΕ-ΗΠΑ, οπότε, προς το παρόν....


Όλα αυτά είναι πώς τα βλέπω εγώ. Ούτε λογιστής είμαι, ούτε νομικός, ούτε πολιτικές διασυνδέσεις έχω, ούτε "εσωτερική πληροφόρηση". Σκέφτομαι μόνο με τη λογική του "εφικτού".
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2013, 03:52:06 μμ από sac » Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:33:18 μμ »

Με προλαβες στο φτερό μιλάμε...Είσαι γατονι. Πάω να ενημερωθώ.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:42:20 μμ »

αυτο το ειχα διαβασει αλλα σχετικα με τους πωλητες σε ΕΒΑΥ και αλλα τετοια σαιτ..τωρα αν με την παραμικρη αγοραπωλησια πρεπει να δηλωθει επαγγελματιας? δηλαδη αν πουλησω το αμαξι μου θα πρεπει να εχω χαρτια για μαντραδορος? η αν πουλησω ενα χωραφι μου θα ειμαι κτηματομεσιτης??παμε καλα??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:44:12 μμ »

 Οχι Κώστα, δεν πάμε καλα. Βλέπεις πολλά πράγματα να πάνε καλά σε αυτη την χώρα?
Εμένα δεν θα μου προκάλεσει έκπληξη αν ισχύει
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 03:46:12 μμ »

αυτο το ειχα διαβασει αλλα σχετικα με τους πωλητες σε ΕΒΑΥ και αλλα τετοια σαιτ..τωρα αν με την παραμικρη αγοραπωλησια πρεπει να δηλωθει επαγγελματιας? δηλαδη αν πουλησω το αμαξι μου θα πρεπει να εχω χαρτια για μαντραδορος? η αν πουλησω ενα χωραφι μου θα ειμαι κτηματομεσιτης??παμε καλα??


Παίζει σημαντικό ρόλο η συχνότητα των αγοραπωλησιών. Για τα σπίτια είναι δύο πωλήσεις σε δύο χρόνια.

Οχι Κώστα, δεν πάμε καλα. Βλέπεις πολλά πράγματα να πάνε καλά σε αυτη την χώρα?
Εμένα δεν θα μου προκάλεσει έκπληξη αν ισχύει


Μπορείτε να το διαβάσετε εδώ:
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wEaosRGzKxO6XdtvSoClrL8tP77J3eAjAx5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx9hLslJUqeiQGSvS-rPv81Vav9efB8Gkl8UJ20fhgPgZ1tzdaA74pvk.

Αν δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος, Νόμος 4172
Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 167 - 23.07.2013
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 04:10:43 μμ »

Να τονίσω άλλη μια φορά (και συγχωρήστε με που κάνω τον δάσκαλο):

Άλλο θέμα η φορολόγηση της συναλλαγής (ΦΠΑ, φόρος μεταβίβασης ακινήτου, οχήματος κλπ).

Άλλο θέμα τι θεωρείται επιχειρηματική/εμπορική δραστηριότητα.

Άλλο θέμα τι θεωρείται εισόδημα και τι φορολογητέο εισόδημα ή εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Αν πουλήσεις ένα σπίτι, δεν θεωρείται καν εισόδημα. Αν πουλήσεις δύο σπίτια, θεωρείται επιχειρηματική δραστηριότητα (και ίσως πρέπει να ανοίξει κανείς βιβλία, ακόμα και αν δεν έβγαλε κέρδος και δεν υπάρχει "εισόδημα" να φορολογηθεί).

-----------------------------------------------------------------------------------------

Τώρα που το κοίταξα, άρθρο 21 παράγραφοι 3 και 4 τονίζεται και το κέρδος. Θα το πω λίγο μπακαλίστικα.

Περίπτωση Α:
Έχεις ένα αυτοκίνητο 10 χρόνια, το πουλάς σήμερα 500 ευρώ και αγοράζεις ένα καινούριο 10.000 ευρώ. Τι να σου φορολογήσουν... (ΦΠΑ στο καινούριο, τέλη ταξινόμησης, κυκλοφορίας κλπ είναι αναμενόμενα)

Περίπτωση Β:
Αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο σήμερα 2.000 ευρώ. Το πουλάς σε δύο μήνες 3.000 ευρώ. Εεεεεεε..... Δεν θα αρχίσουν οι ερωτήσεις; Έχεις άλλο αυτοκίνητο; Πόσα αυτοκίνητα αγόρασες και πούλησες τα τελευταία χρόνια; Γιατί το πούλησες σε δύο μήνες;
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 04:15:46 μμ »

με λιγα λογια αγοραζεις σημερα ενα νομισμα 500 ευρω και το πουλας σε ενα μηνα 1000 ευρω θα πρεπει να εχεις βιβλια και να κανεις εναρξεις???
και πως μπορεις να αποδειξεις οτι το νομισμα το πηρες 500 ευρω και οχι 5.000 ευρω και αντι για κερδισμενος βγαινεις ζημειωμενος???λογικα αν το παρεις απο αλλο συλλεκτη ουτε αποδειξη σου δινει ουτε και καποιο χαρτι που να λεει ποσο το πηρες!!!
συγνωμη για ολες αυτες τις ερωτησεις μου αλλα διαβαζοντας αυτα που γραφατε μου δημιουργηθηκαν και δεν ξερω αν μπορει να γινουν ολα αυτα που γραφουν και ψηφισαν τα καμαρια μας στην βουλη!!
φιλικα δωρα!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 04:36:14 μμ »

Μέχρι 10.000 ευρώ δεν χρειάζονται βιβλία. Το κέρδος όμως μπορεί να φορολογηθεί ως εισόδημα.

Πώς μπορείς να αποδείξεις στην εφορία ότι δεν είσαι ελέφαντας; Ερώτηση είναι αυτή, καλή μου;

Το "δια ταύτα" είναι πρόσεξε μην μπλέξεις. Τα υπόλοιπα είναι αλλουνού ιμάμη κοράνι.

Φιλικά, επίσης :-)
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 04:39:00 μμ »

 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
καταλαβα!αν μπλεξεις με εφορια κλαφτα χαραλαμπε!
σε ευχαριστω sac για της απαντησεις σου!!
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 04:48:37 μμ »

Αυτή δεν είναι καινούρια διάταξη, προϋπήρχε στον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, όπως και το θέμα των ακινήτων. Αυτά που βλέπετε είναι αλλαγές σε ήδη υπάρχοντα άρθρα και τροποποιήσεις ώστε να εναρμονιστεί ο Κώδικας με άλλους νόμους. Το θέμα των συναλλαγών μέχρι των δέκα χιλιάδων πάει μαζί με την διάταξη οι συναλλαγές αυτές να γίνονται κατά τρόπο τέτοιο ώστε να στοιχειοθετείται επαγγελματική δραστηριότητα, η πιο γνωστή δραστηριότητα που εντάσσεται στο καθεστώς αυτό είναι οι διάφοροι μικροπωλητές σε κινητούς πάγκους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences