Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 07:30:57 μμ
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 96443 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 28, 2012, 02:36:59 μμ »

Λοιπόν έχουμε και λέμε, με βάση το καπιταλιστικό σύστημα, στο ζούμε και λειτουργούμε, οι λέξεις υπεραξία, αισχροκέρδια, κερδοσκοπία κτλ δεν υπάρχουν, δείτε εξάλλου και την ερμηνεία τις λέξης ''κερδοσκοπία'' στο wikipedia. Αυτές οι λέξεις μόνο στα σχολεία και πανεπιστήμια διδάσκονται και είναι θεωρητικές έννοιες και τίποτα άλλο. Τέλος.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Μάιος 28, 2012, 02:45:44 μμ »

Σιγα μην καταλαβαν ολοι.
Υπαρχουν και καποιοι που αποκλειεται να καταλαβαν.

Χαλαρωσε ρε που θα δωσεις και συμβουλες εσυ! Εβγαλες και πορισμα μαλιστα ως μεγαλος διαδικτυακος ψυχολογος! Τυφλα να χει ο Φρουντ! Αληθεια μηπως νομιζεις οτι ολοι σε ζηλευουν?

Σιγα μην αποδεχθω τον καθενα γι αυτο που ειναι. Σαν να λες οτι ακομα κι αν ειναι απατεωνας ο οποιοσδηποτε αλλος, να τον αποδεχθουμε και αυτον. Αστεια πραγματα.


Λοιπον για να μην ξεχνιομαστε η προσφορα ισχυει
Πωλειται 100 δραχμαι 1976!!!
Τιμη? 10.000.000 ευρω. Τζαμπα πραμα!
Γιατι τοσο? Τοσο κανει φιλε! ΕΓΩ ΞΕΡΩ!
Υψηλη η τιμη του αλλα ετσι ειναι φιλοι. Η συλλογη νομισματων ειναι ακριβο χομπι. Οποιος εχει τα σκαει
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #197 στις: Μάιος 28, 2012, 02:59:10 μμ »

Τι βαθμος ειναι το 20λεπτο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #198 στις: Μάιος 28, 2012, 03:09:07 μμ »

Βασιλη αν θελεις αναφερεις τον βαθμο του 20 λεπτου.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #199 στις: Μάιος 28, 2012, 03:13:37 μμ »

δεν μπορω να καταλαβω? σε μια ιστοσελιδα για την προωθηση του συλλεκτισμου,αποθαρυνουμε τον συλλεκτισμο?πιστευω οτι πρεπει να το γυρισουμε στο πλεξιμο,η φιλολογικες συζητησεις!αυτο το κατοσταρικο του 1976 φιλε spycat,δεν το καταλαβα?σου πουλησε κανεις, τετοια ευκαιρια!και δεν την αγορασες?και στο κατω κατω, βρε παιδια αφου δεν συλλεγετε,γιατι ασχολεισθε?υπαρχουν τοσες ιστοσελιδες,για γενικου ενδιαφεροντος θεματα!εδω τα χαλαμε τα λεφτα μας σε νομισματα,αλλου στον τζογο,η αλλου σε γυναικες κλπ,πρεπει δηλαδη να τα παρατησουμε για να ειστε ικανοποιημενοι!εγω δυστηχως συλλεγω μια ζωη,δεν θα σταματησω στα πενηντα μου!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #200 στις: Μάιος 28, 2012, 03:28:39 μμ »

ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΛΕΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!
Οπως τα λεω. Υπαρχουν και καποιοι που αποκλειεται να καταλαβαν.
Οχι φιλε giannist. Τοσο το πουλαω εγω. Τοσο κανει. Εχει περασει και απο τα χερια του βασιλια! Ναι! Αμε! Ζητημα ειναι να το χουν πιασει 10 ανθρωποι απο τοτε. Ευκαιρια ειναι!
Τοσο κανει. 10.000.000 ευρω! Αφου το λεω εγω!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #201 στις: Μάιος 28, 2012, 03:34:25 μμ »

η συζητηση παει να ξεφυγει γι αυτο θα την κλειδωσω για καμμια μερα να ηρεμησουμε ολοι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #202 στις: Μάιος 28, 2012, 04:15:21 μμ »

Το θεμα μεσα σε τεσσερεις μερες χτυπησε 1250 επισκεψεις!!
Ειναι κριμα να χαντακωθει και να ξεχαστει γιαυτο το ξανανοιγω μια και ειμαι εδω να βλεπω.
Φιλε spykat δεν σε ξερω, αλλα απο τα γραφωμενα σου ειδα που το πας  Κλείσιμο ματιού
Τυνχανει να ειμαι απο αυτους που βλεπουν μακρια και ξερω και πολλα Κλείσιμο ματιού
Θα σε παρακαλουσα να μην γυριζεις την κουβεντα επι προσωπικων επιθεσεων.
Για μενα το ολο θεμα εχει μια ουσια και ενα σωρο αληθειες που θα βοηθησουν πολλα ατομα μελοντικα!!
Εαν θες να πεις κατι σε καποιον ειδικα υπαρχουν τα πριβε μηνυματα , εαν θες να δωσεις ιδεες και κατευθηντηριες γραμμες σε νεους το κανεις δημοσια και με ομορφο τροπο!!Θελετε να μιλησετε λοιπον?
Καντε το με ομορφο τροπο!!
Μην ξεχναμε ολοι πως οι αλλοι μας κρινουν απο τα γραφωμενα μας και απο τις σκεψεις μας  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #203 στις: Μάιος 28, 2012, 04:19:26 μμ »

Παρακαλω να μην κλειδωθει το θεμα ,ειναι ενδιαφερον ασχετα με τις διαφορετικες αντιληψεις ,αφηστε χαρακτηρες να ξεδιπλωθουν .
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #204 στις: Μάιος 28, 2012, 04:48:37 μμ »

Παρακαλω να μην κλειδωθει το θεμα ,ειναι ενδιαφερον ασχετα με τις διαφορετικες αντιληψεις ,αφηστε χαρακτηρες να ξεδιπλωθουν .
Φιλε Βασιλη δεν μου αρεσει να κλειδωνουν τα θεματα αλλα οταν τα πραγματα χανουν τον ειρμο και την ουσια τις συζητησης και γυριζουν επι προσωπικου τοτε επιβαλετε!!
Εαν καποιος γυρισει και διαβασει το θεμα εξ αρχης θα δει οτι η αρχικη διαφωνια ηταν γιατι να αγορασουν λιρες και οχι πιστοποιημενα Ελληνικα νομισματα, μετα γυρισε δια μαγειας γιατι να αγοραζουν λιρες μεταχειρισμενες και να μην αγοραζουν BU !!
Μετα γυρισε γιατι να αγοραζουν F/VF+ Ελληνικα νομισματα και να μην αγοραζουν μονο τα κορυφαια!!
Τρεις τουμπες μεσα σε τρεις μερες!!
Και το απογοητευτικο ρεζουμε για εμενα που γραφτηκαν σημερα το πρωι (και δεν ξερω εαν με παιρνει η μπαλα αλλα ετσι αισθανωμαι) ειναι οτι επειδη ζηλευω που δεν μπορω να εχω ακυκλοφορητα νομισματα βγαζω κακιουλες!!
Βαση των οσων ειπε ο Βασιλης δεν επρεπε να δωσω 1000 ευρω για ενα VF ταληρο του 44 αλλα επρεπε να δωσω 7000 να το παρω ακυκλοφορητο!!
Δεν θα κανω καθολου χαρα πιανωντας το στα χερια μου για πρωτη φορα δικο μου!!
Και ας ειναι VF!!
Καλα βρε ξαδερφε , θα τηλεφωνησω να ακυρωσω την παραγγελια , βαζεις τα υπολοιπα 6 να παρω το MS διοτι εμενα δεν μου περισσευουν??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
soilworker
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 44



Προφίλ
« Απάντηση #205 στις: Μάιος 28, 2012, 04:54:42 μμ »

Πραγματικά δε περίμενα να προκαλέσω τέτοια ‘αναστάτωση’ ρωτώντας σχετικά με τις υπεραξίες των επενδυτικών νομισμάτων. Με τους διαξιφισμούς των εμπειρότερων μελών όμως αποκομίζω χρήσιμες πληροφορίες πάνω στα πολύτιμα μέταλλα και πραγματικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γι’ αυτό όλους ανεξαιρέτως. Βοηθάτε χωρίς να το γνωρίζετε ίσως έναν αδαή του χώρου να αποφύγει τις βιαστικές κινήσεις και να χωνέψει το γιατί ένα πράγμα που ‘κάνει 100’ επιβάλλεται να το αγοράσει από τον σωστό άνθρωπο με 110 και έτσι να αποφύγει και την αισχροκέρδεια του 150 και την σίγουρη παγίδα του 90. Και το κυριότερο του δίνετε και το ερέθισμα του προβληματισμού: ’μεγάλε αυτό που σήμερα κάνει 100 ίσως μεθαύριο να έχει 50 ίσως και 200, σκέψου πως θα κινηθείς’.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #206 στις: Μάιος 28, 2012, 05:03:38 μμ »

Επισεις εφερα ενα παραδειγμα οτι ο καλος συλλεκτης δεν κοιταει να κανει επενδυση αλλα κανει το κεφι του διχως να σκεφτετε τα λεφτα.
Σαν παραδειγμα εφερα τον σινεμα, δεν ηταν δικο μου επιχειρημα, αλλο το ειχε πει ο οποιος ειναι <δικος σας> ανθρωπος!!
Πολλα πολλες φορες δεν με εκφραζουν , απο πολλους ακουω διαφορα , δεν τα δεχωμε ολα , οτι ομως μου κανει κλικ το συγκρατω!!
Σας υπενθυμιζω λοιπον τα λογια του φιλου σας!!
http://www.nomisma.gr/ViewArticle.aspx?ArticleId=1689&PageNo=3
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #207 στις: Μάιος 28, 2012, 06:23:55 μμ »

Πραγματικά δε περίμενα να προκαλέσω τέτοια ‘αναστάτωση’ ρωτώντας σχετικά με τις υπεραξίες των επενδυτικών νομισμάτων. Με τους διαξιφισμούς των εμπειρότερων μελών όμως αποκομίζω χρήσιμες πληροφορίες πάνω στα πολύτιμα μέταλλα και πραγματικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γι’ αυτό όλους ανεξαιρέτως. Βοηθάτε χωρίς να το γνωρίζετε ίσως έναν αδαή του χώρου να αποφύγει τις βιαστικές κινήσεις και να χωνέψει το γιατί ένα πράγμα που ‘κάνει 100’ επιβάλλεται να το αγοράσει από τον σωστό άνθρωπο με 110 και έτσι να αποφύγει και την αισχροκέρδεια του 150 και την σίγουρη παγίδα του 90. Και το κυριότερο του δίνετε και το ερέθισμα του προβληματισμού: ’μεγάλε αυτό που σήμερα κάνει 100 ίσως μεθαύριο να έχει 50 ίσως και 200, σκέψου πως θα κινηθείς’.
Φιλε μου καλησπερα αυτο το τελευταιο που ειπες δεν το καταλαβα.Ενα πραγμα που κανει 100 επιβαλλεται να το αγορασεις 110 απο τον σωστο ανθρωπο? Πουλαω  το αυτοκινητο μου 10000 ευρω και ειμαι και σωστος ανθρωπος  και αυτο μπορω και να στο αποδειξω θα μου το παρεις αδερφε σε παρακαλω 11000 ευρω για να εκπληρωθουν τα λεγομενα κατα τας Γραφας?Ενα πραγμα φιλε μου που κανει 100 θα πρεπει να το παρεις απο τον σωστο ανθρωπο με 100.Εαν ειναι κατι που σε εξιταρει και τα βραδια δεν μπορεις να κοιμηθεις τα 100 καντα 110 για να το αποκτησεις αλλα σε καμμια περιπτωση μην φας την φολα και πας και δωσεις 450 και 500 γιατι τοτε δεν θα εχεις καταλαβει τιποτα απο την συζητηση που κανουμε.Ψαξε καλα πριν αποφασισεις μια αγορα και τοτε θα δεις και θα καταλαβεις οτι αυτο που πιθανα καποιοι σου προσφεραν με 100 και συμφωνα με αυτα που εχεις διαβασει εδω εισαι απολυτα ευχαριστημενος θα σου φανουν πολλα μα παρα πολλα οταν το ιδιο πραγμα το βρεις με 60 με 50 και μερικες φορες με 40.Αν τωρα το βρεις με 90 οπως λες δεν σημαινει οτι υπαρχει σιγουρη παγιδα αλλα πιθανα καποια αμεση χρηματικη αναγκη.Συνοψιζοντας λοιπον το αυτοκινητο μου κανει 10000 και τοσο στο δινω δεν θελω ρε αδερφε να μου δωσεις 11000-για αυτο ειμαι σωστος που σου ελεγα παραπανω-αλλα επειδη εχω μια εκτακτη αναγκη το παιρνεις και με 9000 στο χερι.Αυτα για να τελειωνουμε ή μηπως οχι?ΑΑΑΑΑ ξεχασα να σου πω μια και δεν το ειπαμε για καλο και για κακο ψαξε να μαθεις αν το αυτοκινητο μου κανει 10000.Φιλικα Μιχαλης   
Καταγράφηκε
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #208 στις: Μάιος 28, 2012, 06:28:07 μμ »

Επισεις εφερα ενα παραδειγμα οτι ο καλος συλλεκτης δεν κοιταει να κανει επενδυση αλλα κανει το κεφι του διχως να σκεφτετε τα λεφτα.
Σαν παραδειγμα εφερα τον σινεμα, δεν ηταν δικο μου επιχειρημα, αλλο το ειχε πει ο οποιος ειναι <δικος σας> ανθρωπος!!
Πολλα πολλες φορες δεν με εκφραζουν , απο πολλους ακουω διαφορα , δεν τα δεχωμε ολα , οτι ομως μου κανει κλικ το συγκρατω!!
Σας υπενθυμιζω λοιπον τα λογια του φιλου σας!!
http://www.nomisma.gr/ViewArticle.aspx?ArticleId=1689&PageNo=3



παρα πολυ ομορφο κειμενο που τα εξηγει ολα. καποιοι ειναι συλλεκτες ελληνικων παλιων νομισματων καποιοι αλλοι τις λιρας γιατι προσπαθητε να πεισετε ο ενας τον αλλον ποιο ειναι πιο καλο? καλο ειναι αυτο που ευχαριστει τον καθενα,και χαιρετε που εδωσε χρηματα να το αποκτηση.
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #209 στις: Μάιος 28, 2012, 06:33:40 μμ »

"'Επισεις εφερα ενα παραδειγμα οτι ο καλος συλλεκτης δεν κοιταει να κανει επενδυση αλλα κανει το κεφι του διχως να σκεφτετε τα λεφτα" . Φιλε Γιωργο καλησπερα  εδω εχω την εντυπωση οτι δεν  περιγραφεις τον καλο αλλα τον αφρονα συλλεκτη                                                                                                                                                    
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences