Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 06:10:28 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ζυγαρία  (Αναγνώστηκε 10511 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pyrinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 28, 2011, 08:07:12 μμ »

Δηλαδη που κανω λαθος?? Οτι διερωντας το 7,33 με το 31,1 δεν εμφανιζει 0,235??
Κανω λαθος στην διαιρεση??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο...

Όχι Ηρακλειότη δεν εννοώ ότι η διαίρεση είναι λάθος.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω το τι θέλω να πω με άλλο τρόπο.

Έγραψες
η χρυση λιρα βαρους 7,98 ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΧΡΥΣΟ ΠΑΝΩ ΤΗΣ 7,33 γρμ...

Έχουμε την ζυγαριά και βάζουμε την λύρα πάνω .
Η ζυγαριά θα μας δώσει την τιμή 7,98 gr
Γνωρίζουμε ότι η ζυγαριά έχει την δυνατότητα από τον κατασκευαστή να μετράει και σε ουγγιές.
Γυρίζουμε το κουμπάκι που θα έχει και διαβάζουμε τον αριθμό που δείχνει.
Τώρα ο αριθμός που βλέπουμε μπορεί να προέρχεται από 2 περιπτώσεις
α) Εαν η ζυγαριά μετράει σε απλές ουγγιές θα πρέπει να διαβάσουμε τον αριθμό:
7,98/28,35 = 0,281 oz
β) Εάν η ζυγαριά μετράει σε  ουγγιές  troy θα πρέπει να διαβάσουμε τον αριθμό:
7,98/31,10 = 0,256 ozt

Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί η ζυγαριά να μας πει πόσο καθαρό χρυσό  έχει το νόμισμα.


Ας περιμένουμε τον φίλο να μας πεί η ζυγαριά του τι αριθμό δίδει σε γραμμάρια και τι αριθμό
δίδει σε ουγγίες.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 28, 2011, 08:23:02 μμ »

Να σας ενημερώσω ότι η ζυγαριά μου γράφει 7,99gr και 0,282oz.
Έκατσα και το σκέφτηκα και ειναι λογικό να εμφανίζει το βάρος όλων των μετάλλων που τυχόν υπάρχουν σε ένα νόμισμα και όχι μόνο του χρυσού. Αφού βγάζει την λίρα 7,99gr (που ειναι ο χρυσός+ό,τι τυχον άλλο) τότε και οι ουγγιές που θα μετρήσει είναι επίσης συμπεριλαμβανομένων και των προσμίξεων. Ειναι λογικό επίσης και για τον λόγο του ότι δεν ξέρει η ζυγαριά πόσο % καθαρό μέταλλο περιλαμβάνει κάθε νόμισμα που θα βρεθεί πάνω της!
Είναι επίσης τραγικό μία ζυγαριά που ειναι φτιαγμένη για νομίσματα (αξεσσουάρ για συλλέκτες δεν πουλάει η Leuchtturm?) να θεωρεί πως η ουγγιά ειναι 28,35gr και όχι 31,10!
Συνεπώς για εμάς του Έλληνες που σαν μονάδα βάρους έχουμε το gr, η μέτρηση σε ουγγιές ειναι άχρηστη.

Αυτα τα συμπεράσματά μου. Ας μετράμε λοιπόν σε gr και ας κανουμε μετά τις πράξεις μόνοι μας!
Λάμπρος
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:01:23 μμ »

Αυτο εδω το νομισμα το εχω στα χερια μου που βλεπετε στις φωτο με ημερομηνια 2006 , μολις ειχαν πρωτοβγει και μου εκανε αντυπωση και το πηρα!!
Ειναι μιας ουγκιας με περιεκτικοτητα χρυσου 999,9 δλδ καθαρος χρυσος!!
Το γραφει πανω!!
Στην ζυγαρια δειχνει 31,1 γρμ!!
Απο εκει και περα ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:23:43 μμ »

Γραφει 31,1gr αλλά αν το γυρίσεις σε ουγγιές, τι θα γράψει; Αν γράψει 1, τότε σημαινει πως η δικη σου ζυγαρια κανει τη διαίρεση όπως θα έπρεπε. Αλλά μπορεί να γράψει και 1,09 (31,1/28,35).
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 29, 2011, 01:12:24 μμ »

το αμερικανικο παντως ειναι πολυ ομορφο νομισμα,ας ξεφυγουμε λιγο απο το βαρος ενος νομισματος,(που σιγουρα ομως, μας απασχολει ολους),εχει ομορφη χαραξη και αναγλυφο,απο θεμα λεπτομερειων.μερικες φορες, σκεφτομαι τα ελληνικα, που λιγα δυστηχως ανταγωνιζονται τα ευρωπαικα,η διεθνη.εδω βλεπουμε αναμνηστικα, μικρων κρατιδιων με ομορφα θεματα,απο το περιβαλλον τους, η το ζωικο και φυτικο τους  πλουτο,και τα θαυμαζουμε!και εμεις η χωρα, που εκανε το νομισμα,(ευτυχως που εχουμε ενδοξους προγονους), αντικειμενο υψηλης μικροχαρακτικης,και θεματολογιας,να περιοριζομαστε σε ενα κοινοτυπο εθνοσημο,που θυμιζει σφραγιδα κρατικου εγγραφου,και ενα απλοικο θεμα(εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων,η αντιγραφες απο αλλα θεματα,οπως του 1930,η του οχι,κλπ) για να γεμισουμε το πεδιο.δεν υπαρχει φαντασια?η δεν εχουμε αρκετη ιστορια,και φυσικο πλουτο,για να συναγωνιστουμε, εστω στο ελαχιστο, τις ξενες κοπες?αλλα και εδω πρεπει να πεφτει,η ελληνικη ραθυμια,δεν βαριεσαι,να τελειωνουμε,να πληρωθουμε,κα σε αλλα με υγεια.ασε οι τιμες? που 8 γραμμαρια χρυσου, τα πληρωνουμε ουρανιο!δεν βαριεσαι?τι ψαχνω να βρω στο ελληνισταν.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences