Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 03:24:45 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα έκδοσης ελληνικών γραμματοσήμων 2014.  (Αναγνώστηκε 7402 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 05, 2014, 09:08:02 μμ »

Επιγραμματικά  αναφέρω το πρόγραμμα των ΕΛΤΑ για φέτος (πηγή φυλλάδιο των ΕΛΤΑ).
α/α έτος   ημ κυκλοφ.   τίτλος            αριθμ γραμ.        τιμή.
1η 2014  (15/1)  Προεδρία της Ε.Ε.  4 γραμματόσημα  4,9 ευρώ.
2η 2014  (17/2)  Επέτειοι Γεγονότα   6 γραμματόσημα  5,5 ευρώ.
3η 2014  (20/3) Ωδικά πτηνά της Ελληνικής Υπαίθρου  5 γραμ. 5 ευρώ.
4η 2014 (24/4) Η λαογραφία των μηνών 12 γραμ. 10 ευρώ.
5η 2014  (19/5)  europa 2014 μουσικά όργανα  2 γραμ. 4,3 ευρώ.
6η 2014 (12/6) Το ποδήλατο- οικολογικό μέσο μεταφοράς 4 γραμ. 4,2 ευρώ.
7η 2014 (12/6) Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφ. 5 γραμ. 2,3 ευρώ.
8η 2014 (9/7) euromed 2014 , 1 γραμματόσημο  3 ευρώ.
9η 2014 (10/9) 400 χρόνια από το θάνατο του El Greco. φεγιέ , 2,5 ευρώ.
10η 2014 (7/10) Διαφημίσεις που άφησαν εποχή, 4 γραμ. 4,5 ευρώ.
11η 2014( 5/11) Νεοέλληνες Λογοτέχνες-Ποιητές-Πεζογράφοι  5 γραμ 4,6 ευρώ.

Για το Άγιο Όρος θα βγουν σειρές με κεντήματα στις 19/5, 9/7,10/9 και 8/12 γύρω στα 5,20 ή κάθε σειρά.

Αναφέρεται ακόμα πως τα ΕΛΤΑ διατηρούν το δικαίωμα να μπορούν χωρίς προειδοποίηση να αλλάξουν το πρόγραμμα αυτό.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2014, 10:00:16 μμ »

συγνωμμη που ρωταω.. αλλα δεν καταλαβα.. για το αγιο ορος βγαινει ξεχωριστη σειρα; δηλαδη πως;
ξερω οτι το αγιο ορος ειναι αυτονομη περιοχη.. τωρα βγαζει δικη του σειρα γραμματοσημων ή καταλαβα λαθος και απλα ειναι σειρες που εχουν να κανουν σαν θεμα με το αγιο ορος;;

το φεγιε με τον ελ γκρεκο πρεπει να ειναι ομορφο.... στο μυαλο μου ερχεται ζωγραφικος πινακας... οποτε... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2014, 10:30:33 μμ »

Φίλε Νίκο, εδώ θα δεις τις σειρές του Α. Όρους.

http://eshop.philotelismos.gr/Store/tabid/81/List/1/CategoryID/26/Level/a/Language/el-GR/Default.aspx
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2014, 10:43:40 μμ »

Από το 2008 η Ιερά κοινότητα Άγιου Όρους σε συνεργασία με τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, εκδίδουν 4 με 5 σειρές των 5-6 γραμματοσήμων η κάθε σειρά με μικρό τιράζ, θέματα θρησκευτικού περιεχομένου κυρίως  και σχετικά ακριβές.

Τα γραμματόσημα ακολουθούν Λευκώματα πολυτελείας και άλλα συλλεκτικά υποπροιόντα.

Το θέμα με τον Δομίνικο Θεοτοκόπουλο (Εl Greco) είναι αρκετά πιασάρικο πιστεύω  και πουλάει και έξω, προβλέπω να κόβεται και κανένα κερματάκι με αυτό το θέμα..ίσως 2 ευρώ, ίσως κανένα ασημένιο.. θα δείξει ο χρόνος!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 05, 2014, 11:04:49 μμ »

Νικο το Αγιον Ορος ειναι μερος της Ελληνικης επικρατειας ,αλλα εχει μια μορφη αυτονομιας σε ορισμενα θεματα διοικητικα και νομικα (π.χ. μεχρι πλημμελημα δικαζεται απο το εκει διοικητικο τους οργανο ,απο εκει και πανω πανε κανονικα σε δικαστηρια στην Σαλονικα).
Μαλιστα η συμβαση προσχωρησης της χωρας στην ΕΕ ειχε ειδικη ρητρα για την περιπτωση του Αγιου Ορους, για να μην υπαρχει προβλημα με το αβατο και καποια αλλα θεματα αν προσεφευγε καποιος ευρωπαιος πολιτης  στα ευρωπαικα δικαστηρια.
Ο χωρος που καταλαμβανει θεωρειται "ιδιωτικος" ,φυσικα υποκειται στους νομους του Ελληνικου κρατους.
Τα ΕΛΤΑ δεν θα μπορουσαν να εκδωσουν  οτιδηποτε το αφορα χωρις την συγκαταθεση του και την συνεργασια του, οπως π.χ. δεν θα μπορουσαν να εκδωσουν μια σειρα γραμματοσημων με θεμα "παραδοσιακα σπιτια των νησιων" αν δεν ειχαν παρει συγκαταθεση απο τους ιδιοκτητες τους.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:23:02 πμ »

Θεωρητικά αν εκτός από γραμματόσημα το Άγιο Όρος έβγαζε και αναμνηστικά νομίσματα (με τιράζ Μονακό) , δεν θα θύμιζε Βατικανό ή όλη υπόθεση;

Γνωρίζει κανείς φίλος αν νομικά μπορεί να το κάνει αυτό το Άγιο Όρος σε συνεργασία με ΤτΕ;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:42:56 πμ »

Από το 2008 η Ιερά κοινότητα Άγιου Όρους σε συνεργασία με τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, εκδίδουν 4 με 5 σειρές των 5-6 γραμματοσήμων η κάθε σειρά με μικρό τιράζ, θέματα θρησκευτικού περιεχομένου κυρίως  και σχετικά ακριβές.

Τα γραμματόσημα ακολουθούν Λευκώματα πολυτελείας και άλλα συλλεκτικά υποπροιόντα.

Το θέμα με τον Δομίνικο Θεοτοκόπουλο (Εl Greco) είναι αρκετά πιασάρικο πιστεύω  και πουλάει και έξω, προβλέπω να κόβεται και κανένα κερματάκι με αυτό το θέμα..ίσως 2 ευρώ, ίσως κανένα ασημένιο.. θα δείξει ο χρόνος!!

2 ευρω θα βγει για τον Ελ γκρεκο! το εχει ανακοινωσει στο προγραμμα της η ΤΕ...

για δες... σιγα σιγα το αγιο ορος...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:45:42 πμ »

Νικο το Αγιον Ορος ειναι μερος της Ελληνικης επικρατειας ,αλλα εχει μια μορφη αυτονομιας σε ορισμενα θεματα διοικητικα και νομικα (π.χ. μεχρι πλημμελημα δικαζεται απο το εκει διοικητικο τους οργανο ,απο εκει και πανω πανε κανονικα σε δικαστηρια στην Σαλονικα).
Μαλιστα η συμβαση προσχωρησης της χωρας στην ΕΕ ειχε ειδικη ρητρα για την περιπτωση του Αγιου Ορους, για να μην υπαρχει προβλημα με το αβατο και καποια αλλα θεματα αν προσεφευγε καποιος ευρωπαιος πολιτης  στα ευρωπαικα δικαστηρια.
Ο χωρος που καταλαμβανει θεωρειται "ιδιωτικος" ,φυσικα υποκειται στους νομους του Ελληνικου κρατους.
Τα ΕΛΤΑ δεν θα μπορουσαν να εκδωσουν  οτιδηποτε το αφορα χωρις την συγκαταθεση του και την συνεργασια του, οπως π.χ. δεν θα μπορουσαν να εκδωσουν μια σειρα γραμματοσημων με θεμα "παραδοσιακα σπιτια των νησιων" αν δεν ειχαν παρει συγκαταθεση απο τους ιδιοκτητες τους.

ναι αυτο ελεγα.. εχει μια αυτονομια.. δεν ηξερα μεχρι ποιο βαθμο αν και καποια στιγμη με κατι φασαριες που γινονταν ελεγαν για πληρη αυτονομια... κατι τετοιο..

το μυαλο μου πηγε στις σειρες του βερολινου... στην γερμανια... που το βερολινο ειχε ειδικη σειρα..
οποτε δεν ειναι ανεξερτητη σειρα ημιαυτονομης περιοχης ετσι; 

Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:19:13 πμ »

Βρήκα την άποψη της ΕΦΕ, όταν ξεκίνησε η έκδοση:

http://www.hps.gr/gr/philotelia_editorial/648_editorial.htm

http://www.hps.gr/gr/philotelia_editorial/654_editorial.htm
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:42:57 πμ »

για δες!!! αυτα τωρα.. υπαρχει περιπτωση να χρηστιμοποιηθουν και σε γραμματα απλα; εννοω να τα εχει τα γραμματοσημα το ταχυδρομειο αθηνων και να τα κολλησει σε γραμα που παει κρητη...

ή ... ειναι μονο υποτιθετε για το αγιο ορος; οποτε για να δεις καποιο σε γραμα πρεπει να σου το στειλουν απο εκει;
Καταγράφηκε
kimon
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 432



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2014, 02:00:39 πμ »

Μόνο από Ά. Όρος. Αγορά βέβαια από τα φιλοτελικά γραφεία των ΕΛΤΑ ανά την επικράτεια.
Καταγράφηκε

το συλλέγειν εστί φιλοσοφείν
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2014, 10:28:50 πμ »

Τέχνασμα των ΕΛΤΑ είναι αυτά τα γραμματόσημα για να μαζεύουν λεφτά από τους συλλέκτες (όπως είναι τώρα και τα αυτοκόλλητα, οι φάκελοι με μετάλλια/νομίσματα κλπ.).
Στα γραμματόσημα αναγράφεται το HELLAS και έχω την εντύπωση ότι ισχύουν σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα, όπως αντίστροφα και τα κοινά γραμματόσημα μπορούν λογικά να σφραγιστούν στο Ορος.
Είναι πολύ καλαίσθητες εκδόσεις (ειδικά οι τελευταίες) και εξαιρετικά δύσκολο να τα βρεις με (ωραία) σφραγίδα (για τον πρόσθετο λόγο ότι οι σφραγίδες Καρυών και Δάφνης είναι χάλια).
Οποιος παει Ορος, αξίζει να πάρει να να σφραγίσει μερικά ή να τα στείλει σε καρτ ποσταλ σε φίλους του. Μοναδικά αντικείμενα.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:06:45 μμ »

Δεν ξερω βρε παιδια γιατι αλλα δεν βρισκω τιποτα το ωραιο και θελκτικο στα ελληνικα (αλλα και στα παγκοσμια) γραμματοσημα μετα το 1950, 1960... Τα εχω παρατησει εντελως.. Την συνδρομη στα ΕΛΤΑ την σταματησα το 1992. Δεν με ικανοποιουσε αισθητικα τιποτα απο οτι εβγαινε. Εκτοτε δεν ξαναασχοληθηκα ποτε με οτιδηποτε νεοτερο του 1924. Συνειδητοποιω τωρα πως την τελευταια δεκαετια δεν ασχολουμαι με τιποτα νεοτερο του 1905... Τα τελευταια 6-7 χρονια με τιποτα αλλο περαν του 1861-1886. Αγοραζω καταλογο και οι σελιδες μετα το 1924 μενουν ανεγγιχτες, κυριολεκτικα. Εχω σχεδον τα παντα μετα το 1924 μεχρι και το 1992 αλλα ειναι σαν να μην τα εχω πολυ απλα διοτι δεν ασχολουμαι, ουτε και τα υπολογιζω... Με ελαχιστες εξαιρεσεις (Τοπια 1927, Δημοκρατιας, ΕΟΝ και 1-2 σειρες ακομα) ειναι σαν να μην υπαρχουν για εμενα, σαν να μην εκδοθηκαν ποτε. Εχω τοσο πολυ μαγευτει απο τα κλασσικα που οτιδηποτε αλλο μου φανταζει εντελως αδιαφορο, εχω ξεχασει οτι υπαρχει αλλα και οταν το θυμαμαι παλι δεν μου προξενει απολυτως τιποτα. Θυμαμαι πως οταν αρχισα τα ΜΚΕ ενας φιλος για να με πειραξει μου ειπε... " Τι ειναι αυτα που κανεις; Γραμματοσημα χωρις δοντακια μαζευεις βρε φιλε;"... Σημερα συνειδητοποιω πως τελικα εχω κατι σαν "αλλεργια" σε οτιδηποτε με οδοντωση...
Την ιδια κατασταση αντιμετωπιζω και με τα νομισματα, οτιδηποτε νεοελληνικο πλην του Καποδιστρια (που καποια στιγμη πρεπει να ασχοληθω) δεν μου λεει τιποτα και δεν μου προξενει απολυτως κανενα ενδιαφερον πια. Φυσικα, μου ειναι αδυνατο να συνεχισω να συλλεγω πραγματα που αισθητικα μου ειναι αδιαφορα αλλα και απο την αλλη δεν ενδιαφερομαι να πουλησω κατι απο αυτα που ηδη εχω. Προτιμω να τα εχω κλεισμενα στα ντουλαπια παρα να τα αποχωριστω μετα απο τοσα χρονια καθως αντιλαμβανομαι πως ειμαι μαλλον συναιθηματικα δεμενος μαζι τους. Στα χαρτονομισματα Ελλαδας ευτυχως βρισκω ομορφια και ενδιαφερον ακομα και στα τελευταια της ΤτΕ.

Χαιρετισμους,

Νικος
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences