Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 06:37:07 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση ποδηλατου  (Αναγνώστηκε 9053 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:25:22 μμ »

Ειναι ενα ποδηλατο αντικα γνωστου μου, και θα ηθελα αν υπαρχει καποιος που να ασχολειται με αυτα, να μου δωσει καποιες πληροφοριες σχετικα με τη συντηρηση του , καθως και καποια εκτιμηση αξιας. Ακολουθουνε καποιες φωτογραφιες.....το ποδηλατο ειναι  Bismarck. Για να φυγει η σκουρια τι ακριβως πρεπει να κανει?






« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:45:56 μμ από epop » Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:35:13 μμ »

Αν ασχοληθει κανεις θα γινει κουκλι.
Θελει μερακι και δουλεια , τριψιματα ,  βαψιματα αλλα και επινικελωσεις .
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:50:52 μμ από coll » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:59:34 μμ »

Απλα δε θελω να κανει κατι ανεπανορθωτο, και επειδη δε ξερω και εγω καθολου απο αυτα, του εχω πει να μη το πειραξει, τουλαχιστον μεχρι να βρουμε καποιον να μας πει 2-3 πραγματα.....οποιος παντως ξερει, μπορει να μου στειλει και προσωπικο μηνυμα..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:41:58 πμ »

Το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει είναι να βγουν όσα εξαρτήματα χρειάζονται επινικέλωση και να γίνει αυτή η διαδικασία. Να περάσεις τον σκελετό από αμμοβολή να φύγουν οι μπογιές και να φανεί το καθαρό μέταλλο. Μετά μπορείς αν βρεις κάπου να σου το κάνουν με ηλεκτροστατική βαφή ή να το δώσεις σε βαφέα αυτοκινήτων να σου το κάνει με χρώματα στο φούρνο βαφής που κάνουν τα αυτοκίνητα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:59:55 πμ »

Το ποδήλατο θέλει λύσιμο.
Ο μεταλλικός σκελετός θέλει αμμοβολή.
Μετά το βάφεις επινικελώνεις ότι σου αρέσει ή ότι χρειάζεται και το συναρμολογείς πάλι.

Υπάρχουν ειδικοί που κάνουν αυτή τη δουλειά επί πληρωμεί.

http://www.vintagebicycles.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=2&sobi2Id=6&Itemid=6

Αν βέβαια έχεις το κέφι και και το χρόνο το κάνεις μόνος σου που σου δίνει και μεγαλύτερη ευχαρίστηση.
Αν ο φίλος σου έχει χρόνο, πιάνει λίγο το χέρι του και του αρέσει πάνω απ' όλα, καλύτερα να ασχοληθεί ο ίδιος.
Είναι όμορφο ποδήλατο και απ' ότι βλέπω σε καλή κατάσταση.
Τώρα για τιμή αν ψάξει στον κυβερνοχώρο θα βρει αρκετά πράγματα.

Υ.Γ. συγνώμη που επανέλαβα αλλά δεν είχα δει τις απαντήσεις.
 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 01:05:13 πμ »

Eυχαριστω παιδια, θα τα παρω ολα αυτα σοβαρα υποψιν!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 02:23:09 πμ »

μιας και ειμαι αλουμηνας (εχω να παω αλουμινιο για βαψιμο ομως αρκετο καιρο), μπορω να σου πω κανα δυο βαφεια για ηλεκτροστατικη βαφη. Αν σε ενδιαφερει, να ρωτησω και ποσο θα παει.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 08:30:10 πμ »

ελα ρε συναδελφε!δυστηχως η οικοδομη περνα κριση,και ειδικα στο αλουμινιο!που πλεον οι κατασκευες ειναι ευκολες λογω συνχρονων μηχανηματων(ηλεκτρονικα πριονια,παντογραφοι,κλπ).βλεπω πολλους,που μετα απο μερικους μηνες σε εναν κατασκευαστη,γινονται αμεσως αφεντικα με πεντε εργαλεια!σημερα τα βαφεια μεταλλων κανουν πραγματι θαυματα,χαρις στις νεες μεθοδους βαφης(χρωματα διαφορων ειδων ξυλου,παραγγελιες χρωματων της αρεσκειας του πελατη,κλπ)σε χαιρετω και σου ευχομε καλες δουλειες!γιαννηςτ.(εχω μαγαζι στου αγιους αναργυρους απο τον πατερα μου,απο το 1952 περιπου!πανω σε μεταλλικες κατασκευες!ειδικοτης μου για τα αλουμινια η γαλλικη σειρα τεχναλ!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 09:55:49 πμ »

Το δικό μας είναι στον κόκκινο μύλο...Κοντοχωριανοί  Σαρκασμός Σαρκασμός
Πριν 3 χρόνια ήμασταν πάνω στην λ.Δημοκρατίας στην 8η στάση (δεν ξέρω αν γνωρίζετε την περιοχή).
Τώρα (μιας και δεν έβγαινε να δίνουμε μεγάλο νοίκι) πήγαμε σε ένα στενό κάθετο της λ.Φιλαδελφείας...
Κάνουμε και οι τρεις δεύτερες δουλείες και ότι τυχαίνει πάμε απογεύματα και το κάνουμε.

υγ. Συγνώμη που χάλασα το θέμα  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 11:02:29 πμ »

Παντως το ποδηλατο δεν ειναι αλουμινενιο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:14:14 μμ »

Mια ερωτηση ως ασχετος και εγω με το αντικειμενο, αλλα αν υποτεθει οτι το ποδηλατο βαφτει, δε σημαινει οτι χανει την συλλεκτικη του αξια? Σκεφτομαι τωρα οπως με τα νομισματα, μπορει και να μην ισχυει αυτο...αλλα δεν ειναι σα να επεμβαινουμε στο γνησιο χρωμα του πρωτοτυπου?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:22:02 μμ »

Εσυ μπαρμπα με την γαλλικη σειρα τεχναλ αραξε στην ακρη!!
Εχουν ερθει νεες σειρες με διπλους , τριπλους θαλαμους για περισσοτερη μονωση και με συνδεσεις αυτοματες πρεσαριστες στην φαλτσογωνια!!
Ζησε εσυ τον παρεθλον σου και ασε την τεχνολογια να προχωραει με συνθετικα κουφωματα που δεν αφηνουν καθολου τον αερα να περναει μεσα!!

Το ποδηλατο καλο ειναι να κρατηθει το χρωμα του το εργοστασιακο και να αναλυθει (υπαρχουν τα ειδικα οργανα πλεον ) και αφου αφαιρεθουν προσεκτικα τα κομματια που πρεπει να επινικελωθουν και περαστει απο αμοβολη να φυγει καθε ιχνος παλιου και σκουριας να βαφτει με το ιδιο χρωμα!!
Οπως συμβαινει με τα παλια αυτοκινητα και μηχανες οι συλλεκτες τους τα θελουν οπως βγηκαν απο το εργοστασιο!!
Ετσι και το ποδηλατο μπορει να συντηρηθει αλλα να ειναι σαν την πρωτη μερα που αγοραστηκε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:26:59 μμ »

Το ποδηλατο καλο ειναι να κρατηθει το χρωμα του το εργοστασιακο και να αναλυθει (υπαρχουν τα ειδικα οργανα πλεον ) και αφου αφαιρεθουν προσεκτικα τα κομματια που πρεπει να επινικελωθουν και περαστει απο αμοβολη να φυγει καθε ιχνος παλιου και σκουριας να βαφτει με το ιδιο χρωμα!!
Οπως συμβαινει με τα παλια αυτοκινητα και μηχανες οι συλλεκτες τους τα θελουν οπως βγηκαν απο το εργοστασιο!!
Ετσι και το ποδηλατο μπορει να συντηρηθει αλλα να ειναι σαν την πρωτη μερα που αγοραστηκε!!

Ετσι ακριβως!!!!!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 05:34:14 μμ »

Παντως το ποδηλατο δεν ειναι αλουμινενιο Σαρκασμός


Η ηλεκτροστατκή βαφή δεν είναι μόνο για τα αλουμίνια... για το ποδήλατο που είναι σιδερένιο κάνει  Κλείσιμο ματιού
Δεν λέω να το κάνει γιατί δεν ξέρω τι είναι σωστό μιας και είναι αντίκα...
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 05:49:19 μμ »

Εσυ μπαρμπα με την γαλλικη σειρα τεχναλ αραξε στην ακρη!!
Εχουν ερθει νεες σειρες με διπλους , τριπλους θαλαμους για περισσοτερη μονωση και με συνδεσεις αυτοματες πρεσαριστες στην φαλτσογωνια!!
Ζησε εσυ τον παρεθλον σου και ασε την τεχνολογια να προχωραει με συνθετικα κουφωματα που δεν αφηνουν καθολου τον αερα να περναει μεσα!!


Τα καινούργια (6 χρόνια έχουν μπει και στην αγορά εδώ) αλουμίνια που προσφέρουν περισσότερη μόνωση δεν είναι λόγο περισσότερων θαλάμων...είναι λόγο του πολυαμιδίου που μπαίνει στην μέση και διαχωρίζει την εσωτερική από την εξωτερική πλευρά του προφίλ. Επιπλέων έχουν προστεθεί κάποια λάστιχα πριν 10+ χρόνια.
Οι θάλαμοι που αναφέρετε είναι για περισσότερη αντοχή (βοηθούν στα μεγάλα ανοίγματα).

Όσο για τις γωνιάστρες...είναι μια κοροιδία για τους πελάτες!!! Ο αλουμηνάς γλυτώνει χρόνο στην κατασκευή, αλλά και υλικά. Αν όμως πάθει κάποια ζημιά μία από τις 4 πλευρές του τελάρου, πρέπει ο πελάτης να πληρώσει καινούργια πόρτα αντί να αλλάξει το ένα κομάτι!

υγ. Τα αλουμίνια είναι μια τυποποιημένη δουλειά που κάνεις το ρομποτάκι...δεν είμαι περίφανος που την κάνω...Όταν όμως φτιάχνω μία σιδηροκατασκευή νιώθω διαφορετικά Χαμόγελο. Εκεί χρειάζεται τέχνη που όσα εργαλεία και να πάρει κάποιος, μάστορας δεν γίνετε!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences